A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Bw zsák is ezerszám áll Kaposváron kiosztva mégsincs...

Azt nem értem ez mire jó. Ez ilyen kádári kisember mentalitás. A jó bort azt nem isszuk meg pimpósodjon csak a szekrény tetején, a szép étkészletet nem használjuk törjön majd össze költözéskor, a BW zsákot nem osztjuk ki rágják csak szét az egerek.
 

Tulsoktitok

New Member
2019. szeptember 1.
3
18
3
Egy idelye olvasgatom a hozzászólásokat ebben a témában, de még nem találkoztam azzal az elképzeléssel, ami a magyar haderő legjobb fejlesztési iránya lenne szerintem:

- A legjobb befektetés az önkéntes tartalékos katona.
- Semmi fizetség, készenléti díj nem járna ezért a szolgálatért. Csak apróbb juttatások (extra szabadnapok).
- Az egyenruhát, egyéb felszerelést saját pénzből kellene megvegyék a jelentkezők.
- Nem "kiképzést kapnának", hanem szabadidős tevékenység keretében megtanulnák a szükséges ismereteket a hivatásos katonáktól.
- A kis csoportoknak játékos formában küldetéseket kellene teljesíteniük, amit sms-ben, email-ben kapnának meg.
Eddig nem sok újdonság volt. Az utolsó leglényegesebb pont, ami vonzóvá és sikeressé teheti ezt a programot. És ez lenne az, ami az ország erejét megtöbbszörözné.

- A szigorú feltételeknek megfelelő önkéntesek kapnának saját Bren 2 gépkarabélyt (otthon a széfben tarthatnák, távfelügyelet jelezné a megmozdítását, stb.). És csak lőtéren használhatják.

Ha mindenki elhiszi hogy demokráciában élünk, akkor senkinek sincs félnivalója ettől. Ahogy a hivatásos katonáktól sem fél az állampolgár. Előnye ennek a programnak
elsősorban lélektani. Az a megnyugtató érzés, ami itt a fórumon sokakat foglalkoztat: nem lennénk teljesen védtelenek egy hirtelen támadás esetén.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Egy idelye olvasgatom a hozzászólásokat ebben a témában, de még nem találkoztam azzal az elképzeléssel, ami a magyar haderő legjobb fejlesztési iránya lenne szerintem:

- A legjobb befektetés az önkéntes tartalékos katona.
- Semmi fizetség, készenléti díj nem járna ezért a szolgálatért. Csak apróbb juttatások (extra szabadnapok).
- Az egyenruhát, egyéb felszerelést saját pénzből kellene megvegyék a jelentkezők.
- Nem "kiképzést kapnának", hanem szabadidős tevékenység keretében megtanulnák a szükséges ismereteket a hivatásos katonáktól.
- A kis csoportoknak játékos formában küldetéseket kellene teljesíteniük, amit sms-ben, email-ben kapnának meg.
Eddig nem sok újdonság volt. Az utolsó leglényegesebb pont, ami vonzóvá és sikeressé teheti ezt a programot. És ez lenne az, ami az ország erejét megtöbbszörözné.

- A szigorú feltételeknek megfelelő önkéntesek kapnának saját Bren 2 gépkarabélyt (otthon a széfben tarthatnák, távfelügyelet jelezné a megmozdítását, stb.). És csak lőtéren használhatják.

Ha mindenki elhiszi hogy demokráciában élünk, akkor senkinek sincs félnivalója ettől. Ahogy a hivatásos katonáktól sem fél az állampolgár. Előnye ennek a programnak
elsősorban lélektani. Az a megnyugtató érzés, ami itt a fórumon sokakat foglalkoztat: nem lennénk teljesen védtelenek egy hirtelen támadás esetén.
Most röhögni fogsz,de a svájci milicia rendszer,de az amerikai nemzeti gárda(minutmanek) is igy működött eredetileg.Sőt,az ami önkéntes miliciák ma is igy működnek.De azért én inkább a mai svájci milicia mintájára felállitott sorköteles Nemzetőrségre szavaznák.A gépesitett összfegyvernemi erők meg maradjanak hivatásos/szerződéses állományúak a Honvédség keretében.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Szentesen meg jópár éve az eredeti zsírpapírban tartott, bontatlan kanálgépek ezreit flexelték ketté, úgy selejtezték őket. Ezt a részét soha nem értettem. Inkább osztották volna el a katonák között, vagy adták volna el pénzért.

Na jó sok durva sztorit hallottam már a seregről, de ez konkrétan mi a szar????? Kinek ártottak azok a kanálgépek meg kulacsok ruhák stb amiket 0 ft tárolni? Vagy ha tényleg annyira felesleg akkor is lenne azoknak hely valahol...

Valami jó hír is legyen, mindenki olvasta a főoldalon a Mistral M3 tesztet? Drónok ellen is elég pöpec.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Fel

Feltűnne, de mit tehetünk ellene?
Ha egy évre előre tudnánk. hogy meg fognak minket támadni, nagyjából semmit sem tudnánk tenni ellene a sorozást leszámítva. De új technikát venni reménytelen.

Amíg Trumpnaz USA elnöket, addig nagyjából biztonságban vagyunk. De utána vagy egy liberálfasiszta demokrata, vagy egy republikánus héja következik.

Mivel egyedül mi akadályozzunk Ukrajna NATO csatlakozasát, ezért az USA stratégiai érdeke, hogy minket kiiktasson. Természetesen túl nyilvánvaló lenne ha ezt közvetlenül ők intézni, a piszkos munkát lehetőleg proxikkal intézik.

Lazán benne van, hogy a Tiszántúlért felbérelik a románokat, ÉK-Magyarországért cserébe az ukránokat. Utóbbiaknakamúgy is nagyon szüksége van sikerélményre

Legjobb esetben van tehát 5 évünk a felkészülésre, feltéve ha Trumpot nem buktatják meg és megnyeri a következő választást.
Viszont 1 év alatt az ellen sem tudna fejleszteni,kiképezni.
Valamint ki vállalná be a retórziókat,ami egy ilyen háborúval járna? Gazdaságnak lőttek,a nép lázong mert szarabbul él,ezt senki nem válalná be.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Na jó sok durva sztorit hallottam már a seregről, de ez konkrétan mi a szar????? Kinek ártottak azok a kanálgépek meg kulacsok ruhák stb amiket 0 ft tárolni? Vagy ha tényleg annyira felesleg akkor is lenne azoknak hely valahol...

Valami jó hír is legyen, mindenki olvasta a főoldalon a Mistral M3 tesztet? Drónok ellen is elég pöpec.
Az úgy működik amikor még volt a honvédség illetve néphadseregnek beszállító ipar, amit állami megrendeléssel pörgettek ezért csinálni kellett a helyet az újabb gyártású cuccoknak ezért mindennek megvan az ideje, hogy meddig tárolható, aztán ha ezt eléri akkor selejtezik, vagy eladják.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Mire nem olyan jó?Mi a cél,amire jónak kell lennie?Elsőnek talán ezt kéne tisztázni.
Ha egy olyan haderőt akarunk,ami rommeli/izraeli stilusban elviszi a zászlót az 1000éves határig,akkor 20%kal kevesebb húst,40%kal kevesebb wc-papirt,meg 120%kal kevesebb stadiont kell vennünk,összehúzni a nadrágszijjat,elrendelni a sorkötelezetséget és 5-6 dd helyet 5-6 hadosztályt kiállitani.Csaképpen kizártnak tartom ennek a megvalósithatóságát.
Reálisnak az elrettentő haderő kiépitését tartom,ami nem von el tul sok forrást a gazdaságtol.Ehez szerintem nem szuper tankok és IFVk kellenek,hanem kitartó területvédelmi erő,és hihető csapásmérő képesség.Tüzérség és légierő.Szükség van mozgékony páncélos erőre is,de azt inkább a mozgékonyságra és fentarthatóságra kondicionálnám.A tüzérséget kondicionálnám fő szárazföldi csapásmérőnek,nem a páncélosokat.

Én Kárpátalját megvetetném Mészárossal.

nem szeretem a hk. megnevezést, szovjet terminológia

Hívjuk Pzkpfw-nek?


Hoppá!
Bár ez a hír nem teljesen friss, és elég ritkán olvasok el olyan cikket, hogy a lengyelek éppen milyen felderítő radarokat szereznek be, mert az ilyen irányú beszerzéseik bennünket nem igazán szoktak érinteni, azonban ma beleakadtam, hogy pont a fenti ügyben az egyik még talpon maradt pályázó a 3-ból, a magyar Pro Patria Electronics Kft.
Persze annyi esélyük van, mint gyertyalángnak a tornádóban, de azért ez rohadt nagy dolog szerintem! :hadonaszos:
A talpon maradt jelentkezők:
  1. Konzorcium: KenBIT Koenig i Wspólnicy Sp.J. az ELTA Systems Ltd.-vel (Lengyel+izraeli, szerintem az ELTA-t nem nagyon kell bemutatni, most vásároltak be ugye a csehek náluk légtérfelderítő multiradart)
  2. Konzorcium: WB Electronics SA és az SRCTec LLC (Lengyel+amerikai, többek között a US Army beszállítója).
  3. Pro Patria Elektronics Kft.
    :rolleyes:
Ahhoz mondjuk mekkora önbizalom (és bizalom a termékben), vagy hülyeség kell, hogy egy lengyel tenderen ne helyi vegyesvállalattal induljon? :p:D
DE ha ennyire jó - márpedig versenyben van egy 93+11 db-os tenderen, nem kis nevek mellett - akkor gondolom idehaza is használják már az eszközeiket...

