A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Nekünk mi lenne a legoptimálisabb?

  • Mindegyik Puma kapna 35-ös tornyot.
  • Némelyik esetleg 40-est is?
Lehetne még egyáltalán azt a valamit ami körkörösen védene 50/57 ellen IFV-nek hívni? :)
Pont ezért felesleges talán 30mm felé menni.
Olyannyira megnöveli a lőszer árát, és a szállítható lőszer mennyiséget, hogy - szerintem - már nincs nagyon értelme. Keményebb célokra ott a Spike. Esetleg lehetne olcsóbb megoldásképpen a HForce rendszerrel is tesztelt lézer irányítású, de jóval olcsóbb rakétát használni. Ez persze csak brainstorming...
Alapvetően az IFV mellé már mindenképpen kell a fire support, amennyiben várhatóan "kemény" célok ellen készülünk. 3:1 vagy 4:1 arányban. Legyen az HK, dedikált AT alegység, vagy legyen az valamilyen "könnyűtankos" megoldás... "Papucsos" ellenfél ellen nem biztos.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Az IFV-k egymás elleni harcánál a gépágyúnak akkor van jelentősége, ha már nincs lehetőség IPR-t használni, vagy a gépágyú is biztosan elegendő az ellenfél leküzdéséhez. Ami fontos, hogy a gépágyú páncélátütése erősen függ a lőtávolságtól, általában 500 vagy 1000 m-re adnak meg különböző átütési adatokat, e felett nyilván csökken az átütés (és a találat) esélye. Szerintem szintén fontos, hogy a páncélátütés teljesítményét nem szabad primkó módon értelmezni:
Pl: a 40 mm vastag lemezt elméletileg átüti a 45 mm-t átütni képes lövedék. Ha merőlegesen csapódik be, ami a legritkább. Általában valamely szögben fog, pl 45 fokos szög alatt becsapódó lövedék esetén már 41 %-al vastagabb lemezt kell átütni. Tehát matematikailag kicsi az esély a fent említett esetben az átütésre, nagyon jól kell eltalálni, de hát általában lapos szögben igyekeznek kialakítani a járművek felületeit a veszélyeztetett irányokból.
Megjegyzendő, hogy valahol a 60 fok alatti becsapódás értékét adják meg, ez a korrektebb, a valóságos teljesítményt jobban kifejező szám.
Viszont fordítva gondolkodva elmondható, hogy gépágyúval akkor lehetsz hatékony egy páncélozott járművel szemben, ha adott távolságon a lövedék a cél páncélvastagságának legalább kétszeresét átüti, hisz matek szerint majdnem mindegy milyen szögben kapod el, ha nem pattan le, akkor átüti.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Akkor te mit vennél ha még a Puma sem elég jó?
Kell IFV.
De nem ennyiért, és ha lehet nagyobb deszant férjen bele. Ne legyen 43 tonna. Nem a raj van az IFV-ért hanem fordítva.

Az IFV nem egy tank védô személyzettel..

Azért az egy IFV-tôl elvárható lenne hogy ne szakadjon le alatta egy híd- ha már úszni nem tud, és valóban mozgékony legyen terepen.

Ha már törökökkel jóba próbálunk lenni, lehetne gondolkodni pl a Tulpar-ban. Az is 30 mm ugyan, nem igazán könnebb, de legalább 9 lövészt szállít- és nem arany árban van.
Nagy a választék.
 
