A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Múltkor gondolkodtam rajta hogy jó ötlet volt-e ide betenni a 2030-as cseh koncepciót hisz az utolsó mondat a Pdf-ben tiltja a másolást, terjesztést, de a legolvasottab napilap is kb. úgy volt vele mint én: "b.szni rá" :D

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/ar...p-obrana-vrtulnik.A191130_211708_zpr_nato_inc

Úgy tűnik ez lesz az ő Zrínyiük.

Egy dandárba 210 IFV-t betolni az nem fura egyébként?
dandár struktúra kérdése, láttunk már furábbat is :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 961
30 839
113
Az aknavető is tud közvetlen irányzással lőni.
Egy hagyományos 120,vagy 81/82milis av-vel kötve hiszem,hogy sűrűn fogsz pásztázot lőtávot produkálni
könnyű sorozatvető?
Igen,van egy halom féle.Legelterjedtebb a kinai Type63 és leszármazottjai.De pl a horvátok is gyártanak 70milis Hydra rakétával működő sorozatvetőt.
images
images
112ECA364EB4B2071C1D90
rdmrws.jpg
107mm_light_MLRS_ADEX_2014_International_Defence_Industry_Exhibition_Baku_Azerbaijan_11_to_13_september_2014_002.jpg
Stormer-Light-MLRS.jpg

Van egy pár féle.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Egy hagyományos 120,vagy 81/82milis av-vel kötve hiszem,hogy sűrűn fogsz pásztázot lőtávot produkálni

Igen,van egy halom féle.Legelterjedtebb a kinai Type63 és leszármazottjai.De pl a horvátok is gyártanak 70milis Hydra rakétával működő sorozatvetőt.
images
images
112ECA364EB4B2071C1D90
rdmrws.jpg
107mm_light_MLRS_ADEX_2014_International_Defence_Industry_Exhibition_Baku_Azerbaijan_11_to_13_september_2014_002.jpg
Stormer-Light-MLRS.jpg

Van egy pár féle.

Mi köze van a közvetelen irányzásnak a pásztázó lövéshez?
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 382
46 181
113
könnyű sorozatvető?

Egy hagyományos 120,vagy 81/82milis av-vel kötve hiszem,hogy sűrűn fogsz pásztázot lőtávot produkálni

Igen,van egy halom féle.Legelterjedtebb a kinai Type63 és leszármazottjai.De pl a horvátok is gyártanak 70milis Hydra rakétával működő sorozatvetőt.
images
images
112ECA364EB4B2071C1D90
rdmrws.jpg
107mm_light_MLRS_ADEX_2014_International_Defence_Industry_Exhibition_Baku_Azerbaijan_11_to_13_september_2014_002.jpg
Stormer-Light-MLRS.jpg

Van egy pár féle.
Igen én is pislogtam, amikor belefutottam ilyenekbe a yugoimport oldalán, meg a Partner2019-es kiállítás képein.
Link
slika-1_3.gif
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 114
113
Zászlóaljszinten egy 120-as aknavető üteg nem elég ? Pláne ha századszinten ott a kisebb aknavető alegység ? Mert ha jól tudom, most a lövész századnak is van aknavetője. Vagy nincs ?


Pár éve minden századnak volt támogató szakasza.

1 "mesterlövész" raj
2 páncéltörő raj
2 aknavetős raj, akkor 81milisekkel.

Nem tudom változott e azóta.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 322
113
Érdekes, hogy az Aranysasban "AMRAAM földön-égen - Lehetséges jövő?" címmel jelent meg az írás.
Ebbe ma én is belefutottam.
Illetve a kormánypárti Figyelőben van egy kétoldalas cikk a török hadiparról, mint rossz példa. A kínai és orosz kikacsingatásaik miatt bukhatják a nyugati haditechnikát. Pl. a páncélozott járművek, harckocsik (Altay) fejlesztési projektjei akadnak meg. Főleg a németek tettek keresztbe az Altaynak. Nem adnak át kulcsfontosságú technológiákat. Így ha össze is jön a projekt, qrva drága lesz, darabja 14 millió dollár és xarabbak mint a Leoink. A Leok piaci árat egyébként 9 millió dollárra teszik. (Mi valszeg nem piaci aron szereztük be.)
A lényeg, ezek alapján megkérdőjelezi a cikk, hogy a török-magyar beszerzések megvalósulnak-e. Sokak imája meghallgatásra találhat.....
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Ebbe ma én is belefutottam.
Illetve a kormánypárti Figyelőben van egy kétoldalas cikk a török hadiparról, mint rossz példa. A kínai és orosz kikacsingatásaik miatt bukhatják a nyugati haditechnikát. Pl. a páncélozott járművek, harckocsik (Altay) fejlesztési projektjei akadnak meg. Főleg a németek tettek keresztbe az Altaynak. Nem adnak át kulcsfontosságú technológiákat. Így ha össze is jön a projekt, qrva drága lesz, darabja 14 millió dollár és xarabbak mint a Leoink. A Leok piaci árat egyébként 9 millió dollárra teszik. (Mi valszeg nem piaci aron szereztük be.)
A lényeg, ezek alapján megkérdőjelezi a cikk, hogy a török-magyar beszerzések megvalósulnak-e. Sokak imája meghallgatásra találhat.....

In s' Allah.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 382
46 181
113
Múltkor gondolkodtam rajta hogy jó ötlet volt-e ide betenni a 2030-as cseh koncepciót hisz az utolsó mondat a Pdf-ben tiltja a másolást, terjesztést, de a legolvasottab napilap is kb. úgy volt vele mint én: "b.szni rá" :D

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/ar...p-obrana-vrtulnik.A191130_211708_zpr_nato_inc

Úgy tűnik ez lesz az ő Zrínyiük.

Egy dandárba 210 IFV-t betolni az nem fura egyébként?

dandár struktúra kérdése, láttunk már furábbat is :D
A 210 úgy jön ki, hogy alapvetően a csehek a nehéz dandárba 3db láncos IFV zászlóaljat szeretnének beletenni.
Jelenleg náluk a 7. gépesített dandár az ami ennek van kiszemelve.
Elvileg jelenleg 185db BMP-1 tartanak erre a célra. De csak 2 zászlóalj van (JELENLEG!) velük felszerelve ez kb. 105-108 jármű (azért írom így, mert a forrás szerinte nem mind a 7.-nél van). 77db zárolt készleten van.
A cél, hogy mind a 3 a 7. dandár alá bevont zászlóaljat az új IFV-vel töltsenek fel. Ezeknek az új állománytábla szerint zászlóaljanként 56db-ot kellene tartalmaznia.
Az 168db IFV-t jelent, amihez az egyéb alakulatokhoz, és a dandártörzsbe kerülő járműveket + kiképzést és esetleg némi zárolást is hozzáveszünk, akkor kijöhet a 210db. A számukra kiírt szükséges változatok: combat, command, reconnaissance, engineer, medevac, artillery reconnaissance, recovery
források még:
link, link
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Múltkor gondolkodtam rajta hogy jó ötlet volt-e ide betenni a 2030-as cseh koncepciót hisz az utolsó mondat a Pdf-ben tiltja a másolást, terjesztést, de a legolvasottab napilap is kb. úgy volt vele mint én: "b.szni rá" :D

https://www.idnes.cz/zpravy/nato/ar...p-obrana-vrtulnik.A191130_211708_zpr_nato_inc

Úgy tűnik ez lesz az ő Zrínyiük.