Forrás

A Patriában van izraeli kötődés, megjegyzem.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Viszont 1 év alatt az ellen sem tudna fejleszteni,kiképezni.
Valamint ki vállalná be a retórziókat,ami egy ilyen háborúval járna? Gazdaságnak lőttek,a nép lázong mert szarabbul él,ezt senki nem válalná be.
82ben mi értelme volt a falklandi háborúnak?Nemzetközi politikailag semmi az ég világon.Az argentinok belpolitikai okokbol inditották,az angolok ugyancsak belpolitikai okokbol folytatták.És ha valaki 89januárjában azt mondja,hogy december 31re halot Cau,nincs keleti block,2évre rá nincs jugó,és megszünik a szu,hát simán lehülyéznek.Nincs az az idiótaság,amire az emberek,és főleg a politikusok ne lennének képesek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
A Patriában van izraeli kötődés, megjegyzem.
Akár még így is lehet (miért ne?!), én arra gondoltam, hogy a lengyelek ilyen eszközöket - értsd ami nem haladja meg a képességeiket- , azokat saját cégből próbálják mindig megoldani. Ha saját maguk nem tudják kifejleszteni, akkor vagy licence-elik, vagy konzorciumot hoznak létre, vagy szimplán - repülőeszközök esetén - megveszik az amerikait.
Külső fejlesztések hazai gyártására párat a rengetegből: Rosomak, Krab, Leo PL, Brimstone atgm, Spike, stb., stb., stb...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Pedig DE!
Ez egy nagyon hasznos videó, érdemes teljesen végignézni, mert ebben minden van, mint a búcsúban:
Hogy olyanoknak is legyen némi fogalma, akinek különben fingja sincs ilyesmiről... ;)

Azért ez ideiglenes átkelő, nem ad-hoc és laboratóriumi körülmények vannak. Meredek, hepe-hupás part, durvább növényzettel, vizi járművek nélkül már másabb a helyzet. Persze a műszaki járműveken nem véletlenül szokott tolólapát lenni, a partot le is lehet dózerolni, át is lehet alakítani gyorsan, hogy hozzáférhetővé váljon a patak.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 568
113
Na jó sok durva sztorit hallottam már a seregről, de ez konkrétan mi a szar????? Kinek ártottak azok a kanálgépek meg kulacsok ruhák stb amiket 0 ft tárolni? Vagy ha tényleg annyira felesleg akkor is lenne azoknak hely valahol...

Valami jó hír is legyen, mindenki olvasta a főoldalon a Mistral M3 tesztet? Drónok ellen is elég pöpec.
Kurvára az.
50$ vs. 300000$
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
A két vh között is a harckocsi megnevezést használtuk, később a páncélost is, erdekes módon felváltva illetve parhuzamosan. A második világháborúban hivatalosan 1. páncéloshadosztály 1. harckocsiezrede létezett.
A tank kifejezést komolyabb irományban nem használják.

Páncélos alatt csak harckocsit lehet érteni vagy vonatkozhat egyéb páncélozott járművekre is? Lövészpáncélos?
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Jó felvetés egyébként, hogy háborús helyzetben mi a hadműveleti tartaléka a Honvédségnek. Ma feltehetően némi kézifegyver, régi aknavető, valamennyi D-20. Más nem nagyon lehet. Mert mindent kidobtak, szétvágtak, semmit nem konzerváltak. Mondjuk egyenruha, felszerelés ? Na jó tudom, Mofém sisak, műbőr tártáska, százezerszám lehet még a raktárak mélyén. :)
Az szerintem érdekesebb hir,hogy a szerbek ehez az érdekességhez integrálják a Mistrált
EHcfpxgUcAAuqWM.jpg
Elég gány és összetákolt
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 788
30 565
113
Amúgy VSHORAD-nak egyáltalán nem tűnik rossznak ha egy értelmes radar van hozzátéve.
Szerbeknek vannak svéd Zsiráf lokátoraik.Ennyit arrol,hogy a Mihujaink északa majd jol szétgépágyúzgatják őket.....És most az S400al kacérkodnak.....Magyarosh turbólelkületüeknek még egy kis szomorkodnivaló....Románok meg Sztrela10,Osza,Kub,Hawk XXI és Gepárd AA kombóbol tudják összecsapni a csapatlégvédelmet.Hamarossan 3század F16,amik elektronikailag kb egy szinten vannak a mi Gripenjeinkel,de némileg nagyobb a teljesitményük.A megrendelt valószinűleg már ARH rakétás Patriotot már meg se emlitsük.Minek?
 
  • Tetszik
Reactions: independence