  • Tetszik
Reactions: vata

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Pont ezért felesleges talán 30mm felé menni.
Olyannyira megnöveli a lőszer árát, és a szállítható lőszer mennyiséget, hogy - szerintem - már nincs nagyon értelme. Keményebb célokra ott a Spike. Esetleg lehetne olcsóbb megoldásképpen a HForce rendszerrel is tesztelt lézer irányítású, de jóval olcsóbb rakétát használni. Ez persze csak brainstorming...
Alapvetően az IFV mellé már mindenképpen kell a fire support, amennyiben várhatóan "kemény" célok ellen készülünk. 3:1 vagy 4:1 arányban. Legyen az HK, dedikált AT alegység, vagy legyen az valamilyen "könnyűtankos" megoldás... "Papucsos" ellenfél ellen nem biztos.
Ezért jó a 40mm CTA lőszer. Kb 30mm-es gá lőszer méret(hosszban persze,nem átmérőben),valamivel nagyobb tömeg,brutál erő. Szerintem ez kellene, vagy konvencionálisabb 35mm. A 40mm CTA-ból persze valószínű többet lehet cipelni egy járműben. A 30mm az új 20-25, lassan eljár felette az idő.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 114
119 365
113
Kell IFV.
De nem ennyiért, és ha lehet nagyobb deszant férjen bele. Ne legyen 43 tonna. Nem a raj van az IFV-ért hanem fordítva.

Az IFV nem egy tank védô személyzettel..

Azért az egy IFV-tôl elvárható lenne hogy ne szakadjon le alatta egy híd- ha már úszni nem tud, és valóban mozgékony legyen terepen.

Ha már törökökkel jóba próbálunk lenni, lehetne gondolkodni pl a Tulpar-ban. Az is 30 mm ugyan, nem igazán könnebb, de legalább 9 lövészt szállít- és nem arany árban van.
Nagy a választék.
Megfordult a fejedben, hogy netalán felmerült mint lehetőség de valami nem klappolt?
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Megfordult a fejedben, hogy netalán felmerült mint lehetőség de valami nem klappolt?
Egész nap azt a megfellebezhetetlennek hallató "tényt" szajkózták egyesek, hogy a Puma, a Puma, különben is minden modern IFV 6 fős deszanttal van. A 30 mm az nagyon jó ...

Már nem akarok barkóbázni. Mire gondolsz?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Kell IFV.
De nem ennyiért, és ha lehet nagyobb deszant férjen bele. Ne legyen 43 tonna. Nem a raj van az IFV-ért hanem fordítva.

Az IFV nem egy tank védô személyzettel..

Azért az egy IFV-tôl elvárható lenne hogy ne szakadjon le alatta egy híd- ha már úszni nem tud, és valóban mozgékony legyen terepen.

