Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Bocs,nem figyeltem,hogy PKT-t irtál.Nem tudom most hogy van,de régen a PKM-hez is volt nehéz(vastag) és könnyű cső.
Nincs és soha nem is volt könnyű meg nehéz cső a PKM-hez.2 cső van hozzá de semmi különbség nincs köztük.A PKT-nek van nehéz csöve de azt nég véletlen sem szabad keverni a PKM csővel.

A nem lehet kilőnit nem úgy értettem,hogy nem képes rá hanem úgy,hogy tilos(nekem ez egyértrlmű de másnak valóban nem feltétlen az).
 
  • Tetszik
Reactions: endre and krisss

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 568
113
De ott vannak a nehéz ólommagvas és nehéz acélmagvas 39M lőszerek amiknek ugyan úgy 825 a kezdő sebességük és azokkat nem is szabad a PKM-ből lőni mert tönkre teszik a csövet.Gondolom nembtesz jót a csőnek,hogy a sokkal nehezebb és nagyobb méretű lövedék ugyan úgyan olyan sebességgel halad benne mint a jóval kisebb és könnyebb normál lőszer.
Ehhez képest kifejlesztettünk wolframmagvas nehézlőszert, amit PKM-ből és SzVD-ből lehetett tüzelni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Hát elvileg bele lehet tenni. De a vastag csövek csak a Pkt hez vannak.
Pl nekünk 1db PKMsz-ünk volt.(nem én voltam a gp-s).4cső volt hozzá készleteszve,2könnyű és 2nehéz.Manuál szerint a könnyű cső rajtámogató szerepkörben,mozgó harcban bipodrol használatos,mig a nehéz cső állványos támogató/légvédelmi beállitásban.(szolgálat nagyrészében rettenetesen unatkoztam.Ezért aztán mindent elolvastam,szétszedtem,ami csak a kezemügyébe akadt.)Vagyis a nehéz csövet csak a tripoddal készletezett PKMsz-hez adták(de járt hozzá könnyú cső is),a csak bipodos PKMhez csak könnyű cső járt.Legalábbis a manuál papirja szerint-valóság már más tészta.Lásd tüznemek okitása is csak papiron volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Pl nekünk 1db PKMsz-ünk volt.(nem én voltam a gp-s).4cső volt hozzá készleteszve,2könnyű és 2nehéz.Manuál szerint a könnyű cső rajtámogató szerepkörben,mozgó harcban bipodrol használatos,mig a nehéz cső állványos támogató/légvédelmi beállitásban.(szolgálat nagyrészében rettenetesen unatkoztam.Ezért aztán mindent elolvastam,szétszedtem,ami csak a kezemügyébe akadt.)Vagyis a nehéz csövet csak a tripoddal készletezett PKMsz-hez adták(de járt hozzá könnyú cső is),a csak bipodos PKMhez csak könnyű cső járt.Legalábbis a manuál papirja szerint-valóság már más tészta.Lásd tüznemek okitása is csak papiron volt.

A tripodos PKM az a PKMSZ (a tripod becsületes neve Sztyepanov állvány innnen az SZ jelölés) nekünk van a fegyverszobába vagy egy tucat mind 2 db csővel és a szakutasításba sincs egy mukk sem a nehezebb csőzől.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Éppen ez az,hogy nem pusztulnak ki.Izrael a legkézenfekvóbb példa.Továbbra is rendszerben tartják,még fejlesztenek is rajta.
Dudi azt irta,hogy nem lehet vele lőni.Az nagy difi a nehéz csőböl szabad csak lőnihez képest.Nehéz lövedék valamivel nagyobb gáznyomást és surlódási hőt termel,gyorsabban melegszik a cső.Nehéz cső ezt jobban viseli.Könnyű csövet gyakrabban kéne cserélgetni a nehézlövedék használatakor,hogy ne melegedjen túl.De a keménykromozot csövet,ha ügyelnek a melegedésre,nem fogja sokkel gyorsabban elkoptatni a nehéz lövedék sem.

Leszedtem a kérdéses szakutasítást felrakom ide a képet ami a harcászattechnikai adatok vannak(cső huzagolt részének hossza 605mm mea culpa!!!A cső teljes hossza 645mm, lángrejtővel 677 azt sajnos nem írja,hogy a nappalival vagy az élyszakaival mert ugye ez utóbbi hosszabb).

Screenshot-20200210-161453-Gallery.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Leszedtem a kérdéses szakutasítást felrakom ide a képet ami a harcászattechnikai adatok vannak(cső huzagolt részének hossza 605mm mea culpa!!!A cső teljes hossza 645mm, lángrejtővel 677 azt sajnos nem írja,hogy a nappalival vagy az élyszakaival mert ugye ez utóbbi hosszabb).

Screenshot-20200210-161453-Gallery.jpg
Ez nemtudom mikori manual,de ebben is csak a könnyű cső szerepel,ahogy mondtad.Nehéz csővel ha jol emlékszem 9kilós a fegyver,(azért jol megtervezte az öreg Misa,még a nehéz csővel is konnyebb,mint a vetélytársai),
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Ez nemtudom mikori manual,de ebben is csak a könnyű cső szerepel,ahogy mondtad.Nehéz csővel ha jol emlékszem 9kilós a fegyver,(azért jol megtervezte az öreg Misa,még a nehéz csővel is konnyebb,mint a vetélytársai),

