• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Kiragadsz egy dolgot és onnan jobb.

Ennek ellentéte volt amikor tacsk0val vitatkoztál 2oldalon keresztül, 3db A4es hszt megírva 10+éve amikor ő ragadott ki egy dolgot, hogy a MIg-25 gyorsabb tehát jobb mint az F-15.

Na erre a szintre jutottál.
 
M

molnibalage

Guest
Kiragadsz egy dolgot és onnan jobb.

Ennek ellentéte volt amikor tacsk0val vitatkoztál 2oldalon keresztül, 3db A4es hszt megírva 10+éve amikor ő ragadott ki egy dolgot, hogy a MIg-25 gyorsabb tehát jobb mint az F-15.

Na erre a szintre jutottál.
Azért voltak szarok a szovjet harckocsik, mert a 1986-os éppen csak minimális számban létező M1A1 szétlő egy 10+ éves degradált szart, aminek semmi köze nem volt még egy T-72B1-hez sem?

Hogy én milyen szinten vagyok, azt ezek mutatják. A tiédet a fenti kommentekből ismerjük.
https://htka.hu/author/molnibalage/

Ne haragudj, de HTKA-s jelenléted pont Tacsk0 szintjét kezdi verdesni.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Fade

"Én amit nem értek, hogy ha töltő, lőszerek nagyja kb torony vonalában vannak,"

Ott a kép amit betettem, benne áll egy csákó is nézd meg! Az automata töltő a páncél teknő alsó felében fekszik. Nem teljesen a padlón, mert ott egyéb berendezések vannak, de így is ha oldalról vagy szemből nézed a tankot, akkor az automata töltős lőszer készlet a páncél test alsóbb részénél fekszik.
Mint írtam ezt a részt nagyon kis eséllyel találják el.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Fade

A helyzet az, hogy a T-72B+Kontakt-5-ös meg a T-80+Kontakt-5-ös verziókat a nyugati tankok "0 méterről" sem tudták volna kilőni szemből. Erre a német újra egyesítés után derült fény.
Ahogy arra is, hogy a Leopárd 2A4-et szemből, "0 méterről" szintén nem tudta kilőne a T-72B a 3BM42-s lőszerével.
De ezek a dolgok már csak a HH vége után derültek ki.

Az iraki T-72-sből meg nem érdemes kiindulni. Azok az export T-72-s verziók védelem tekintetében nagyon alap verziók voltak. A T-72 topikban utána tudsz olvasni ennek.
 
M

molnibalage

Guest
Fade

A helyzet az, hogy a T-72B+Kontakt-5-ös meg a T-80+Kontakt-5-ös verziókat a nyugati tankok "0 méterről" sem tudták volna kilőni szemből. Erre a német újra egyesítés után derült fény.
Ahogy arra is, hogy a Leopárd 2A4-et szemből, "0 méterről" szintén nem tudta kilőne a T-72B a 3BM42-s lőszerével.
De ezek a dolgok már csak a HH vége után derültek ki.

Az iraki T-72-sből meg nem érdemes kiindulni. Azok az export T-72-s verziók védelem tekintetében nagyon alap verziók voltak. A T-72 topikban utána tudsz olvasni ennek.
Ez ebben a formában picit városi legenda vagy elírás.
  • Hogyan teszteltek volna T-72B-t? Az nem exportálták sehova. Nem volt NDK-ban sem.
  • Az export T-72-esre csak a Kontakt-1 ment emlékeim szerint.
  • A teszt kapcsán hol azt olvasni, hogy 105 mm-es APFSDS lőszerrel, hol meg azt, hogy 120 mm-sel lőtték meg.
  • Az ellen tesztet nem ismerem, de megint csak érdekes, hogy honnan szedett volna bárki T-72B-t és hozzá való top APFSDS lőszert, amikor a szovjetek csak háború esetén adták volna át a legjobb ilyen gránátokat. Legalábbis itthon így volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Ez ebben a formában picit városi legenda vagy elírás.
  • Hogyan teszteltek volna T-72B-t? Az nem exportálták sehova. Nem volt NDK-ban sem.
  • Az export T-72-esre csak a Kontakt-1 ment emlékeim szerint.
  • A teszt kapcsán hol azt olvasni, hogy 105 mm-es APFSDS lőszerrel, hol meg azt, hogy 120 mm-sel lőtték meg.
  • Az ellen tesztet nem ismerem, de megint csak érdekes, hogy honnan szedett volna bárki T-72B-t és hozzá való top APFSDS lőszert, amikor a szovjetek csak háború esetén adták volna át a legjobb ilyen gránátokat. Legalábbis itthon így volt.

A németek kicsit komolyabban vették a fegyverkezest mint mi no meg fő irányba estek emiatt ők valószínűleg megkaptak mindent amit meg akartak venni és eladó volt(a modern APAFSDS ilyen de pl a T-80 már nem volt eladó).
Azt azért borítékolhatjuk,hogyha a T-72M1+ERA kombót nem lőtték át akkor a T-72B+Kontakt V kombót meg még annyira sem.Amúgy 120-assal lőtték meg mert a teszt eredményeként modernizálták az M829 APFSDS-t M829A1-re.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Azért voltak szarok a szovjet harckocsik, mert a 1986-os éppen csak minimális számban létező M1A1 szétlő egy 10+ éves degradált szart, aminek semmi köze nem volt még egy T-72B1-hez sem?

Hogy én milyen szinten vagyok, azt ezek mutatják. A tiédet a fenti kommentekből ismerjük.
https://htka.hu/author/molnibalage/

Ne haragudj, de HTKA-s jelenléted pont Tacsk0 szintjét kezdi verdesni.

Sehol nem írtam olyat, hogy szarok voltak amblokk a szovjet harckocsik. Ha igen mutass rá. Ha nem tudsz akkor ne hazudozz szavakat a számba. Mégha ez is szinvonalad. Újra és újra.

86ban meg nem tudok olyanról, hogy M1A1 kilött volna bármit is. Amit cáfolni akartam, hogy: "a ruszkik tudnak tankot csinalni a szovjetek is mindig elorebb voltak e teren.". Azt gondoltam az M1A1 jó példa rá. Nem mellesleg a T-80Uis 85ben lett rendszeresítve. Szovjetesen. Nem mindha számítana a melyik jobb versenyben.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Fade

A helyzet az, hogy a T-72B+Kontakt-5-ös meg a T-80+Kontakt-5-ös verziókat a nyugati tankok "0 méterről" sem tudták volna kilőni szemből. Erre a német újra egyesítés után derült fény.
Ahogy arra is, hogy a Leopárd 2A4-et szemből, "0 méterről" szintén nem tudta kilőne a T-72B a 3BM42-s lőszerével.
De ezek a dolgok már csak a HH vége után derültek ki.

Az iraki T-72-sből meg nem érdemes kiindulni. Azok az export T-72-s verziók védelem tekintetében nagyon alap verziók voltak. A T-72 topikban utána tudsz olvasni ennek.

K*nagy hiba, hogy odaírtam az Iraki esetet. Mindenki abba csimpaszkodik. Le kellett volna hagyni amblokk.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Amúgy 120-assal lőtték meg mert a teszt eredményeként modernizálták az M829 APFSDS-t M829A1-re.

M829A1 90ben már rendszeresítve volt armynál uis Irakban aktívan használták. Németek nem hinném kaptak volna belölle mind ment Irakba. Meg kéne nézni pontosan mikori a teszt de 99% nem ennek hatására fejlesztették ki az M829A1et.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Korábban már javasoltam az MBT.pdf letöltését.
Ugyan már több mint 10 éve szedtem össze, így lehet benne amit már meghaladott a technika/tudomány, viszont a kisérleti lövészetek fényképekkel gazdagon dokumentálva vannak benne.

10. oldal T-72 vs T-54
11-12. oldal T-55AM vs T-54
13. oldal MT-12 vs T-54
80-81. oldal Leo-1/2 vs T-72
82. oldal BTR-80A/D-20/Fagot/Metis vs T-72

M891A1 90-ben gyorsítva került rendszerbe a háború miatt, tipikus M1A1 loadoud a Sivatagi Vihar alatt:
17db M829 (APFSDS-T)
12db M829A1 (APFSDS-T)
11db M830 (HEAT)
szóval nem volt annyi hogy a teljes loadout ezüst lövedékből legyen...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Szerintem te érted félre.
  • A Sheridan az amerikai légi mobilitási mánia gyermeke volt. Mivel egy légi szállítható papírkönnyű harckocsinak nem tudtak máshogy értelmezhető tűzerőt adni.
  • A többi egység Sheridan járműveit régen kiszórták addigra. Jobb híján maradtak.
  • Az M60A2 is azért maradt hadrendben 1981-ig, mert addigra készült elég M1, hogy leváltsa a legrégebbi M60 változatokat. Még 1991-ben is használt a NG M60A3-at emlékeim szerint, nem beszélve a USCM-ról... Ők csak a hh után kaptak M1-est...
Itt most a csőből indítható páncéltörő rakétáról van szó. Azt akartam mondani, hogy az amerikaiak is rendelkeztek a technológiával. És nem csak rendelkeztek vele, de hadrendben is volt évtizedeken keresztül. Ha annyira bevált volna, akkor a továbbfejlesztett változatai mai napig hadrendben lennének, de nincsenek.

Nem a fejletlenségé volt,miért lett volna?Tudtak volna ők hosszabb penetrátort gyártani de nem fért volna a harckocsiban, ami azért akkora mert ők nem akartak 60+ tonnás harckocsikat.Ezen kívül ha nagy ritkán messzire kell lőni(mert ilyen is előfordulhat még ha nem is sőrőn)akkor ők tudtak 4-6km-ig is pontosak lenni szemben a nyugati típusokkal akik ebből a tácvból vagy eltalálták amit megcéloztak vagy nem.
Nem tudom mit akartak és mire voltak képesek. Mert rengeteg dologra nem voltak képesek és azzal szépítették a dolgokat, hogy ők amúgy sem akartak olyat.
Lényeg, hogy talán még napjainkban sem képesek 1500 LE kategóriás harckocsimotort sorozatba állítani. Így ha ragaszkodsz egy viszonylag jobbacska fajlagos teljesítményhez, nem nagyon növelheted a tömegedet. Szóval plafonálódtak a 40 akárhány tonnánál. Persze így akarták ők...
Amiben viszont tényleg fejletlenek voltak az a mikroelektronika és ez meg is látszott a digitális tűzvezérlésen. Ebben nyújtott segítséget az irányított lőszer. Csakhogy mint a Shilelagh ez is irtózatosan drága volt, nem is terjedt el. Talán csak a gárdahadosztályok kaptak belőle.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
M829A1 90ben már rendszeresítve volt armynál uis Irakban aktívan használták. Németek nem hinném kaptak volna belölle mind ment Irakba. Meg kéne nézni pontosan mikori a teszt de 99% nem ennek hatására fejlesztették ki az M829A1et.

A németek a saját DM valahanya lőszerükkel lőttek a teszteken az amerikaiak meg az 829-el.91-ben bolt az SV.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Itt most a csőből indítható páncéltörő rakétáról van szó. Azt akartam mondani, hogy az amerikaiak is rendelkeztek a technológiával. És nem csak rendelkeztek vele, de hadrendben is volt évtizedeken keresztül. Ha annyira bevált volna, akkor a továbbfejlesztett változatai mai napig hadrendben lennének, de nincsenek.


Nem tudom mit akartak és mire voltak képesek. Mert rengeteg dologra nem voltak képesek és azzal szépítették a dolgokat, hogy ők amúgy sem akartak olyat.
Lényeg, hogy talán még napjainkban sem képesek 1500 LE kategóriás harckocsimotort sorozatba állítani. Így ha ragaszkodsz egy viszonylag jobbacska fajlagos teljesítményhez, nem nagyon növelheted a tömegedet. Szóval plafonálódtak a 40 akárhány tonnánál. Persze így akarták ők...
Amiben viszont tényleg fejletlenek voltak az a mikroelektronika és ez meg is látszott a digitális tűzvezérlésen. Ebben nyújtott segítséget az irányított lőszer. Csakhogy mint a Shilelagh ez is irtózatosan drága volt, nem is terjedt el. Talán csak a gárdahadosztályok kaptak belőle.

Minek egy 42-46 tonnás harckocsiba 1500LE-s.motor?Mert a T-90A sincs 50 tonna a motorja meg 1200 lóerő a nyugati harckocsik minimum 10 tonnával nehetebbek de csak 300LE a difi...
AT-14-talán több mint 50 tonna oda kellhet az 1500 LE de eddig semmi szükség nem volt rá.
Gárda hadosztályoknál?Minden T-72B képes volt ATGM-et használni azokból meg nem csak az elit egységeknél volt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Minek egy 42-46 tonnás harckocsiba 1500LE-s.motor?
Nem, nem. A harckocsid nem azért 42-46 tonna mert te így akarod, hanem azért mert eleve nem csinálhatod nehezebbre, mert nincs olyan harckocsimotorod, amivel kellő fajlagos teljesítményt tudnál elérni. Ha a szovjeteknek lett volna 1500 LE kategóriás hk motorjuk, garantálom, hogy az ő harckocsijaik is a 50plusz ligába játszottak volna.
Ha már fajlagos teljesítmény. Ugyebár kb 50 lóerő a külömbség kb ugyanakkora tömegnél (de itt a Leo 1 van hátrányban) és mégis mekkora előnyt jelent.
Gárda hadosztályoknál?Minden T-72B képes volt ATGM-et használni azokból meg nem csak az elit egységeknél volt.
Igen. A rakétát csak az elit gárdahadosztályok kapták meg (függetlenül attól, hogy hány hk volt képes indítani). Az ára meg egy Zsiguliéval vetekedett. Vagy valami ilyesmi. Még éleslőni sem nagyon lőttek vele.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Nem, nem. A harckocsid nem azért 42-46 tonna mert te így akarod, hanem azért mert eleve nem csinálhatod nehezebbre, mert nincs olyan harckocsimotorod, amivel kellő fajlagos teljesítményt tudnál elérni. Ha a szovjeteknek lett volna 1500 LE kategóriás hk motorjuk, garantálom, hogy az ő harckocsijaik is a 50plusz ligába játszottak volna.
Ha már fajlagos teljesítmény. Ugyebár kb 50 lóerő a külömbség kb ugyanakkora tömegnél (de itt a Leo 1 van hátrányban) és mégis mekkora előnyt jelent.

Igen. A rakétát csak az elit gárdahadosztályok kapták meg (függetlenül attól, hogy hány hk volt képes indítani). Az ára meg egy Zsiguliéval vetekedett. Vagy valami ilyesmi. Még éleslőni sem nagyon lőttek vele.

Azt azért ne felejtsd el,hogy az egyikben egy 20 évvel fiatallabb automata váltó van...

Nem valószínű,hogy csak azok kapták meg amikor 20 évvel korábban minden BMP-1 képes volt ATGM-et indítani és minden alakulatnál volt is ATGM.Amiről te beszélsz az a hőképalkotó rendszer a T-80U-hoz.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Talán csak a gárdahadosztályok kaptak belőle.

Öööö, az hogy egy alakulat Gárda elnevezést kapott (Dél Hadseregcsoportról beszélek, mivel őket ismerem) egyáltalán nem jelentett semmi különbséget egy normál hadosztályhoz képest. Egyedül jelentős történelmi szerepre utalt.

80-as évék közepén durván 1500db T-64-es dekkolt az NDK-ban, és nálunk, ebből:
864db T-64A
612db T-64B <- Kobra képes
42db T-64B1 (ugyanaz mint a T-64B csak kobra nélkül)

Nagy általánosságban a T-64A vagy B1 zászlóaljak egyetlen százada volt csak T-64B-vel felszerelve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

"Hogyan teszteltek volna T-72B-t? Az nem exportálták sehova. Nem volt NDK-ban sem."


A Kelet Német helyzet annyiban nehéz, hogy a T-72-ket T-72G/GM/GM1 néven rendszeresítették. (T-72/M/M1)
Viszont van forrás amely azt említi, hogy volt T-72B-jük is.
"Die T-72G, T-72GM und T-72GM1 sowie 162 T-72B wurden nach der Wiedervereinigung verkauft oder verschrottet."
Én a teszt kapcsán a B verzióra emlékszem, de nem biztos, hogy nekem van igazam.
Nem emlékszem, hogy a B verzió exportra került volna, lehet a szovjetek ott hagyták valamilyen adósság fejében (?)

Viszont ha T-72M-et használtak a teszthez és azt nem tudták kilőni akkor még siralmasabb volt a helyzet, mert akkor ez azt jelenti, hogy még a másod vonal beli szovjet technikával se bírtak volna el!
Ebben viszont azért nem hiszek, mert az 1978-s M111 "Hetz" elvileg képes volt leküzdeni az alap T-72-esek páncélzatát. Ezért is erősítették meg a későbbi export változatok páncél védelmét a T-72 esetén 16 mm, a T-80 esetén 20 mm-s plusz páncélzattal.
A DM33 vagy az M829 pedig potensebb volt, mint az M111.

"Az export T-72-esre csak a Kontakt-1 ment emlékeim szerint."

Ezt én is így tudom, de ha volt T-72B-jük a teszthez akkor kontakt-5 is volt.

"Az ellen tesztet nem ismerem, de megint csak érdekes, hogy honnan szedett volna bárki T-72B-t és hozzá való top APFSDS lőszert, amikor a szovjetek csak háború esetén adták volna át a legjobb ilyen gránátokat. Legalábbis itthon így volt."

Én úgy tudom, hogy volt az NDK-ban és ott maradt. (De nem biztos, hogy igazam van)
A 3BM42-őt viszont exportálták ha jól emlékszem. (kérdés mikortól) A 3BM32 volt export tilalom alatt. (Ez DU lőszer)

A tesztekhez a németek elvileg a DM33-at használták a saját tankjaiknál.