A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Van egy német videó a jutúbon, ahol megemlítik ezt, meg azt is, hogy a Puma fenntartási költsége magasabb.
De most nincs időm kikeresni.
A Lynxhez nem tudják hasonlítani, mert sehol nincs rendszerben. A Marderhez lehet. A Lynx kisebb tudású és tömegű változata, KF31-es biztos olcsóbb, hisz a régi Marderből van kialakítva, de minden szempontból kevesebbet tud, mint a Puma. Az újabb KF41 azért lett megépítve, hogy kínáljanak valami olyat ami a Pumával összemérhető. Viszont ha ezt is felszerelik azzal, amivel a Pumát, legalább annyiba fog kerülni, aminek fegyverzetét szintén az RM gyártja.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nagyon új még, nincs sok információ róla a neten, de ami található wikin, meg rheinmetall oldalán az több, mint biztató. Pl. a moduláris felépítés, alacsonyabb élettartamköltségek, egyszerűsített felépítés stb.magyar szemmel nagyon pozitív és úgy néz ki a katonai vezetés is gondolkodik rajta (legalábbis az újságíró szerint). Biztos volt már, de illik ide:https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ak-a-magyar-katonakat-ime-a-felhozatal-401437
A 2 harcjármű fejlesztése közt vagy 20 év telt el, ami azért meg is látszik rajtuk és elég ha arra gondolunk, hogy a Lynx rendszeresítésén még az USA és Ausztrália is gondolkodik vagy Csehország ahol a tenderen már nem is vesz részt a Puma, mert esélytelen volt a Lynx és ASCOD meg a CV90 mellett, az mutatja a különbséget. Elképesztő lenne, ha nálunk hamarabb rendszeresítenék, mint az USA-ban. Kicsit komolytalanul: Katar is gondolkodik rajta, márpedig amit Katar vesz........
Azt tudod, hogy miért nem indul a cseh tenderen?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A puma papiron nagyon jo a valosagba is nagyon jo kepessegekkel. De kiforratlan 0tapasztalattal /amit a nemetek muvelnek veluk az nem tapasztalat/ draga alkatresszellattassal. /a nemeteknek nincs penz az uzemeltrtesukre pedig penzesebb hadsereg mint mi./ fore is... Nincsenek variacioi az alvaznak. Se muszaki se sebesultkihordo se tamogato /aknavetovel atgm el./ se semmi. /de van benne wc./ es a legdragabb

Cv 90 a puma elott a legdragabb volt. Most is elegge draga. Jo alapplatform sok kifejlesztett /De tulzottan el nem terjedt!!!!/ variansal. /nem 40 es boforsal nem kinaljak / skandinav vegulis minden a helyen van. Reszletrkbe menoen kidolgozva. De a skandinav terepre berendezessel felszerelessel. Tehat eszaki terepre kifelylesztve. /ez nagy hatrany ahogy a bizonytalan tamogatas is gyartoi oldalrol.../

Ascod
Olcso /es nem a minosegi hatranyai miatt./
Eszmeletlen mennyisegu variacio. Prospektusbol osszerakhatoak a kivant gepek mint egy uj auto szalonba szinte... A gyarto engedi a sajat fejlesztesek korlatlan beepiteset. A gyarto engedi a fobb alkatreszek utangyartasanak jogat. A gyarto engedi egy osszeszerelest/keszreszerelest a megrendelo orszagba. Akar a komplett gyartast atadja azorszagnak...

Ha mondjuk ausztriabol kerjuk a hegesztett testet. Az osztrak gyartotol konzorciumtol. Kedvezmenyt kapunk valamelyik osztrak berendezesre. Ha angliabol akkor angol berendezesre...

A beepitenfo eszkozoket meg onnan rendeljuk a piacrol ahonnan akarjuk... Teszem azt a motort es a testet az osztrakoktol /a motorra megkapjuk a kedvezmenyt. Pl kialkudjuk hogy magyar beszallitok gyartsak le a motor fo kopo alkatreszeit a beepitendo motorokhoz .olyan szerzodessel ahol az utangyartasi jogokkal a honvedseg rendelkezik. /igy kesobb raktarkeszlet alakithato ki./ de ugyan ez az angolokkal es a spanyolokkal is eljatszhato...

Ekozbe. A toronyfegyverzetre kerjuk a gyartot hogy integralja az oerliko 35 mm eset. /ingyen megteszik hisz az oerlikonnal kozos ugyletet hajtanak vegre./

Mig a felderito rendszert az angoloktol is beszerezhetjuk. Ha azok olcsobban adjak ar ertek minoseg aranyba mint a spanyol vagy az osztrak... /de ha akarunk a gyarto as sajatunkat is integralja ingyen./csak be kell tennie a valaszthato opciok koze./

A tulnyomas abv vedelmi rendszert meg mondjuk magunk fejlesztjuk./ de ha az osztrak spanyol angol olcsobban adja lehet megeri venni de ha jobb minoeget tudunk proddukalni vagy hasonlo kepessegut olcson erdemes a sajatot valasztani es ezt betenni a kozos opciok koze a kovetkezo vevoknek.../

Egyszoval az ascoddal egy olon jol varialhato jarmuvet kapunk amihez akkora hozzaadott erteket adunk amekkorat es amikor akarunk /akar kesonbbi sajat modernizacio vagy folyamatos aprobb modernizaciok is jatszanak./ akar tobb gyartotol vagy sajat fejlesztesbe.

Plussz a fejlesztseinknek egybol piacot is talalunk. Hisz aki az ascodot alkalmazza valaszthatja a mi fejlesztrsunk is egy gyrtashoz vagy modernizaciohoz... Arrol nem is beszelve hogy nem csak ifv jatszik hanem a trljes paletta szinte ami lanctalpasra rakhato. De a hianyzo elemeket akar mi is kifejleszthetjuk gyartoi segitseggel /kesobbi reszesedesert 3 fel megrendelese eseten./



Most, hogy ezt leírtad, nekem egyre jobban tetszik ez az ASCOD,mert én tutira veszem, hogy a csehek ezt választják. Ha netán mi is ezt választanának, akkor már többszázas tételről lenne szó , a vásárlóknak minden előnyével. Az osztrákok kiszaladnának a világból.Nekem továbbra is ez a felállás tetszene a legjobban: KF41 , Boxer és Fuchs. Ráadásul, ha jól tudom, ez egy cég. Az urakhoz volna még egy kérdésem: Annak idején el lett különítve a szállítógépekre a pénz, amiből 3 vagy 5 C27-es vagy C295-ös kijött volna. Én már sejtettem, hogy év elején nem volt bejelentés, hogy ebből nem lesz szállítógép beszerzés, mert ment itt a nagy álmodozás A 400-ról meg C130-ról , de azt senki nem gondolta volna szerintem, hogy az AN 26 nagy javításon fog átesni. Azért a szlovák példából illene tanulni , ahol ha jól tudom, 2 éven belül megvolt a 2 C27-es. A németekkel közösködünk az A400-ban , szerintem nyugodtan vehettünk volna C27-est.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 306
113
A H145M kb.110 milliárd HUF volt, a H225M is legalább 110 milliárd HUF volt, PZH+Leo-t kb. 200 milliárd HUF-ra becsülik és megrendeltek még néhány dolgot (CG, SAMOC)... akkor ebből a kb 500 milliárdból 2019 végéig kb. 72-86 milliárd lesz kifizetve? A decemberi bejelentések biztos hogy az előző évi pénzből mentek?

A fegyvergyártásért (22 milliárd HUF) szerintem már 2018-ban is fizettek valamennyit. Az 180 db AMRAAM (150 milliárd HUF) és a NASAMS-ról nem tudni, hogy meg lett-e már rendelve. Szállítógép és L39NG még nem lett megrendelve. Pánzélozott szállító járművekről szintén nem tudni semmi biztosat.

