[BIZTPOL] Irán

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 593
6 007
113
Igen fura, hogy senkit sem érdekel a hivatalos vizsgálat eredménye, nem várják meg az eredményt csak kinyilatkoztatások vannak pro kontra.
.
.
Esetleg mutassak meg kepeken a roncsokat a vilagnak, es a gep burkolati elemeit minden iranybol. Azutan ha a gep maradvanyain ott vannak a repeszek utötte jellegzetes lyukak, mint a malaj gepen is szepen latszottak, akkor mar kesz is az elözetes vizsgalat, a gepet lelöttek. Ha meg nincsenek ilyen nyomok, akkor feltehetöen nem löttek le.
.
Ne ködösitsenek, ne honapok, meg evek, mert ezzel csak a sajat bunösseguket bizonygatjak. Ha tiszta lenne az iraniak lelkiismerete, akkor az egesz vilagot meghivnak a vizsgalatra nagy felhajtas közepette, es közben röhögnenek a markukba, hogy az amerikai Boeingnek ök vittek be az utolso utest, mert egy ujabb muszaki oku katasztrofat a Boeing mar nagyon komolyan megerezne.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 478
113
Nincs is hivatalos vizsgalat. Dozerral nem lehet vizsgalatot vegezni. Itt a nyomok eltunteteserol lehet beszelni.
Es mondom a fedelzeti adatrogzitoknek is baja fog esni. Legjobb esetben az elso egy perc lesz rajta amikor meg minden rendben volt.
Ok, jöhetnek a dózeros képek meg videók, meg ahogy a fekete autó viszi a videokészítőket.
Nem hiszek már sajnos senkinek lassan csak a saját szememnek, mivel mindenki lejáratta már magát hasonló ügyekben. Igen az USA is, nem csak az oroszok meg az angolok, meg szinte az összes ország. Ha csak hirtelen a szíriai gáztámadások jutnak eszembe, vagy az iraki tömegpusztító fegyverek, máris sokkal hitelesebbé válik bármilyen sztori, ami a tengerentúlról jön. Ja, nem. Bocs.

Tudod mit? Majd megvárom az ukrik álláspontját.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ok, jöhetnek a dózeros képek meg videók, meg ahogy a fekete autó viszi a videokészítőket.
Nem hiszek már sajnos senkinek lassan csak a saját szememnek, mivel mindenki lejáratta már magát hasonló ügyekben. Igen az USA is, nem csak az oroszok meg az angolok, meg szinte az összes ország. Ha csak hirtelen a szíriai gáztámadások jutnak eszembe, vagy az iraki tömegpusztító fegyverek, máris sokkal hitelesebbé válik bármilyen sztori, ami a tengerentúlról jön. Ja, nem. Bocs.

Tudod mit? Majd megvárom az ukrik álláspontját.

Szuveren jogod. De ha nem tudod cafolni amit a masik mond probalj meg legallabb annyira korrekt maradni hogy nem agiproppozod le a amasikat.
 
  • Tetszik
Reactions: ladagrant

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
.
.
Esetleg mutassak meg kepeken a roncsokat a vilagnak, es a gep burkolati elemeit minden iranybol. Azutan ha a gep maradvanyain ott vannak a repeszek utötte jellegzetes lyukak, mint a malaj gepen is szepen latszottak, akkor mar kesz is az elözetes vizsgalat, a gepet lelöttek. Ha meg nincsenek ilyen nyomok, akkor feltehetöen nem löttek le.
.
Ne ködösitsenek, ne honapok, meg evek, mert ezzel csak a sajat bunösseguket bizonygatjak. Ha tiszta lenne az iraniak lelkiismerete, akkor az egesz vilagot meghivnak a vizsgalatra nagy felhajtas közepette, es közben röhögnenek a markukba, hogy az amerikai Boeingnek ök vittek be az utolso utest, mert egy ujabb muszaki oku katasztrofat a Boeing mar nagyon komolyan megerezne.
pontosan!

Nem olyan bonyolult ez a dolog. Egy keves jozan esz eleg hozza.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Azért csak illene még várni pár napot, hogy mi hogy alakul majd...
Amúgy kb. szerintem is ők lőtték le tévedésből, de előre én nem jelentek ki 100% ra ilyeneket. Nem az első ilyen lenne, nem is az utolsó, az áldozatoknak meg már mindegy, nyugodjanak békében.
En sem vagyok 100% ig biztos de ahogy az elso ket nap csak 5% otadtam arra hogy az iraniak lelottek ugy ma ez az 5% mar csak az ellenkezojere igaz. Ha nem az NTBS akkor egy europai csoportnak mar ott kene lennie. Majd egy esetleg ket honap mulva. Hullik vissza a fejukre amit az elmult 30 evben folyamatosan mondtak es nagyon nem birjak elviselni.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 478
113
.
Attol pont ne tul sokat varj. A NATO fele törleszkedve es az oroszoktol felve jo esellyel az USA allaspontjat fogjak kepviselni, vagy nem mondanak semmit.
Mivel úgy tűnik, hogy egyelőre csak őket engedik oda, mástól nem várhatok az iránin kívüli álláspontot. Ez van. Jobb mint a semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 478
113
Ukraine_Air_Boeing_737_Crashes_in_Southern_Tehran_2020-01-08_08.jpg

Ezt a képet @emel linkjén találtam ami a repülőszerencsétlenes topicban lett megosztva.
A törzsnek az a darabja látható, amely korábban más szögből volt fényképezve és ki lett jelentve, hogy repesznyomok láthatóak a burkolaton.
Itt viszont jól látszik, hogy kavicsokról van szó.
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
707
3 020
93
En sem vagyok 100% ig biztos de ahogy az elso ket nap csak 5% otadtam arra hogy az iraniak lelottek ugy ma ez az 5% mar csak az ellenkezojere igaz. Ha nem az NTBS akkor egy europai csoportnak mar ott kene lennie. Majd egy esetleg ket honap mulva. Hullik vissza a fejukre amit az elmult 30 evben folyamatosan mondtak es nagyon nem birjak elviselni.

Dehogy is 5%-ot adtál az első napokban... csak nem mondtad.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Dehogy is 5%-ot adtál az első napokban... csak nem mondtad.

Csak most csak neked

"
Me semmit nem tudunk. Csak furcsa hogy langolva zuhan a gep es az irani allami jirugynokseg mar most tudja hogy muszaki hiba okozta a katasztrofat. Lesz e nemzetkozi vizsgalat? Odaengedik e a ukranokat a roncsokhoz?
A viselkedesukbol majd lehet kovetkeztetni.

Lehet baleset es lehet leloves is.

cca 95-5% eselyel.

DINAMO, Wednesday at 15:30 M"
 
W

Wilson

Guest
Szerintem teljesen felesleges azon lovagolni ki mit írt két napja,a lényeg az,hogy 176 ember tragikus körülmények között meghalt,és a tények jelen pillanatban azt mutatják,hogy az irániak megtesznek mindent annak érdekében,hogy lehetőleg rajtuk kívül minél kevesebben vegyenek részt a vizsgálatban, ami mindenképpen aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban,hogy a lehető leghamarabb kiderüljön mi okozta 176 ember értelmetlen halálát.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Csak most csak neked

"
Me semmit nem tudunk. Csak furcsa hogy langolva zuhan a gep es az irani allami jirugynokseg mar most tudja hogy muszaki hiba okozta a katasztrofat. Lesz e nemzetkozi vizsgalat? Odaengedik e a ukranokat a roncsokhoz?
A viselkedesukbol majd lehet kovetkeztetni.

Lehet baleset es lehet leloves is.

cca 95-5% eselyel.

DINAMO, Wednesday at 15:30 M"
Így volt, erre emlékszem én is. Azért sokáig nem tartott és fordult a dolog, s most sem tudunk sokkal többet.
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Így volt, erre emlékszem én is. Azért sokáig nem tartott és fordult a dolog, s most sem tudunk sokkal többet.
Sokkal nem tudunk tobbet? Ha nem akarsz akkor nem latsz es nem hallasz. Repulesi szakertok jottek elo a velemenyukkel. Az iraniak magatartasa.A videofelvetel. mind mind egyiranyba mutat. HATALMSAT valtozott a helyzet. Persze csak annak aki akar latni es nem elfogult.
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
707
3 020
93
Csak most csak neked

"
Me semmit nem tudunk. Csak furcsa hogy langolva zuhan a gep es az irani allami jirugynokseg mar most tudja hogy muszaki hiba okozta a katasztrofat. Lesz e nemzetkozi vizsgalat? Odaengedik e a ukranokat a roncsokhoz?
A viselkedesukbol majd lehet kovetkeztetni.

Lehet baleset es lehet leloves is.

cca 95-5% eselyel.

DINAMO, Wednesday at 15:30 M"

Igen és? Ezt írtad le a kezeddel.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ukraine_Air_Boeing_737_Crashes_in_Southern_Tehran_2020-01-08_08.jpg

Ezt a képet @emel linkjén találtam ami a repülőszerencsétlenes topicban lett megosztva.
A törzsnek az a darabja látható, amely korábban más szögből volt fényképezve és ki lett jelentve, hogy repesznyomok láthatóak a burkolaton.
Itt viszont jól látszik, hogy kavicsokról van szó.
Jo volna ilyen fotokat latni a tobbi lemezrol. A jelenlegi fotokon csak olyan serulesek vannak amikrol nem lehet 100% san kijelenteni hogy repeszserulesek. De azt is lehet latni hogy nagyon szelektiven csak nagyon minimalis maradvanyrol vannak bent fotok.

Jo volna ha legalabb az ukranokat odaengednek de szerintem csak akkor fogjak ha mar mindent felszedtek es a prominens reszek mar ejszakai agytalkent lettek hasznositva.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Erdélyből Tibetbe, Kőrösi Csoma Sándor nyomában: 132. nap – január 10. - a Maszol.ro portálról

Ezzel a névvel fut egy sorozat a Maszolon. Egy székely srác elindult gyalog Kőrösi Csoma nyomdokain gyalog. Van amikor csőszkunyhókban, van amikor normális szálláson szál meg. Imádtam az Anatóliai beszámolóit és meglepően világi országnak festette le Iránt. A mai bejegyzése az első nap amikor elhagyta, így szabadabban repotált.
Nagyon megdöbbentett, ajánlom (mondjuk a többit is ;)).

Utolsó, Iránnal kapcsolatos bejegyzésemben olyan élményeimet akarom megosztani, melyeket, míg az országban voltam, nem mertem. Kereken egy tucat iránival beszélgettem a mindennapokról, az életükről, arról, hogyan befolyásolja azt a politika. Egyetlen kivételtől eltekintve, a kényes témát ők hozták szóba. Ismerőseim, kik közül néhánynak a nevére sem emlékszem már, nem képezik le hűen az ország társadalmát, mivel túlnyomó többségükben angolul beszélő fiatal férfiak, azonban az életérzésük felfedi Iránnak azt a visszataszító arcát, amiről a nyugati utazók nemigen szoktak beszámolni, lehet, nem is tudnak róla.
„Gyűlölöm ezt az országot” – jelentette ki egy iráni barátom szenvedélymentes hangon. Mivel hosszasan beszélgettünk arról, hogyan él, mire vágyik, egyértelmű számomra, hogy nem a hazáját gyűlöli, hanem a fennálló politikai rendszert, s azt, amilyenné az iszlám rezsim tette az országot. Azt is tudom róla, hogy nem hisz istenben, s mgtisztelve éreztem magam, hogy megosztotta velem ezt a titkot, mivel az iráni diktatúrában ez istentagadásnak minősül, amiért halálbüntetés jár. Iránban egyébként az is halálos veszélynek teszi ki magát, aki más vallás követőjévé szeretne válni, például megkeresztelkedik, a hitelhagyás súlyos bűncselekménynek számít. Annak a fiatalembernek, aki a fentieket elmesélte, leghőbb vágya, hogy örökre otthagyja Iránt, amit egyelőre nem tud megtenni, útlevelet ugyanis csak az kap, aki letöltötte a kétéves sorkatonai szolgálatot. Iráni ismerőeim túlnyomó többsége arról álmodik, hogy elmeneküljön a hazájából, számukra már Törökország is idilli helynek tűnik, s szerintem valóban az. Egy városkában, két újsütetű ismerőssel betértünk egy bisztróba, ahol több barátjuk is dolgozott. Amint meghallotta, hogy Romániából jöttem, egyikük azonnal megkérdezte, hogy lehet oda eljutni, ott élni. Ugyanúgy reagált volna Bulgária vagy Lengyelország hallatán, számára mindegy lenne, csak olyan országban legyen, ahol nincs állami terror, ahol az emberek normális társadalmi keretek között, szabadon élnek.
„Ez egy roppant képmutató ország” – mondta egy másik barátom. Ő jó muszlimként akar élni, s mélyen elítéli az iráni rendszert, amiért az durva erőszakkal próbálja vallási előírások betartására kényszeríteni a népet. Szerinte a hit, a vallásos szellemben való élet csak önkéntes lehet. Egészségügyi szakembernek tanul, s figyelmeztetett, nagyon vigyázzak, mit iszom, mivel a teljes alkoholtilalom miatt rengetegen kotyvasztanak otthon szeszes italt, nagyon sokan vakulnak meg vagy kerülnek kórházba más, súlyos tünetekkel. Ő is ott akarja hagyni Iránt. „Ezek a társadalom kurvái” – jelentette ki, mikor az utcán meglátta a Forradalmi Gárda egyik tisztjét, hozzátéve, hogy a hadsereg elit alakulatának számító testület tagjai közutálatnak örvendenek. Ezen nem csodálkoztam, azt azonban kicsit furcsálltam, hogy miért pont prostituálthoz hasonlítják őket. Rövidesen kiderült, hogy a köznyelvben a társadalom piócáiként emlegetik őket, az angolban pedig a bitches és a leeches hasonlóan hangzik. Később másoktól is hallottam, széles körben elterjedt vélekedés, hogy a Forradalmi Gárda egy egyenruhás bűnszövetkezet, melynek egyik fő tevékenysége a csempészet. A nemek elkülönítésének és a női testtől való irtózatnak vagy félelemnek olyan megnyilvánulásait láttam Iránban, hogy mai napig nem tudom, sírjak-e vagy inkább röhögjek rajtuk. Egy barátom megmutatta az esküvője videófelvételét. A férfiak és a nők, bár szinte kizárólag rokonok voltak a meghívottak között, külön teremben lakodalmaztak, egyedül a vőlegény mehetett be a női részlegre. Ez hatósági előírás, a koedukált mulatozás szigorúan tilos. A teheráni rendőrségen láttam egy tisztviselőnőt, aki nem csupán kizárólag az arcát szabadon hagyó, rendőrségi emblémás leplet viselt, de mindkét kezét fekete kesztyűbe bújtatta a jól fűtött irodában. Sok fényképészet kirakatában csak kisfiúkat, kislányokat és felnőtt férfiakat ábrázoló fotók vannak. A tipikusan női pózokban, például menyasszonyi ruhában, kislányokat fényképznek le. Nálam ez már az a kategória, ahol a szánalmas groteszk perverzbe fordul.
Amikor az indiai konzulátuson kijöttem az interjúról, visszaültem a székemre. Az időközben a szomszédos helyre telepedett, fiatal középkorú nő, szemmel láthatóan irritáltan állt fel, s ült néhány hellyel odébb. Belegondoltam, micsoda beteges elképzeléseket sulykolnak ezeknek az embereknek az agyába a másik nemről, a nemek kapcsolatáról. Iráni tapasztalataim fényében nagyon egyet tudok érteni mindazokkal, akik nem szeretnének az európai városokban fekete csadoros nőket látni, olyan férfiakat tudni magul körül, akik az iszlám szigorú értelmezése alapján szabályoznák a társadalmi életet.
„Az irániak 99 százaléka gyűlöli ezt a rendszert” – állítja egy ismerősöm, aki maga is arra készül, hogy örökre otthagyja Iránt. Az arány mindenképpen rettentőn eltúlzott, egyetlen diktatúra sem maradhat fenn évtizedeken át ilyen minimális támogatottsággal, Iránban is vallási fanatikusok és képmutató, elvtelen haszonélvezők milliói állnak biztosan mögötte. Tapasztalataim alapján azonban abban is biztos vagyok, hogy milliók fulladoznak az iráni vallási diktatúra bigott levegőjében.
Engem Irán a 80-as évek Romániájára emlékeztet. Nem mintha napjaink Perzsiájában nem lenne mit enni, és áramszünetek sincsenek, az épületek pedig jól fűtöttek. A kilátástalanság azonban közös jellemző, az élet kereteit szűk, merev, embertelen korlátok közé zárták mindkét államban, s aki feszegeti azokat, feketelistára kerül, ha pedig kitöréssel próbálkozik, halálos veszélynek teszi ki magát. „Irán veszélyes ország, itt elnyomják az embereket” – mondta, szinte suttogva egyik útitársam a buszon, mellyel elhagytam Iránt. „Tudom” – válaszoltam, miközben arra gondoltam, hogy minden ottani barátomnak, s az ismeretlen senyvedő millióknak is azt kívánom, tudjanak emberhez méltó körülmények között, olyan életet élni, amilyet szeretnének. - a Maszol.ro portálról
https://www.maszol.ro/index.php/erd...-rosi-csoma-sandor-nyomaban-132-nap-januar-10

Döbbenetes volt a párhuzam egy Romániában szocializálódott embertől a Ceauescu rendszerével. Legalább is nekem. Volt iráni évfolyamtársam a fősulin, aki végigsértődött az iráni jelzőtől, mert ő perzsának vallotta magát. Azt gondoltam olyanok, mint a szaudiak, legfeljebb nem olyan kő gazdagok. Most még a report élménye alatt vagyok.
 

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
707
3 020
93
Esszerinted ez nem azt jelenti hogy csak 5 % ot adtam arra hogy az iraniak lottek le?

Ez azt jelenti hogy ezt írtad le.
De hagyjuk ezt.
Szerintem aki ebben a szituációban nem gondol nagy valószínűséggel lelövésére, vagy valami más erőszakos eseményre az saját magának is hazudik. Ettől persze még lehet hogy más miatt történt.