A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 571
113
"A gyulai létesítményt működtető cégben a magyar államnak komoly tulajdonrésze lesz. Ezáltal Magyarország Európa vezető nemzetei – Franciaország, Németország és Nagy-Britannia – közé lép be tulajdonosként az Airbus egyik regionális gyárába."

Ezt ertelmezze még nekem valaki, hogy mi lett a magyar allam?!?
En kb. azt tudom elkepzelni hogy a telek es az epulet magyar tulajdon lesz.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 571
113
Azert az elgondolkodtato, hogy a katonak mennyire nincsenek kepben azzal, hogy mi hogy lesz. Benkő 5 naja meg 10 ezer legyartott fegyverrol beszelt...
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Na és akkor mi fog történni? Szerinted majd a SAAB CEO-ja ráparancsol a Svéd kormányra hogy változtassanak a menekült politikájukon?
Azt hiszem erre várhatunk...ha ehhez kötjük az üzletet a Svédekkel akkor a k.va sokáig nem lesz semmiféle beszerzés abból az irányból.
Ennek egyébként ellentmond hogy a CG-ok is megérkeztek valamilyen úton-módon.

Igen, arra.
Hogy mi jár, meg mi sem, azt hiszem itt és most tök mindegy.
A lényeg hogy van egy helyzet. A Norvégok ragaszkodnak valamihez, amit meg mi nem akarunk engedni.
Ha mi egy Norvég fegyver gyárral kötendő üzletet ahhoz kötünk hogy a Norvég kormány engedjeni Norvég alap ügyben akkor - szerintem - sokáig nem lesz NASAMS rendszerünk.
És ez nem ár kérdés, meg nem a Kongsberg hajlandósága (ők már lenyilatkozták hogy szíves örömest eladnának nekünk bármit)

Itt érdek érvényesítő képességről van szó.
Mi azt hisszük hogy egy EUR százmilliós nagyságrendű üzlettel majd politikai engedményeket tudunk kicsikarni a Norvégoktól.
Szerintem ez tévedés.
Pl Marokkó, aki konkrétan népírtást végez a Nyugat-Szaharában egy Ikea áruházzal is becsicskította Svédországot.
Vannak elveik, de az érdekeik erősebbek.
Persze tény, hogy Marokkó miatt nem bukna meg a svéd kormány, a migráció miatt nem kizárt.
Mi, tetszik, vagy nem svéd belpol kérdés vagyunk, nem külpolitikai. Ezért kényes a helyzet... De ennek a feloldása meg a svédek érdeke is. Szerintem emiatt van remény.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 571
113
"A gyulai létesítményt működtető cégben a magyar államnak komoly tulajdonrésze lesz. Ezáltal Magyarország Európa vezető nemzetei – Franciaország, Németország és Nagy-Britannia – közé lép be tulajdonosként az Airbus egyik regionális gyárába."

Ezt ertelmezze még nekem valaki, hogy mi lett a magyar allam?!?
En kb. azt tudom elkepzelni hogy a telek es az epulet magyar tulajdon lesz.

Airbus tulajdonos akkor lesz, ha reszvenyeket vesz...
 

Matróz Kommandó

Well-Known Member
2017. március 21.
1 102
3 816
113
"A gyulai létesítményt működtető cégben a magyar államnak komoly tulajdonrésze lesz. Ezáltal Magyarország Európa vezető nemzetei – Franciaország, Németország és Nagy-Britannia – közé lép be tulajdonosként az Airbus egyik regionális gyárába."

Ezt ertelmezze még nekem valaki, hogy mi lett a magyar allam?!?
En kb. azt tudom elkepzelni hogy a telek es az epulet magyar tulajdon lesz.
Az Airbus és a Magyar Állam alapít egy céget (ez folyik most) amely Gyulán helikopter alkatrészt fog gyártani.
 
H

Hummen23

Guest
Ez egy kimondottan informatív interjú volt! Ezt a palit félévente meg lehetne kérdezni, egy összefoglaló erejéig.
Miért fontosak ezek a fejlemények:
- A HDS felvásárlása azt jelenti, hogy gyakorlatilag a teljes tüzérségi palettát le tudjuk fedni "saját" gyártású lőszerrel. Emellett a teljes aknavetős palettával is rendelkezik a cég 60-80-120mm-es, és a korábbi megállapodás alapján automata rendszerekkel is.
Hogy mennyire nem piti céget vettünk, az mutatja, hogy milyen megállapodásai vannak. Pl.: idén októberben nyerte el a Bundeswehr modernizációs programját. 2026-ig 70.000 db 120mm-es gránátot kell leszállítania a cégnek. És ez csak a BW!!! Ezen felül idén sikerült elnyerniük a holland hadsereg tenderét is.
A cég tudtommal gyárt hagyományos tüzérségi lőszert is 105 és 155mm-es méretben is.
Nem vagyok benne biztos, hogy a HDS felvásárlása tervben volt (az interjúban csak a HDS-ről van szó, de lehet, hogy a teljes Hirtenbergerről is szó van!), de lehet, hogy ez volt az egyetlen módja az együttműködésnek. Elképzelhető, hogy egyes beszerzési projektek ezért kerültek átütemezésre.
- Kiskunfélegyházán további licence gyártások (mesterlövés és vadászfegyver) is beindulhatnak. Gondolom, hogy itt a CZ további licence-eire gondoltak. DE ne feledjük a készülő FN Herstal beruházást sem! Nem tudom, hogy az FN gyára hol lesz, de ugye még azzal is kell számolni!
Fontos itt még megjegyezni, hogy a kiskunfélegyházi üzem - a pletykákkal ellentétben - nemzetközi piacra is termelhet.
- Ezzekel a beruházásokkal elértük, hogy tulajdonképpen a hadsereg számára szükséges alaplőszerek, és fegyverek tekintetében önellátókká vál(t)unk.
A kézifegyverek esetében a CZ termékeivel. A hozzá való lőszer Sirokon a RUAGnál. Az aknavetők és gránátjaik (155mm-es is!) teljes termékskáláját a HDS Hungarytól. Az összeshez a lőpor Fűzfőről. Nem lennék meglepve, ha a HDS elkezdene 40mm-es gyalogsági gránátokat vagy 120mm-es harckocsi HE gránátokat is gyártani.
Egyedül a CG4 lőszere marad teljes mértékig a SAAB kezében. (?)
- A Leo 2 A4-ek (12) csak jövő év második felében jönnek, de legalább a lízing végén itt is maradnak! Majd lehet csatlakozni az EU-s korszerűsítési programhoz! ;)
- A Gripenek ügyében pedig megkezdődött a SAAB és a svédek presszionálása! :rolleyes:
Ott azért lenne mit bedobniuk a svédeknek ellentételezés címszó alatt. Mondjuk gyárthatnánk pont a HDS-nél a CG4 lőszereit. Hagy ne mondjam, hogy az mekkora üzlet lenne! Gyakorlatilag szinte mindenki elkezdett a CG-re átállni. Köztük pl. részben az USA fegyveres erői is!


