A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nekem nem engedi az asszony, hogy a közös franciaágyunkba ne mi ketten legyünk.....
Gondolkodj egy picit.....A KMW hogy viszonyul a konkurens RM termékhez .......
Még mindig nem érted?
Én úgy látom, hogy te írtál marhaságot az RM-ről, csak azért, mert a Pumát preferálod. A PSM egyébkén, ha nem lesz megrendelésük 2020 után akár Lynxet is gyárthatna - mi az akadálya az átállásnak? És igen, csehországi gyárról fantáziálnak. Az ARTEC-ben (Boxer) van 64% részesedésük, így gondolom teljesen tapasztalatlanok a harcjármű gyártásban. Meg azt a néhányezer Mardert is legyártották valahol. Szerintem az a baromság, amit írtál:"Na mi az érdekes? Igen eltaláltad: egy sem a saját termékük, mindegyiket más gyártóval közösen csinálják. Ilyeneket, mint Puma, Leopard 2, Pzh 2000, ezeket gyártják, közös cégekben (PSM Puma, ATK Boxer). Saját termék csak a lynx lenne majd, amihez csak a fegyverzet, torony lesz RM. Érted biztos a nagy rutin miatt."

Ja, nincs rutinjuk, mert a Pumát is 50%-ban az ő tulajdonukban lévő cég gyártja, a Boxer gyártója 64%-ban az övék. (És akkor ne is beszéljünk arról, hogy ők szállítják a járművek fegyverzetét és a páncélzatot is. Meg korábban a BW Mardereit. De nincs gyakorlatuk.... Margit, normáááális?

Azt tudtad, hogy a MOL a Videoton tulajdonosa? Akkor ugye a MOL dolgozók jól fociznak igaz? Hisz ott a tudás, megvették, ők csinálják....
Ha egyedül is ment volna nem állnak össze a KMW-vel. Most megpróbálják egyedül, mert nem tudták felvásárolni a KMW-t a tudásával. A project céget sem érted gondolom....
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Az a te bajod..:p;)
De értem. Viszont, ha a Pumára nem lesz megrendelés (amire van esély), akkor szerinted mit fognak inkább gyártani: fazekat, semmit vagy az egyik tulaj termékét, a Lynxet? De megint leírom, nekem mindegy melyik lesz, csak a katonáink mondják ki a döntő szót, a politikusok ne szóljanak bele, melyik német lesz.

Amúgy meg soha nem mondtam, a Lynxre, hogy szar. Olynokat mondtam, hogy:
.... Konstrukciós hiányossága van a Pumához képest....
..... Ígéret, nincs kifejlesztve, be kell fejezni.....
......Sok-sok integráció, teszt, javítás, teszt, javítás kell (lövészet, gyakorlat, stb.), újabb és ujabb változatok, átalakítások, ez mind sok-sok pénz.....

A projekt cég egy adott termék gyártására létrehozott vállalkozás, jól körülhatárolva hogy ki ,miért felel, ki mit tesz be a közösbe.
Például a gyártóberendezéseket a Pumához beszerezték, felállították, közös marketing tevékenységet is folytathatnak (mostanában szerintem annyira nem), közös oktatási és logisztikai tevékenységet folytathatnak. A lynx egy másik termék, más gyártóeszközök kellenek hozzá, nem lehet csak úgy átállni. Az üres csarnoknál sokkal több egy gyártómű felépítése, berendezése, szakemberek betanítása, gyártási folyamatok megszervezése, alvállalkozók tevékenységének felügyelete.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Tatán két gl zászlóalj van jelenleg: az 2x44 IFV lenne.Ha a Bocskai lesz a közepes, akkor mit kap(hat)nak majd?
Egy német, közepesnek nevezhető dandárban (41. Panzergrenadierbrigade) van 2 gépesített lövész zlj (Mechanized Infantry Battalion) 2x44 Pumával, meg 1 lövész zlj (Infantry Battalion) GTK Boxer APC-kkel (gondolom az is 44 db).
Ha ezt követjük, akkor összesen 4x44 = 176 IFV és ~ 44 APC kellene/lesz. Plusz a kiszolgáló/támogató járművek.
Úgy legyen. Ámen.
De félek, hogy a közepes dandárba csak kerekes lesz.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Amúgy meg soha nem mondtam, a Lynxre, hogy szar. Olynokat mondtam, hogy:
.... Konstrukciós hiányossága van a Pumához képest....
..... Ígéret, nincs kifejlesztve, be kell fejezni.....
......Sok-sok integráció, teszt, javítás, teszt, javítás kell (lövészet, gyakorlat, stb.), újabb és ujabb változatok, átalakítások, ez mind sok-sok pénz.....

