T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Tudtommal négy van és a rakéta irányítórendszere úgy számol, hogy a négy nyaláb közepén legyen (vagy valami ilyesmi).
Az RSz-2USz rakéta is így csinálta csak rádió frekin. Csak mivel minden nyaláb széttart ezért az átfedő terület mérete is. Ezért van az, hogy dudi megint kicsit távolra extrapolált...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 267
13 647
113
Az RSz-2USz rakéta is így csinálta csak rádió frekin. Csak mivel minden nyaláb széttart ezért az átfedő terület mérete is. Ezért van az, hogy dudi megint kicsit távolra extrapolált...
Csak az általad belinkelt gif-et tudom újból betenni. Ha valamiért megszakad a nyalábod, kenheted a fejedre az egészet. Persze eső sem zuhoghat. Az ellenfél páncélosai sem érzékelhetik a lézeredet és eregethetnek kodgránátokat.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 966
32 254
113
Cserébe ha nagyon akarod ezt a képességet, akkor felszerelsz egy dupla TOW indítót a toron oldalára (vagy mind a kettőre) és megvagy.
A szovjeteken/oroszokon kívül senki nem eröltette ezt a vonalat. Mondjuk BMP-3 esetében még talán van ráció a dologban. Ott az ágyú eleve egy alacsony nyomású inkább repesztomboló gránátokra optimalizált cucc.
Amúgy nem modom, hogy értelmetlen a harckocsiágyúból indítható irányított lövedék, de ott talán a jóval fejlettebb tüzelj és felejtsd el elven működő, akár horizonton túl is használható lőszereknek van értelmük.

Az oroszok nem csak a harckocsiágyúkhoz hanem a vontatott pct lövegekhez is rendszeresítették ezeket ráadásul... persze gondolom az volt a logika, hogy ha már ki lett fejlesztve, miért ne, így nem kellett külön ATGM csapat az ágyúk mellé.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ott tartunk,hogy 125mm-es kategóriában az oroszoknak 900mm-es páncélátütésű rakétájuk van 152-esben meg 1000-1300mm körüli.
A csőből indítható rakéta jelentős korlátokkal rendelkezik a többi ATGM-mel szemben:
- A 900 mm homogén páncélátütés merőleges becsapódáskor használható ki, valójában csak ennek 60-70 %-a az effektív átütési teljesítmény.
- Mindezt jobbára a védett front, esetleg oldalrészen próbálhatja kihasználni, tetőpáncélt támadó csőből indítható rendszeresítéséről nem tudok.....
- A jelenlegi korszerű IPR (ATGM)-ek mindegyike nagyobb átmérőjű harci résszel rendelkezik, mint a csőből indíthatóak, eleve nagyobb páncélátütő teljesítménnyel. Ha valaki új csőből indíthatót szeretne fejleszteni, komoly technikai korlátokba ütközne, olcsóbb inkább a hagyományos rakéták alkalmazása.
Szerintem felejtős lesz a jövőben a csőből indítható rakéta.....Emiatt hamar ki is fognak kopni, nem fejlesztik őket, a régiek szavatossága lejár a raktárban, aztán mehet a kukába az összes ami még van.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Az egész rendszer úgy kérdőjeles ahogy van.
1) Az ára horribilis volt (lehet most sem olcsó). Nem lehetett mindenkit ellátni vele. De mondjuk, hogy ez ne is számoljuk ide.
2) A rakétát folyamatosan célra kell irányozd, ha bármi okból kifolyólag megszakad a lézernyalábod, oda az egész. És ugyebár a harctéren simán bejöhet egy két nem várt tényező. Lényegében steril lőtéri körülmények közt tudod használni. Azért, hogy az ágyú ne verje fel a port lövéskor, egy kissebb lőportöltetet használnak kivetéshez.
3) A nyugati harckocsikat is felszerelték lézer besugárzásjelzőkkel. Ok, hogy a rakétát irányítod a lézernyaláboddal, de ettől a célpont is érzékelheti azt. És akkor pár ködgrábáttal lenulláza a rakétádat.


