Közlekedés (infrastruktúra, vasút, autó-motor, elektromos járművek, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Én gépészként valahogy berzenkedek a gondolattól, hogy kW léptékű áramok fognak a levegőn keresztül száguldozni. Vagy rosszul értem és valójában indukált árammal és mágneses térrel töltenének? Tehát a kocsikban lenne egy plusz elem, ami áramot termelne úgy, hogy mozgatja a motor az autót és ezt használja ki?

Akkor minden autó ott fog mozogni erős (?) mágneses térben? Kicsit mókás lenne annak fényében, hogy alig pár napja posztolgatott valaki trafóállomásról ás rákos betegekről. Milyen érdekes, hogy egyesek ennek képesek lennének tapsolni, de a trafó az baj a pincében.

Mivel az átlag villanyautó fogyasztása nem túl nagy ezzel lényegében erős túlzással "alsóvezetékessé" tennék a vezetést, csak nem kell fizikai érintkezés. A problémám az üzembiztonság. Ha könnyen bontható, akkor annak szigetelése és élettartam horror alacsony lenne. Ha meg beleépítik az útba, akkor meg kibontása a horror, ha meghibásodik. A felső vezeték oszlopai drágák, de legalább könnyen hozzáférhetőek

A trafóst én posztoltam még. Nagyon erőlködősnek tűnik nekem ez a dolog, Kötötpályássá tennék a közlekedést gyakorlatilag, meg ugye annak is milyen ára lenne ha minden utcát átalakítanának, mert ha csak az autópályákat akkor megint csak félmegoldás.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest
Én gépészként valahogy berzenkedek a gondolattól, hogy kW léptékű áramok fognak a levegőn keresztül száguldozni. Vagy rosszul értem és valójában indukált árammal és mágneses térrel töltenének? Tehát a kocsikban lenne egy plusz elem, ami áramot termelne úgy, hogy mozgatja a motor az autót és ezt használja ki?

Akkor minden autó ott fog mozogni erős (?) mágneses térben? Kicsit mókás lenne annak fényében, hogy alig pár napja posztolgatott valaki trafóállomásról ás rákos betegekről. Milyen érdekes, hogy egyesek ennek képesek lennének tapsolni, de a trafó az baj a pincében.

Mivel az átlag villanyautó fogyasztása nem túl nagy ezzel lényegében erős túlzással "alsóvezetékessé" tennék a vezetést, csak nem kell fizikai érintkezés. A problémám az üzembiztonság. Ha könnyen bontható, akkor annak szigetelése és élettartam horror alacsony lenne. Ha meg beleépítik az útba, akkor meg kibontása a horror, ha meghibásodik. A felső vezeték oszlopai drágák, de legalább könnyen hozzáférhetőek

A trafóst én posztoltam még. Nagyon erőlködősnek tűnik nekem ez a dolog, Kötötpályássá tennék a közlekedést gyakorlatilag, meg ugye annak is milyen ára lenne ha minden utcát átalakítanának, mert ha csak az autópályákat akkor megint csak félmegoldás.
Bőven elég a fő közlekedési gerinceket, mert azon meg a fő és nagy távolságú forgalom, amikor igazán merülne az akku. Ha az utazás 50-90%-nál kvázi nem merülne az akku, akkor egy 20-35 kWh-s pakkal is szinte mindenhova el lehetne jutni elvben töltési idő nélkül az agglomeráció és nagyvárosok között, ahol csak az első főútig és autópályáig kell eljutni. Az bőven 30 km táv alatt van ma itthon is szinte mindenhol.

A probléma az alacsony népsűrűségű terület lenne, ahol még tranzitforgalom sincs. Mert az USA legritkábban lakott hatalmas államaiban ez szinte biztosan nem térülne meg, mert az ott termelt dolgokat vasúton szállítják. Viszonyításképpen.

USA


Ezen még jobban látszik a probléma. Az ország közepét kettészelő vonaltól a Sziklás-hegység túloldaláig nagyjából alig pár központ van. Aközött gyakorlatilag a végtelen üresség. Basszus, ez nem vicc. A városok körzetét leszámítva az USA fele erős túlzással lakatlan. A vidéki kisvárosi lakosság is keleten van.
usa.gif




Magyar. Az egész ország átlaga 100 fő/km2. AZ USA hatalmas területei vannak ennek tizede (!) alatt.



jaras_nepsuruseg.gif
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 789
113
Kurfürst

Meg az se semmi milyen volumen bővülés volt összességében.
1999-ben közel egymillió autóval már föl lehetett kerülni a listára, a GM 8 millió fölötti darabszámmal abszolút első.
2017-ben meg már 2 milliós darabszám kell a listára kerüléshez, és két gyártó is már évi 10+ milliós nagyságrendben gyárt autót évente.
De az adatokból az tűnt ki nekem, hogy a 2009-s világválság idején is összességében közel annyi autót gyártottak, mint 1999-ben.
(1999/2009: kb. 50 millió , 2017: 78 millió)
 
M

molnibalage

Guest
Na mit írtam a pirosba notóriusan belehajtó sofőrökről, akiket nap, mint nap látok...?
Ma előjött a pakliból a pikk ász előttem alig 8 méterre. Meglettem volna enélkül az élmény nélkül...

6IkyUZL.png


Üllői út Thaly Kálmán út sarka. A szemből levő T.K utcán jövök, mögöttem a kocsi. Már nekem is piros volt a lámpa, az utolsó parkoló autó előtt megállok, így elfér mellettem a várakozó első autó. Na, a mögöttem levő kocsi nem fékezett, gyorsított még és kb. 1,5 sec óta pirosba belehajtva akart balra (képen jobbra) kanyarodni. Az eredmény megjósolható volt. Na mondom, ha kocsi jön balról, akkor itt nagy anyázás és fékezés lesz balról az Üllőin (és koccolások) vagy reccs. Akkor már húztam össze magam a bringán, ha felém repülne valami...

Balról elkapta egy kocsi a kihajtót és majdnem egy másik is. Annyi szerencséje volt a vétkesnek, hogy éppen csak az orra elejét borotválta le a balról jövő, ha kb. 0,1 másodperccel korábban ér ki, akkor pontosan a vezetőt kapja telibe az érkező vétlen sofőr úgy 50-es tempóval.

Az eredmény? A vétlen autó jobb hátsó kerekének annyi úgy 25 méterre pár forgás után állt meg, de nem borult fel. A forgalom blokkolva majdnem 2 órára, meg 2 órát elbasztak az életemből, mert maradhattam ott tanúnak.

Átmentem az út túloldalára, ahol szerencsétlen vétlen (meglepően nyugodtan) telefonált és intézkedett. Ott volt a vétkes is. Mondtam a vétlennek, hogy láttam mi volt, maradjak-e, mert ott ment el mellettem a másik kocsi ki az utcán. Na erre persze a vétkes állampolgár első hozzászólása az volt,

-Sisak miért nincs rajtad?
Mire én...
- Nem kötelező és ha van rajtam, akkor nem hajtottál volna be pirosba gyorsítva?

Legalább ezután annyi esze volt, hogy nem kezdett még tovább okoskodni. Akkor azért lehet, hogy eldurrant volna az agyam. Ja, a fickó gyerekkel és asszonnyal művelte ezt.

Na ez ma a morál az utakon. Kis életkép a fővárosból.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 046
2 738
113
Na mit írtam a pirosba notóriusan belehajtó sofőrökről, akiket nap, mint nap látok...?
Ma előjött a pakliból a pikk ász előttem alig 8 méterre. Meglettem volna enélkül az élmény nélkül...

6IkyUZL.png


Üllői út Thaly Kálmán út sarka. A szemből levő T.K utcán jövök, mögöttem a kocsi. Már nekem is piros volt a lámpa, az utolsó parkoló autó előtt megállok, így elfér mellettem a várakozó első autó. Na, a mögöttem levő kocsi nem fékezett, gyorsított még és kb. 1,5 sec óta pirosba belehajtva akart balra (képen jobbra) kanyarodni. Az eredmény megjósolható volt. Na mondom, ha kocsi jön balról, akkor itt nagy anyázás és fékezés lesz balról az Üllőin (és koccolások) vagy reccs. Akkor már húztam össze magam a bringán, ha felém repülne valami...

Balról elkapta egy kocsi a kihajtót és majdnem egy másik is. Annyi szerencséje volt a vétkesnek, hogy éppen csak az orra elejét borotválta le a balról jövő, ha kb. 0,1 másodperccel korábban ér ki, akkor pontosan a vezetőt kapja telibe az érkező vétlen sofőr úgy 50-es tempóval.

Az eredmény? A vétlen autó jobb hátsó kerekének annyi úgy 25 méterre pár forgás után állt meg, de nem borult fel. A forgalom blokkolva majdnem 2 órára, meg 2 órát elbasztak az életemből, mert maradhattam ott tanúnak.

Átmentem az út túloldalára, ahol szerencsétlen vétlen (meglepően nyugodtan) telefonált és intézkedett. Ott volt a vétkes is. Mondtam a vétlennek, hogy láttam mi volt, maradjak-e, mert ott ment el mellettem a másik kocsi ki az utcán. Na erre persze a vétkes állampolgár első hozzászólása az volt,

-Sisak miért nincs rajtad?
Mire én...
- Nem kötelező és ha van rajtam, akkor nem hajtottál volna be pirosba gyorsítva?

Legalább ezután annyi esze volt, hogy nem kezdett még tovább okoskodni. Akkor azért lehet, hogy eldurrant volna az agyam. Ja, a fickó gyerekkel és asszonnyal művelte ezt.

Na ez ma a morál az utakon. Kis életkép a fővárosból.

Csodàlom hogy maradtál, amikor nekem kellett volna tanu senki sem maradt ott (igazából anélkül is nyilvánvaló volt h nem én hibáztam).
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt
M

molnibalage

Guest
Csodàlom hogy maradtál, amikor nekem kellett volna tanu senki sem maradt ott (igazából anélkül is nyilvánvaló volt h nem én hibáztam).
Nem hittem volna, hogy eddig tart majd, meg nem is lakom bringával túl messze. Azért 1,5 óra után felmerült bennem, hogy megadom a számom és majd hívjanak, ha kellek. Úgy voltam vele, hogy egy embert és családját sok kellemetlenségtől kímélem meg. Remélhetőleg egyszer valahol majd eszébe jut neki ez és segít bárki másnak szorult helyzetben.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Nem hittem volna, hogy eddig tart majd, meg nem is lakom bringával túl messze. Azért 1,5 óra után felmerült bennem, hogy megadom a számom és majd hívjanak, ha kellek. Úgy voltam vele, hogy egy embert és családját sok kellemetlenségtől kímélem meg.

Leszarják a tanúkat, a helyszínelő ott a helyszínen egymaga dönt.
Maximum ha kifogsz egy balfasz ügyészt mehetsz jövőre vallomást tenni, hogy miért nem volt rajtad sisak.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Na ez ma a morál az utakon.
Mennyire bicskanyitogató ez a bepróbálkozás, a felelősség alól való sunyi menekvés -- és persze a tegeződés.Tudja, hogy ő cseszte el, de azért még kibabrál egy csomó emberrel, hátha megússza. Nagy kár, hogy a takonygernicre nincs külön valami a BTK-ban. Kaloda, deres, ilyesmi elég lenne.
 
M

molnibalage

Guest
Leszarják a tanúkat, a helyszínelő ott a helyszínen egymaga dönt.
Maximum ha kifogsz egy balfasz ügyészt mehetsz jövőre vallomást tenni, hogy miért nem volt rajtad sisak.
Mikor mondtam, hogy láttam, akkor kérték, hogy ne menjek el. A végén megkérdeztek engem is annak ellenére, hogy volt kamera a sarkon, de azt nem tudták megmondani, hogy felvette-e, ami történt.

Ha balfasz ügyész emiatt berángatnak, akkor kb. annyira hülye, hogy alkalmatlan a szakmájára. A bukósisak használata lakott területen kívül 40 km/h feletti tempónál kötelező. Azért lehet hülyézni, hogy nem használom, de semmiféle jogszabályt nem sértek meg vele. Bár egyre inkább gondolkozom rajta, hogy kéne. Sok sok éve vettem egyet, csak nehéz és kényelmetlen, mert mint kiderült downhilleset vettem. Overkill Kéne valami jobb és balanszoltabb.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Mikor mondtam, hogy láttam, akkor kérték, hogy ne menjek el. A végén megkérdeztek engem is annak ellenére, hogy volt kamera a sarkon, de azt nem tudták megmondani, hogy felvette-e, ami történt.

