A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 994
113
Tisztességes kormány?
Olyat nem is emlegettem, mert tisztességes politikus nincs. Csak ha nem abban merülne ki az ellenzéki politikusok eddigi 8 éve, hogy fujj fidesz hanem valami alternatívát is kínáltak volna több lett volna a siker. Most talán kezdik összekaparni magukat, de szerintem csak a kormánypárt elbízta magát és pofátlan lett.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 939
113
Olyat nem is emlegettem, mert tisztességes politikus nincs. Csak ha nem abban merülne ki az ellenzéki politikusok eddigi 8 éve, hogy fujj fidesz hanem valami alternatívát is kínáltak volna több lett volna a siker. Most talán kezdik összekaparni magukat, de szerintem csak a kormánypárt elbízta magát és pofátlan lett.
A Fidesz ellenzékben mit csinált? Ugyanezt. Nem volt programja, Ha tudnál idézni valami konkrétat belőle, akkor megsüvegelnélek. Az ellenzék meg olyan (már a hagyományosnak nevezhető pártok), amilyen: megvették a kormánypártok kilóra. Amelyiket meg nem, az meg olyan sajnos..... Talán a fiatalok. De ez a magyar politika, benne az "elittel", el van b@@@@va, ahogy kell.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az egyik 19,a másik egy hijján 20.Továbbra is úgy gondolom,hogy maga az államszervezeti rendszer rossz.Johan Locktol Frederic Hayeken át a Diktátorok kézikönyvének szerzőgárdájáig sokan elmélkednek erről.Perjés mondása meg ennek hadszervezetre való kihatását jellemzi.
De ezt inkább tegyük át a beszélgető rovatba.Élve diktátori hatalmával,Mack ne ezt a rovatot lakatolja belpolbűnözésért
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
Polgarmestervalasztas nem igazan van kapcsolatba az orszagos politikaval... /amiota megtiltottak politikusokna tisztseghalmozast./ polgarmestert szerintem /szerintem/ nem part miatt valaszt az ember...

De ez meg is latszik a megyei kuldottek teren... /na az tupikus partpolitika mert ott vegkepp nincs fogalma az atlag polgarnak a listan szereplo szemelyek kileterol.../ csak a part. /ott 2\3 vagy akozeli a kormany./
 

