A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Te elolvastad, mit mondtak az ellenzékiek (nem tekintve Demetert és Vadnait)? Mert nagyon úgy tűnik nekem, hogy csak fröcsögsz csípőből.
Az a gond hogy (és eltekintve a nevezett 2 nőről , bár mindkettő megér egy misét..) az ellenzékben nincs senki aki valaha is tett volna vagy akart volna tenni a Honvédelemért. Nem is érdekli Őket. Nem is értik mi az. Sőt valószínűsítem hogy mélyparaszt senkiházi vidéki bunkó nekik mindenki akinek ez eszébe jut , ahelyett hogy hozzájuk hasonlóan a melegekért, a migránsokért stb..emelnék fel a szavukat. Összeülnek esténként a belvárosi kis éttermükben ahol mondjuk 20.000 alatt még kaja sincs, megeszik szépen, iszogatnak majd elkezdenek nyavajogni hogy ez a sok bunkó magyar miért jár olyan slamposan, rendes ruhát se tudnak venni..
Ezt csak azért irtam , mert tanúja voltam 1x egy ilyennek..sajnos (hozzáteszem én vendég voltam egy céges bulin) de azt hittem nekik megyek..inkabb el is jöttem.
több párt egy faj elv alapján voltak úgy vettem észre és ma is képviselők..
Bocsánat de ez kijött most belőlem, elnézést érte.

Szóval ezektől senki ne várjon senki semmit azt javaslom.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Az a gond hogy (és eltekintve a nevezett 2 nőről , bár mindkettő megér egy misét..) az ellenzékben nincs senki aki valaha is tett volna vagy akart volna tenni a Honvédelemért. Nem is érdekli Őket. Nem is értik mi az. Sőt valószínűsítem hogy mélyparaszt senkiházi vidéki bunkó nekik mindenki akinek ez eszébe jut , ahelyett hogy hozzájuk hasonlóan a melegekért, a migránsokért stb..emelnék fel a szavukat. Összeülnek esténként a belvárosi kis éttermükben ahol mondjuk 20.000 alatt még kaja sincs, megeszik szépen, iszogatnak majd elkezdenek nyavajogni hogy ez a sok bunkó magyar miért jár olyan slamposan, rendes ruhát se tudnak venni..
Ezt csak azért irtam , mert tanúja voltam 1x egy ilyennek..sajnos (hozzáteszem én vendég voltam egy céges bulin) de azt hittem nekik megyek..inkabb el is jöttem.
több párt egy faj elv alapján voltak úgy vettem észre és ma is képviselők..
Bocsánat de ez kijött most belőlem, elnézést érte.

Szóval ezektől senki ne várjon senki semmit azt javaslom.
Az a gond bakker, hogy ez a kormány sem csinált semmit hadi fejlesztés ügyében, csak nyolc év után, tavaly kezdték kapirgálni a dolgokat. Ennyi idő után, talán az ellenzék is kitermelt volna vmi beszerzést vagy/és bérfejlesztést a honvédségnél, bár biztosra nem mondanám.Az mit jelent, hogy több párt egy faj elv? Demilitaristák?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
A múltkor, amikor mindenhol megírták hogy átlag 10%-kal emelkedtek a bérek, körbekérdeztem a multis ismerőseim között, hogy kinél mennyi volt. A mérnöki és műszaki területen dolgozók között 3-5% volt. Banki-pénzügyi területeken dolgozóknál volt ennél nagyobb. Döbbenet, hogy ott milyen pénzeket és jutalmakat osztanak.
Pontos az info, az iparban nagyjabol ez volt idén:
Multi (termelő) cégeknél 3-5%, átlagban.Külön béremelés(egyszeri) a szakmunkásoknál 8-10%, kkv-nél 10-20%, hivatalosan, de zsebbe több.maszeknál sokkal több de csak zsebbe, tovabbra is jatszik a minimalbér. és a se tb se eü járulék.ez főleg az építőipar.
1 hete jelent meg valahol ez ha jól emlékszem a portfolion...de lehet tévedek.
de más
javaslom egy egyszeri mintavétellel hogy egy pénteki délután valaki ha érdekli menjen ki az M3 kivezetőre és számolja meg mennyi rozsdás mikrobusz megy kelet felé tömve cigány és nem cigány melósokkal. Én egy cigi alatt (kb 5 -10 perc) 26db minimum 8 személyest szamoltam meg a parkolóban állva. Na ők az építőipar:))
szamoljunk:8*26*6 egy óra (csak mikrobusz)+a vonat plussz a szeméyautó+akik nem mennek haza. Az ingázók száma elérte az ún fekete-vonat korát.egy péntek délután lazán 30-40.000 melós Ember megy haza csak ezen az úton. és ugye van még M2 M5 M6 stb..
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Az a gond bakker, hogy ez a kormány sem csinált semmit hadi fejlesztés ügyében, csak nyolc év után, tavaly kezdték kapirgálni a dolgokat. Ennyi idő után, talán az ellenzék is kitermelt volna vmi beszerzést vagy/és bérfejlesztést a honvédségnél, bár biztosra nem mondanám.Az mit jelent, hogy több párt egy faj elv? Demilitaristák?

Persze, egy IMF hiteles csődben lévő országban 20H-145-el és 44LEO-val kellett volna kezdeni, igaz?
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Vadait azert erdemes figyelni, kormanyvaltas eseten nagyon komoly az eselye, hogy o lesz a miniszter. Szoval van baj mindenhol, de ott sok.
Én nem akarok súgni a tőlem okosabbaknak, de a honvédelmet be lehet ÉGETNI a rendszerbe, mégpedig úgy hogy a stratégiáról CSAK ÉS Kizárólag aHM vezérkar dönthet. Pl jogi felügyelet lehet civil de más csak katona. Szerintem Israelben valami hasonló van. Ott akkor aztán vergődhetne Ágika ...Az Év vicce lenne...:)
 
Last edited by a moderator:
  • Tetszik
Reactions: marton

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 786
113
Az a legkevesebb, hogy valami ilyesmit kellene mutatniuk a Z26-ról!

Szóval csehek a lényeg::
- lánctalpas IFV: 2020-25
- T72 csere: 2026-28
- tüzérségi lövegek: 2021-24
- 120mm-es önjáró aknavető zászlóaljtüzérség: 2023-25 (a dokumentumban a NEMO rendszer látható)
- könnyű páncélozott járművek: 2019-23
- új hadihidak 2021-24
- Pandur modernizáció: 2025-29
- további Pandurok beszerzése: 2027-29
- KUB-ok cseréje: 2020-25
- megújuló csapatlégvédelem: 2019-22
- tüzérségi lőszert elhárítani tudó légvédelem (C-RAM): 2023-28
Felesleges elvárnod ilyen transzparenciát, mert a kormány a hadsereg fejlesztését nemzetbiztonsági ügyként kezeli. Van egy bizonyos nyilvános része, de a célok is csak részben, a fejlesztések technikai részletei alig, a beszerzési árak pedig egyáltalán nem lesznek ismertek.
Az első kettőnek katonai, az utolsónak meg gazdasági okai vannak.
Teljesen máshogy állunk hozzá mint a csehek. De a csehekkel összevetve minket biztonságpolitikai szempontból egészen más környezet vesz körbe. Szóval részben érthető a titkolózás.
Engem igazából az érdekelne, hogy milyen okból valtozott meg a kormány hadsereghez való viszonya és mi a fejlesztések stratégiai célja. De ezekre a kérdésekre persze nem fogunk választ kapni rövid távon.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
2013-ban adták el ezeket, szóval nem hiszem.
Gyurcsány soha nem adta el a tankokat. Ez rágalom! :hadonaszos:
...ő ingyen adta az irakiaknak. :oops:

2014-ban pedig a csehek pucoltak ki a rosszabb állapotú gépeket a boko haram elleni harchoz Nigériának. Gondolom volt egy visszautasíthatatlan amerikai kérés... Mondjuk ezerszer inkább nekik, mint az ukránoknak. ;)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 691
90 786
113
biztos van aki kijavit. 15db-ot adtunk el valami cseh cégnek akik feljavították majd mentek irakba ( és kb 1 het mulva az isis között voltak)
a 155db-ról ami eladtunk nem tudok.
Ha valaki be tudja linkelni mikor és kinek és főleg ki adta el megköszönöm.
Ha ez Orbán volt, akkor Ő is egy féreg!!!
Én nem védem.
De mint irtam nem a T72 a lényeg.
A honvédség teljes felszámolása az MSZP...a tüzérség, a légierő, a légvédelem,a laktanyák meg minden...Vadai Ágika ez az alkoholista kurva, meg a GY.F felelőssége. Ezt nem tagadhatjátok...

https://mandiner.hu/cikk/20181223_demko_attila_igy_vertek_szet_a_honvedseget_gyurcsanyek

"A nehéztechnika, amit a Gyurcsány kormány felszámolt, a T-72, a BMP-1, és a Gvozdika hármasán alapult.
A legnagyobb kárt az összes, 144 darab Gvozdika kivonásával majd eladásával okozták.
Sokat úgy vontak ki és adtak el, hogy előtte modernizálták őket.
Csak mi gondoltuk úgy, hogy valami misszióba könnyebben telepíthető eszköz jobb lesz, de végül a Gyurcsány kormány nem vett semmit az eladott Gvozdikák helyett.
A több mint 500 eladott BMP-1-es talán kisebb veszteség, de a legtöbb katona hasonlóan fájdalmasan élte meg elvesztésüket, mint az önjáró tüzérségét.
Amit pár évvel korábban, 1996-ban Horn Gyula alatt megvettek, 2004 végén elajándékozták, Gyurcsány Ferenc maga jelentette be 77 T-72-es Iraknak adományozását.
Amikor 2010-ben már védelmi tervezési főosztályvezetőként Kalocsán jártam megnézni, milyen eszközök maradtak meg a raktárakban és milyen állapotban vannak, a helyi parancsnok azt mondta, hogy a Gvozdikák és BMP-1-eseke ladási ára kevesebb volt, mint a fém értéke, ami bennük van. "
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Felesleges elvárnod ilyen transzparenciát, mert a kormány a hadsereg fejlesztését nemzetbiztonsági ügyként kezeli. Van egy bizonyos nyilvános része, de a célok is csak részben, a fejlesztések technikai részletei alig, a beszerzési árak pedig egyáltalán nem lesznek ismertek.
Az első kettőnek katonai, az utolsónak meg gazdasági okai vannak.
Teljesen máshogy állunk hozzá mint a csehek. De a csehekkel összevetve minket biztonságpolitikai szempontból egészen más környezet vesz körbe. Szóval részben érthető a titkolózás.
Engem igazából az érdekelne, hogy milyen okból valtozott meg a kormány hadsereghez való viszonya és mi a fejlesztések stratégiai célja. De ezekre a kérdésekre persze nem fogunk választ kapni rövid távon.
Szeretnék némi plussz infot adni.
Jelenleg Magyarország az összes szomszédos országban jelentős olyan népességgel bír akit alkotmányos kötelessége megvédeni. És innentől lehet gondolkozni...
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
https://mandiner.hu/cikk/20181223_demko_attila_igy_vertek_szet_a_honvedseget_gyurcsanyek

"A nehéztechnika, amit a Gyurcsány kormány felszámolt, a T-72, a BMP-1, és a Gvozdika hármasán alapult.
A legnagyobb kárt az összes, 144 darab Gvozdika kivonásával majd eladásával okozták.
Sokat úgy vontak ki és adtak el, hogy előtte modernizálták őket.
Csak mi gondoltuk úgy, hogy valami misszióba könnyebben telepíthető eszköz jobb lesz, de végül a Gyurcsány kormány nem vett semmit az eladott Gvozdikák helyett.
A több mint 500 eladott BMP-1-es talán kisebb veszteség, de a legtöbb katona hasonlóan fájdalmasan élte meg elvesztésüket, mint az önjáró tüzérségét.
Amit pár évvel korábban, 1996-ban Horn Gyula alatt megvettek, 2004 végén elajándékozták, Gyurcsány Ferenc maga jelentette be 77 T-72-es Iraknak adományozását.
Amikor 2010-ben már védelmi tervezési főosztályvezetőként Kalocsán jártam megnézni, milyen eszközök maradtak meg a raktárakban és milyen állapotban vannak, a helyi parancsnok azt mondta, hogy a Gvozdikák és BMP-1-eseke ladási ára kevesebb volt, mint a fém értéke, ami bennük van. "
Köszönöm....
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
https://mandiner.hu/cikk/20181223_demko_attila_igy_vertek_szet_a_honvedseget_gyurcsanyek

"A nehéztechnika, amit a Gyurcsány kormány felszámolt, a T-72, a BMP-1, és a Gvozdika hármasán alapult.
A legnagyobb kárt az összes, 144 darab Gvozdika kivonásával majd eladásával okozták.
Sokat úgy vontak ki és adtak el, hogy előtte modernizálták őket.
Csak mi gondoltuk úgy, hogy valami misszióba könnyebben telepíthető eszköz jobb lesz, de végül a Gyurcsány kormány nem vett semmit az eladott Gvozdikák helyett.
A több mint 500 eladott BMP-1-es talán kisebb veszteség, de a legtöbb katona hasonlóan fájdalmasan élte meg elvesztésüket, mint az önjáró tüzérségét.
Amit pár évvel korábban, 1996-ban Horn Gyula alatt megvettek, 2004 végén elajándékozták, Gyurcsány Ferenc maga jelentette be 77 T-72-es Iraknak adományozását.
Amikor 2010-ben már védelmi tervezési főosztályvezetőként Kalocsán jártam megnézni, milyen eszközök maradtak meg a raktárakban és milyen állapotban vannak, a helyi parancsnok azt mondta, hogy a Gvozdikák és BMP-1-eseke ladási ára kevesebb volt, mint a fém értéke, ami bennük van. "

Gvozdikát adtak/adnak el a csehek is, ukránoknak

https://www.armadninoviny.cz/ceska-republika-dodala-ukrajine-dalsi-houfnice-2s1-gvozdika.html
https://www.armadninoviny.cz/ukrajina-obdrzela-ceske-houfnice-2s1-gvozdika.html
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Gyurcsány soha nem adta el a tankokat. Ez rágalom! :hadonaszos:
...ő ingyen adta az irakiaknak. :oops:

2014-ban pedig a csehek pucoltak ki a rosszabb állapotú gépeket a boko haram elleni harchoz Nigériának. Gondolom volt egy visszautasíthatatlan amerikai kérés... Mondjuk ezerszer inkább nekik, mint az ukránoknak. ;)
Bizony ingyen sajnos.