A projekt cég egy adott termék gyártására létrehozott vállalkozás, jól körülhatárolva hogy ki ,miért felel, ki mit tesz be a közösbe.
Például a gyártóberendezéseket a Pumához beszerezték, felállították, közös marketing tevékenységet is folytathatnak (mostanában szerintem annyira nem), közös oktatási és logisztikai tevékenységet folytathatnak. A lynx egy másik termék, más gyártóeszközök kellenek hozzá, nem lehet csak úgy átállni. Az üres csarnoknál sokkal több egy gyártómű felépítése, berendezése, szakemberek betanítása, gyártási folyamatok megszervezése, alvállalkozók tevékenységének felügyelete.
Nem akarok tovább kötözködni, csak utoljára mégis beteszem: a Marderből 2136 darabot gyártott a Rheinmetall Landsysteme 6 év alatt Kielben. A gyár még mindig megvan és működik. (Nem az egyetlen.) Gondolom már nem a hatvanas évek technológiájával gépészkednek. Abban igazad van, hogy fel kell szerszámozni a gyárat, de erre meg nincs rálátásunk, csak találgathatunk, hogy mennyi idő és pénz kellene hozzá, vagy a jelenlegi eszközökkel is el lehetne indítani legalább a kisszériás gyártást.
A kockázatot az jelenti (és ezt próbálták már meglévő, bevált megoldások átvételével (Puma, Boxer, Marder, stb.) csökkenteni, hogy évekig tart egy ilyen összetett rendszer kifejlesztése. A gond meg az (ezt is írtam korábban), hogy nem tudjuk alaposan összehasonlítani a két németet úgy, ahogy a csehek te(he)tték. Az lenne a korrekt, és utána lehetne mérlegelni az összes szempont alapján.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Úgy legyen. Ámen.
De félek, hogy a közepes dandárba csak kerekes lesz.

Bízzunk benne,hogy lesz,de Pumából vagy Lynx-ból nagy tétet nem raknék rá. Esetleg előfordulhat valami olcsóbb változat, Tulpar és Pars. Jelzem, én nem ezt szeretném, de előfordulhat közepes dandárban. Milyen IFV vagy APC lenne oda elfogadható, 6x6, 8x8, vagy vegyesen? A láncosokon kívül.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nem akarok tovább kötözködni, csak utoljára mégis beteszem: a Marderből 2136 darabot gyártott a Rheinmetall Landsysteme 6 év alatt Kielben. A gyár még mindig megvan és működik. (Nem az egyetlen.) Gondolom már nem a hatvanas évek technológiájával gépészkednek. Abban igazad van, hogy fel kell szerszámozni a gyárat, de erre meg nincs rálátásunk, csak találgathatunk, hogy mennyi idő és pénz kellene hozzá, vagy a jelenlegi eszközökkel is el lehetne indítani legalább a kisszériás gyártást.
A kockázatot az jelenti (és ezt próbálták már meglévő, bevált megoldások átvételével (Puma, Boxer, Marder, stb.) csökkenteni, hogy évekig tart egy ilyen összetett rendszer kifejlesztése. A gond meg az (ezt is írtam korábban), hogy nem tudjuk alaposan összehasonlítani a két németet úgy, ahogy a csehek te(he)tték. Az lenne a korrekt, és utána lehetne mérlegelni az összes szempont alapján.

Ez erős ferdítés, mert akkor még nem tartozott az RM-hez (Henschel AG) a gyártó, napjainkra az a szellemi tudás már nincs meg Kielben (ahol nagyon régóta karbantartással foglalkoznak nem gyártással). https://www.rheinmetall-defence.com...diaries/rheinmetall_landsysteme/locations.php
Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy Széles Gábor a legnagyobb buszgyártó, mert megvette az Ikarust....
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Az APC, IFV-hez semmiféle tartalék nem lesz? Mármint lesz pl 88 puma oszt kezit csókolom? Nem mondjuk 88+10 tartalék, ha mondjuk 6 épp javításon van, vagy mondjuk 4db -ot meg kilőttek?