Akkor a 3500 milliárd HUF-ból kb. 500 milliárd HUF van már eddig elköltve?
Sztem ezt ilyen formában nehéz nekünk pontosan követni, csak saccperkábé tudunk tippelni.
Először is a Z2026-ra van 3500mrd. Ez minden költséget jelent, amit 26ig a hadseregre költünk. Ebből kb. haditechnikai fejlesztésre van 1500 mrd.
Tehát ha a fenti számaid jók akkor a fejlesztési költségek harmadát terveztük már be. Ugye elköltve még nincs, mert évente törlesztjük a legtöbb új vas árát.
Ami mondjuk még égető dolog a létszám, bér stb. az nem a fejlesztési költségek alatt fut, tehát nem az 1500mrd-ból kell levonni. Ugyanígy a helikopter felújítás sem.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 306
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 306
113
Most, hogy ezt leírtad, nekem egyre jobban tetszik ez az ASCOD,mert én tutira veszem, hogy a csehek ezt választják. Ha netán mi is ezt választanának, akkor már többszázas tételről lenne szó , a vásárlóknak minden előnyével. Az osztrákok kiszaladnának a világból.Nekem továbbra is ez a felállás tetszene a legjobban: KF41 , Boxer és Fuchs. Ráadásul, ha jól tudom, ez egy cég. Az urakhoz volna még egy kérdésem: Annak idején el lett különítve a szállítógépekre a pénz, amiből 3 vagy 5 C27-es vagy C295-ös kijött volna. Én már sejtettem, hogy év elején nem volt bejelentés, hogy ebből nem lesz szállítógép beszerzés, mert ment itt a nagy álmodozás A 400-ról meg C130-ról , de azt senki nem gondolta volna szerintem, hogy az AN 26 nagy javításon fog átesni. Azért a szlovák példából illene tanulni , ahol ha jól tudom, 2 éven belül megvolt a 2 C27-es. A németekkel közösködünk az A400-ban , szerintem nyugodtan vehettünk volna C27-est.
Ha idén jön a brazil elnök akkor a KC-390 lesz. Három kb. 45mrd Ft.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
A H145M kb.110 milliárd HUF volt, a H225M is legalább 110 milliárd HUF volt, PZH+Leo-t kb. 200 milliárd HUF-ra becsülik és megrendeltek még néhány dolgot (CG, SAMOC)... akkor ebből a kb 500 milliárdból 2019 végéig kb. 72-86 milliárd lesz kifizetve? A decemberi bejelentések biztos hogy az előző évi pénzből mentek?

A fegyvergyártásért (22 milliárd HUF) szerintem már 2018-ban is fizettek valamennyit. Az 180 db AMRAAM (150 milliárd HUF) és a NASAMS-ról nem tudni, hogy meg lett-e már rendelve. Szállítógép és L39NG még nem lett megrendelve. Pánzélozott szállító járművekről szintén nem tudni semmi biztosat.

Akkor a 3500 milliárd HUF-ból kb. 500 milliárd HUF van már eddig elköltve?
Ha jól emlékszem csak a németektől összesen rendeltünk 1,79 milliárd euró-ért. Ebben benne vannak a leok,pzh 2000,h145m, amit tudunk és még ki tudja hogy még mi. Külön van még h225m amit talán 27 millió dollár körüli db. áron kaptuk meg a 16-ot, Emelett a cg+samoc+(amcsi rendelés ami 500 millió dollár). Nagyából így állunk amiről tudunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 846
12 345
113
A következő 30 évre vásárolunk alap harcjárművet. Nekünk nem a legsikeresebb (értsd sok éve gyártják és már több ország rendszeresített) hanem a legmodernebb, az üzemeltetési költséget tekintve legoptimálisabb IFV-re van szükségünk,amelynek rendszeresítésével nemhogy behozza a Honvédség a meglévő hátrányát a környező országokhoz képest hanem 2 kör előnyt is szerez vele.

Ha árban nincs valami nagyon jelentős különbség a a Lynx javára akkor nagyon nem érdemes rajta gondolkodni hisz még a Puma sem teljesen combat ready(tudom hogy az a a videó eléggé baloldali volt de a félúton lerobbanó harcjármű az félúton lerobbanó harcjármű....).

Ez kb. olyan mintha Tranche 1,2-es F-35-öt vennénk minden bajával együtt és tudnánk hogy még évekig fog kelleni upgradelgetni minden kis szirszart hogy egyáltalán működjön. Vagy te úgy képzeled el hogy megvennénk a Lynx-et és 30 évig békesség, minden működni fog rajta? Cseh teszten a Puma győzött egyébként - én ez alapján nem látom a 20 év különbséget a fejlesztésben.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 828
113
Ha árban nincs valami nagyon jelentős különbség a a Lynx javára akkor nagyon nem érdemes rajta gondolkodni hisz még a Puma sem teljesen combat ready(tudom hogy az a a videó eléggé baloldali volt de a félúton lerobbanó harcjármű az félúton lerobbanó harcjármű....).

Ez kb. olyan mintha Tranche 1,2-es F-35-öt vennénk minden bajával együtt és tudnánk hogy még évekig fog kelleni upgradelgetni minden kis szirszart hogy egyáltalán működjön. Vagy te úgy képzeled el hogy megvennénk a Lynx-et és 30 évig békesség, minden működni fog rajta? Cseh teszten a Puma győzött egyébként - én ez alapján nem látom a 20 év különbséget a fejlesztésben.
Azt nem tudom, hogy a Puma nyert-e a cseheknél de azt igen, hogy a Puma már nincsen versenyben náluk. De félreértés ne essék, én nagyon örülnék a Pumának is, főleg a mostani nagy semmihez képest, de ha már úgyis horribilis összeget kifizetünk akkor megvehetjük akár a legjobbat is. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az F-16 is modern vadászgép, de ha hasonló áron tudunk venni F-35-öt is, akkor melyiket válasszuk?
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 391
113
Most akkor mi legyen ? Puma, vagy más IFV ? Netán először a belevaló lövészeket kellene felhozni ,a kor szinvonalára. Mofém sisak, műbőr tártáska, menjen már a levesbe. Rendszeresítsenek egy adott típusú sisakot a Honvédségnél, a különleges erők kivételével és az legyen miondenkinek, mindenütt. Meg az összes többi egységes felszerelés, málhamellény, zsák, stb. Kezdjük inkább ezzel.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 075
33 331
113
Most akkor mi legyen ? Puma, vagy más IFV ? Netán először a belevaló lövészeket kellene felhozni ,a kor szinvonalára. Mofém sisak, műbőr tártáska, menjen már a levesbe. Rendszeresítsenek egy adott típusú sisakot a Honvédségnél, a különleges erők kivételével és az legyen miondenkinek, mindenütt. Meg az összes többi egységes felszerelés, málhamellény, zsák, stb. Kezdjük inkább ezzel.
Tatara ahova az ifvk kerulnek majd! /van meg addig ido/ igaz az uj cuccokbbol elferne. /de a kevlarsisakot ki ki osztogatjak. / egyseges malhamelleny /megha nem is a legjobb./ bw zsak bubor tartaskat csak tartalek tarak tarolasara hasznaltuk a jarmuben tarolva./meg a fegyverszoban./ nem azt akarom irni hogy csucs kiraly volt minden. De azt sem kell elhinni hogy tatan tartaskaval rohangalt az 1-2 lovesz meg tengeresz zsakkal a gyakteren. Az acelsisak momdjuk alapkikepzes utan nem sokat volt a fejeunkon. Vagy kalandkalap vagy a kevlar. Loveszeteken szokott az acelbili elokerulni neha amgy meg ott rohadt meg a szekrenybe./hadgyakorlatkor kiosztjak azt van hogy a kovetkezo hadgyakorlatig is a delikvensnel van /a hulyebbje leadja az elso szora :D /az okosobbja hagyja hogy a neven maradjon :) /
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 075
33 331
113
Malhara egyebkent a velemenyem az hogy legyen egy jonak mondhato. Akinek magasabbak az igenyei az megoldja sajat penzbol vagy epo a ruhapenzbol... En egyebkent a hevedert partolom azt lehet repeszallora is a repeszallo zsebei mellett anmyi hely van hogy csak na./ de lehet a nelkul is pl gyakorlatokon. Vagy gyakteren loteren./ a komplett melleny szerintem felesleges. De ez csak az en velemenyem /van aki szeret 2 mellenyt hordani./ mondjuk a ceh mellenyunk a sok logo bizbazt leszamitva repeszallora konnyen felveheto volt. /nem volt vastag anyagbol azt kifogasoltak sokan itt de viszonylag kenyelmes konnyu darab./a zsebek minosegevel volt ott is a gond jobban irva ha valaki nem rakta fel rendesen logasra hajlamos volt /de elobb utobb mindenki eltanulja az oregektol hogy is kell rogziteni hogy jo legyen./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 237
76 799
113
Nagyon új még, nincs sok információ róla a neten, de ami található wikin, meg rheinmetall oldalán az több, mint biztató. Pl. a moduláris felépítés, alacsonyabb élettartamköltségek, egyszerűsített felépítés stb.magyar szemmel nagyon pozitív és úgy néz ki a katonai vezetés is gondolkodik rajta (legalábbis az újságíró szerint). Biztos volt már, de illik ide:https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ak-a-magyar-katonakat-ime-a-felhozatal-401437
A 2 harcjármű fejlesztése közt vagy 20 év telt el, ami azért meg is látszik rajtuk és elég ha arra gondolunk, hogy a Lynx rendszeresítésén még az USA és Ausztrália is gondolkodik vagy Csehország ahol a tenderen már nem is vesz részt a Puma, mert esélytelen volt a Lynx és ASCOD meg a CV90 mellett, az mutatja a különbséget. Elképesztő lenne, ha nálunk hamarabb rendszeresítenék, mint az USA-ban. Kicsit komolytalanul: Katar is gondolkodik rajta, márpedig amit Katar vesz........

A Lyny-et kizárták az amerikaiak a Puma meg nem is indult mert 9 fős deszant volt az elvárás.
Van egy német videó a jutúbon, ahol megemlítik ezt, meg azt is, hogy a Puma fenntartási költsége magasabb.
De most nincs időm kikeresni.

Minél magasabb a Puma fenntartási költsége?A még sehol sem rendszeresített Lynx-nél?Ne is keresd meg azt a videót mert amiben ilyen blődség elhangzik azt nem is szabad megnézni!
Alapból 35 mm-es gépágyúval rendelkezik.
8 fő deszant 6 helyett.
Moduláris kialakítás a bevetés profiljához adoptálható modulokkal.
Ennyi nekem elég, hogy a Lynxet válasszam.

A Pumára is azt raksz amit akarsz,nem csak 30mm-es gépágyú van hozzá.A Puma is moduláris nem csak a Lynx.Mi az,hogy a feladathoz igazíthatod?Mit értesz ezalatt?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 075
33 331
113
A lynxxel 0 tapasztalat. Valoszinuleg egy erdekes kuriozum es par mi lett volna ha lessz az eredmenye 10+ ev mulva...
A puma jo de draga draga uzemeltetni is es nincsenek variaciok az alvazon.
Mellett a puma sincs meg kessz es tapasztalat se igazan van.
Es egy dolog biztos mivel nemet technika az uzemeltetes a kesobbiekben is draga lessz mind ket tipusnal...

Lehet a legjobb tulajdonsagokkal rendelkezo tipus hiaba ha harckeptelene valnak a jarmuvek muszaki okokbol vagy logosztikaibol... Akkor a jobb hadrafoghatosagu nagyobb szamba rendszeresitett kicsit gyengebb kepessegu tipus sokkal tobbet er. /ember eletet a pmaval lehet menteni jobban de haborut megnyerni egy olcsobb ez miatt nagyobb db szamban remdszeresitett megbizhatobban uzemeltetheto tipussal lehet./ ha tobb van a gyengebb kepessegubol is nonek a tulelesi eselyei a harcoloknak./hisz tobb jarmu van a mezon./ alapbol jobbak az eselyek. Mint keves de kicsivel vedettebbel./
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 846
12 345
113
Azt nem tudom, hogy a Puma nyert-e a cseheknél de azt igen, hogy a Puma már nincsen versenyben náluk. De félreértés ne essék, én nagyon örülnék a Pumának is, főleg a mostani nagy semmihez képest, de ha már úgyis horribilis összeget kifizetünk akkor megvehetjük akár a legjobbat is. Ezt úgy kell elképzelni, hogy az F-16 is modern vadászgép, de ha hasonló áron tudunk venni F-35-öt is, akkor melyiket válasszuk?