kiskrumpli

Well-Known Member
2017. szeptember 29.
628
2 644
93
Olyat nem is emlegettem, mert tisztességes politikus nincs. Csak ha nem abban merülne ki az ellenzéki politikusok eddigi 8 éve, hogy fujj fidesz hanem valami alternatívát is kínáltak volna több lett volna a siker. Most talán kezdik összekaparni magukat, de szerintem csak a kormánypárt elbízta magát és pofátlan lett.
Alternatíva az éppen most sincsen, az üzenet most is csak annyi volt hogy fújfidesz. Annyi volt a különbség, hogy a 16 féle ellenzék most egy jelölt irányba navigálta magát.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
Elnoki rendszer lehet jobb valasztas lett volna anno. /most nem kelene diktaturazni./ meg nem keso a koztaztarsasagi elnok szerepet megerositeni :) en a hadseregbe nagyobb belefolyast engedelyeznek neki ha mar haboruba a Koztarsasagi elnok lenne a fo hadvezer... /na itt kezdodne a hadsereg.../ pluszba felruhaznam a politikusok ellenorzesere szamonkeresere /sot koteleznem ra./
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
A magyar nemzeti bankot es kulpolitikaba az europai unioba torteno iranyunk kormanyzasat. /koordinalasat osszefogasat./ is feladataul adnam.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
Onallo jovedelemnek a kabinettnek cigaretta gyar sajat cigaretta markaval alkohol es bizonyos alkoholok es cigarettak jovedeki adojat rendelnem ingatlanvagyont meg az elhanyagolt gazdatlan kastelyok es egyeb hasznosizpthato ingatlan vitas sorozatos csalasba gazdaterelt foldteruletek es a belugyesek altal rekviralt vagyontargyak alkotnak... Amivel a kapbinet szabadon gazdalkodhat az allamilag hozzarendelt penzmag felett /szabad mozgasteret biztositva kissebb projektekhez./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
A nemzetkozi kulpolitika /beleertbe az unio allamait is./ maradna termeszetesen a partok iranyitasa allatt a parlamentbe ugy nem lehetne diktaturarol se beszelni hisz a fontosabb utokartya nemzetkozi porondin az orszagokkal valo kapcsolat tovabbra is a parlament jezebe maradna... Mug europa unios teren egy egysegesito iranymutatassal sokkal de sokkal erosebbek lennenk.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 701
32 376
113
Az ellenorzo hataskorbol adodoan a politikusok is szemmel lennenek tarva a valasztott kepviselok... Es visszafele nem tudnak zsarolni az elnokot mert a minimum mukodeshez szukseges kiadadokat igyis ugyis fedeznie kellene a kirmanynak ami mellett inallo beveteli forassai is lennenek a hivatalnak igy nem szoruthato kenyszerhelyzetbe...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Röviden összevissza berhelt kotlák szegények. Ha B-k lennének nem lenne kérdés a felújítás.
Én nem a felújítás mellet kardoskodtam, sajnálom ha később itt félrement a vita. Én azzal értek egyet, hogy tartsák bizonytalanságban a lehetséges ellenfeleket a tankok állapotáról, használhatóságáról, erre még jók lehetnek. Ha eladjuk őket, az az abszolút lemondás, önként mondunk le egy elméleti lehetőségről. Az ellenség pedig elméleti lehetőségeket vizsgál egy esetleges konfliktusban. Ha van valami, az egy lehetséges kihívás neki, ha nincs az egy biztos felderítési adat arra, hogy csak 44 (+12) harckocsink van/lehet. Amíg Közép-Európában ilyen szintű harckocsik vannak rendszerben, hasonlóan rossz állapotban, addig lehet szerepe egy védelmi doktrínában.
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla
T

Törölt tag 1586

Guest
Abszolút!
Egy kis adalék mindehez: MLRS-SDB
150 km-en belül (említett radarral és drónokkal) mindent visz
A Boeing és SAAB bejelentette hogy befejezték a tesztelését a koprodukcióban fejlesztett új GLSDB fegyvernek.
A fegyver gyártásra kész és várják az érdeklődők megrendeléseit. Várhatóan elsőnek a Svédek fogják rendszeresíteni.
A fegyver az USA MLRS / HIMARS rendszer M26 rakétáját kombinálja az SDB bombával és 150 km-en belül képes preciziós csapásmérésre (persze valami ütős recon képesség kell hozzá...)

