Aktív védelmi rendszerek (harcjárműveken)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Egyszer kérem mutassa már meg, hogy ez milyen ELINT eszköz...
Ennek én is nagyon örülnék bár sajnos kétlem hogy bàrki ki fog okosítani bennünket ELINT meg EW témàban. Bàr ki tudja...
Mindenesetre a Rheinmetall v.színűleg nem beszél a levegőbe és az APS rendszerek radarjai tényleg messziről láthatóak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ennek én is nagyon örülnék bár sajnos kétlem hogy bàrki ki fog okosítani bennünket ELINT meg EW témàban. Bàr ki tudja...
Mindenesetre a Rheinmetall v.színűleg nem beszél a levegőbe és az APS rendszerek radarjai tényleg messziről láthatóak.

Ez hullámhossz függő is amennyire én tudom.
 
M

molnibalage

Guest
Ez hullámhossz függő is amennyire én tudom.
Ennek én is nagyon örülnék bár sajnos kétlem hogy bàrki ki fog okosítani bennünket ELINT meg EW témàban. Bàr ki tudja...
Mindenesetre a Rheinmetall v.színűleg nem beszél a levegőbe és az APS rendszerek radarjai tényleg messziről láthatóak.
@Hpasp elég sokszor megmutatta az antenna egyenletet. Mutassanak már egy vételi antennarácsot, a 200W-os nyaláb paramétereit.
De első körben az 500 km-hez 15 km magasan kell repülni egy domborzat nélküli terepen...
http://members.home.nl/7seas/radcalc.htm
Szóval a konkurencia is első körben mást fárasszon a hülyeségeivel.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre
T

Törölt tag 1586

Guest
De első körben az 500 km-hez 15 km magasan kell repülni egy domborzat nélküli terepen...
Ha megnézed csak kicsivel feljebb a Rheinmetall prezentációját az 500 km REPÜLŐGÉPRE telepített elektronikus felderítő rendszerre vonatkozott amik "kicsit" magasabban repülnek 15 m-nél

Földi telepítésű felderítő rendszerekre u.ez 20-30 km-volt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez a másik...
Ma már egy ilyen kis 3 m fesztávú 6-8 óra repülési idejű drónnak (Puma 3) is van SIGINT változata
puma_v2_i45.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Ha megnézed csak kicsivel feljebb a Rheinmetall prezentációját az 500 km REPÜLŐGÉPRE telepített elektronikus felderítő rendszerre vonatkozott amik "kicsit" magasabban repülnek 15 m-nél

Földi telepítésű felderítő rendszerekre u.ez 20-30 km-volt.
Az U-2 gépen és MiG-25/31-et leszámítva gyak. semmi sem repült 15 km felett. Talán a Falcon 7 és nagyon talán kevés keróval a Global Hawk. Ezek nem minden sarkon vannak.
Azért a pofátlan marketingnek is megvan a határa. Ja, és ez domborzat nélkül...

Ez a másik...
Ma már egy ilyen kis 3 m fesztávú 6-8 óra repülési idejű drónnak (Puma 3) is van SIGINT változata
puma_v2_i45.jpg
Ez nem repül fel 15 km-re. Nem 15 métert írtam. Kilométert.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Az U-2 gépen és MiG-25/31-et leszámítva gyak. semmi sem repült 15 km felett. Talán a Falcon 7 és nagyon talán kevés keróval a Global Hawk. Ezek nem minden sarkon vannak.
A Bombardier Global 6000 - amely az ELINT gépek közkedvelt típusa - utazómagassága FL51 ami pontosan 15554 m
 
M

molnibalage

Guest
A Bombardier Global 6000 - amely az ELINT gépek közkedvelt típusa - utazómagassága FL51 ami pontosan 15554 m
Ok, ebből is minden sarkon kettő van...

