A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Nem tudom, hogy nálunk valami gyártási/anyaghibásak voltak e.

Azt tudom ha leesett és pont a válltámaszra akkor tört el.

Én jobban szerettem a 63d-t.

Ha meg most lennék őrülnék a brennek.
AMD-nek három hibát szoktak felróni.
Pontosság, elülső pisztoly markolat, és a válltámasz.
Másfél évig használtam, de úgy emlékszem senkinek nem jelentett gondot a lövészeteken lelőni 200 méterről a mellalakot egyes lövéssel és 400 méterről a géppuskást rövid sorozattal. Nyilván egy első lépcsős lövész alakulatnak jobb lenne egy hosszabb csövű fegyver, de utászoknak, híradósoknak, gépkocsizóknak, tüzéreknek, akik normál esetben nem az egyéni lőfegyverükkel harcolnak, tökéletesen megfelel. Bármely pisztolylőszert használó géppisztollyal szemben nagy fölényben van tűzerőben és célzott lőtávolságban. Azt meg nem várhatjuk el, hogy az ellen legyen olyan kedves, és a géppisztolyos katonáinkat fair módon géppisztollyal támadja!
Ráadásul ha a fickó két napja nem aludt, éhes, fáradt, lőnek, rá, be van szarva, és rohan egyik fedezékből a másikba menetfelszerelésben, akkor nem a fegyver lőtéri pontossága lesz a meghatározó, mit talál el!
Ha jól emlékszem üresen kb 3,5 kg, 30-as tárral nem egészen 4,5. Egyszer elvettük az egyik kopasz fegyverét, a haverom eldugta a kabátja alá. A kopasz rohangált embertől emberig, nem lehetett észrevenni kinél van. Mert nem túl nagy, tehát viszonylag kényelmesen hordozható.
A pisztoly markolat tényleg nem kényelmes szögben áll, ha csípőből lő az ember. De csípőből nem lövünk!!
Vállhoz emelt fegyverrel célozva az elülső markolat pont olyan szögben áll mint az ember marka. Fekvő helyzetben nekem voltak gondjaim azzal, hogy a 30-as tár leért a földre, de ahhoz az AMD konstrukciójának semmi köze.
A válltámasz töréséről én most hallottam először ebben a hozzászólásodban.
Nyamvadt persze, de nem nagyon van olyan behajtható válltámasz amelyikkel pl egynél több ajtót be lehet törni.
Tehát nem volt az olyan nagy katasztrófa a legtöbb beosztásban. De egy bármilyen csilivili pisztolylőszeres fegyver jelentős visszalépés az AMD-hez képest is katonák esetében!
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
nagyjából 7 milliárd dollár.kb 6 milliárd eur ez van csak ugy a spájzban...nagyjából..ez többlet..azaz csak van...maradék


Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
Néha megértem miért nem ír dudi gyakran ide...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
AMD-nek három hibát szoktak felróni.
Pontosság, elülső pisztoly markolat, és a válltámasz.
Másfél évig használtam, de úgy emlékszem senkinek nem jelentett gondot a lövészeteken lelőni 200 méterről a mellalakot egyes lövéssel és 400 méterről a géppuskást rövid sorozattal. Nyilván egy első lépcsős lövész alakulatnak jobb lenne egy hosszabb csövű fegyver, de utászoknak, híradósoknak, gépkocsizóknak, tüzéreknek, akik normál esetben nem az egyéni lőfegyverükkel harcolnak, tökéletesen megfelel. Bármely pisztolylőszert használó géppisztollyal szemben nagy fölényben van tűzerőben és célzott lőtávolságban. Azt meg nem várhatjuk el, hogy az ellen legyen olyan kedves, és a géppisztolyos katonáinkat fair módon géppisztollyal támadja!
Ráadásul ha a fickó két napja nem aludt, éhes, fáradt, lőnek, rá, be van szarva, és rohan egyik fedezékből a másikba menetfelszerelésben, akkor nem a fegyver lőtéri pontossága lesz a meghatározó, mit talál el!
Ha jól emlékszem üresen kb 3,5 kg, 30-as tárral nem egészen 4,5. Egyszer elvettük az egyik kopasz fegyverét, a haverom eldugta a kabátja alá. A kopasz rohangált embertől emberig, nem lehetett észrevenni kinél van. Mert nem túl nagy, tehát viszonylag kényelmesen hordozható.
A pisztoly markolat tényleg nem kényelmes szögben áll, ha csípőből lő az ember. De csípőből nem lövünk!!
Vállhoz emelt fegyverrel célozva az elülső markolat pont olyan szögben áll mint az ember marka. Fekvő helyzetben nekem voltak gondjaim azzal, hogy a 30-as tár leért a földre, de ahhoz az AMD konstrukciójának semmi köze.
A válltámasz töréséről én most hallottam először ebben a hozzászólásodban.
Nyamvadt persze, de nem nagyon van olyan behajtható válltámasz amelyikkel pl egynél több ajtót be lehet törni.
Tehát nem volt az olyan nagy katasztrófa a legtöbb beosztásban. De egy bármilyen csilivili pisztolylőszeres fegyver jelentős visszalépés az AMD-hez képest is katonák esetében!


Hat akkor az én kezemmel van baj. Mert nekem kényelmetlen volt.
Én mindössze 2 szer lőttem vele, de emlékszem nekem nagyon nem jött be .

Hát szerintem a súlyára nem emlékszel jól.
Legalábbis egy 30as tár biztos nem 1kg.

Pisztolyőszerben teljesen egyetértünk. Ebből is indult ez a beszélgetés. Szerintem nem harctérre való.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
Pont a BTR-ek száma miatt ebben lehet a legnagyobb gyártás potenciál, ezért tuti nem fogják elkapkodni mi legyen.
Ha a BTR-eket nézzük 300 amw és ifv vegyes is lehet. Ekkora mennyiségnél nem szoktak külső gyártásban venni még össze szerelés is ciki lenne, csak a saját gyártás jöhet szóba erre meg van lehetőség.
Ott a Currus http://www.currus.hu/ pont erre találták ki. Adnak nekik egy licenset + némi fejlesztés + ember felvétel és csinálják is.
De a honvédség piacot is akar nem csak gyártást ( A cz esetében is vesznek tőlünk a csehek, Hirtenbergnek alapból piaca van stb) és ezért mehet a szarakodás, hogy melyik gyártó vonja be Magyarországot a piacába. Pandur 2, Patria esetében bármikor megvehető a licenc és mindent oda adnak azonnal, de nincs piac csak belső gyártás. Boxer esetében max azt tudnám elképzelni, hogy bizonyos alkatrész gyártás csak is Magyarországon az egész világra vetítve.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
A currust leginkább arra találták ki hogy néhány seggfejnek nehezebb legyen a zsebe.

Mondanám hogy talicskát vagy ekét nyugodtan gyárthatnának de a fegyverállványos történet óta még ebben is kételkedem.
Én meg mióta lefestették a sarat az ural alvázán zöldre. Meg bent hagyták a szendvicset a btr-ben és lefestették...
Meg hogy a szervízgarancia a kapuig tart aztán ha elbasztak valamit és lerohadsz a pályán a frissen “javított“ géppel akkor az a te bajod és ha visszaviszed kiszámlázzák mégegyszer...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 460
113
Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
Ugye jól gondolom, hogy nem nagyon szoktad a Küldés gomb megnyomása előtt átolvasni a kommentjeidet?
Szerinted hány kifejezetten lövészdandárja van Magyarországnak?
És ezen dandárok hány lövész zászlóaljjal rendelkeznek?
Leírod, hogy 88db PUMA a minimum. Ha arra gondolsz, hogy németeknél mennyit tesznek egy zászlóaljba, akkor 2 zászlóaljról beszélsz kapásból.
Ha még hozzácsapsz "valamivel több" Boxert, akkor az a tatai dandárba egy kicsit sok nem? Mert ugye EZEKEN KÍVÜL beszélsz még közepes, meg könnyű dandárról.
Jelenleg a közepes, a debreceni (pedig 2 zászlóalja Hódmezőn van!) dandár.
A "könnyű" dandár, az a különleges. Bár, mikor Benkő papa először beszélt a 3 dandárról, akkor nem volt egyértelmű o_O, és lehetett úgy is érteni, hogy létre akarnak hozni még egy könnyűt. Azonban azóta már Ő maga egyértelműsítette a helyzetet.
A Különleges, viszont nem fog kapni se 8x8-at, se láncos technikát.
Szóval az általad felvázolt 88 láncos + "valamivel több" kerekes forgatókönyv (amennyiben a valamivel több = 150+ ) igen-igen alul kalkulálva már lehet hogy az összes BTR-t ki tudná váltani (support járművek nélkül).
Sokkal egészségesebb lenne a 110-130 láncos + 220-260 kerekes a MH jelenlegi igényeit kielégíteni. És akkor talán 1-2 spare jármű is belefér a keretbe.
2026-ig inkább az első verzió lesz szerintem lerendelve. Különösen, ha az eddig berendelt láncos technika darabszámait nézem (csak a legszükségesebb mennyiség ;))
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ugye jól gondolom, hogy nem nagyon szoktad a Küldés gomb megnyomása előtt átolvasni a kommentjeidet?
Szerinted hány kifejezetten lövészdandárja van Magyarországnak?
És ezen dandárok hány lövész zászlóaljjal rendelkeznek?
Leírod, hogy 88db PUMA a minimum. Ha arra gondolsz, hogy németeknél mennyit tesznek egy zászlóaljba, akkor 2 zászlóaljról beszélsz kapásból.
Ha még hozzácsapsz "valamivel több" Boxert, akkor az a tatai dandárba egy kicsit sok nem? Mert ugye EZEKEN KÍVÜL beszélsz még közepes, meg könnyű dandárról.
Jelenleg a közepes, a debreceni (pedig 2 zászlóalja Hódmezőn van!) dandár.
A "könnyű" dandár, az a különleges. Bár, mikor Benkő papa először beszélt a 3 dandárról, akkor nem volt egyértelmű o_O, és lehetett úgy is érteni, hogy létre akarnak hozni még egy könnyűt. Azonban azóta már Ő maga egyértelműsítette a helyzetet.
A Különleges, viszont nem fog kapni se 8x8-at, se láncos technikát.
Szóval az általad felvázolt 88 láncos + "valamivel több" kerekes forgatókönyv (amennyiben a valamivel több = 150+ ) igen-igen alul kalkulálva már lehet hogy az összes BTR-t ki tudná váltani (support járművek nélkül).
Sokkal egészségesebb lenne a 110-130 láncos + 220-260 kerekes a MH jelenlegi igényeit kielégíteni. És akkor talán 1-2 spare jármű is belefér a keretbe.
2026-ig inkább az első verzió lesz szerintem lerendelve. Különösen, ha az eddig berendelt láncos technika darabszámait nézem (csak a legszükségesebb mennyiség ;))

BTR-t csak akkor váltja ki, ha pl határellenőrzésre terrorelhárításra és másra nem használjuk. Különben több kell az újból. Vagy megtartani annyi BTR-t ami kiszolgálja a háttérfeladatokat. (Határellenőrzés, TEK, Katasztrófavédelem.) Az új gépek meg csak legyenek a harcoló alakulatoknál. (úgysem fognak raktárra vásárolni pluszba, csak éppen annyit ami a dandárokba kelleni fog)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 460
113
BTR-t csak akkor váltja ki, ha pl határellenőrzésre terrorelhárításra és másra nem használjuk. Különben több kell az újból. Vagy megtartani annyi BTR-t ami kiszolgálja a háttérfeladatokat. (Határellenőrzés, TEK, Katasztrófavédelem.) Az új gépek meg csak legyenek a harcoló alakulatoknál. (úgysem fognak raktárra vásárolni pluszba, csak éppen annyit ami a dandárokba kelleni fog)
Mipöcs van?
Határellenőrzés? TEK? Katasztrófavédelem?
Ezekre akarsz PUMA-t, meg modern 8x8-at használni? :eek::confused:
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Én meg mióta lefestették a sarat az ural alvázán zöldre. Meg bent hagyták a szendvicset a btr-ben és lefestették...
Meg hogy a szervízgarancia a kapuig tart aztán ha elbasztak valamit és lerohadsz a pályán a frissen “javított“ géppel akkor az a te bajod és ha visszaviszed kiszámlázzák mégegyszer...


Hát idehaza is rohadt idegesítő.
De nálunk 2010 ben prt ban hetekig javítgattak 4 btr-t.
Ezek utánna kimentek feladatvégrehajtásra.
2 húzta vissza a másik 2-t a táborba az első alkalommal.o_O

De természetesen a currus ki lett fizetve. Mint akik jól végezték dolguk.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and krisss

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Mipöcs van?
Határellenőrzés? TEK? Katasztrófavédelem?
Ezekre akarsz PUMA-t, meg modern 8x8-at használni? :eek::confused:

Nem pont azt írtam erre BTR. A puma meg menne a csapatokhoz, kiképzésre, meg akcióra.
Ahhoz hogy oda is modern kerüljön, még nagyon sok befektetés, és fejlesztés kellene a sereghez. Amikor már unatkozunk és annyi pénz lesz, hogy az arany wc-ülökén gondolkozunk mert annyira rendben van minden, akkor lehetne váltani a határon is.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
És az senkinél nem csapta ki a budiajtót, hogy a szerbek a mi festékünkből megmaradt anyaggal lefestett Mihukat (vagy Miha-kat) kaptak az oroszoktól?

https://www.jetfly.hu/katonai-tipusok/fotok-mi-35m-harci-helikopterek-erkeztek-szerbiaba
Vagy inkább a mi Mi-24-ink is az orosz Szu-35-ökből megmaradt sötétszürkével lettek lemázolva?!! :( ;) Nehogy azt képzeld már, hogy az a "hú de nagyon speciális" ?? festék direkt a mi féltucat helikopterünkre lett kitalálva. :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and SilvioD

Simonelli

Member
2019. február 13.
21
74
13
Vagy inkább a mi Mi-24-ink is az orosz Szu-35-ökből megmaradt sötétszürkével lettek lemázolva?!! :( ;) Nehogy azt képzeld már, hogy az a "hú de nagyon speciális" ?? festék direkt a mi féltucat helikopterünkre lett kitalálva. :D
Nem szmájliztam, de ez némileg provokatív kérdés volt. Sőt, teljesen.
 

Simonelli

Member
2019. február 13.
21
74
13
Vagy inkább a mi Mi-24-ink is az orosz Szu-35-ökből megmaradt sötétszürkével lettek lemázolva?!! :( ;) Nehogy azt képzeld már, hogy az a "hú de nagyon speciális" ?? festék direkt a mi féltucat helikopterünkre lett kitalálva. :D
Ennek némiképp ellentmond, hogy a H145M-k is ugyanezzel a színnel lettek festve.