A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ma már ilyen jellegű védelmet nem nagyon kell kiépíteni,efelett elég erőteljesen elszállt az idő.Ma már ott tartunk,hogy az az alegység ami pár óránál többet ácsorog egyhelyben azt vagy a tüzérség vagy a légierő megsemmisíti.Ezalól talán a beépített terület a kivétel.
Kommunikációs vonalak biztosítása?2020-ban ne akarjunk R1-es rádiózni meg TBK-val bohóckodni.A TBK jó dolog de nem az első vonal és a parancsnokok közti kommunikációra való.Bár ezt a neve is mutatja(Tábori Távbeszélő Készlet) annak ellenére,hogy mi sosem csak erre használtuk.

A 87-es dandár felállást se találta el egyébként de nem akartam vitatkozni vele. :) A Néphadsereges felállás akkor, harcolókat tekinve, 1987-ben, Szombathelyen, de gondolom általánosan, 3 glz, 2 hkz, 1 tüo. Felderítőz zlj sem volt közvetlenül, csak egy szd. De mindegy, végül is. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Azt hittem, hogy már tudod, hogy amióta a világ a világ ez igy megy. :)
A kormány azokat a politikai és gazdasági eszközöket használhatja csak amelyek rendelkezésére állnak. Én inkább forditva tenném fel ezért a kérdést:
  • Miért fontos ez a német kormánynak, ha egyébként állitólag politikailag "mi vagyunk a fekete bárányok"...annyira hiányoznak ezek az eurók a német iparnak?...
Vagy mert pontosan azt csináljuk amit elvárnak tőlünk. Játszuk a rosszfiút miközben a migrációs kérdést leszámitva minden téren össze vagyunk nőve a németekkel egyre jobban, gyakorlatilag az osztrákokat zárójelbe lehet tenni a térképen köztünk. A német hadi beszerzések, a német-magyar kiképzések és német mintájú hadseregfelépités https://magyarnemzet.hu/kulfold/nemet-uton-megy-elore-a-magyar-haderofejlesztes-7396160/ nekem azt mutatja, hogy nem katona-politikai kényszer ez, hanem eldöntött honvédelmi/politikai irány. Nagy külömbség. ;)
Hát egyrészt tényleg minden euro hiányzik, amit nem náluk költünk el, mert amiből nekünk kell bevásárolni, abból viszonylag nagy a választék (legalább is kerekes vonalon.) Jelenleg egy elképesztő védelmi ipari felfutás van kibontakozóban, ami a németeknek úgy jön most a megállt gazdaságuknak, mint egy falat kenyér. Ez nem csak vasak adásvétele, de a későbbi support is igen komoly üzlet lesz nekik. De nem csak nekik. Ha nem nyomulnak most akkor - a különben versenyképes - gyártmányaik eltűnnek a süllyesztőben, és nem fognak tudni később további üzleteket bevonzani. Helyette svéd, lengyel, finn, amerikai, stb fegyvergyártók fogják uralni a piacot.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Oké csak ezt újabb szabályzatban így hívva nem láttam még, de így értjük mire gondolsz.
Igen,ez egy visszatérő probléma,hogy én a régi terminológiát használom.És az agyamra mennek az angol betüszavak.Azonkivűl szerintem sokszor nagyon spongyola az újmódi megfogalmazás.Közepes dd,mert kerekes.Közben őrűltnagy harcászati lehetőségkülönbség van kerekes harcjármű és kerekes harcjármű között.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
A 87-es dandár felállást se találta el egyébként de nem akartam vitatkozni vele. :) A Néphadsereges felállás akkor, harcolókat tekinve, 1987-ben, Szombathelyen, de gondolom általánosan, 3 glz, 2 hkz, 1 tüo. Felderítőz zlj sem volt közvetlenül, csak egy szd. De mindegy, végül is. :)
Soha az életben nem állt fel rendesen a tervezett hadrend szerint egy 87mintájú dd se.Papiron egy 5(!) százados felderitő osztlynak kellett volna lennie,abbol 3 BMP-'1F ifv-vel felszerelve,egy könnyú gépkocsizó,egy pedig dronos.Szerintem az egész seregben nem volt annyi BMP-1F összesen.Plusz a tüzéreknek egy külön felderitő üteg,aminek PSZH alapon készült tüzérfelderitő járműve,de hogy mennyi is lett ténylegesen.....A betervezett Szojka-III felderitődron úgy tudom,sose jutott túl a prototipus szinten(A változat ment volna a felderitő osztálynak,B a tüzér felderitő ütegnek).Sose lett rendszeresitve az AMB-re el is készült Vaszijlok aknavetős századtámogató.Sose fejezték be a 120milis Szanyi aknavetőt.Nem tudom,hogy ténylegesen valaha is felált volna egy teljes REH század(bemérés,lehallgatás,iránymérés),Stb.
Kommunikácios vonalak az a tényleges kommunikációs összeköttetést,a hadtápvonalat,a megerősitési lehetőségek menetvonalát,és a biztonságos irányba(ez nem feltétlenűl csak a hátrafelét jelentheti),illetve saját csapatokhoz való összeködtetési lehetőségek összességét jelenti/jelentette.
Különben nehogy azt higgyük,hogy ma nincs jelentősége a vezetékes/futár hirközlésnek.A rádióforgalmazás bemérhető/zavarható,a vezetékes/futár nem.Csökkent és alkalmivá vált,de bizonyos esetekben továbbra is van létjogosultsága.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Különben nehogy azt higgyük,hogy ma nincs jelentősége a vezetékes/futár hirközlésnek.A rádióforgalmazás bemérhető/zavarható,a vezetékes/futár nem.Csökkent és alkalmivá vált,de bizonyos esetekben továbbra is van létjogosultsága.
Bizony, bizony, nem véletlenül vették elő a ruszkik a pötyögős írógépeket és a futárokat a Krím felszabadításakor! :)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
http://uni-obuda.hu/conferences/cinti2009/72_cinti2009_submission.pdf
Jellemző.Beirtam a gugliba,hogy Szojka uav magyar,ennyit dobott ki,és ez is angolul van.
Különben maga a dron csehszlovák,a fedélzeti rendszerek magyarok voltak benne.
A Haditechnika 1997-es különszámában van 3 oldal róla (jó részben fényképek).