Megjegyzés: érdemes lenne elgondolkodni rajta...
Rakéta tüzérségre szükség lenne (MLRS), Gripen fegyverzet fejlesztésre szükség lenne...össze lehetne kötni a kettőt.
Csakúgy mint a AMRAAM C7 ami egyaránt lehet AA fegyver a Gripenhez és SAM a NASAMS-hoz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 464
113
Én nem a felújítás mellet kardoskodtam, sajnálom ha később itt félrement a vita. Én azzal értek egyet, hogy tartsák bizonytalanságban a lehetséges ellenfeleket a tankok állapotáról, használhatóságáról, erre még jók lehetnek. Ha eladjuk őket, az az abszolút lemondás, önként mondunk le egy elméleti lehetőségről. Az ellenség pedig elméleti lehetőségeket vizsgál egy esetleges konfliktusban. Ha van valami, az egy lehetséges kihívás neki, ha nincs az egy biztos felderítési adat arra, hogy csak 44 (+12) harckocsink van/lehet. Amíg Közép-Európában ilyen szintű harckocsik vannak rendszerben, hasonlóan rossz állapotban, addig lehet szerepe egy védelmi doktrínában.
Elvileg valamennyi pénz van a rendberakásukra. De szerintem amennyiben ennyire katyvasz az egész, akkor nem lenne-e több értelme ezeket elpasszolni, és a befolyó összegből a hamarosan megérkező A4-ekhez hasonló második zászlóaljat összerakni (persze némi ráfizetéssel)?
Hogy mit nyernénk velük:
- Csökkenne a kiszolgaló személyzet terhelése. A leírtak szerint emberfeletti melló egy századnyi működő hk.-t egy gyakorlatra összelapátolni.
- Az új belépőknél megszűnik a képzési dilemma. HR egyszerűsödés.
- Egyszerűsödik a logisztika. Most nem sorolnám fel a komplet alkatrészlistát, de ha már csak a fogyó eszközökre, anyagokra és legfőképpen a lőszerre gondolok látszik, hogy mennyi adminisztrációtól szabadulnánk meg.
- Megszűnik a zsákutca opció a járművek korszerűsítésében. Az A4-eket a legfrisebb A7-ig upgradelni lehet (V-ig biztosan)
- Megtörténik a teljes NATO átállás, amivel a vállalásokat teljesítjük.
- És egy A4 harcértéke szerintem még mindig jóval magasabb, mint a jelenlegi 72-eseinké.
És akkor már nem csak maszkirovka jelleggel lennének tankjaink a 2. zászlóalj erejéig, hanem valós értelemben is.
A személyzeti és logisztikai előnyök mind-mind embert, időt, és pénzt takarítanak meg. Sok-sok pénzt.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Elvileg valamennyi pénz van a rendberakásukra. De szerintem amennyiben ennyire katyvasz az egész, akkor nem lenne-e több értelme ezeket elpasszolni, és a befolyó összegből a hamarosan megérkező A4-ekhez hasonló második zászlóaljat összerakni (persze némi ráfizetéssel)?
Hogy mit nyernénk velük:
- Csökkenne a kiszolgaló személyzet terhelése. A leírtak szerint emberfeletti melló egy századnyi működő hk.-t egy gyakorlatra összelapátolni.
- Az új belépőknél megszűnik a képzési dilemma. HR egyszerűsödés.
- Egyszerűsödik a logisztika. Most nem sorolnám fel a komplet alkatrészlistát, de ha már csak a fogyó eszközökre, anyagokra és legfőképpen a lőszerre gondolok látszik, hogy mennyi adminisztrációtól szabadulnánk meg.
- Megszűnik a zsákutca opció a járművek korszerűsítésében. Az A4-eket a legfrisebb A7-ig upgradelni lehet (V-ig biztosan)
- Megtörténik a teljes NATO átállás, amivel a vállalásokat teljesítjük.
- És egy A4 harcértéke szerintem még mindig jóval magasabb, mint a jelenlegi 72-eseinké.
És akkor már nem csak maszkirovka jelleggel lennének tankjaink a 2. zászlóalj erejéig, hanem valós értelemben is.
A személyzeti és logisztikai előnyök mind-mind embert, időt, és pénzt takarítanak meg. Sok-sok pénzt.

Ne számolj egyáltalán bevételt a t72-esek eladásából, mert egy új Leo7 zászlóalj mindössze 1db egységéhez lenne elég a teljes t72 flotta eladása lőszerestül alkatrészestül együtt. Szóval elhanyagolható pénzmennyiség Talán az 1/56-oda.
Inkább lövöldözzük el a lőszereket ami hozzá való, és másba nem tudjuk belerakni 2026-ig, utána meg a maradékot eladjuk valami afrikai vagy belső ázsiai országnak donorként.

Esetleg ha van még néhány jól használható alváz, akkor pár vontató, meg olajkút oltó építhető, de nem kell belőle 80db. 5-6db elég.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi