A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
De ha már itt tartunk,írd már le nekem a rajtaütés fogalmát és hasonlítsd össze azzal amit a vállalkozásról írtál.

Fejből nyomom, nem lesz szakszerű, de majd megkeresem a hivatalost.
Népiesen úgy mondanám, hogy a rajtaütésnél egy felderített, megfigyelt cél megsemmisítése/megszerzése/semlegesítése, foglyok ejtése/zsákmányolás céljából végrehajtott harctevékenység, lehetőleg rejtett manőverekkel.
A vállalkozásnál az a fő különbség, hogy az egy intenzív harc közben, a saját és ellenséges erők harcterületén, köztük manőverezve kell végrehajtani, szemben a rajtaütéssel, ahol nincs ilyen nehezítő körülmény.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 214
76 699
113
Fejből nyomom, nem lesz szakszerű, de majd megkeresem a hivatalost.
Népiesen úgy mondanám, hogy a rajtaütésnél egy felderített, megfigyelt cél megsemmisítése/megszerzése/semlegesítése, foglyok ejtése/zsákmányolás céljából végrehajtott harctevékenység, lehetőleg rejtett manőverekkel.
A vállalkozásnál az a fő különbség, hogy az egy intenzív harc közben, a saját és ellenséges erők harcterületén, köztük manőverezve kell végrehajtani, szemben a rajtaütéssel, ahol nincs ilyen nehezítő körülmény.

Inkább keresd meg a hivatalosat.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Fejből nyomom, nem lesz szakszerű, de majd megkeresem a hivatalost.
Népiesen úgy mondanám, hogy a rajtaütésnél egy felderített, megfigyelt cél megsemmisítése/megszerzése/semlegesítése, foglyok ejtése/zsákmányolás céljából végrehajtott harctevékenység, lehetőleg rejtett manőverekkel.
A vállalkozásnál az a fő különbség, hogy az egy intenzív harc közben, a saját és ellenséges erők harcterületén, köztük manőverezve kell végrehajtani, szemben a rajtaütéssel, ahol nincs ilyen nehezítő körülmény.
Az óvónénik nekünk olyan példákat hoztak, hogy fontos iratok , eszközök felkutatása, megszerzése lehet vállalkozás célja egy támadás során, egy külön alegységnek kijelölve. Ők tudják mit keressenek, hol lehet, hol nem lehet. Fontos, hogy ne legyen ideje az ellenségnek megsemmisíteni, mondjuk vegyi fegyverek, kínzás vagy egyéb bűncselekmények nyomait, stb.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 942
30 789
113
Nekem 32 darab meg van belőle, de biztos, hogy több jelent meg annak idején. Kedvencem a Harckocsik és Harckocsicsapatok. A szerzőgárda a Malinovszkíj páncélos Akadémia tanári kara és a Kantyemirovka harckocsihadosztály parancsnoki állománya. Amit a 70-es években tudni lehetett a harckocsikról és alkalmazásukról az benne van.
Nagy pofátlanság lenne,ha felkértnélek rá,hogy szkenneld és linkeld be őket pdf-ben ide a közösség tudásának pallérozására?
Harckocsik és harckocsicsapatok.Ez van meg nekem is,csak előbb elirtam a cimét.Megvan még pár önálló kiadvány is,mint Az arab-izraeli háborúk/Páncélosok korunk háborúiban/Tipuskönyv soroztabol 3/ARZENAL 85,de a többség már elveszett.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 942
30 789
113
Volt olyan is,hogy Hadtudományi(vagy hadművészeti?) lexikon.Ha valakinek megvan még,nézze már meg a vállalkozás pontos deffiniciőját!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Igen tekintve,hogy a válalkozás kifelyezés már nem létezik semmilyen modern hivatalos szabályzatban.Átvette a helyét a lesállás meg a rajtaütés.Ugyan az a helyzet vele mint a már említett kommunikációs úttal.A szaknyelv csakúgy mint minden élő nyelv folyamatosan változik(ez az élő nyelvek egyik legfontosabb ismérve).Ha olyan nyelvet akarsz ami nem vátozik tanulj latint,ja,hogy az holt nyelv...

Ha meg nem követed a változásokat akkor legalább fogadd el,hogy vannak és írd le teis,hogy nem feltétlen modern a szókincsed.Nincs ezzel semmi baj az ég adta egy világon!
Szerencse, hogy az ilyen ódivatú harcászat fogalmak csak úgy ki tudnak menni a divatból. Az oroszok amúgy is hülyék a harcászathoz, nem is szabadna foglalkozni azzal hova fejlődött a hadtudományuk.
Én azért mégsem nézném le őket, olvasgatom a régi dolgokat is meg az újakat is, ha nem haragszol.
Persze az, hogy te mit gondolsz az a te dolgot...;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 214
76 699
113
Szerencse, hogy az ilyen ódivatú harcászat fogalmak csak úgy ki tudnak menni a divatból. Az oroszok amúgy is hülyék a harcászathoz, nem is szabadna foglalkozni azzal hova fejlődött a hadtudományuk.
Én azért mégsem nézném le őket, olvasgatom a régi dolgokat is meg az újakat is, ha nem haragszol.
Persze az, hogy te mit gondolsz az a te dolgot...;)

Az a baj,hogy nem nagyon érted meg,hogy maga a tevékenység megmaradt csak a neve változott.Az,hogy te ennek ellenére ragaszkodsz hozzá(a régi megnevezéshez) az nem az én bizonyítványom!
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nagy pofátlanság lenne,ha felkértnélek rá,hogy szkenneld és linkeld be őket pdf-ben ide a közösség tudásának pallérozására?
Harckocsik és harckocsicsapatok.Ez van meg nekem is,csak előbb elirtam a cimét.Megvan még pár önálló kiadvány is,mint Az arab-izraeli háborúk/Páncélosok korunk háborúiban/Tipuskönyv soroztabol 3/ARZENAL 85,de a többség már elveszett.
:eek:
Ehh...
Ez a fórumozás....
Nem most lesz....jó?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 214
76 699
113
Akkor nézd meg azt a Hadtudományi Lexikont amit most dugtál el az ágy alá :confused:

.....1391. oldal. :eek:

:D

Az egy lexikon.A célja az,hogy a katonai tudás megőrződjön,persze,hogy benne van a vállalkozás kifejezés.
Egyébként megnéztem az éppen aktuális harcszabályzatot,na abban a támadásnál egy mukkotvnem írnak a vállalkozásról de még csak nem is említik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 214
76 699
113
Szerintem abban a lexikonban még a csatárlánc is benne van vagy csak a csatár mint kifejezés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 942
30 789
113
Az a baj,hogy nem nagyon érted meg,hogy maga a tevékenység megmaradt csak a neve változott.Az,hogy te ennek ellenére ragaszkodsz hozzá(a régi megnevezéshez) az nem az én bizonyítványom!
Dudi,sajnálom,de forditva.Te nem érted meg,hogy a vállakozás,ami általában harcfelderités jellegű,több mint egy rajtaütés.De lehet része a rajtaótés.Akkor az egy rajtaütéses vállalkozás.De a rajtaütés az az ellenre való konkrét rácsapást jelenti.Mig a vállalkozás a megindulástól a saját harcrendbe való visszatérésig tart.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Nagy pofátlanság lenne,ha felkértnélek rá,hogy szkenneld és linkeld be őket pdf-ben ide a közösség tudásának pallérozására?
Harckocsik és harckocsicsapatok.Ez van meg nekem is,csak előbb elirtam a cimét.Megvan még pár önálló kiadvány is,mint Az arab-izraeli háborúk/Páncélosok korunk háborúiban/Tipuskönyv soroztabol 3/ARZENAL 85,de a többség már elveszett.

Némáá... most nézem, ahogy számolom, nem is 32 csak 6.
Ja nem csak 3....!
:D
Na jó, de nagyon bánom, hogy benyögtem. Először azért valami digitális adatbázisban csak meg kellene nézni mi van fent, azt egy helyre be kellene tennünk valahova. Meg ha valakinek van otthon, azért egyet-egyet fel lehet tenni majd másnak is, nehogy kétszer dolgozzunk.