Pzh-ból meg a leókból sem rendeltünk tartalékot. Hacsak a 12db a4-et nem tekintjük annak.
Az már nagyon előretekintő gondolkodás lenne.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 738
113
Pzh-ból meg a leókból sem rendeltünk tartalékot. Hacsak a 12db a4-et nem tekintjük annak.
Az már nagyon előretekintő gondolkodás lenne.
S ez szerintetek nem nagy hiba? Hogyan lehet tartalék nélkül bármit is tervezni? Mit szólna a szakma ha egy nadrágot kapna a katona a következő mondjuk 5 évre?
Nem értem én ezt a világot...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Ez erős ferdítés, mert akkor még nem tartozott az RM-hez (Henschel AG) a gyártó, napjainkra az a szellemi tudás már nincs meg Kielben (ahol nagyon régóta karbantartással foglalkoznak nem gyártással). https://www.rheinmetall-defence.com...diaries/rheinmetall_landsysteme/locations.php
Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy Széles Gábor a legnagyobb buszgyártó, mert megvette az Ikarust....
Azért az erős ferdítés, hogy nincs meg. Az RM LS általad belinkelt oldaláról valók, hogy a gyártelepeken milyen tevékenység folyik:
Unterluess (Celle)
Headquarters
Service
Manufacturing, Maintenance and Repair
Centre of Competence Tracked Vehicles
Kassel
Manufacturing, Maintenance and Repair
Kiel
Administration
Centre of Competence Tracked Vehicles
Nálam a manufacturing még mindig gyártást jelent magyarul. ;) A kompetencia központ (láncos járművek) pedig éppen azt jelenti, hogy a szakértelem még megvan...
Tehát úgy néz ki, a RM rendelkezik (legalább) két telephellyel, ahol gyártani is lehet lánctalpas járműveket, és a szakértelem is megvan hozzá. De most ezen fogsz lovagolni?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
S ez szerintetek nem nagy hiba? Hogyan lehet tartalék nélkül bármit is tervezni? Mit szólna a szakma ha egy nadrágot kapna a katona a következő mondjuk 5 évre?
Nem értem én ezt a világot...
Honnan veszed, hogy nincs tartalék? Jelenleg üzemel ~14db t72, ha jönnek a leók nem hiszem, hogy mind a 44+12 üzemelne.... Jó, ha egyszerre 24-hez lesz legénység 3 éven belül....
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Az lesz a tartalék amire már nem lesz ember vagy pénz üzemben tartani, és megy a raktárba, több mint valószínű hogy kimarad pár darab. Vadászgépből és helikopterből sincs tartalék, ezek túl drága eszközök ahhoz. Igen nagy és jól finanszírozott hadseregeknél van ilyen hogy csak tartalékba is vesznek/gyártanak.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 738
113
Honnan veszed, hogy nincs tartalék? Jelenleg üzemel ~14db t72, ha jönnek a leók nem hiszem, hogy mind a 44+12 üzemelne.... Jó, ha egyszerre 24-hez lesz legénység 3 éven belül....
Ezt most komolyan gondolod? Hogy úgy kell tervezni a beszerzést hogy úgysem lesz hozzá személyzet?
Én amúgy az IFV/APC beszerzésről kérdeztem, hogy lesz e tartalék vajon, vagy csak éppen annyi amennyire rá lehet fogni, hogy van belőle x zászlóalj. A leók esetében tényleg rá lehet fogni, hogy a 12 lízingelt A4 lehet a tartalék, ezért is furcsállom, hogy itt is a fórumon mindenki csak a minimumról beszél mintha az lenne a legtermészetesebb dolog hogy semmilyen tartalék jármű nincs, csak ami az adott alakulathoz tartozik. Ez más országokban is így van? Mert tudtommal még nálunk is volt régebb m zárolt mindenből. A brenekből sem hinném hogy csak annyit gyártanak ahány katona van, s ha nincs jelentkező, akkor több fegyverre sincs szükség(persze ez sarkított de a lényeg ugyan az)
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Honnan veszed, hogy nincs tartalék? Jelenleg üzemel ~14db t72, ha jönnek a leók nem hiszem, hogy mind a 44+12 üzemelne.... Jó, ha egyszerre 24-hez lesz legénység 3 éven belül....
Akkor lesz legénység, ha megjönnek a leók, és addigra az illetményrendszer is vonzó lesz, addig alig iskolázott, kehes srácok fognak jelentkezni (ahogy most is), azután az alkalmassági vizzgálaton a nyolcvan százalékuk elvérzik. Ne várjunk túl nagy dolgokat. A Merciből Kecsóra nem fognak áramlani az oda átment műszakiak.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Tatán két gl zászlóalj van jelenleg: az 2x44 IFV lenne.Ha a Bocskai lesz a közepes, akkor mit kap(hat)nak majd?
Egy német, közepesnek nevezhető dandárban (41. Panzergrenadierbrigade) van 2 gépesített lövész zlj (Mechanized Infantry Battalion) 2x44 Pumával, meg 1 lövész zlj (Infantry Battalion) GTK Boxer APC-kkel (gondolom az is 44 db).
Ha ezt követjük, akkor összesen 4x44 = 176 IFV és ~ 44 APC kellene/lesz. Plusz a kiszolgáló/támogató járművek.
Először is tisztázzuk , Tata lesz elvileg a "nehéz" dandár , jelenleg 2 gl zászlóalj van , ezeket kell majd felszerelni oda láncos IFV-kel (2x44 ha így marad minden)
(Másodszor , Debrecen lesz elvileg a "közepes" dandár , jelenleg ez 3 gl zászlóaljat jelent amiket át kell fegyverezni 3x44( ha a német darabszámokból indulunk ki) APC-vel)
Senki se mondott semmit Debrecenről hivatalosan. Hivatalosan nem tudni mit akarnak ott mert Tata kapja a "rivaldafényt" , hivatalosan ennyit tudni eddig
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Az lesz a tartalék amire már nem lesz ember vagy pénz üzemben tartani, és megy a raktárba, több mint valószínű hogy kimarad pár darab. Vadászgépből és helikopterből sincs tartalék, ezek túl drága eszközök ahhoz. Igen nagy és jól finanszírozott hadseregeknél van ilyen hogy csak tartalékba is vesznek/gyártanak.