Tudtommal négy van és a rakéta irányítórendszere úgy számol, hogy a négy nyaláb közepén legyen (vagy valami ilyesmi).

Ezeket az ATGM-eket nem akkor használták volna amikor nagyban dúl a csata.Ez arra volt jó,hogyha egy lesállásban vagy alkalmas terepen meglátsz a távolban ellenséges harckocsikat(mind1,hogy álló vagy mozgó) akkor tudj rájuk érdemben lőni.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 775
113
Mackensen

Ahogy a neten olvastam a kínaiak is megvették az orosz löveg csőből indítható ATGM-et a Type-99-hez.

Az igazi kérdés az, hogy a rakéta mit érzékel. A lézer visszaverődést vagy a lézer iránymutatást. Mert ha az utóbbit, mint a Kornet, akkor nem kell közvetlenül az ellenséges MBT-re célozni vele, csak közvetlenül a becsapódás előtt. Ekkor viszont nem sokat ér a besugárzás jelző....
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
A csőből indítható rakéta jelentős korlátokkal rendelkezik a többi ATGM-mel szemben:
- A 900 mm homogén páncélátütés merőleges becsapódáskor használható ki, valójában csak ennek 60-70 %-a az effektív átütési teljesítmény.
- Mindezt jobbára a védett front, esetleg oldalrészen próbálhatja kihasználni, tetőpáncélt támadó csőből indítható rendszeresítéséről nem tudok.....
- A jelenlegi korszerű IPR (ATGM)-ek mindegyike nagyobb átmérőjű harci résszel rendelkezik, mint a csőből indíthatóak, eleve nagyobb páncélátütő teljesítménnyel. Ha valaki új csőből indíthatót szeretne fejleszteni, komoly technikai korlátokba ütközne, olcsóbb inkább a hagyományos rakéták alkalmazása.
Szerintem felejtős lesz a jövőben a csőből indítható rakéta.....Emiatt hamar ki is fognak kopni, nem fejlesztik őket a régiek szavatossága lejár a raktárban, aztán mehet a kukába az összes ami még van.

Mert teszem azt a Kornet 1100mm-e az nem merőlegese becsapódásra van?Hát dehogynem!Ez nem a csőből indítható ATGM-ek sajátossága hanem minden ATGM sajátossága hovatovább minden páncéltörő lőszer sajátossága...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Az RSz-2USz rakéta is így csinálta csak rádió frekin. Csak mivel minden nyaláb széttart ezért az átfedő terület mérete is. Ezért van az, hogy dudi megint kicsit távolra extrapolált...

Még egyszer mondom!Láttam a saját szememmel!Elhiszem,hogy neked ez nincs meg a fotelből no de nem is fejlesztesz ATGM irányító rendszereket...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Mert teszem azt a Kornet 1100mm-e az nem merőlegese becsapódásra van?Hát dehogynem!Ez nem a csőből indítható ATGM-ek sajátossága hanem minden ATGM sajátossága hovatovább minden páncéltörő lőszer sajátossága...
Ne akard félremagyarázni amit írtam!
- A korszerű ATGM-ek legtöbbje képes tetőpáncélt támadni.
- A csőből indíthatóak nem képesek csak szemből.
Tehát azok mindig a legvastagabb részt kell, hogy átüssék az egyébként is korlátozott teljesítményükkel. Az külön gond a ruszki IPR-ekkel, hogy bármilyen jó rakéták is, a ruszki azok fejlesztésével is lemaradt vagy 10-15 évet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Ne akard félremagyarázni amit írtam!
- A korszerű ATGM-ek legtöbbje képes tetőpáncélt támadni.
- A csőből indíthatóak nem képesek csak szemből.
Tehát azok mindig a legvastagabb részt kell, hogy átüssék az egyébként is korlátozott teljesítményükkel. Az külön gond a ruszki IPR-ekkel, hogy bármilyen jó rakéták is, a ruszki azok fejlesztésével is lemaradt vagy 10-15 évet.