Jóval részletesebben:
Pilóta nélküli repülő eszközök fejlesztése
Magyarországon.
In: Hajdú Ferenc - Sárhidai Gyula: A Magyar Királyi Honvéd Haditechnikai Intézettől a HM Technológiai Hivatalig, p.:188-192
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Soha az életben nem állt fel rendesen a tervezett hadrend szerint egy 87mintájú dd se.Papiron egy 5(!) százados felderitő osztlynak kellett volna lennie,abbol 3 BMP-'1F ifv-vel felszerelve,egy könnyú gépkocsizó,egy pedig dronos.Szerintem az egész seregben nem volt annyi BMP-1F összesen.Plusz a tüzéreknek egy külön felderitő üteg,aminek PSZH alapon készült tüzérfelderitő járműve,de hogy mennyi is lett ténylegesen.....A betervezett Szojka-III felderitődron úgy tudom,sose jutott túl a prototipus szinten(A változat ment volna a felderitő osztálynak,B a tüzér felderitő ütegnek).Sose lett rendszeresitve az AMB-re el is készült Vaszijlok aknavetős századtámogató.Sose fejezték be a 120milis Szanyi aknavetőt.Nem tudom,hogy ténylegesen valaha is felált volna egy teljes REH század(bemérés,lehallgatás,iránymérés),Stb.
Kommunikácios vonalak az a tényleges kommunikációs összeköttetést,a hadtápvonalat,a megerősitési lehetőségek menetvonalát,és a biztonságos irányba(ez nem feltétlenűl csak a hátrafelét jelentheti),illetve saját csapatokhoz való összeködtetési lehetőségek összességét jelenti/jelentette.
Különben nehogy azt higgyük,hogy ma nincs jelentősége a vezetékes/futár hirközlésnek.A rádióforgalmazás bemérhető/zavarható,a vezetékes/futár nem.Csökkent és alkalmivá vált,de bizonyos esetekben továbbra is van létjogosultsága.

Amit én említettem az megvolt és szerintem ez volt a valóság. Nem tudom te honnan vetted a 4 lövész zlj-t, meg mit tudom én a többit. 87 őszén, a Tapolca melletti prérin felsorakozott, tokkal vonóval, egy teljesen komplett dandár, a Bazalt 87 gyakorlat részeként, egy szemlére. Ott is ez volt a szervezeti felállás, amit én írtam és nem több. Ott mutatták be az új dandár szervezetet élőben. Ott volt a Néphadsereg teljes tisztikara, őrnagytól felfelé, szerintem, egy lelátón. Több mint ezer főtiszt lehetett ott, saccra. Egyébként békében megvolt mindenhez a felszerelés és a komolyabb alakulatok 80-90 %-ra fel voltak töltve. A hiny sem volt vész, mert volt vagy 200 000 kiképzett tartalékos a rendszerben. 24 órán belül fel volt töltve egy dandár, kiképzett, huszonéves, újra bevonult katonákkal, ha kellett. Fegyverzet, az annyi volt, ami egy menetre elég volt, ez igaz. Pletyka alapján, pótlás háború esetén a SZU felől érkezett volna nekünk. nehézfegyverekben. A többit nem tudom. Ja, BMP-1F, Szombathelyen csak az volt a felderítő századnak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Amit én említettem az megvolt és szerintem ez volt a valóság. Nem tudom te honnan vetted a 4 lövész zlj-t, meg mit tudom én a többit. 87 őszén, a Tapolca melletti prérin felsorakozott, tokkal vonóval, egy teljesen komplett dandár, a Bazalt 87 gyakorlat részeként, egy szemlére. Ott is ez volt a szervezeti felállás, amit én írtam és nem több. Ott mutatták be az új dandár szervezetet élőben. Ott volt a Néphadsereg teljes tisztikara, őrnagytól felfelé, szerintem, egy lelátón. Több mint ezer főtiszt lehetett ott, saccra. Egyébként békében megvolt mindenhez a felszerelés és a komolyabb alakulatok 80-90 %-ra fel voltak töltve. A hiny sem volt vész, mert volt vagy 200 000 kiképzett tartalékos a rendszerben. 24 órán belül fel volt töltve egy dandár, kiképzett, huszonéves, újra bevonult katonákkal, ha kellett. Fegyverzet, az annyi volt, ami egy menetre elég volt, ez igaz. Pletyka alapján, pótlás háború esetén a SZU felől érkezett volna nekünk. nehézfegyverekben. A többit nem tudom. Ja, BMP-1F, Szombathelyen csak az volt a felderítő századnak.
91-2 környéki tervezetekben már egy felderitő osztály szerepelt,mellesleg német mintára.Namondjuk a németeknél se volt ez teljesen egységes.Elvileg ott is a szoros hadosztály szervezetben lévő dd-nak csak felderitő százada volt,és a ho-nak volt egy erősitett felderitő zl-je.Önálló dd-nak volt csak felderitő zl-a.Mozgósitási tervezetük szerint meg békeidőben felderitő század,mozgósitás után zl.Szóval ott se volt mindig minden poroszos precizitással meghatározva.
Lényeg az,hogy le akarták másolni azt az(akkori) német hadrendet,ahol a felderitő zl nem csak harcfelderitést végez,hanem a biztositási övben halogató harcot is folytat.Meg kikülönitett osztagok átszivárgással portyáznak az ellen hadtápkörleteiben.Ehez a német felderitő zl-ben egy hk század is bele volt szervezve fixen a hadrendben.(legalábbis papiron)
Régi Új Honvédségi Szemle,ZMNE egyetemi jegyzet(folyóirat volt),Hadtápbiztositás,meg hasonlókban voltak jó irások anno.Katonai Logisztikában különben ma is sokkal jobb irások jelennek meg,mint a Magyar Honvédban.Azt elolvasni se nagyon érdemes.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
91-2 környéki tervezetekben már egy felderitő osztály szerepelt,mellesleg német mintára.Namondjuk a németeknél se volt ez teljesen egységes.Elvileg ott is a szoros hadosztály szervezetben lévő dd-nak csak felderitő százada volt,és a ho-nak volt egy erősitett felderitő zl-je.Önálló dd-nak volt csak felderitő zl-a.Mozgósitási tervezetük szerint meg békeidőben felderitő század,mozgósitás után zl.Szóval ott se volt mindig minden poroszos precizitással meghatározva.
Lényeg az,hogy le akarták másolni azt az(akkori) német hadrendet,ahol a felderitő zl nem csak harcfelderitést végez,hanem a biztositási övben halogató harcot is folytat.Meg kikülönitett osztagok átszivárgással portyáznak az ellen hadtápkörleteiben.Ehez a német felderitő zl-ben egy hk század is bele volt szervezve fixen a hadrendben.(legalábbis papiron)
Régi Új Honvédségi Szemle,ZMNE egyetemi jegyzet(folyóirat volt),Hadtápbiztositás,meg hasonlókban voltak jó irások anno.Katonai Logisztikában különben ma is sokkal jobb irások jelennek meg,mint a Magyar Honvédban.Azt elolvasni se nagyon érdemes.
U.i.
Védelemben folytat halogató harcot,támadáskor meg előrevetett osztagként tervezték alkalmazni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
91-2 környéki tervezetekben már egy felderitő osztály szerepelt,mellesleg német mintára.Namondjuk a németeknél se volt ez teljesen egységes.Elvileg ott is a szoros hadosztály szervezetben lévő dd-nak csak felderitő százada volt,és a ho-nak volt egy erősitett felderitő zl-je.Önálló dd-nak volt csak felderitő zl-a.Mozgósitási tervezetük szerint meg békeidőben felderitő század,mozgósitás után zl.Szóval ott se volt mindig minden poroszos precizitással meghatározva.
Lényeg az,hogy le akarták másolni azt az(akkori) német hadrendet,ahol a felderitő zl nem csak harcfelderitést végez,hanem a biztositási övben halogató harcot is folytat.Meg kikülönitett osztagok átszivárgással portyáznak az ellen hadtápkörleteiben.Ehez a német felderitő zl-ben egy hk század is bele volt szervezve fixen a hadrendben.(legalábbis papiron)
Régi Új Honvédségi Szemle,ZMNE egyetemi jegyzet(folyóirat volt),Hadtápbiztositás,meg hasonlókban voltak jó irások anno.Katonai Logisztikában különben ma is sokkal jobb irások jelennek meg,mint a Magyar Honvédban.Azt elolvasni se nagyon érdemes.
A magyar honvédnál a papíe többet ér amire nyomják.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Soha az életben nem állt fel rendesen a tervezett hadrend szerint egy 87mintájú dd se.Papiron egy 5(!) százados felderitő osztlynak kellett volna lennie,abbol 3 BMP-'1F ifv-vel felszerelve,egy könnyú gépkocsizó,egy pedig dronos.Szerintem az egész seregben nem volt annyi BMP-1F összesen.Plusz a tüzéreknek egy külön felderitő üteg,aminek PSZH alapon készült tüzérfelderitő járműve,de hogy mennyi is lett ténylegesen.....A betervezett Szojka-III felderitődron úgy tudom,sose jutott túl a prototipus szinten(A változat ment volna a felderitő osztálynak,B a tüzér felderitő ütegnek).Sose lett rendszeresitve az AMB-re el is készült Vaszijlok aknavetős századtámogató.Sose fejezték be a 120milis Szanyi aknavetőt.Nem tudom,hogy ténylegesen valaha is felált volna egy teljes REH század(bemérés,lehallgatás,iránymérés),Stb.
Kommunikácios vonalak az a tényleges kommunikációs összeköttetést,a hadtápvonalat,a megerősitési lehetőségek menetvonalát,és a biztonságos irányba(ez nem feltétlenűl csak a hátrafelét jelentheti),illetve saját csapatokhoz való összeködtetési lehetőségek összességét jelenti/jelentette.
Különben nehogy azt higgyük,hogy ma nincs jelentősége a vezetékes/futár hirközlésnek.A rádióforgalmazás bemérhető/zavarható,a vezetékes/futár nem.Csökkent és alkalmivá vált,de bizonyos esetekben továbbra is van létjogosultsága.

A futár ma már annyira lassú,hogy ez teszi értelmetlenné.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
91-2 környéki tervezetekben már egy felderitő osztály szerepelt,mellesleg német mintára.Namondjuk a németeknél se volt ez teljesen egységes.Elvileg ott is a szoros hadosztály szervezetben lévő dd-nak csak felderitő százada volt,és a ho-nak volt egy erősitett felderitő zl-je.Önálló dd-nak volt csak felderitő zl-a.Mozgósitási tervezetük szerint meg békeidőben felderitő század,mozgósitás után zl.Szóval ott se volt mindig minden poroszos precizitással meghatározva.
Lényeg az,hogy le akarták másolni azt az(akkori) német hadrendet,ahol a felderitő zl nem csak harcfelderitést végez,hanem a biztositási övben halogató harcot is folytat.Meg kikülönitett osztagok átszivárgással portyáznak az ellen hadtápkörleteiben.Ehez a német felderitő zl-ben egy hk század is bele volt szervezve fixen a hadrendben.(legalábbis papiron)
Régi Új Honvédségi Szemle,ZMNE egyetemi jegyzet(folyóirat volt),Hadtápbiztositás,meg hasonlókban voltak jó irások anno.Katonai Logisztikában különben ma is sokkal jobb irások jelennek meg,mint a Magyar Honvédban.Azt elolvasni se nagyon érdemes.

Akkor ez kb annyira volt felderítő mint az amerikai cavalry-k.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
A futár ma már annyira lassú,hogy ez teszi értelmetlenné.
Futárhelikopács?De egy zl-on belül még azért a motoros futárnak is van értelme.És ezt nem is harc közben használják,akkor már felesleges.
Akkor ez kb annyira volt felderítő mint az amerikai cavalry-k.
Hát igen.Ez már olyan minek is nevezzelek.
Vagy mint a Tengerészgyalogság könnyűpáncélos felderitő zl-a.Az se tisztán felderitő,inkább olyan előrevetett osztag szerűség is akar lenni.

Mikor egyszer egy hasonlóan elvont fotelharcász haverral összeültünk összeszedni,hogy hogy is van ez arra a go west világban,a 8. hadrend x. variációjánál földhözvágta a spirálfüzetet.
-NATO szervezési elvek,meg a lófaszt!Az a fix náluk,hogy az amcsi burbont,az angol scotchot,a francia konyakot,a totya meg snapszot tölt a kávéjába.....Minden mást össze-vissza variálnak
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Futárhelikopács?De egy zl-on belül még azért a motoros futárnak is van értelme.És ezt nem is harc közben használják,akkor már felesleges.

Hát igen.Ez már olyan minek is nevezzelek.
Vagy mint a Tengerészgyalogság könnyűpáncélos felderitő zl-a.Az se tisztán felderitő,inkább olyan előrevetett osztag szerűség is akar lenni.

Mikor egyszer egy hasonlóan elvont fotelharcász haverral összeültünk összeszedni,hogy hogy is van ez arra a go west világban,a 8. hadrend x. variációjánál földhözvágta a spirálfüzetet.
-NATO szervezési elvek,meg a lófaszt!Az a fix náluk,hogy az amcsi burbont,az angol scotchot,a francia konyakot,a totya meg snapszot tölt a kávéjába.....Minden mást össze-vissza variálnak

Igen, a VSZ-el összehasonlítva a NATO-nál nem létezett/létezik egységesség.Ez persze felveti az együttműködés kérdését de az az egésznek az alapja,hogy csak az van meghatározva,hogy teszem azt mit kell tudnia végrehajtani egy dandárnak.Azt nem határozzák meg,hogy ehhez milyen eszközökkel kell rendelkeznie.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Azt hittem, hogy már tudod, hogy amióta a világ a világ ez igy megy. :)
A kormány azokat a politikai és gazdasági eszközöket használhatja csak amelyek rendelkezésére állnak. Én inkább forditva tenném fel ezért a kérdést:
  • Miért fontos ez a német kormánynak, ha egyébként állitólag politikailag "mi vagyunk a fekete bárányok"...annyira hiányoznak ezek az eurók a német iparnak?...
Vagy mert pontosan azt csináljuk amit elvárnak tőlünk. Játszuk a rosszfiút miközben a migrációs kérdést leszámitva minden téren össze vagyunk nőve a németekkel egyre jobban, gyakorlatilag az osztrákokat zárójelbe lehet tenni a térképen köztünk. A német hadi beszerzések, a német-magyar kiképzések és német mintájú hadseregfelépités https://magyarnemzet.hu/kulfold/nemet-uton-megy-elore-a-magyar-haderofejlesztes-7396160/ nekem azt mutatja, hogy nem katona-politikai kényszer ez, hanem eldöntött honvédelmi/politikai irány. Nagy külömbség. ;)

Csak annyira ne tapadjunk össze, mert nincs több területünk és emberünk...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Futárhelikopács?De egy zl-on belül még azért a motoros futárnak is van értelme.És ezt nem is harc közben használják,akkor már felesleges.

Hát igen.Ez már olyan minek is nevezzelek.
Vagy mint a Tengerészgyalogság könnyűpáncélos felderitő zl-a.Az se tisztán felderitő,inkább olyan előrevetett osztag szerűség is akar lenni.

Mikor egyszer egy hasonlóan elvont fotelharcász haverral összeültünk összeszedni,hogy hogy is van ez arra a go west világban,a 8. hadrend x. variációjánál földhözvágta a spirálfüzetet.
-NATO szervezési elvek,meg a lófaszt!Az a fix náluk,hogy az amcsi burbont,az angol scotchot,a francia konyakot,a totya meg snapszot tölt a kávéjába.....Minden mást össze-vissza variálnak

Egyébként ez nem újkeletű dolog vagy csek én értelmezem túl szűken a felderítő megnevezést.A HT magazinban van egy cikksorozat A Magyar Királyi Honvédség páncélozott eszközökkel felszerelt felderítő csapatai a Barbarossa hadművelet soránn címmel ahol valamiért felderítőknek nevezi az amúgy echte gépesített csapatokat már az akkori szablyzat is csak azért mert ők mennek legelöl.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Egyébként ez nem újkeletű dolog vagy csek én értelmezem túl szűken a felderítő megnevezést.A HT magazinban van egy cikksorozat A Magyar Királyi Honvédség páncélozott eszközökkel felszerelt felderítő csapatai a Barbarossa hadművelet soránn címmel ahol valamiért felderítőknek nevezi az amúgy echte gépesített csapatokat már az akkori szablyzat is csak azért mert ők mennek legelöl.
Igen,ez kissé határeset,és tágabban értelmezik általában a felderitést.
Kb tényleg a lovassági(huszár) szerepkörnek lehetne mondani.Elmegyünk körülnézni,aztán ha csak nézzelódünk,ako felderités lesz.Ha közben harcolgatunk is,akkor portya.Ha meg valamit elfoglalnak is közben,akkor előőrsé válnak.Végülis a harcfelderités valami ilyesmi.Probálgatása,tesztelgetése az ellennek,aztán majd aszerint folytatják,hogy miképpen reagál az ellenség,mit is találnak a frontvonalon ténylegesen.
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999