• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 466
113
Öööö, az hogy egy alakulat Gárda elnevezést kapott (Dél Hadseregcsoportról beszélek, mivel őket ismerem) egyáltalán nem jelentett semmi különbséget egy normál hadosztályhoz képest. Egyedül jelentős történelmi szerepre utalt.
Igen, a Gárda elnevezést még a második VH idejében szerezték, de azért ha jól tudom annyiban mégis jelentett külömbséget, hogy általában ezeket jobban szerelték fel. Több volt bennük az orosz és kevesebb az etnikum stb. stb.
Na, de találtam forrást. Ha jól emlékszem Steven Zaloga könyben olvastam róluk. Szóval egy darab Kobra 5000 rubel volt, egy akkori hk motor 9000. Kevés alakulat kapta meg. Ok, hogy sok tank volt, ami képes volt indítani, de mivel olyan drága volt, nem kapta meg minden alakulat.
https://books.google.ro/books?id=9F...ECAgQAQ#v=onepage&q=9K112 Kobra price&f=false
Ja, és egy Zaporozsec 1800 Rubel volt.
https://en.wikipedia.org/wiki/ZAZ_Zaporozhets
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
Nem, nem. A harckocsid nem azért 42-46 tonna mert te így akarod, hanem azért mert eleve nem csinálhatod nehezebbre, mert nincs olyan harckocsimotorod, amivel kellő fajlagos teljesítményt tudnál elérni. Ha a szovjeteknek lett volna 1500 LE kategóriás hk motorjuk, garantálom, hogy az ő harckocsijaik is a 50plusz ligába játszottak volna.

Azért logisztika is van a világon: hidaknak bírniuk kell, stb. Szerintem a meglévő infrastruktúra miatt sem erőltették a nehezebb tankokat, és ennek lehetett eredménye az is, hogy a nagyobb teljesítményű motorgyártást is hanyagolták.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
molnibalage

"Hogyan teszteltek volna T-72B-t? Az nem exportálták sehova. Nem volt NDK-ban sem."


A Kelet Német helyzet annyiban nehéz, hogy a T-72-ket T-72G/GM/GM1 néven rendszeresítették. (T-72/M/M1)
Viszont van forrás amely azt említi, hogy volt T-72B-jük is.
"Die T-72G, T-72GM und T-72GM1 sowie 162 T-72B wurden nach der Wiedervereinigung verkauft oder verschrottet."
Én a teszt kapcsán a B verzióra emlékszem, de nem biztos, hogy nekem van igazam.
Nem emlékszem, hogy a B verzió exportra került volna, lehet a szovjetek ott hagyták valamilyen adósság fejében (?)

Viszont ha T-72M-et használtak a teszthez és azt nem tudták kilőni akkor még siralmasabb volt a helyzet, mert akkor ez azt jelenti, hogy még a másod vonal beli szovjet technikával se bírtak volna el!
Ebben viszont azért nem hiszek, mert az 1978-s M111 "Hetz" elvileg képes volt leküzdeni az alap T-72-esek páncélzatát. Ezért is erősítették meg a későbbi export változatok páncél védelmét a T-72 esetén 16 mm, a T-80 esetén 20 mm-s plusz páncélzattal.
A DM33 vagy az M829 pedig potensebb volt, mint az M111.

"Az export T-72-esre csak a Kontakt-1 ment emlékeim szerint."

Ezt én is így tudom, de ha volt T-72B-jük a teszthez akkor kontakt-5 is volt.

"Az ellen tesztet nem ismerem, de megint csak érdekes, hogy honnan szedett volna bárki T-72B-t és hozzá való top APFSDS lőszert, amikor a szovjetek csak háború esetén adták volna át a legjobb ilyen gránátokat. Legalábbis itthon így volt."

Én úgy tudom, hogy volt az NDK-ban és ott maradt. (De nem biztos, hogy igazam van)
A 3BM42-őt viszont exportálták ha jól emlékszem. (kérdés mikortól) A 3BM32 volt export tilalom alatt. (Ez DU lőszer)

A tesztekhez a németek elvileg a DM33-at használták a saját tankjaiknál.

Reaktív páncéllal nem tudták átlőni nem pedig simán.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 725
113
dudi

"Reaktív páncéllal nem tudták átlőni nem pedig simán."

Ez eddig okés, de:
Én úgy tudom, hogy a Kontakt-1 egy első generációs ERA, és az nem nyújt védelmet a nyíllövedékek ellen. (Lényegében egy doboz amiben robbanó anyag van)
Viszont a Kontakt-5 egy második generációs ERA, amiben fém lapok között van a robbanó anyag, és ezeknek a lapoknak asszimetrikus a súlyelosztása. Vagyis robbanás közben intenzíven elmozdulnak 3D-ben és e miatt nagyon komoly nyíró erőt képesek kifejteni. Ezért hatásos a Kontakt-5 nyíl lövedékek ellen is.
Szóval akkor van értelme a dolognak ha Kontakt-5 volt a tesztelt tankon.
Vagy én tudok rosszul mindent.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 839
113
dudi

"Reaktív páncéllal nem tudták átlőni nem pedig simán."