Hát így elég necces sereget építeni.

De meg is oldottátok a 3+6 vagy 3+8 ifv dilemmát. Úgysem lessz ember.;)

Azért nem hiszem, hogy úgy kell sereget fejleszteni, hogy úgy sem lessz ember. Mégha kicsit én is ezt gondolom.
De tartalékot képezni szerintem mindenképp kellene.


Amúgy ma ez hogy működne?
Pl valamelyik löv. zászlóalj megindulna a tartalékosokkal töltenék föl a hiányzó embereket?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 583
63 951
113
A németeknél 328 hk lesz. Ez 7 zlj (308) + 20 hk. Ebből a húszból megy 4 a páncélos iskolába, a maradékot nem tudom.
4 megy pancelos iskolaaaabaaa? Egy 328 harckocsit fentarto seregnel? Ez ugye vicc? Vagy legalabb egy szazadnyi kene oda de inkabb ketto hogy elegen betanuljanak mindent. 328 harckocsi, de hol a tartalek? Egy Nemetorszagot ennyi ved? A legyozni kivant Oroszorszagot meg vagy 15000 az M zaroltakkal egyutt?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Amúgy ma ez hogy működne?
Pl valamelyik löv. zászlóalj megindulna a tartalékosokkal töltenék föl a hiányzó embereket?
Ez max ÖMT el lehetne megoldani szerintem. Viszont akkor lehetőleg fiatalokkal (olyan max 30-35 éves korig) és olyanokkal akik legalább egy bizonyos szinten hozzák az alapvető követelményeket.
A gond ha lenne rá is ember főként a munkahelyek miatt (az elengedések miatt) nagyon nehezen lehetne összehozni. Pedig előbb vagy utóbb ha tartalékosokat akarnak a munkáltatokkal is ki kellesz valahogy egyezni.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz