A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Mindig elgondolkoztam azon, hogy mi lőszert puffogtattak el az égen a II. vh alatt és annak csak töredéke talált. Ami leesett, azt később háború után megtalálták vagy az természet simán bedolgozta a földbe?
A kutya nem szedi össze azokat a lövedékeket meg a hüvelyeket sem biztos.Ha kimennél egy lőtérre és eborotválnád a felső 30cm-et multimiliomossá válnál...
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 250
113
Mindig elgondolkoztam azon, hogy mi lőszert puffogtattak el az égen a II. vh alatt és annak csak töredéke talált. Ami leesett, azt később háború után megtalálták vagy az természet simán bedolgozta a földbe?
Voltak effélékre valami számítgatások, de inkább a szárazföldi haderőkre, valami hihetetlenül gyenge hatás fokkal működtek. Ez jó, mert így voltak hadifoglyok, így volt esélye a télélésre, vagy legalábbis még élnie kicsit. :(

Gondolom, hogy ez csak egy költői kérdés volt. Ha jól emlékszem (?) Vietnámban is sokan ebből éltek meg egy darabig és a különféle fémek mentek Japánba. keresgélés közben nagyon sokan életüket vesztették, megnyomorodtak. MO-is kiemelt had műveleti terület volt a II. VH-ban, a mai napig előjönnek emlék fémtárgyak. :(
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Mindig elgondolkoztam azon, hogy mi lőszert puffogtattak el az égen a II. vh alatt és annak csak töredéke talált. Ami leesett, azt később háború után megtalálták vagy az természet simán bedolgozta a földbe?

Kiskalibert egy lőtéren akkor sem találod meg, ha keresed, a gépágyú lövedék pedig - legalábbis a németeknél a robbanó gránátok - sokszor önmegsemmisítővel volt szerelve, ami úgy 1,5 km után pukkant, pont ezért, hogy apró pici darabokban érjen földet.. De iszonyatos szám lehetett, anno Il2ben ha 5%-os találati aránnyal dolgoztunk már sólyomszemnek gondoltuk magunkat.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 250
113
A Konteósoknak a Német hadi bázisnak az Antarktiszon való kialakításának annyi! Bár az UFO-s? :D :D

Elvetélt gondolat volt már a háború előtt és nem is jöhetett össze, Hogy gondolhattak effélét? Semmi összefüggés keresés nem volt? Nagyon elvakultak!


https://index.hu/tudomany/til/2019/10/16/miert_kuldott_hitler_titkos_expediciot_az_antarktiszra/

Jó, el kell olvasni! :)

29942449_2af1c8c6f16327c2839d19a7a4193170_wm.jpg


29943015_9d6a139e728a1868646a69749cf80604_x.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Sok téves információ kering a holodomor-ról, főleg az ukrán propaganda terjeszti.

A holodomor célja hogy összemossák a holokauszttal a kommunista rendszereket.A kifejezetten antikommunista európai parlament sem fogadta el a holodomort mint népírtást vagy emberiesség elleni büntetett nem véletlenül.A 30-as evek nagy éhezése nem csak az ukránokat súlytotta hanem kazahokat,oroszokat,belorusszokat is.Az aszályon kívűl az oka sztálin gabonagyűjtési és kollektivizálási módszere volt melynek célja a városi lakosság ellátása gabonával illetve a nemzetközi piacra való árusítás és kollektivizálási programjának végrehajtása volt.Soha egyetlen percre sem merült fel az ukrán nép szándékos kiírtása a szovjet vezetésben.Ilyen döntést sehol sem hoztak.Az áldozatok számát is durván eltúlozzák az ukránok.10 sőt már 20 milliós számokat mondanak ami brutális nagy hazugság.Az európai parlament bizottsága szerint közvetlen az éhezés miatt 2 millió ember halt meg(ukránok,oroszok,belarusszok,kazahok is) míg a járványok elsősorban a tifusz miatt ami épp akkor ütötte fel a fejét 1 millió ember halt meg.


Holodomor összefoglalva:
1948 táján, (a kanadai náci) ukrán emigráció köreiben jelent meg ez a kitalált rémtörténet. Négy tény szól ellene.

1) 1933-ban - a "holodomor" állítólagos évében - az egész Szovjetunióban éhínség volt. A rossz termésen kívül negatív hatással járt az erőszakos kollektivizálás.

2) Miért éppen 1933-ban kezdték el - és ha elkezdték, miért nem folytatták?

3) 1935 táján népszámlálás volt - például Ukrajnában. KÉTMILLIÓVAL TÖBB LAKOST SZÁMOLTAK, MINT AMENNYI PÁR ÉVVEL KORÁBBAN VOLT.

4) 1941-től a német megszállók nagy propagandakampányt folytattak az elfoglalt Ukrajnában, a "bolsevizmus lejáratására". A "BOLSEVIZMUS BŰNEI" KÖZÖTT azonban NEM EMLÍTETTÉK A "HOLODOMORT". Miért nem? Igazán adu ász lehetett volna a kezükben!
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
"....a katyni „piszkos munkát” a KGB végezte." Innentől befejeztem az olvasást. KGB 1954. március 13-án alakult meg. Katinyi mészárlás 1940-ben volt, az elkövető pedig az NKVD volt, amely élén Sztálin barátja - a szintén grúz Berija állt.
Persze, ez "oral history" és ennek megfelelően kell kezelni, de mégis csak egy tűzközeli szemtanú visszaemlékezése. Sokan még ma is KGB-nek hívják az orosz gumitalpúakat, de ez a hiba sztem nem érinti a lényeget.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Persze, ez "oral history" és ennek megfelelően kell kezelni, de mégis csak egy tűzközeli szemtanú visszaemlékezése. Sokan még ma is KGB-nek hívják az orosz gumitalpúakat, de ez a hiba sztem nem érinti a lényeget.
Mindez igaz is lenne ha a szerző nem azzal kezdené a "művét" hogy fikázza a kortársait mert azok "nem pontosak a részletekben"
Ezek után finoman szólva is kiábrándító egy ilyen hibát bennehagyni az irományban.
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Mindez igaz is lenne ha a szerző nem azzal kezdené a "művét" hogy fikázza a kortársait mert azok "nem pontosak a részletekben"
Ezek után finoman szólva is kiábrándító egy ilyen hibát bennehagyni az irományban.
Ez is jogos észrevétel. A kérdés továbbra is az, hogy ez hitelteleníti-e a teljes mondanivalót. Az írás tele van ellenőrizhető állításokkal, amiket egy tapasztalt történész meg tudhat erősíteni vagy cáfolni (pl. az 55-ös előkészítés a Dunántúlon, az ingatlanfoglalások stb.). De még egyszer: ilyen az oral history. Néha pontatlan, nagyon szubjektív, csapongó. Nem bizonyíték, hanem kontextus.
 
M

molnibalage

Guest
"....a katyni „piszkos munkát” a KGB végezte." Innentől befejeztem az olvasást. KGB 1954. március 13-án alakult meg. Katinyi mészárlás 1940-ben volt, az elkövető pedig az NKVD volt, amely élén Sztálin barátja - a szintén grúz Berija állt.
Ha majd sikerül megérteni a jogutód és jogelőd fogalmát, akkor szerintem fussunk neki ennek újra. Az elv és a módszer ugyanaz volt. Egykutya. Te most pusztán a szemantikán rugózol. Az adatok a KGB arhívumából jöttek emlékeim szerint. Na erről ennyit...

A probléma az, amit fent írtam. Játsszák itt az erkölcscsőszt, amikor miket is művel a Szu. Ráadásul úgy, hogy kb. hazudnak. Szóval le lehetne szállni a magas lóról.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Mindig elgondolkoztam azon, hogy mi lőszert puffogtattak el az égen a II. vh alatt és annak csak töredéke talált. Ami leesett, azt később háború után megtalálták vagy az természet simán bedolgozta a földbe?

Én meg azon gondolkoztam már sokszor, hogy vajon hány embert öltek meg a sűrűn lakott nagyvárosokban visszahulló lövedékek?
 
  • Tetszik
Reactions: FilcTroll
R

rejsz felügyelő

Guest
Mindig elgondolkoztam azon, hogy mi lőszert puffogtattak el az égen a II. vh alatt és annak csak töredéke talált. Ami leesett, azt később háború után megtalálták vagy az természet simán bedolgozta a földbe?
Valószínűleg hagyták a fenébe. A helyiek egy részüket összeszedték, tárgyakat készítettek belőle vagy beolvasztották.
Én gyerekkoromban sokszor nyaraltam a Börzsöny lábánál élő rokonoknál. Ott a dombokba meg hegyekbe ásott pincék tele voltak hadianyaggal, a helyi srácok tudták hol voltak a lejáratok. Odamentünk egy-egy ásóval meg lapáttal és kitermeltük 1-2 ásónyom mélyen a talajt, szereztünk lőszereket*, késeket, mélyebbre ásva övcsatot, jelvényeket meg még a franc tudja mit. A lőszerek egy részében volt lövedék, gyakorlatilag élesek voltak, így utólag baromi veszélyes volt. Engem annyira nem izgatott, sokkal jobban örültem egy Kar 98 szuronynak. Ezt egy ideig használtam aztán nagyfater eltörte a nyelét és egy leírhatatlanul undorító bugyirózsaszín műanyag nyelet tett rá. :( Később el is köszörülte az élét.
Visszaemlékezve, nagyfater öccsénél volt pl egy veder ami egy német rohambili volt, levágták a nyakvédő lemezt és fúrtak rá 2 lyukat a lánc rögzítésének. Beszéltek még az öregek erről-arról, mivel szegény környék volt sokmindent összeszedtek amit csak hasznosnak találtak.
Szóval a kérdésedre válaszolva; valószínűleg a lehullott hüvelyeket elnyelte a föld, töredékét szedhették össze a lakosok.