:eek:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 848
91 306
113
An-26 nagyjavításról szkeptikusan.
http://lhsn.hu/oroszok-nagyjavitanak-az-an-26-os-szallitorepulogepeket/

"A Zrínyi 2026 haderőfejlesztési programban hiába szerepel új rámpás szállítórepülőgépek beszerzése, egyelőre konkrét előrelépésről nincs hír, viszont a 406-os lajstromszámú An-26-os üzemideje információink szerint 2020 közepén lejár. A hazai katonai szállítórepülőgépes képesség terén tehát ismét képességvesztés történne, hiszen az elavultnak titulált technikai eszköz üzemidejének kifutásával egy időben, nem történne meg a váltótípus rendszeresítése, így jelen pillanatban az egyetlen ésszerű és költséghatékony lehetőség a meglévő eszközök nagyjavítása, majd tovább üzemeltetése egy új modernebb váltótípus beszerzéséig, rendszerbe állításáig. Úgy tudjuk nem csak a jelenleg működő 406-os An-26-ost nagyjavítanák, hanem plusz egy gépet is, így lehetne biztosítani a honvédség rámpás szállítórepülőgép igényeit.

A tárgyalások szerint a nagyjavítás a moszkvai Orosz Egyesített Repülőgépipari Konzorcium javítóbázisán történne ugyanakkor igen kérdéses a folyamat sikeressége, több okból is, de az első és legfontosabb az, hogy egy ekkora volumenű munka átfutási ideje több, mint ameddig az utolsó An-26-osunk húzza. Még csak az sem lehetséges, hogyha valóban két repülőgép nagyjavítását tervezik, hogy a másik gépet korábban, előzetes átvizsgálást követően átrepüljék az orosz javítóbázisra, hiszen amint azt nemrégiben megírtuk, egyelőre használhatatlan a kecskeméti repülőtér, és ez jelen pillanatban egy jó darabig így is marad…"
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 911
73 322
113
Sztem ezt ilyen formában nehéz nekünk pontosan követni, csak saccperkábé tudunk tippelni.
Először is a Z2026-ra van 3500mrd. Ez minden költséget jelent, amit 26ig a hadseregre költünk. Ebből kb. haditechnikai fejlesztésre van 1500 mrd.
Tehát ha a fenti számaid jók akkor a fejlesztési költségek harmadát terveztük már be. Ugye elköltve még nincs, mert évente törlesztjük a legtöbb új vas árát.
Ami mondjuk még égető dolog a létszám, bér stb. az nem a fejlesztési költségek alatt fut, tehát nem az 1500mrd-ból kell levonni. Ugyanígy a helikopter felújítás sem.

Ha idén jön a brazil elnök akkor a KC-390 lesz. Három kb. 45mrd Ft.

Ha jól emlékszem csak a németektől összesen rendeltünk 1,79 milliárd euró-ért. Ebben benne vannak a leok,pzh 2000,h145m, amit tudunk és még ki tudja hogy még mi. Külön van még h225m amit talán 27 millió dollár körüli db. áron kaptuk meg a 16-ot, Emelett a cg+samoc+(amcsi rendelés ami 500 millió dollár). Nagyából így állunk amiről tudunk.

Ezek alapján újraszámolva...

A H145M kb.110 milliárd HUF volt, a H225M is legalább 110 milliárd HUF volt, PZH+Leo-t kb. 200 milliárd HUF-ra becsülik, valamit rendeltek még a németektől kb.400 milliárd HUF-ért és megrendeltek még néhány dolgot (CG, SAMOC)...Ez így kb 900 milliárd HUF.

Ha a 180 db AMRAAM (150 milliárd HUF) és a NASAMS (még legalább 100 milliárd HUF) és a KC-390 (100-120 milliárd HUF) is benne van már, akkor az már 1300 milliárd HUF.


És ebből a kb 900-1300 milliárd HUF-ból 2019 végéig kb. 72-86 milliárd lesz kifizetve?
 
  • Tetszik
Reactions: Gyurma