Ennek nem is kell mert tucatjával indítják őket és 3-4 km-magasan ott zümmögnek a fejed fejed folyamatosan...
Ez is valid, de ez meg nem 500 km...
Meg amilyen antenna ezekre ráfér. Ha meg ez olyan hk-ra vadászik, amilyen ilyen aktív rendszer van tömegesen ott légvédelem is lesz. Az AHEAD lőszerrel úgy szedi le ezeket a cuccokat, hogy pislogni nem lesz időd...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Meg amilyen antenna ezekre ráfér. Ha meg ez olyan hk-ra vadászik, amilyen ilyen aktív rendszer van tömegesen ott légvédelem is lesz. Az AHEAD lőszerrel úgy szedi le ezeket a cuccokat, hogy pislogni nem lesz időd...
- ahhoz hogy ezeket leszedjék radaros légvédelem kell. Ezeket pont azért küldik ki hogy ezeket a radarokat megtalálja. Ha lelövik mi van? Semmi…(nincs benne pilcsi!) a feladatát elvégezte azzal hogy megtalálta a jelet, oszt majd küldenek még egy tucatot.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
IAV 2020: Elbit’s Iron Fist engages kinetic energy round

Elbit Systems' Iron Fist active protection system (APS) has successfully engaged a 120 mm armour-piercing fin-stabilised discarding sabot (APFSDS) projectile under test conditions, Adam Griffiths, programmes and engineering director at Elbit Systems UK, told the International Armoured Vehicles (IAV) conference in London on 21 January.

The presentation included video footage of what Griffiths described as a "miss-to-kill" interceptor that was launched by the Iron Fist Light Kinetic (IFLK) system exploding near an APFSDS, thereby altering its trajectory. This would result in it hitting a vehicle fitted with the APS at a less-optimal angle, reducing the resulting penetration.

https://www.janes.com/article/93902/iav-2020-elbit-s-iron-fist-engages-kinetic-energy-round
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 773
30 544
113
Az APS rendszerek nagyon jók,amig nem összfegyvernemi hadviselésben vannak bevetve.Amint az első shrapnel tüzérségi támadást megkapják,annyi nekik.Azt a támadást meg mindenképpen megkapják a hk csapatok,hogy levállaszák róluk a gyalogsági kiséretet.Mondjuk a Rheinmetal rendszere viszonylag védett ez ellen,de az meg nem véd a felülről támadó rakétáktol,kazettás altöltetektől.
Az meg igazábol lényegtelen,hogy 500km-röl be lehet e mérni egy akármilyen magasan repülő gépröl(na ez igy nem teljesen igaz),ha 50km-röl egy pár100 méteren repülő REH dron be tudja mérni.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Ha a légköri elnyelődés frekijén dolgozik az APS rendszer akkor esély nincs arra, hogy 30-40 km-ekről bemérjék, nem , hogy 500 km-ről.
Úgy érzem, hogy a fritzeknek savanyú a szőlő.
Nekik is van APS rendszerük, de lehet az nem olyan jó, mint az Izraeli vagy az orosz rendszerek.
https://en.wikipedia.org/wiki/AMAP-ADS
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ha a légköri elnyelődés frekijén dolgozik az APS rendszer akkor esély nincs arra, hogy 30-40 km-ekről bemérjék, nem , hogy 500 km-ről.
Úgy érzem, hogy a fritzeknek savanyú a szőlő.
Nekik is van APS rendszerük, de lehet az nem olyan jó, mint az Izraeli vagy az orosz rendszerek.
https://en.wikipedia.org/wiki/AMAP-ADS

Az orosz Afganit K sávban működik,gondolom a többi sem nagyon tér el ettől.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
rudi

Értem. Így viszont már világos a dolog. :)
Viszont azt nem értem, hogy mi vezet egy tervező csapatot arra a baromságra, hogy nem a K sávra tervezik egy ilyen rendszer radarját:eek:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ehhez még annyit hogy most belebotlottam a Rheinmetall egyik promó videójába, ahol konkrét számok vannak arról hogy mennyire is láthatóak az APS-rendszerek radarjai a SIGINT felderítésnek.

Tehát a Rheinmetall azt mondja hogy a legújabb generációs konkurens rendszerek (99% hogy a Trophy-ra gondolnak) egy földi SIGINT rendszernek 21,5 km-ről látszanak, míg a saját ADS Gen3 rendszer előre jelző radarja mindössze 350 m-ről
aa.jpg


U.ez egy légi SIGINT rendszer esetén: 380 km és 6 km.
bb.jpg


Mikor a APS rendszerek hátrányairól beszéltem erre gondoltam…(többek között)
Egy újabb szösszenet ami felhívja a figyelmet arra hogy APS-nek komoly hátránya hogy aki működteti az világít az ellenséges SIGINT felderítők képernyőin
EXdKFDJU0AEMGNl

Ezt a képet Május 7-én Army Colonel Scott Woodward a 11th Armored Cavalry Regiment parancsnoka hozta nyilvánosságra a Twitter oldalán.
A kép egy EW műholdról készült az egységéről a kaliforniai Fort Irwin gyakorlótéren.
Az egysége éppen éjszaka a terep fedezéket kihasználva hagyomànyos eszközökkel àlcàzva rejtőzködni próbált.
Ők a kommunikációs és adatátviteli eszközeiket működtették.
Nem csak műholdról szúrták ki őket. A velük szemben álló földi SIGINT eszközökkel felszerelt egység 12 km-ről észrevette őket.
A parancsnok külön kiemelte hogy annak ellenére símán lebuktak hogy semmilyen APS rendszer nem volt bekapcsolva.
Szerinte azokkal együtt egyszerűen hatalmas lett volna az elektronikus lábnyomuk.
https://www.thedrive.com/the-war-zo...ctronic-warfare-system-and-why-its-a-big-deal

Egyszóval taktikai szempontból minimum èrdekesek lesznek az APS rendszerek.
Lehet hogy megvédik a tankokat az ATGM-ektől, de az ellenség pontosan tudni fogja merre járnak a tankok.
 
M

molnibalage

Guest
Egy újabb szösszenet ami felhívja a figyelmet arra hogy APS-nek komoly hátránya hogy aki működteti az világít az ellenséges SIGINT felderítők képernyőin
EXdKFDJU0AEMGNl

Ezt a képet Május 7-én Army Colonel Scott Woodward a 11th Armored Cavalry Regiment parancsnoka hozta nyilvánosságra a Twitter oldalán.
A kép egy EW műholdról készült az egységéről a kaliforniai Fort Irwin gyakorlótéren.
Az egysége éppen éjszaka a terep fedezéket kihasználva hagyomànyos eszközökkel àlcàzva rejtőzködni próbált.
Ők a kommunikációs és adatátviteli eszközeiket működtették.
Nem csak műholdról szúrták ki őket. A velük szemben álló földi SIGINT eszközökkel felszerelt egység 12 km-ről észrevette őket.
A parancsnok külön kiemelte hogy annak ellenére símán lebuktak hogy semmilyen APS rendszer nem volt bekapcsolva.
Szerinte azokkal együtt egyszerűen hatalmas lett volna az elektronikus lábnyomuk.
https://www.thedrive.com/the-war-zo...ctronic-warfare-system-and-why-its-a-big-deal

Egyszóval taktikai szempontból minimum èrdekesek lesznek az APS rendszerek.
Lehet hogy megvédik a tankokat az ATGM-ektől, de az ellenség pontosan tudni fogja merre járnak a tankok.
Ha nem totális rajtaütés van, akkor az APS-t akkor kapcsolod be, amikor a harcérintkezés már megy. Előtte nem kell. Ha pl. csak menetben mész A-ból B-e, akkor más assetnek kell biztosítani a kussban haladó részeket.

De ha az adatkapcsolat ennyire feltűnő, akkor nem igazán értem a lázt a hálózat alapú hadviselésért, akkor ennyi erővel szart sem ér egyik SAM sem, mert azok már folyamatosan adnak vesznek, mert nélkül szigetüzem van, nem IADS. A NASAMS meg konkréten NEM MŰKÖDIK...

Most akkor döntsük már el...