Nem a CZ termékei közül fognak kikerülni. Annyit elárulok, hogy egy híres, prémium kategóriás gyártóról van szó.
Az FN Herstal nem hiszem, hogy saját termékkel jelenne meg nálunk.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezt ertelmezze még nekem valaki, hogy mi lett a magyar allam?!?
En kb. azt tudom elkepzelni hogy a telek es az epulet magyar tulajdon lesz.
Az Airbus és a Magyar Állam alapít egy céget (ez folyik most) amely Gyulán helikopter alkatrészt fog gyártani.

Az Aribus létrehozott Magyarországon a Magyar kormánnyal közösen egy gazdasági vállalkozást.
Ezzel az ügylettel a magyar kormány csak a létrehozott vállalkozásban szerzett tulajdonrészt, de nem az Airbus anyacégben.

A tulajdonrész - feltételezem - bevitt vagyon erejéig terjed majd, ami igen, lehet a telek, az épületek, esetleg bizonyos infrastruktúrális elemek (pl.: trafóház) könyv szerinti értéke.

Amúgy semmi akadálya annak hogy akár magyar állam is megjelenjen tulajdonosként az Airbus cégben. Az Airbus részvényeinek - ha jól emlékszem - 74%-a tőzsdén forgó közkéz hányad.
A tőzsdén, napi árfolyamon bármikor, bárki vehet Airbus részvényeket - akár komolyabb tételben is.
Gondolkozom magam is azon hogy veszek én is egy párat...;)
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 901
113
"– Lesz bármilyen változás a cég irányításában, személyi összetételében?
– Nem. Számunkra kulcsfontosságú a vállalat üzleti, technológiai tevékenységének, valamint az ügyfelekkel ápolt kitűnő munkakapcsolatának fenntartása, sőt továbbfejlesztése. A továbbiakban nemcsak a gyár irányítóira, hanem minden dolgozójára ugyanúgy számítunk. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a Hirtenberger jövőbeli növekedésében fontos szerepet szánunk az Egyesült Királyságban található Middle Wallop-i telephelynek is."
Szerintem ez egy kib@szott jó döntés, kíváncsi vagyok meddig tartjuk ehhez magunkat.
Mellesleg akkor újra megjelenik a 120-as aknavető a honvédségen belül?

Aztán majd kitalálják, hogy valakinek a valakijét be kellene ültetni egy főnöki székbe... :D

Gondolok...
Az amcsi fegyver eladások következetesen drágák. Mindenkinek.
Nem igazán látom mire jó példa az USA fegyver eladások.

kivéve, amikor ingyen adják, vagy jelképes áron. Mondjuk Izraelnek.

De ugye Te se úgy gondolod hogy mi azért taktikázunk hogy majd segélyként, ingyen kapjunk a Svédektől vagy a Norvégoktól fegyvert?

Nem, ezt senki sem. Mindenki arra vár, hogy a svédek fizessenek nekünk. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 049
2 741
113
Te látod roszul a helyzetett. Nem politikai engedményekről van szó,hanem megbízható partnerekről nemzetbiztonsági szemszögből.
Na a CG üzlet az tényleg aprópénz volt, ráadásul annak túl sok alternatívája sem igen van. Nem véletlenül viszik mint a cukrot.
A Gripennek viszont van. Lásd még: svájci, vagy finn éppen futó vadászgép tenderek.

Azért a magyar légtér védelménél ne az legyen már a szempont, hogy a svéd szociális miniszter mit mondott amagyar családpolitikáról!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 308
113
Nem a CZ termékei közül fognak kikerülni. Annyit elárulok, hogy egy híres, prémium kategóriás gyártóról van szó.
Az FN Herstal nem hiszem, hogy saját termékkel jelenne meg nálunk.
Igen tudom.
Csak tudtommal sem az FN Herstall, sem a Unique Alpine nem gyárt vadászfegyvereket.... Szóval az a része sanszosan CZ lesz.
De ne felejtsd el, hogy még nincs meg a PKM utódja! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23