A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Szorozd meg legalább 5-el. :)
És vonj ki belőle kettőt, vagy még többet, 15 (2x7+1) a két hk. században van, 14 jött Kalocsáról, hogy milyen hadrafoghatóságban, az kérdéses. A harckiképző központban is van néhány. Legutóbb azt írták, hogy mekkora erőfeszítésbe került egy századnyit a gyakorlatra felkészíteni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vojaci-cekaji-na-helmy-nevysel-ani-ctvrty-nakup-40297857

Repeszek elleni védelem hiányát jelölik meg a legtöbb cikkben, ebben a hadvezér úgy nyilatkozott hogy nem komfortos meg hogy az éjjellátó eszközök tekintetében volt valami gond- nem említi hogy konkrétan mi.

"The reason for the dissatisfaction was that the army wanted not only protection against missiles, but also against the fall of hard objects. "It is according to a standard that has come from experience in combat operations, and it says: They do not shoot only in the heads of soldiers, but in built-up areas fall on them bricks and stones," he defended the assignment of the Abbot army."

Azt írja, hogy azért nem lett meg a tender, mert olyan paramétereket támasztottak a csehek, hogy nem csak a repeszek ellen védjen a sisak, hanem, esések hulló téglák satöbbi ellen is (ehhez teljesen más sisakokat használnak, más fajta béléssel) és ha az ehhez való bélést belepakolták akkor nem volt annyira kényelmes, illetve, hogy éjjellátókkal való együtt hordáskor nem volt kényelmes annyira, (szerintem simán nem tették fel az ellensúlyt, a cseheken még sosem láttam, hogy felrakták volna az éjjellátóhó úgy meg nem csoda, hogy húz. )
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
"The reason for the dissatisfaction was that the army wanted not only protection against missiles, but also against the fall of hard objects. "It is according to a standard that has come from experience in combat operations, and it says: They do not shoot only in the heads of soldiers, but in built-up areas fall on them bricks and stones," he defended the assignment of the Abbot army."

Azt írja, hogy azért nem lett meg a tender, mert olyan paramétereket támasztottak a csehek, hogy nem csak a repeszek ellen védjen a sisak, hanem, esések hulló téglák satöbbi ellen is (ehhez teljesen más sisakokat használnak, más fajta béléssel) és ha az ehhez való bélést belepakolták akkor nem volt annyira kényelmes, illetve, hogy éjjellátókkal való együtt hordáskor nem volt kényelmes annyira, (szerintem simán nem tették fel az ellensúlyt, a cseheken még sosem láttam, hogy felrakták volna az éjjellátóhó úgy meg nem csoda, hogy húz. )

Engem nem kell meggyőznöd. Egyszer biztos lesz náluk egy olyan tender is amin az F-35/Gripen E de még az F-22 is meg fog bukni. Ez a folklór része. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Engem nem kell meggyőznöd. Egyszer biztos lesz náluk egy olyan tender is amin az F-35/Gripen E de még az F-22 is meg fog bukni. Ez a folklór része. :D
Biztos, hogy nem lesz f-35. A svédek mindenhogy cumantani fogják a magyarokat, hogy maradjon a gripen, sőt valszeg a legújabb verziót fogják ajánlani és ár alatt valszeg.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
"The reason for the dissatisfaction was that the army wanted not only protection against missiles, but also against the fall of hard objects. "It is according to a standard that has come from experience in combat operations, and it says: They do not shoot only in the heads of soldiers, but in built-up areas fall on them bricks and stones," he defended the assignment of the Abbot army."