76-os szakutasítás,kb akkoriban rendszeresítették.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
76-os szakutasítás,kb akkoriban rendszeresítették.
Passzolok.Mi mégcsak nem is lövészek voltunk.2géppuskánk volt,éagy ZU2(KPVT iker légvédelmi változata),meg egy PKMsz.Sztyepanov állvánnyal(napéldul,azt nem tudtam,hogy ez a neve),hozzá légvédelmi toldat.De volt rajt villaállvány is,a gázcsövön.És 2db könnyű,meg 2db nehéz csó tartozott a készletbe.Mellékelve volt hozzá egy manual,amiben szépen leirták,hogy mikor meliket ildomos használni.De hogy az mikori,miféle manuál volt,nemtudom.Elképzelhető,hogy a készletezéstől függően adtak hozzá manuált?Arra gondolok,hogy ahoz a gp-hez,amihez nem mellékeltek nehéz csövet,olyan manuált adtak,amiböl kihagyták az arra vonatkozó részt.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 568
113
Passzolok.Mi mégcsak nem is lövészek voltunk.2géppuskánk volt,éagy ZU2(KPVT iker légvédelmi változata),meg egy PKMsz.Sztyepanov állvánnyal(napéldul,azt nem tudtam,hogy ez a neve),hozzá légvédelmi toldat.De volt rajt villaállvány is,a gázcsövön.És 2db könnyű,meg 2db nehéz csó tartozott a készletbe.Mellékelve volt hozzá egy manual,amiben szépen leirták,hogy mikor meliket ildomos használni.De hogy az mikori,miféle manuál volt,nemtudom.Elképzelhető,hogy a készletezéstől függően adtak hozzá manuált?Arra gondolok,hogy ahoz a gp-hez,amihez nem mellékeltek nehéz csövet,olyan manuált adtak,amiböl kihagyták az arra vonatkozó részt.
Nekem speciel megvan a kalasnyikov.hu -ról letöltött manuál, de ott sincs szó nehéz csőről.
Azt feltételezem, hogy kompatibilitás okán a PKT nehezebb csöve ráilleszthető a PKM-re is, de ebből nem csináltak rendszert.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
De ott vannak a nehéz ólommagvas és nehéz acélmagvas 39M lőszerek amiknek ugyan úgy 825 a kezdő sebességük és azokkat nem is szabad a PKM-ből lőni mert tönkre teszik a csövet.Gondolom nembtesz jót a csőnek,hogy a sokkal nehezebb és nagyobb méretű lövedék ugyan úgyan olyan sebességgel halad benne mint a jóval kisebb és könnyebb normál lőszer.


Leszedtem a kérdéses szakutasítást felrakom ide a képet ami a harcászattechnikai adatok vannak(cső huzagolt részének hossza 605mm mea culpa!!!A cső teljes hossza 645mm, lángrejtővel 677 azt sajnos nem írja,hogy a nappalival vagy az élyszakaival mert ugye ez utóbbi hosszabb).

Screenshot-20200210-161453-Gallery.jpg


Na, szuper, hogy betetted.
Ezek szerint akkor:

605 mm-es csőhossz
550 mm-es huzagolt hossz
825 m/s kezdősebesség
És 9.6 gramm lövedéktömeg.

Nos, én úgy értelmezem, hogy nem véletlenül van megadva egy bizonyos egzakt lövedéktömeg, hanem pont azért, mert kifejezetten ezzel a lövedéktömeggel érvényes a 825 m/s torkolati sebesség.
De hogy teljesen egyértelmű legyen számomra, te (és az MH) azt mondod, hogy a 7.62x54R katonai célra szánt lőszereket úgy gyártják, hogy mindegyik, eltérő tömegű lövedékkel szerelt hüvelybe külön az egyes lövedéktömegekhez szabott eltérő mennyiségű és/vagy erősségű lőportöltetet tesznek azért, hogy a kezdősebessége mindegyik lövedéknek a tömegétől függetlenül azonos legyen?

A 6.8-as? 6.8-as Remington SPC? Az 2000-2300J, nem?

Nem a Remington SPC.
Hanem a 6.8x51 SIG. Ez lényegében a 7.62x51 NATO lőszer hüvelyébe belepakolt 6.8-as lövedék, erősebb lőportöltettel, mint a 7.62 NATO.
 
  • Tetszik
Reactions: beta

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Na, szuper, hogy betetted.
Ezek szerint akkor:

605 mm-es csőhossz
550 mm-es huzagolt hossz
825 m/s kezdősebesség
És 9.6 gramm lövedéktömeg.

Nos, én úgy értelmezem, hogy nem véletlenül van megadva egy bizonyos egzakt lövedéktömeg, hanem pont azért, mert kifejezetten ezzel a lövedéktömeggel érvényes a 825 m/s torkolati sebesség.
De hogy teljesen egyértelmű legyen számomra, te (és az MH) azt mondod, hogy a 7.62x54R katonai célra szánt lőszereket úgy gyártják, hogy mindegyik, eltérő tömegű lövedékkel szerelt hüvelybe külön az egyes lövedéktömegekhez szabott eltérő mennyiségű és/vagy erősségű lőportöltetet tesznek azért, hogy a kezdősebessége mindegyik lövedéknek a tömegétől függetlenül azonos legyen?



Nem a Remington SPC.
Hanem a 6.8x51 SIG. Ez lényegében a 7.62x51 NATO lőszer hüvelyébe belepakolt 6.8-as lövedék, erősebb lőportöltettel, mint a 7.62 NATO.

Igen,persze,hogy így csinálják.Másként értelme sem lenne hisz össze vissza lőne a fegyver.Már a fényjelzőnél is kijön a szórásnál,hogy fényjelző de ott nem is tudsz mit csinálni mert nem állandó a lövedék tömege.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Igen,persze,hogy így csinálják.Másként értelme sem lenne hisz össze vissza lőne a fegyver.Már a fényjelzőnél is kijön a szórásnál,hogy fényjelző de ott nem is tudsz mit csinálni mert nem állandó a lövedék tömege.
Hiába azonos a kezdősebesség.Ha más a lövedéktömeg,a külballisztika is más.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses