A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Ez önmagában nem oldja meg a szervezeti rendszer problémáját.Csak a jelenlegi alul lukas felül vizesböl csinál egy alul lukas felül szárazat.
Mondjuk kiváncsi lennék,Te hogyan képzeled a megoldást?

Azt irtam,a világban ez az általános gyakorlet,vagy legalábbis a komolyabb részében.
Nem arra vagyok kiváncsi,mit nem lehet,hanem arra,hogy mi lehet a probléma megoldása.Ötletelést.De érvekkel alátámasztva.Vagyis a hogyn mellé a miértet is kérném leirni,ha lehet
Hát eleve normális bérrendezés, és 55-éves korkedvezményes nyugdíj, hogy ki lehessen takarítani a beragadt tiszti és felsőbb altiszti beosztásokat. Illetve a minimális előlépési időket csökkenteni a korábbi nyugdíjazással egyenesen arányosan.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 562
113
Sokkal jobb ha hagyományos alegységet vonsz össze valamilyen feladatra és akkor ha kell tuod őket külön is alkalmazni minthogy összelegyenek vonva és ne legyenek jók hagyományos rendben harcolni.Ha csinálsz egy olyan századot amiben alapból van harkocsi akkor az lövész századnak nem lesz jó mert minimum egy szakasz hiányozni fog harckocsiszázadnak meg édes kevés lesz.
Csakhogy én nem akarom csökkenteni a század hk állománytábláját,hanem növelni egy szervezetszerű gyalogsági biztositó erővel.Amit harchelyzetben amúgy is megkapna.
Tudtommal (de javíts ki, ha nem így van!) az ellenkező irányt szokták alkalmazni, nem? Általában a gyalogsági századokhoz szokták a harcban szétosztani a tűztámogató egységeket. Ha jól tudom az MGS is így kerül szétosztásra az Army zászlóaljaiban, de a BW-ben is a PUMA századok mellé kerül 1-1 Leo szakasz.
Mind a kettőt csinálják.Pl egy izreli hk dd 3 hk és 1 gyalog zl.Harchelyzetben a gyalogos zl szétosztásra kerül a 3 hk zl között.Csakhogy nekik egy viszonyleg kis területet kell lefedniük egy viszonylag nagy haderővel.Nem szokták megbontani a dd-okat,mert van belölük elég.
A régi német(NSZK) szervezetben meg volt hk zl,saját gyalogságga vagy anélkül,vegyes zl,és gép zl hk nélkül.
-Itt egy érdekes párhuzam a vezetési szervezeti rendszerkülönbségekröl.
Az izraeli seregben a dd a fix szervezet,a ho meg a keret,amihez szükséglet szerint osztják le a dd-okat.
Amerikai(hh-s) szisztémában a ho a fix, és a zl.A dd parancsnokság csak keret,amikhez a ho a szükséglet szerint osztja le a zl-akat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Tudtommal (de javíts ki, ha nem így van!) az ellenkező irányt szokták alkalmazni, nem? Általában a gyalogsági századokhoz szokták a harcban szétosztani a tűztámogató egységeket. Ha jól tudom az MGS is így kerül szétosztásra az Army zászlóaljaiban, de a BW-ben is a PUMA századok mellé kerül 1-1 Leo szakasz.

Azok lövész századok akik kapnak MGS-t vagy harckocsit.Gyakorlatilag az amit Negan írt:századharccsoport.Tehát szervezetileg nem a század része a harckocsiszakasz vag az MGS csak meg van vele erősítve egy feladatra.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Csakhogy én nem akarom csökkenteni a század hk állománytábláját,hanem növelni egy szervezetszerű gyalogsági biztositó erővel.Amit harchelyzetben amúgy is megkapna.

Mind a kettőt csinálják.Pl egy izreli hk dd 3 hk és 1 gyalog zl.Harchelyzetben a gyalogos zl szétosztásra kerül a 3 hk zl között.Csakhogy nekik egy viszonyleg kis területet kell lefedniük egy viszonylag nagy haderővel.Nem szokták megbontani a dd-okat,mert van belölük elég.
A régi német(NSZK) szervezetben meg volt hk zl,saját gyalogságga vagy anélkül,vegyes zl,és gép zl hk nélkül.
-Itt egy érdekes párhuzam a vezetési szervezeti rendszerkülönbségekröl.
Az izraeli seregben a dd a fix szervezet,a ho meg a keret,amihez szükséglet szerint osztják le a dd-okat.
Amerikai(hh-s) szisztémában a ho a fix, és a zl.A dd parancsnokság csak keret,amikhez a ho a szükséglet szerint osztja le a zl-akat.

Ezt felesleges megcsinálni békében.Túlméretes századok lennének amik ráadásul nem is egy fegyvernebe tartoznak.Egy ilyennek megszervezni a kiképzését vagy csak a századtörzsét(gondolj bele kéne egy olyan pk aki harckocsizó tiszt meg egy olyan aki lövész ugyan ez kéne a kiképző altiszteknél is,vagy olyan tisztek kénének akik harckocsizó és lövész kiképzést is kaptak)...
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 562
113
Hát eleve normális bérrendezés, és 55-éves korkedvezményes nyugdíj, hogy ki lehessen takarítani a beragadt tiszti és felsőbb altiszti beosztásokat. Illetve a minimális előlépési időket csökkenteni a korábbi nyugdíjazással egyenesen arányosan.
Szerintem meg aki beragad egy helyre,mert nem tud továbblépni,azt ki kell vezetni a seregböl.És az előrejutás ne legyen autómatikus.Ehez persze az kell,hogy a tisztképzés párhuzamosan polgári szakmát is adjon.Szerintem
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Szerintem meg aki beragad egy helyre,mert nem tud továbblépni,azt ki kell vezetni a seregböl.És az előrejutás ne legyen autómatikus.Ehez persze az kell,hogy a tisztképzés párhuzamosan polgári szakmát is adjon.Szerintem

Eretnek!Égessétek meg!Káromlás!Hogy mondhatsz olyat,hogy valakit alkalmatlanság miatt ki kell rúgni?Csapj a szádra!!!

Mindjárt fel is jelentelek!!!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 562
113
Ezt felesleges megcsinálni békében.Túlméretes századok lennének amik ráadásul nem is egy fegyvernebe tartoznak.Egy ilyennek megszervezni a kiképzését vagy csak a századtörzsét(gondolj bele kéne egy olyan pk aki harckocsizó tiszt meg egy olyan aki lövész ugyan ez kéne a kiképző altiszteknél is,vagy olyan tisztek kénének akik harckocsizó és lövész kiképzést is kaptak)...
Igen,megbonyolitja a békebeli logisztikát,kiképzést.
Viszont összeszokott csapatokat tudsz harcbavetni,és már a békeidőben olajozottá tudod csiszolni az ellátási rendszerét.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 562
113
Ezt úgy is meg tudod csinálni ha békében együtt gyakorlatoznak,nem kell emitt egy században lennük.
És forditva?Gépesitett gyalogság kapna az alapjárművön MSG erősitést szervezetszerüen,hogy ne kelljen elaprozni a hk állományt?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Átlagban alakulatonként tizenplusz új teherautót meg hasonlókat adtak át mindenhol. Csak ezek szerint a Szentesi komm tiszt szereti ezt is reklámozni.

Mondjuk Rábát? Esetleg az elmúlt egy évben? Vagy hogy, mit?

Na jó elég lesz a faszságaitokból. Az idősebb tiszti állomány nagyobb része szépen kikopik a rákba nyugdíjba a vízfejlből 2026-ra. Utánpótlása töredéke van ahhoz képest ami ahhoz kéne, hogy a fejtúlsúly megmaradjon, mivel a fiatal tisztek jó része 3-4 év után lelép. Ezen akkor fognak változtatni ha jelentősen megemelik a pénzt és kidolgoznak egy valódi életpályamodellt.

Áhh, mint az MSZP szavazók, kihalnak?

Legyen már eszed!
1. A hivatásos állomány szerinted miért szerel le? Ugye nem gondolod, hogy majd még utána tartalékosnak visszamegy?
2. Mivel Magyarországon ingyenes az első diploma, így milyen ösztönző erőt fog jelenteni az, hogy ingyenesé teszel valamit, ami különben is az?
Persze kiváló dolog lenne, ha meg lehetne valósítani azt a mintát, amit az amerikai National Guard-ot fenntartja! Plusz pénzt lehetne beletenni az oktatásba, és még a tartalékos rendszer is beindulna, motivált alkalmas emberekkel. De egyelőre nem lehet.... :confused:
Ahogy látom nem nagyon változott semmi a tartalékos tiszti képzésben. Illetve dehogynem!
Ez a mostani még a 20 évvel ezelőtti rendszerhez képest is röhejesebbnek tűnik!
Ezt valaki tényleg komolyan gondolta, hogy a nyári szünetekben 4-5x 20 nap alatt ki fogják képezni a tartalékos tiszteket?

+15 pont felvételinél, aztán kalap, kabát.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Azt irtam,a világban ez az általános gyakorlet,vagy legalábbis a komolyabb részében.
Nem arra vagyok kiváncsi,mit nem lehet,hanem arra,hogy mi lehet a probléma megoldása.Ötletelést.De érvekkel alátámasztva.Vagyis a hogyn mellé a miértet is kérném leirni,ha lehet
Igen, de a világban általában a felsőoktatás fizetős... :rolleyes:
Szóval a tartalékosokat mindenképpen hivatásos tiszteknek/altiszteknek kell irányítani. Ráadásul ezt az ÖTT bohóckodást be is szüntetném, hacsak meg nem szervezik rendes szerződéses/hivatásos vezetésű alakulatoknak. Mondjuk én inkább annak lennék a híve, ha beszerveznék a rendes harcoló alakulatok alá őket. Mondjuk minden aktív zászlóalj kapna 1-2 tartalékos századot. Ha ebben a rendszerben lehúztak 3-4 évet, akkor el lehet kezdeni megszervezni belőlük a terület alapú alakulatokat. Először század erőkkel, aztán szépen 4-5 év múlva felállhat a zászlóalj is.
Én nem tudom, hogy jelenleg a MH-nél hogyan van a gyakorlatban, de én vezérkari posztra minimum 5-10 év csapatnál eltöltött szolgálati idővel engednék bárkit is.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Eretnek!Égessétek meg!Káromlás!Hogy mondhatsz olyat,hogy valakit alkalmatlanság miatt ki kell rúgni?Csapj a szádra!!!

Mindjárt fel is jelentelek!!!
Talán emlékeztek rá, hogy talán húsz éve, de lehet, hogy tévedek pontosan erről szólt a mese. Kompatibilis végzettséget adni a hivatásos állománynak. Simán nem sikerült, kivéve néhány szakágat. Nagyképűsködhetünk, hogy minden frankó, de ez nem így van. Aki a szolgálat alatt alatt alkalmatlanná válik saját hibájából, az így járt. Aki pedig a szolgálat alatt elszenvedett sérüléséből, betegségéből az egészen más kategória. A srácok leginkább keveslik a fizut, megunják, hogy parancsokat kapnak, elegük lesz a szolgálati körülményekből. Ezeken egy cseppet sem csodálkozom.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Valóban négy év különbség. A tarcsisokat vajon hol képzik?
Több az! 2002-ban még volt tartalékos parancsnoki képzés. Ezt egészen biztosan tudom! ;)
A jelenlegi tartalékos tiszti képzést az NKE csinálja. Annak idején a Zrínyi volt felelős a képzésért, és a szentendrei MH KTSZI keretein belül volt a képzés. Izbégen a lövészet, és Csobánkán a harcászkodás.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 562
113
Igen, de a világban általában a felsőoktatás fizetős... :rolleyes:
Szóval a tartalékosokat mindenképpen hivatásos tiszteknek/altiszteknek kell irányítani. Ráadásul ezt az ÖTT bohóckodást be is szüntetném, hacsak meg nem szervezik rendes szerződéses/hivatásos vezetésű alakulatoknak. Mondjuk én inkább annak lennék a híve, ha beszerveznék a rendes harcoló alakulatok alá őket. Mondjuk minden aktív zászlóalj kapna 1-2 tartalékos századot. Ha ebben a rendszerben lehúztak 3-4 évet, akkor el lehet kezdeni megszervezni belőlük a terület alapú alakulatokat. Először század erőkkel, aztán szépen 4-5 év múlva felállhat a zászlóalj is.
Én nem tudom, hogy jelenleg a MH-nél hogyan van a gyakorlatban, de én vezérkari posztra minimum 5-10 év csapatnál eltöltött szolgálati idővel engednék bárkit is.
Erröl már korábban andalogtam.Én teljesen leválasztanám a területvédelmet a Honvédségröl,és megalakitanám svájci mintára a milicia rendszerű Nemzetörséget.
Müveleti tartalékosnak csak olyat fogadnák el,aki egy időszakot leszolgált és rendes kiképzést kapott.
A létező Mo-n ez egyenlőre sci-fi,de hosszabbtávon szerintem ebbe az irányba kellene elmozdulni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Nekem eleve az a problémám, ezzel a tartalékos rendszerrel, hogy jelenleg úgy, hogy teljes átfegyverzés, új kiképzési programok kidolgozása zajlik, se pénz, se kapacitás se energia nincs erre a honvédségen belül. Nem lehet egyszerre, vezetőszervezeti átalakítást, haderőreformot, kiképzési reformot és tartalékos rendszert összerakni, ez így csak folyatja a pénzt a semmibe. A tartalékos rendszert igazából a zrínyi 2026-után lenne érdemes kialakítani, amikor már van mire képezni és van mivel ellátni a tartalékosokat, mert egyszerre az egész z2026 költségetésének többszöröse kéne, hogy mindent is lehessen csinálni. Csakhát a politikának tartalékos kell akkor is ha valójában semmire sem jó.