A tetőpáncél támadásának képessége nem függ össze az indítás mikéntjétől.És főleg nem attól lesz egy ATGM modern,hogy képes a tetőpáncélt támadni.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and fip7

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Mert teszem azt a Kornet 1100mm-e az nem merőlegese becsapódásra van?Hát dehogynem!Ez nem a csőből indítható ATGM-ek sajátossága hanem minden ATGM sajátossága hovatovább minden páncéltörő lőszer sajátossága...
A csőből indított, mindig kisebbet fog átütni, mindig szemből vagy oldalról, tehát nehezebb dolga lesz, mint egy top attack rakétának, ami esetleg Fire and Forget módon támadja....
Amúgy az 1100 mm-el sem mennék neki a mai korszerű (Leo 2A6, Leclerc, M1A2) tankoknak.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
A tetőpáncél támadásának képessége nem függ össze az indítás mikéntjétől.És főleg nem attól lesz egy ATGM modern,hogy képes a tetőpáncélt támadni.
Szerintem pedig a korszerű, nagy teljesítményű rakéták csak a tetőpáncél támadásának lehetőségével tudják a jövőben fenyegetni a korszerű harckocsikat. Amelyik ezt nem tudja, az nem lesz képes kilőni minden páncélost a harcmezőn. Ami pedig eleve nem képes, azt el sem lehet majd adni, mert mindenki a legjobbat akarja, minél kevesebb korláttal, ha már olyan baromi sok pénzt ki kell fizetni egy rendszerért.
Amúgy meg nem összefüggést mondtam, hanem megállapítottam azt a tényt, hogy a csőből indítható rakéták nem képesek, és a jövőben sem lesznek képesek felülről támadni a harckocsikat, így jövőjük megpecsételődött.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 313
54 775
113
mindenen kívül

"Amúgy meg nem összefüggést mondtam, hanem megállapítottam azt a tényt, hogy a csőből indítható rakéták nem képesek, és a jövőben sem lesznek képesek felülről támadni a harckocsikat, így jövőjük megpecsételődött."

Ez nagyon nem igaz. Nem csak úgy lehet felülről támadni, mint a Javelin. Úgy is lehet, mint a TOW vagy az NLAW.
pKCKwpD.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
Szerintem pedig a korszerű, nagy teljesítményű rakéták csak a tetőpáncél támadásának lehetőségével tudják a jövőben fenyegetni a korszerű harckocsikat. Amelyik ezt nem tudja, az nem lesz képes kilőni minden páncélost a harcmezőn. Ami pedig eleve nem képes, azt el sem lehet majd adni, mert mindenki a legjobbat akarja, minél kevesebb korláttal, ha már olyan baromi sok pénzt ki kell fizetni egy rendszerért.
Amúgy meg nem összefüggést mondtam, hanem megállapítottam azt a tényt, hogy a csőből indítható rakéták nem képesek, és a jövőben sem lesznek képesek felülről támadni a harckocsikat, így jövőjük megpecsételődött.

Miért ne lennének képesek?Azt leszámítva persze,hogy te csak a Javelint ismered és ami nem olyan az szar...
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 273
76 846
113
A csőből indított, mindig kisebbet fog átütni, mindig szemből vagy oldalról, tehát nehezebb dolga lesz, mint egy top attack rakétának, ami esetleg Fire and Forget módon támadja....
Amúgy az 1100 mm-el sem mennék neki a mai korszerű (Leo 2A6, Leclerc, M1A2) tankoknak.

A teknőt simán átlövöd meg ha nem raksz valamilyen + páncélt rájuk akkor a tornyot is.
 

Rotten878

Active Member
2018. november 21.
211
181
43
Szerintem pedig a korszerű, nagy teljesítményű rakéták csak a tetőpáncél támadásának lehetőségével tudják a jövőben fenyegetni a korszerű harckocsikat. Amelyik ezt nem tudja, az nem lesz képes kilőni minden páncélost a harcmezőn. Ami pedig eleve nem képes, azt el sem lehet majd adni, mert mindenki a legjobbat akarja, minél kevesebb korláttal, ha már olyan baromi sok pénzt ki kell fizetni egy rendszerért.
Amúgy meg nem összefüggést mondtam, hanem megállapítottam azt a tényt, hogy a csőből indítható rakéták nem képesek, és a jövőben sem lesznek képesek felülről támadni a harckocsikat, így jövőjük megpecsételődött.

Egy gondolatmenet:
Ez közvetlen irányzásnál mindenképpen igaz, meredek szögben érkező lövedéknél pedig már nincs markáns különbség - sőt a kisebb átmérőjű is megteszi a dolgát és valószínűleg olcsóbb is mint egy nagyobb rakéta/gránát (nem nagyon lehetséges a páncéltömeg további növelése, főleg a tetőpáncélzat passzív védettségének növelése - az aktív rendszerek meg valszeg nagyrészt átmérőtől függetlenül hatástalanítják majd az érkező lövedékeket.)

2 vagy 3 volt de az is a gárdahadosztályoknál, mivel olyan drága volt, hogy az egész hadsereget már nem lehetet ellátni vele.
Túlmenően akárhány tandemfejet pakolsz bele, 125 vs 150+ mm közt a külömbség adott marad.

De ismétlem. Semmi baj a harckocsiágyúból indítható spec lőszerrek. Csak annyit állítottam, hogy ez a fajta ami most az oroszoknál van, a gyenge tűzvezérlés kiküszöböléséből adódott.
Az XM1111 Mid-Range Munition és társai csak terjedni fognak.
Még az is benne van a pakliban, hogy a jövő harckocsijai egészen meredek szögtartományba is emelhetik majd az ágyújukat, pont, hogy kihasználhassák ezen lőszerekben rejlő potenciált. Ha már úgy is hálózatba vannak kötve, akkor több 10 kilométerre lévő célpontokrol is kaphatnak adatokat és lőhetik azokat.

Ha a XM1111-nél és jövőbeni társainál megoldható majd a meredek szögben való tüzelés (elegáns kihagyni ebből azt a tényt, hogy erre jelenleg egyetlen harkocsi sem képes, kb újra kell őket építeni - vagy a tüzérséget használni páncélosok ellen ismét);
Akkor ugyanúgy mi akadályozza meg a lövegcsőből indított rakétáknál a meredek szögben való indítást és rávezetést, szintén hálózati hadviselésben alkalmazva?
(Persze elsősorban lézeres rávezetésre gondolok, vezetősugaras már valószínűleg nem működne)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Miért ne lennének képesek?Azt leszámítva persze,hogy te csak a Javelint ismered és ami nem olyan az szar...
Mire ne lennének képes? Fejleszteni? Képesek, csak nem éri meg, ha erre gondolsz.
Én nem Javelin, meg Spike árus vagyok, nem fűződik semmilyen érdekem a dicsérethez, sem a fikázáshoz. Szerintem a jelenlegi helyzetből, technikai korlátokból, tényekből a jövőre vonatkozó következtetéseket kell levonni (az Armataával összefüggésben, ha már itt írogatunk). A maga idejében egy csoda volt a csőből indítható IPR, de már továbbfejlődött a haditechnika, szerintem ki fog kopni,a fenti korlátok miatt.
Azt gondolom, hogy a drága IPR-ek tudják a top attack támadási módot, sokba kerülnek, de azok biztos, hogy minden tankot kiszednek, a közeli jövőben is. A hagyományosabbak sokkal kevésbé hatékonyak, még papíron is. Te melyikért adnál egy valag pénzt, ha döntéshozó lennél? Akkor meg, kinek adják el azt, ami csak korlátozásokkal, csak vékonyabb páncélzatú eszközök ellen jó? Afrikának. Azért nem érdemes fejleszteni.