Ha már törökökkel jóba próbálunk lenni, lehetne gondolkodni pl a Tulpar-ban. Az is 30 mm ugyan, nem igazán könnebb, de legalább 9 lövészt szállít- és nem arany árban van.
Nagy a választék.
Háát elnézést, de nekem itten nem mondták, hogy röhögtetés is lesz! :D:D:D:D
Akkor soroljam?
Ennek ugyan van-e már rendszeresített verziója? 2 tonnával nehezebb (45t-t bír a szerkezete) max.ra felpáncélozva, ami csak STANAG 5 max!!!.Mindehhez a 45 tonnához nem szégyeltek egy 810LE-s erőforrást belehegeszteni az alap modellbe. Ennyi a Pumában meg a Lynxben KW-ban van, nagyjából azonos tömeg mellett! Aztán azóta már próbálják rásózni a hülyékre 1100LE-s motorral, de mond az valamit, hogy 2012 óta még Törökország sem rendszeresítette. Tulajdonképpen meg sem rendelte!?!?
A Leopard 2-esek meg nem győzik hallgatni a rádión, hogy HŐŐŐ, lassíts, mer szétszaladt a ménes! - Azoktól, akik azért vannak, hogy biztosítsák a hk.-t.
Bassza sas! Ha már itt tartunk, akkor inkább szívjunk a KF41-gyel, de ne csináljunk magunkból hülyét, meg a katonáinkból halottat! :mad:
Szóval tessék csak tovább túrni az "Nagy a választék" nevű zsákot!
Én ezt most passzolásnak veszem, mert szerintem a "szar, de legalább olcsó" megoldás már a Zrínyi 2026 előtt sem volt igazán opció. De ha minden kötél szakad, akkor arra ott a BTR! ;)
Végül is a haderőreform meg lenne oldva. Ha Benkő papáék megjelennek az "ajtóban" egy Tulparral Tatán, akkor szerintem először is rákúrják az ajtó, mint ha meg sem jött volna, utána meg kollektive leszerelnek a lövészek a francba! :hadonaszos:
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Háát elnézést, de nekem itten nem mondták, hogy röhögtetés is lesz! :D:D:D:D
Akkor soroljam?
Ennek ugyan van-e már rendszeresített verziója? 2 tonnával nehezebb (45t-t bír a szerkezete) max.ra felpáncélozva, ami csak STANAG 5 max!!!.Mindehhez a 45 tonnához nem szégyeltek egy 810LE-s erőforrást belehegeszteni az alap modellbe. Ennyi a Pumában meg a Lynxben KW-ban van, nagyjából azonos tömeg mellett! Aztán azóta már próbálják rásózni a hülyékre 1100LE-s motorral, de mond az valamit, hogy 2012 óta még Törökország sem rendszeresítette. Tulajdonképpen meg sem rendelte!?!?
A Leopard 2-esek meg nem győzik hallgatni a rádión, hogy HŐŐŐ, lassíts, mer szétszaladt a ménes! - Azoktól, akik azért vannak, hogy biztosítsák a hk.-t.
Bassza sas! Ha már itt tartunk, akkor inkább szívjunk a KF41-gyel, de ne csináljunk magunkból hülyét, meg a katonáinkból halottat! :mad:
Szóval tessék csak tovább túrni az "Nagy a választék" nevű zsákot!
Én ezt most passzolásnak veszem, mert szerintem a "szar, de legalább olcsó" megoldás már a Zrínyi 2026 előtt sem volt igazán opció. De ha minden kötél szakad, akkor arra ott a BTR! ;)
Végül is a haderőreform meg lenne oldva. Ha Benkő papáék megjelennek az "ajtóban" egy Tulparral Tatán, akkor szerintem először is rákúrják az ajtó, mint ha meg sem jött volna, utána meg kollektive leszerelnek a lövészek a francba! :hadonaszos:

Ez nem játék. Elkölteni majd egy milliárdot 100 kicsi és relatíve könnyű fegyverzetű IFV-re? Közel 2 milliárdot 200-ra? Ebben a képesség és darab számban hány zászlóaljra lenne az elég? Mennyit kéne venni hogy elég legyen? Akár csak egy nehéz dandárnak?
Javasolnám hogy keress tovább - már amennyiben érdekel a magyar haderő hadrafoghatóságának tényleges fokozása. Mert a technika pénzbe kerül, a hadsereg létszámát pedig bővíteni szeretnék. (és még akkor sem lesz nagy)

Javasolnám hogy nézz már utána az ár /értékarány kifejezésnek. Meg a hadsereg és a Z2026 költségvetésének. Legalább.
Ott vannak még a franciák, meg az olaszok is..Nekik is lehet " udvarolni.


Ha már Pumát venne az állam, akkor legalább baromi jó legyen az ellentételezés. És ne 10 év múlva érkezzenek meg- miután a német hadsereg igényeit kielégítették.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Kurganyec-25 7 fő.


A Kurganyec-25 BMP (IFV) tudtommal 8+3 fő.

4cd5557ee564f2a85627d7f4c6721dbe.jpg


Kurganets25-2.jpg


Okés, és akkor mi is a baj ha a Marder vázát használják???

Tudomásom szerint a KF31 épül a Marderre, vagyis azt tekinthetjük valamilyen szinten a Marder közvetlen leszármazottjának.
A Lynx KF41-nek már kb. annyi köze van a szegény Marderhez, mint amennyi a Pumának is a Marderhez.
De ha rosszul tudom, akkor kérem a nálam tájékozottabb embereket, hogy világosítsanak fel/javítsanak ki.