Ez eddig okés, de:
Én úgy tudom, hogy a Kontakt-1 egy első generációs ERA, és az nem nyújt védelmet a nyíllövedékek ellen. (Lényegében egy doboz amiben robbanó anyag van)
Viszont a Kontakt-5 egy második generációs ERA, amiben fém lapok között van a robbanó anyag, és ezeknek a lapoknak asszimetrikus a súlyelosztása. Vagyis robbanás közben intenzíven elmozdulnak 3D-ben és e miatt nagyon komoly nyíró erőt képesek kifejteni. Ezért hatásos a Kontakt-5 nyíl lövedékek ellen is.
Szóval akkor van értelme a dolognak ha Kontakt-5 volt a tesztelt tankon.
Vagy én tudok rosszul mindent.

Kontakt V volt a teszten nem az 1.gen.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Hogyan teszteltek volna T-72B-t? Az nem exportálták sehova. Nem volt NDK-ban sem."


A Kelet Német helyzet annyiban nehéz, hogy a T-72-ket T-72G/GM/GM1 néven rendszeresítették. (T-72/M/M1)
Viszont van forrás amely azt említi, hogy volt T-72B-jük is.
"Die T-72G, T-72GM und T-72GM1 sowie 162 T-72B wurden nach der Wiedervereinigung verkauft oder verschrottet."
Én a teszt kapcsán a B verzióra emlékszem, de nem biztos, hogy nekem van igazam.
Nem emlékszem, hogy a B verzió exportra került volna, lehet a szovjetek ott hagyták valamilyen adósság fejében (?)

Viszont ha T-72M-et használtak a teszthez és azt nem tudták kilőni akkor még siralmasabb volt a helyzet, mert akkor ez azt jelenti, hogy még a másod vonal beli szovjet technikával se bírtak volna el!
Ebben viszont azért nem hiszek, mert az 1978-s M111 "Hetz" elvileg képes volt leküzdeni az alap T-72-esek páncélzatát. Ezért is erősítették meg a későbbi export változatok páncél védelmét a T-72 esetén 16 mm, a T-80 esetén 20 mm-s plusz páncélzattal.
A DM33 vagy az M829 pedig potensebb volt, mint az M111.

"Az export T-72-esre csak a Kontakt-1 ment emlékeim szerint."

Ezt én is így tudom, de ha volt T-72B-jük a teszthez akkor kontakt-5 is volt.

"Az ellen tesztet nem ismerem, de megint csak érdekes, hogy honnan szedett volna bárki T-72B-t és hozzá való top APFSDS lőszert, amikor a szovjetek csak háború esetén adták volna át a legjobb ilyen gránátokat. Legalábbis itthon így volt."

Én úgy tudom, hogy volt az NDK-ban és ott maradt. (De nem biztos, hogy igazam van)
A 3BM42-őt viszont exportálták ha jól emlékszem. (kérdés mikortól) A 3BM32 volt export tilalom alatt. (Ez DU lőszer)

A tesztekhez a németek elvileg a DM33-at használták a saját tankjaiknál.
Kétlem, hogy otthagytak volna T-72B-t. Tökölről még a vasúti felsővezetéket is vitték magukkal. Majd pont egy olyan harckocsit hagynak hátra, amit addig esélye sem volt a nyugatnak megvizsgálni.

Nem, nem. A harckocsid nem azért 42-46 tonna mert te így akarod, hanem azért mert eleve nem csinálhatod nehezebbre, mert nincs olyan harckocsimotorod, amivel kellő fajlagos teljesítményt tudnál elérni. Ha a szovjeteknek lett volna 1500 LE kategóriás hk motorjuk, garantálom, hogy az ő harckocsijaik is a 50plusz ligába játszottak volna.
Ha már fajlagos teljesítmény. Ugyebár kb 50 lóerő a külömbség kb ugyanakkora tömegnél (de itt a Leo 1 van hátrányban) és mégis mekkora előnyt jelent.

Igen. A rakétát csak az elit gárdahadosztályok kapták meg (függetlenül attól, hogy hány hk volt képes indítani). Az ára meg egy Zsiguliéval vetekedett. Vagy valami ilyesmi. Még éleslőni sem nagyon lőttek vele.
Nagyon nem értek egyet. Nézd meg, hogy a T-72 ős koncepcióhoz képest az agyonpakolt és tuningolt T-90 sincs még 50 tonna. Egy három fős harckocsi annyival kisebb, hogy nem lesz 60+ tonnás szörny, mint a Leo2 és az M1. Ergo nem a nem tudunk része a dolognak. Egy 3 fős hk nem lesz ekkora.
A Gripen sem azért kicsi, mert a svéd ipar ne tudna nagyobb és nehezebb gépet építeni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 466
113
Azért logisztika is van a világon: hidaknak bírniuk kell, stb. Szerintem a meglévő infrastruktúra miatt sem erőltették a nehezebb tankokat, és ennek lehetett eredménye az is, hogy a nagyobb teljesítményű motorgyártást is hanyagolták.
Mindenféle motorgyártást hanyagoltak. Lényegében a hetvenes évekig adós maradt az iparuk egy használható dízel kamionmotorral. Addig benzinmotort használt a legtöbb kamionjuk. Sőt ezeket a nyolcvanas évekig sem sikerült lecserélniük. A nyolcvanas években volt alkalmam a Szovjetunióban járni és hatalmas mennyiségű benzines Zil szaladgált az utakon. Voltak modernnek mondható Kamazok is, meg Uralok, de a benzines kamionok egyáltalán nem számítottak ritkaságnak. A BTR-60-70 szériában még a Land Lease alkalmával kapott Studebaker kamionok motorjának akárhányadik modernizációja volt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 725
113
molnibalage