Azt írja, hogy azért nem lett meg a tender, mert olyan paramétereket támasztottak a csehek, hogy nem csak a repeszek ellen védjen a sisak, hanem, esések hulló téglák satöbbi ellen is (ehhez teljesen más sisakokat használnak, más fajta béléssel) és ha az ehhez való bélést belepakolták akkor nem volt annyira kényelmes, illetve, hogy éjjellátókkal való együtt hordáskor nem volt kényelmes annyira, (szerintem simán nem tették fel az ellensúlyt, a cseheken még sosem láttam, hogy felrakták volna az éjjellátóhó úgy meg nem csoda, hogy húz. )
Remélem, nem voltam félreérthető, mert nekem nincs ezzel a sisakkal bajom. Inkább arra vagyok/voltam kíváncsi hogyha nálunk átment a teszteken, akkor náluk miért nem. Olvastam korábban is erről a sztoriról a cseh honlapokon, de ott akkor még nem volt típus feltüntetve. Azokból a cikkekből egyértelműen az jött le, hogy irreálisan olcsón ajánlották a sisakokat, és mellétették, hogy nem felelt meg a minőségi követelményeknek. Arról egy büdös szó sem volt, hogy félig meddig irreális követelményeket támasztanam a tenderen. Mint látszik ez a sisak fél, harmad áron van normál forgalomban.
Ha megfelelő védelmet biztosít, akkor egy könycseppet sem fogok ejteni, ha olcsó is....:rolleyes::D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Remélem, nem voltam félreérthető, mert nekem nincs ezzel a sisakkal bajom. Inkább arra vagyok/voltam kíváncsi hogyha nálunk átment a teszteken, akkor náluk miért nem. Olvastam korábban is erről a sztoriról a cseh honlapokon, de ott akkor még nem volt típus feltüntetve. Azokból a cikkekből egyértelműen az jött le, hogy irreálisan olcsón ajánlották a sisakokat, és mellétették, hogy nem felelt meg a minőségi követelményeknek. Arról egy büdös szó sem volt, hogy félig meddig irreális követelményeket támasztanam a tenderen. Mint látszik ez a sisak fél, harmad áron van normál forgalomban.
Ha megfelelő védelmet biztosít, akkor egy könycseppet sem fogok ejteni, ha olcsó is....:rolleyes::D
Hát a ballisztikai teszeken átment, szóval tudja tök, meg annyival nem is olcsóbbb. (mondjuk a crye airframe meg az opscore az a top sisak, a különlegeseknek és kb a legdrágább a piacon szóval nem is érdemes egy általános célúhoz hasonlítani sem árban sem tudásban) Amvel ezt érdemes összenézni azok a Gentex és az MSA ACH sisakjai. (vagy még a revision)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Egyébként sisak fronton is kegyetlen túlárazás van mint bármilyen katonai cuccnál, lőttem wishről rendelt NIJ LVL III-sisakra (egy sisaktól nem várnak 4-est), meg meg is robbantottuk, de ugyanúgy szuperált mint az amerikai, aztán a kínait 260 euróért megkapod sínekkel minden szarral. (mondjuk lehet, hogy ahogy közeledik az élettartam vége hamarabb veszíti el a védőképességét, illetve a sínek nem tartják olyan fixen a dolgokat, de mi ballisztikailag voltunk rá kíváncsiak és megvettük közösbe szétszedni)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát a ballisztikai teszeken átment, szóval tudja tök, meg annyival nem is olcsóbbb. (mondjuk a crye airframe meg az opscore az a top sisak, a különlegeseknek és kb a legdrágább a piacon szóval nem is érdemes egy általános célúhoz hasonlítani sem árban sem tudásban) Amvel ezt érdemes összenézni azok a Gentex és az MSA ACH sisakjai. (vagy még a revision)
Van különbség az élettartamban a "drága" és az "olcsó" sisakok között?

Arra gondolok hogy ezeknek a műanyag sisakoknak határozott élettartama van ami után akkor is ki kell dobni ha raktárban tartottad őket.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Általában 5 év használva 8 év tárolva a szavatossági idejük.
És ebben van differencia az ár kategóriák szerint?
Ha pl. az "olcsó" sisakot hamarabb kell kidobni mint a "drágát" akkor lehet hogy a végén jobban megéri a drágàt megvenni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
És ebben van differrecia az ár kategóriák szerint?
Ha pl. az "olcsó" sisakot hamarabb kell kidobni mint a "drágát" akkor lehet hogy a végén jobban megéri a drágàt megvenni.

Nem tudom.De ezek a szavatossági idők is tolódnak ahogyan fejlődika technológia.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
S mitől válik használhatatlanná a sityak? Elévül a műanyag? Kicsit fura ez nekem, amolyan érzése van az embernek mintha így akarnának a gyártók pénzt csinálni... Persze napi használat mellet azért biztosan kopik mindene... Igaz, ha az ember azt nézi, hogy megmenti az életét akkor nem is olyan drága.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
mert nem műanyag, hanem aramid, ami egy szerves szövetanyag összesajtolva, és az UV fény, illetve pára hatására szépen elkezd elbomlani. Aztán fokozatosan elveszíti a szövedék a kinetikai ellenállását. Szóval egy 20 éves sisak hiába tűnik úgy, hogy egyben van, kurvára nem fog meg semmit.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
mert nem műanyag, hanem aramid, ami egy szerves szövetanyag összesajtolva, és az UV fény, illetve pára hatására szépen elkezd elbomlani. Aztán fokozatosan elveszíti a szövedék a kinetikai ellenállását. Szóval egy 20 éves sisak hiába tűnik úgy, hogy egyben van, kurvára nem fog meg semmit.
S azt nem lehet bevonni egy UV álló anyaggal? Nyilván a súly lényeges kérdés, de egy festés is megoldás lehet ezekre a problémákra. Vagy maga ez az aramid anyag nem stabil s szépen lebomlik magától idővel?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
S azt nem lehet bevonni egy UV álló anyaggal? Nyilván a súly lényeges kérdés, de egy festés is megoldás lehet ezekre a problémákra. Vagy maga ez az aramid anyag nem stabil s szépen lebomlik magától idővel?

Az aramid nagyon nehezen felületkezelhető. Amíg nincs jobb, mint az aramid, addig tudomásul kell venni, hogy tíz évente cserélni kell a sisakkészletet. Egyszerűen be kell vezetni egy folyamatos gazdálkodást erre.