[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Mi, miért nincs a gépeken zajló vitához egy hozzászólás zord oldaláról.

"Könyörgök, KÉT kiképzett pilótánk van a gépekre, minek szerelnék fel az első gépekre a FLIR-tornyokat, mikor a többi pilóta egyenlőre még REPÜLNI SE TUD velük! Most az elsőrendű feladat a repülő-kiképzés hogy minél több pilóta tudja repülni a típust először legalább nappal, arra teljesen fölösleges a FLIR meg a fegyverzet is, azok már az éjszakai és a harcászati kiképzéshez tartoznak. Fölösleges ilyesmire pazarolni a méregdrága cuccok üzemidejét, ami a kiképzési repülést végző gépeken is fogyna, még ha be sincsenek is kapcsolva. A vibráció, hideg-meleg, kicsapódó pára, eső így is "dolgozna" rajtuk, jobb helyen vannak a raktárban bekonzerválva, védetten. Jó ha tudjátok hogy a reptechikai berendezéseknél még a tárolási idő se ad végtelen élettartamot, berendezéstől függően x év tárolási időtartam után ugyanúgy le kell tesztelni és esetleg belenyúlni, javítani mintha a gépen lett volna (pl. a gumi-alkatrészek, tömítések a raktári polcon is öregednek, pusztulnak). Ha meg ténylegesen a gépen volt felszerelve, akkor az élettartam/üzemóra már csak x/2, x/3, x/4 stb. vagy konkrétan leírt üzemóra-szám, és akkor már nemcsak ESETLEG kell javítani, hanem a tényleges repórának/üzemórának megfelelően kell végrehajtani a karbantartási, javítási előírásokat. Szóval most még csak csingilingi díszek lennének a gépekre felszerelve, viszont így csak fölöslegesen fogyasztanánk belőlük a drága üzemidőt."
Ki rugózott ezen? Mert anno leírtam, hogy a svédek és a lengyelek is úgy kezdték a AP adását is, mert minden mást, hogy azokon a gépeken sem volt pl. dispenser, az RWR sem érkezett meg még asszem és egészen biztosan nem volt TGP és az integrált zavaró sem. De ezek a kiképzéshez az elején nem kellenek.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Közben Szerbiában (videók a linken):
http://www.mod.gov.rs/cir/14833/min...aoruzanjem-i-najsavremenije-helikoptere-14833
jov_0795_1576768138.JPG

jov_0797_1576767139.JPG
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Jó a festése a gépeknek szerintem. Passzolnak a tájba, valószínűleg az év többi időszakában is rejt. Nem tudom a mi gépeink festése mögött milyen filozófia rejtőzik, lehet, hogy a jó műszerezettség miatt az éjszakai alkalmazást tekintik elsődlegesnek.
A NATO már több mint 30 éve megkezdte az átállást a légierőknél az éjszakai harctevékenységre. A 91-es Öböl-háborúban is csak azok a gépek repültek nappal (akkor még elég sok volt), amiknek nem volt éjszakai harcászati felszerelése/képessége. Ma már ilyen elsővonalbeli gép talán nincs is a NATO-ban ...
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Jó a festése a gépeknek szerintem. Passzolnak a tájba, valószínűleg az év többi időszakában is rejt. Nem tudom a mi gépeink festése mögött milyen filozófia rejtőzik, lehet, hogy a jó műszerezettség miatt az éjszakai alkalmazást tekintik elsődlegesnek.