"Kétlem, hogy otthagytak volna T-72B-t. Tökölről még a vasúti felsővezetéket is vitték magukkal. Majd pont egy olyan harckocsit hagynak hátra, amit addig esélye sem volt a nyugatnak megvizsgálni."

Azért nem értem a dolgot, mert elkezdtem keresgélni, hogy honnan valók azok a képek amelyek a T-72B páncélját ábrázolják. És ezek az USA-ból valók. Nah, ők honnan és kitől vásároltak akkor ilyen tankot? Még keresek hátha létezik valahol a válasz.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Kétlem, hogy otthagytak volna T-72B-t. Tökölről még a vasúti felsővezetéket is vitték magukkal. Majd pont egy olyan harckocsit hagynak hátra, amit addig esélye sem volt a nyugatnak megvizsgálni."

Azért nem értem a dolgot, mert elkezdtem keresgélni, hogy honnan valók azok a képek amelyek a T-72B páncélját ábrázolják. És ezek az USA-ból valók. Nah, ők honnan és kitől vásároltak akkor ilyen tankot? Még keresek hátha létezik valahol a válasz.
Szovjet utódállamokból...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Igen, a Gárda elnevezést még a második VH idejében szerezték, de azért ha jól tudom annyiban mégis jelentett külömbséget, hogy általában ezeket jobban szerelték fel.

A DHDSCS-nél biztosan nem, de szerintem máshol sem, ez csak egy nyugati legenda.
Amúgy nem csak gárda, de egyéb jelzői is voltak a hadosztályoknak;
A Kecskemét környékén diszlokált 93. Harkovi, kétszeres Vörös Zászló, Szuvorov, és Kutuzov érdemrenddel kitüntetett gárda gépesített hadosztály fegyverzetének minősége megegyezett a Fehérvár környéki 254. Cserkasszi, Vörös Zászló, Lenin, Szuvorov, és Kutuzov érdemrenddel kitüntetett, Bogdan Hmelickovo gépesített hadosztály fegyverzetével.
Mindkettő a valóságban csak simán első lépcsős alakulat volt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 466
113
Nagyon nem értek egyet. Nézd meg, hogy a T-72 ős koncepcióhoz képest az agyonpakolt és tuningolt T-90 sincs még 50 tonna. Egy három fős harckocsi annyival kisebb, hogy nem lesz 60+ tonnás szörny, mint a Leo2 és az M1. Ergo nem a nem tudunk része a dolognak. Egy 3 fős hk nem lesz ekkora.
A Gripen sem azért kicsi, mert a svéd ipar ne tudna nagyobb és nehezebb gépet építeni...
Viszont a Type-99, ami szintén három fős és amolyan T-72 evolúciónak is nevezhetnénk 54 tonna. Az Type-99A elérte az 58 tonnát. Ok, hogy még nem haladták meg a 60-at, de a helyzet az, hogy tankok esetében a páncél sosem elég vastag. Állandóan maximalizálni fogod a vastagságát, ameddig a fizikai méreteid, motorteljesítmény, talajnyomás stb. stb engedni fogják. Annyi a külömbség, hogy a kínaiak valahogy megszerezték a németektől a MTU MB 873 Ka-501 licencét és ezáltal hosszabb a takarójuk ameddig nyújtózhatnak.
Ami a T-90-et illeti ott sem sikerült jelentősen növelni a motorteljesítményt. Ha jól tudom az AM változatnál sikerült túllépni a bűvös 1000 lóerőt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Python

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 230
17 107
113
Viszont a Type-99, ami szintén három fős és amolyan T-72 evolúciónak is nevezhetnénk 54 tonna. Az Type-99A elérte az 58 tonnát. Ok, hogy még nem haladták meg a 60-at, de a helyzet az, hogy tankok esetében a páncél sosem elég vastag. Állandóan maximalizálni fogod a vastagságát, ameddig a fizikai méreteid, motorteljesítmény, talajnyomás stb. stb engedni fogják. Annyi a külömbség, hogy a kínaiak valahogy megszerezték a németektől a MTU MB 873 Ka-501 licencét és ezáltal hosszabb a takarójuk ameddig nyújtózhatnak.
Ami a T-90-et illeti ott sem sikerült jelentősen növelni a motorteljesítményt. Ha jól tudom az AM változatnál sikerült túllépni a bűvös 1000 lóerőt.
A Type 10-et 48 tonnára írja a wiki teljesen megpakolva.