Egy dandárba 210 IFV-t betolni az nem fura egyébként?
Még mindig értelmetlen a cseh "hadseregbe" belefecölni.
Háború esetén leteszik a fegyvert már a történelem többször igazolta róluk és magukról is ezt mondják. Még az olaszok szintjét sem érik el, azok legalább kivonulnak és utána elfutnak. A csehek nem futnak el, ha valaki megtámadja őket azzonal megadják magukat.
Viszont egyeseknek jó üzlet, hogy minden szart updatelnek és talán vesznek 1-2 új terméket.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Még mindig értelmetlen a cseh "hadseregbe" belefecölni.
Háború esetén leteszik a fegyvert már a történelem többször igazolta róluk és magukról is ezt mondják. Még az olaszok szintjét sem érik el, azok legalább kivonulnak és utána elfutnak. A csehek nem futnak el, ha valaki megtámadja őket azzonal megadják magukat.
Viszont egyeseknek jó üzlet, hogy minden szart updatelnek és talán vesznek 1-2 új terméket.
hááát ez úgy f@szság ahogy van :D:D:D:D:D:D azért kíváncsi lennék , ezt így mind milyen tapasztalatokból gondolod??? :D
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
pont emiatt kérdeztem , ha jobban belegondolok most így nekem az jut eszembe erről hogy én csak azért adnék lövész zlj csak aknavetőket mert ha "keményebb" célpontba ütköznek akkor amúgy is hívják az égi áldást vagy a tüzérséget ,legalábbis néhány helyen de ezzel nyilván nem azt akarom mondani hogy ne legyenek képesek egyedül átmenni bármin csak azért van egy logikus haár

jó kis Gvozdika régen :rolleyes::rolleyes::oops:

Nincs biztos recept semmire. Így is lehet gondolkodni, de azzal számolni kell, hogy közel sem biztos, hogy a dd tűztámogatásáért felelős tiszt, aki rangsorolja a célokat, ugyanolyan fontosnak találja-e, mint Te. Sőt, soha nem fogja, ezért lehet, hogy neked igen sokat kellene várni arra az égi áldásra. Ilyenkor jól jön a zlj parancsnok alá rendelt saját üteg, ahol valószínűleg hamarabb sorra kerülhetsz.
A dd tüzér osztály elsődlegesen az általános, tehát a magasabb rendű célok pusztításáért felel, nem az alegységek kisebb-nagyobb gondjainak megoldásáért. Ha van rá kapacitása bevonják, de ezt nem lehet előre tudni.

Erre akár alkalmas lehet mondjuk 4-6db SRAMS + mondjuk pl. ugyan annyi 105 LG1?

Igen, bár a vontatott eszközöket inkább a területvédelemnek vagy a magasabb rendű, tehát megerősítésre szánt alakulatoknak adnám (vontatott löveg, aknavető), a két dandárunknak, tehát a manőverezni képes erőknek inkább önjárót mindenből. Mivel nekik vannak közvetlen irányzású ágyúik (hk vagy valami gyhj alapú), elég a 120-as av közvetlen támogatni.
Egyébként pont a lengyel területvédelmisek tesztelik a 105LG 1 mk3-at. Olvastam, hogy őket vegyesen szeretnék ellátni a két nevezett eszközzel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 382
46 181
113
Igen, bár a vontatott eszközöket inkább a területvédelemnek vagy a magasabb rendű, tehát megerősítésre szánt alakulatoknak adnám (vontatott löveg, aknavető), a két dandárunknak, tehát a manőverezni képes erőknek inkább önjárót mindenből. Mivel nekik vannak közvetlen irányzású ágyúik (hk vagy valami gyhj alapú), elég a 120-as av közvetlen támogatni.
Egyébként pont a lengyel területvédelmisek tesztelik a 105LG 1 mk3-at. Olvastam, hogy őket vegyesen szeretnék ellátni a két nevezett eszközzel.
Én mondjuk nem ragaszkodnék ehhez a tűzgyorsasághoz, mert igen sok lenne a lábszártörés! :eek::rolleyes::D
Különben nem véletlenül írtam pont ezt a 105 LG1 -et. ;)
Saját digitális célzórendszerrel rendelkezik, amit ráadásul hálózatosítani is lehet.
Ha már rendszerben gondolkodunk, akkor ennek biztosan lenne értelme, még ha nekem inkább a truck-mounted verziók szimpatikusabbak is.
Elvileg a H225M meg el is tudná vinni. A franciák legalább is így IS használják.
Truck-mounted 105mm-e ágyúkból viszont nincs az a kimondott nagy választék: Hawkeye, a koreai EVO-105, meg talán az araboknál pár típus.