Éjszaka tök mind1,hogy terepszínű vagy sötétszürke.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 114
45 414
113
Mondjuk ez a szerb festés különben elég gyík. Nem tudnék nagyon olyan hátteret kitalálni, aminél jó lehet.
Egyszerűen nem.jó a minta...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 114
45 414
113
Na ne kössünk bele mindenbe. :)
Bocs, nem adtam alternatívát. ;)
Már helikopterekre is pakolnak fel digitális mintákat.
Múltkor a Mi-8 topicban láttam egyet.
Az ezen lévő óriásminták, és a nagyon elütő színek szimplán csak nem rejtik a gépet. Nem csak hogy magát az egész képet nem , de igazán a körvonalat sem nagyon....
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azert az szerintem nem a legszerencsesebb, hogy "szentuzelesu" meghajtasa van a raketanak. :p Ertem, hogy irtak sokan, hogy az uj elvek miatt este repulnek/tamadnak, de azert neha nappal is johet akcio ez meg tud olyan gond lenni mint a mig-29-ek fustolese nem?
Szerintem nem gond. Ezek a kisrakéták olyan rövid hatótávúak, hogy a beérkező rakéta elől úgyse lehet elugrálni, max FEKŰŰŰDJ van. Másrészt azok indítási távolságából a helikoptert csak a vak nem látja (esetleg dombok föld-háttere előtt alacsonyan repülve elbújhat, de így úgyse látszik a rakéták füstje sem).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and yangwenli

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Azert az szerintem nem a legszerencsesebb, hogy "szentuzelesu" meghajtasa van a raketanak. :p Ertem, hogy irtak sokan, hogy az uj elvek miatt este repulnek/tamadnak, de azert neha nappal is johet akcio ez meg tud olyan gond lenni mint a mig-29-ek fustolese nem?

Egy olyan nemirányított rakétánál, amit kb. 2-4 km távolságból használnak, tényleg probléma ez?
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Egy olyan nemirányított rakétánál, amit kb. 2-4 km távolságból használnak, tényleg probléma ez?

Kaptam valaszt fentebb, ezert is tettem fel a kerdest :) Amugy van itt szaki aki a kepekbol tudna kovetkeztetni a fust okara? Lehet tippelni ebbol a hasznalt hajtoanyagra meg ilyenek?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Kicsit böngésztem a netet. Igaz a google a jó barátom. Az egyik szerb H-145 ös cikknél találtam egy érdekes hozászolást. Mivel fordítóval van fordítva így egy kicsit furán hangozhat: A 2T5 a szerbek legújabb maljutkájuk.

Ha minden állítást követne, akkor tudná, hogy az új 2T5-kalapács nem kész a H-145M-re, hanem csak a Gazelle és a Mi-17V5-re.

A H-145M célja a Spider, vagy akár az M-16D SALGR ütése.

És a Mi-35M számára orosz fegyverzet van tervezve, esetleg "Pók" és SALGR.

A kezelt fegyverekkel kapcsolatos eszközök:

Gazelle: Malyutka, New Malyutka 2T5, Spider
H-145M: Spider, SALGR
Mi-17V5: Malyutka, Új Malyutka 2T5, Spider, SALGR
Mi-35M: Attack (és talán Spider és SALGR)

… És nem a helikopterek irányított fegyverei lesznek a fő S-8-ban.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 500
72 481
113
Kicsit böngésztem a netet. Igaz a google a jó barátom. Az egyik szerb H-145 ös cikknél találtam egy érdekes hozászolást. Mivel fordítóval van fordítva így egy kicsit furán hangozhat: A 2T5 a szerbek legújabb maljutkájuk.

Ha minden állítást követne, akkor tudná, hogy az új 2T5-kalapács nem kész a H-145M-re, hanem csak a Gazelle és a Mi-17V5-re.

A H-145M célja a Spider, vagy akár az M-16D SALGR ütése.

És a Mi-35M számára orosz fegyverzet van tervezve, esetleg "Pók" és SALGR.

A kezelt fegyverekkel kapcsolatos eszközök:

Gazelle: Malyutka, New Malyutka 2T5, Spider
H-145M: Spider, SALGR
Mi-17V5: Malyutka, Új Malyutka 2T5, Spider, SALGR
Mi-35M: Attack (és talán Spider és SALGR)

… És nem a helikopterek irányított fegyverei lesznek a fő S-8-ban.

Nagyon remélem, hogy semmilyen szerb fegyver nem lesz a magyar gépeken. De akkora a ködösítés a kommunikációban, hogy egyre gyanúsabb...
 
  • Tetszik
Reactions: arcas