Ha balfasz ügyész emiatt berángatnak, akkor kb. annyira hülye, hogy alkalmatlan a szakmájára. A bukósisak használata lakott területen kívül 40 km/h feletti tempónál kötelező. Azért lehet hülyézni, hogy nem használom, de semmiféle jogszabályt nem sértek meg vele. Bár egyre inkább gondolkozom rajta, hogy kéne. Sok sok éve vettem egyet, csak nehéz és kényelmetlen, mert mint kiderült downhilleset vettem. Overkill Kéne valami jobb és balanszoltabb.
Nagyon javaslom a sisakot, nekem tíz év alatt egyszer volt csak hasznos, de akkor azon lett a lyuk, és nem a koponyámon. Vszeg simán meghaltam volna nélküle.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Nagyon javaslom a sisakot, nekem tíz év alatt egyszer volt csak hasznos, de akkor azon lett a lyuk, és nem a koponyámon. Vszeg simán meghaltam volna nélküle.

Nekem robogóval volt egy balesetem és akkor volt hogy induláskor be is csatoltam a sisakot.... link módon előtte nem szoktam, de akkor vmiért becsatoltam és így ma is tudok ide írni :)
Azóta mindig becsatolom.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Mikor mondtam, hogy láttam, akkor kérték, hogy ne menjek el. A végén megkérdeztek engem is annak ellenére, hogy volt kamera a sarkon, de azt nem tudták megmondani, hogy felvette-e, ami történt.

Ha balfasz ügyész emiatt berángatnak, akkor kb. annyira hülye, hogy alkalmatlan a szakmájára. A bukósisak használata lakott területen kívül 40 km/h feletti tempónál kötelező. Azért lehet hülyézni, hogy nem használom, de semmiféle jogszabályt nem sértek meg vele.

Ha elengedett volna akkor később be kellene hívnia, inkább letudja helyben.

Nálunk van egy kirívó 2 éves ügy.

Kamion kikúrta a sorompót.
Nagy sebességgel jött (lakott területen 70km/h), elvesztette az uralmat a jármű fölött, megálapítottuk, jegyzőkönyvbe vettük, hogy vasút részéről nem történt hiba.
Rendőrök helyszíneltek, kopott gumi miatt azonnal bevonták a forgalmiját, tűzoltók kivontatták, katasztrófavédelem feltakarította a kifolyt festéket, 30+ perces késéseket okozott (magyarul nagyon drága hiba volt).

2 hónappal később ismét helyszíneltek, meg kérdezték az aktuális dolgozót, hogy van-e térfigyelő (volt, de úgye GDPR miatt 10 nap után törölni kell ha nem kéri be a rendőrség...).
Berendelték a baktert és szolgálattevőt (aki semmit se látott) tanuvallomást tenni.
1 évvel később megint berendelték őket, hogy hogyan kell sorompót kezelni, majd lefénymásolták az utasítást.
Múlt héten kimentek stopperral és megmérték mennyi idő alatt tekeri le szerencsétlen.
Közben a sofőr négyszer változtatta meg a vallomását, független szakértő megállapította, hogy háromszor hazudott, a jármű műszakilag alkalmatlan volt a közlekedésre, veszélyes rakomány nem volt rögzítve, szakszolgálat és vasútbiztonsági igazgatóság írásba adta, hogy nem volt a vasút részéről sem műszaki sem személyi hiba.
Rendőröknek is kínos ami folyik az ügy körül, rég le kellett volna zárni.

De az ügyész egy alkalmatlan idióta.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
https://www.origo.hu/auto/20191010-2020tol-hibrid-autok-keszulnek-az-esztergomi-suzukigyarban.html

2020-ban a Suzuki is áttér a hibrid rendszerek gyártására a Magyarországon készülő modelljeinél, az SX4 S-Crossnál és a Vitaránál – írja a Világgazdaság. Bár a Suzuki a maga 109 g/km-es szén-dioxid-kibocsátási flottaátlagával még mindig a tisztább gyártók közé tartozik (Európában a piaci átlag 120 g/km), 2020-tól már 95 g/km lesz az előírás az EU-ban, és aki ezt meghaladja, annak súlyos bírságokat kell fizetni, autónként és grammonként 95 eurót a 95 grammon felüli részre.

Várhatóan az olcsó Suzuki szabadidő-autók árába csak az ún. lágy hibrid technológia fér bele, amelyben egy megerősített indítómotor-generátor besegít a benzinmotornak a hajtásba, és fékezéskor áramot termel vissza az akkumulátorba. Az SX4 S-Cross és a Vitara jelenleg 1,0 és 1,4 literes benzines turbómotorokkal kapható, az új fogyasztáscsökkentő technológia vélhetően ezekhez kapcsolódik majd.