Védettség tekintetében én nem tudok róla, hogy a KF41 bármiben is gyengébb (lesz), mint a Puma. Az emberes torony-automata torony pedig elvileg egy alapvetően modulárisra tervezett jármű esetén szimpla választható opció (lesz majd). Viszont a KF41 még messze nincs kész, ezért van-lenne benne kockázat nekünk, nem is kevés. De nekem ennek ellenére is szimpatikusabb, mint a Puma.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 322
46 049
113
Mert a technika pénzbe kerül, a hadsereg létszámát pedig bővíteni szeretnék.
Hát nem tudom. Én még Benkő papa szájából nem hallottam olyat, hogy a 3 dandáron túl szeretne még negyediket is. Ha lesz is ilyen, akkor az nem 2026-ig.
Igen növelni akarják a haderőt, de elsősorban csak létszámban. Amiből még várhatóan lehetnek új alakulatok, az a tüzérség, meg a légierő. A többinél meg örülnek, ha végre feltölthetik az állományt.
Ott vannak még a franciák, meg az olaszok is..Nekik is lehet " udvarolni.
Megint bohóckodunk? :)
A 2 országnak ÖSSZESEN van 1 láncos típusuk a Dardo. Ami szintén 3+6-os!o_O:p:D
Meg sem próbálják már modern tenderen elindítani.
A franciáknak meg nincs is! o_O
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Hát nem tudom. Én még Benkő papa szájából nem hallottam olyat, hogy a 3 dandáron túl szeretne még negyediket is. Ha lesz is ilyen, akkor az nem 2026-ig.
Igen növelni akarják a haderőt, de elsősorban csak létszámban. Amiből még várhatóan lehetnek új alakulatok, az a tüzérség, meg a légierő. A többinél meg örülnek, ha végre feltölthetik az állományt.

Megint bohóckodunk? :)
A 2 országnak ÖSSZESEN van 1 láncos típusuk a Dardo. Ami szintén 3+6-os!o_O:p:D
Meg sem próbálják már modern tenderen elindítani.
A franciáknak meg nincs is! o_O

Egészen biztosan tudatában vagy annak, hogy több IFV is létezik ami szóba jöhet, és nem a Puma az egyetlen. És szép számmal vannak 8 fős deszantuak... is közöttük. Te valamiért mégis a Pumát gyakorlatilag reklámozod kizárólag, a többit nevetségessé teszed. Minden másról meg tudomást sem veszel.


Vigyorognék, ha pl ASCOD lenne a befutó.
És még mindig nem teljesen kizárt, hogy kerekes lesz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 220
76 706
113
Egész nap azt a megfellebezhetetlennek hallató "tényt" szajkózták egyesek, hogy a Puma, a Puma, különben is minden modern IFV 6 fős deszanttal van. A 30 mm az nagyon jó ...

Már nem akarok barkóbázni. Mire gondolsz?

Minden a harckocsira van méretezve mert az a legnehezebb.Szóval amíg nem 68 tonna a PUMA addig nem nehéz.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ez nem játék. Elkölteni majd egy milliárdot 100 kicsi és relatíve könnyű fegyverzetű IFV-re? Közel 2 milliárdot 200-ra? Ebben a képesség és darab számban hány zászlóaljra lenne az elég? Mennyit kéne venni hogy elég legyen? Akár csak egy nehéz dandárnak?
Javasolnám hogy keress tovább - már amennyiben érdekel a magyar haderő hadrafoghatóságának tényleges fokozása. Mert a technika pénzbe kerül, a hadsereg létszámát pedig bővíteni szeretnék. (és még akkor sem lesz nagy)

Javasolnám hogy nézz már utána az ár /értékarány kifejezésnek. Meg a hadsereg és a Z2026 költségvetésének. Legalább.
Ott vannak még a franciák, meg az olaszok is..Nekik is lehet " udvarolni.


Ha már Pumát venne az állam, akkor legalább baromi jó legyen az ellentételezés. És ne 10 év múlva érkezzenek meg- miután a német hadsereg igényeit kielégítették.
Olvass vissza pár oldalt. Gondolom a gyerekeknek te is a legjobb gyerek ülést venned. 40-50 évre meghatározó lesz az MH nak a gyhj vásárlás.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár