[BIZTPOL] Szíriai helyzet

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
707
3 020
93
Erdogan furfangos játékos, nem mindig egyszerű követni a külpolitikáját. Fél éve mindenki biztosra vette hogy majd leválnak a NATO-ról ehelyett újra a közös ellenséget lövik nagy hévvel. A szír stratégia egy jelkép, amit azért használ ki a török elnök, mert Putyin is megtette. Ez konkrétan egy ellen-Donbassz. Most nem az európaiak kárára, hanem az oroszok és szövetségesei kárára történik. Erdogan ezért kelt zajt a médiában az ukránok melletti kiállásával. A határok inognak, de meg fognak merevedni, örök tüskét hagyva a keleti szövetségi rendszer lakosainak a szívében. Hosszú távon ez rombolja a szír és az orosz társadalom vezetőikbe vetett bizalmát ami lázadásokhoz és failed state-hez vezet végül. Trump ezt tudja azért támogatja. A frontvonal sose fog megszűnni, annak okán ahogy a Golán fennsík is zsidó kézen marad. Ez egy kivéreztetés lesz, hosszú, de látni hogy a Törököké és a rendszerellenes lázadóké a termékeny megművelhető földek túlnyomó része, míg az Assad rezsim Putyin soha vissza nem fizetendő segélyeire van szorulva hosszú hosszú évekig az élelmezést tekintve. Itt jön a képbe hogy az oroszok elvesztették Ukrajnát, ezzel a megművelhető jó minőségű földek és az olcsó mezőgazdasági import tetemes részét. Hosszú távon az orosz népegészségügynek a szírhez hasonlóan súlyos minőségi kihívásokkal kell majd szembesülnie. És mint Napóleon is megmondta "egy hadsereg a hasán menetel". Szerintem nem kell tovább kifejtenem, hogy ez mekkora egyensúlybeli eltérést fog okozni a két világrendszer között.

Még annyit: szerintem nézd már meg hogy hol bányásznak káliumot és foszfátot a világon, és hogyan is állnak az ismert készletek ezekből a nyersanyagokból a Földön.
Éhen nem fognak halni, ne aggódj.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Köszi ! :):) Bár nem vagyok amatőrnek nevezhető a témában, de nem vagyok fegyverzeti szakértő sem, úgy hogy köszi a kiegészítéseket. (tüzér pk. volt anno a főnököm, tartalékos feltöltéssel 18 buffot vezényelt (mellettem), úgy hogy láttam már pár csúnya csapásmérést, igaz hogy a gyakorlótéren, de volt hogy (célzottan) közvetlen elénk potyogott az egész, na az egy szép cirkusz volt :) A törökökből semmi nem maradt volna azután amiket mi néha lődöztünk, csak egy halom ócskavas)

Ami a bombákat és a tüzérségi lövedékeket illeti, nyilvánvalóan nagy a spórolás, ezért ha lehet a régi elfekvő, amúgy is a felhasználhatósága lejárta környékén lévő készleteket használják el, mert ha nem kerülne rá sor, úgy is meg kéne semmisíteni. Persze ahova és amikor kell, azért mennek az új fegyverekkel a hajszálpontos csapások, tudom ezt én is.

Amúgy néha látszanak olyan felvételek is, amikor a becsapódási porfelhőből elvileg nem pontos találatnak tűnik a csapás, aztán látszik a videon a porfelhőben, hogy a jármű lángol és sorra robbanak benne a lőszerek, tehát pontosabb volt a találat, mint az egy sima video megtekintés után gondolnánk, szóval néha csalóka is tud lenni még a videofelvétel is a találati pontosságot tekintve.


A szó, amit keresel: Repeszhatás..., és lökéshullám. ;)
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 904
15 157
113
22feb_NorthWest_Syria_Map.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 383
113
Erdogan furfangos játékos, nem mindig egyszerű követni a külpolitikáját. Fél éve mindenki biztosra vette hogy majd leválnak a NATO-ról ehelyett újra a közös ellenséget lövik nagy hévvel. A szír stratégia egy jelkép, amit azért használ ki a török elnök, mert Putyin is megtette. Ez konkrétan egy ellen-Donbassz. Most nem az európaiak kárára, hanem az oroszok és szövetségesei kárára történik. Erdogan ezért kelt zajt a médiában az ukránok melletti kiállásával. A határok inognak, de meg fognak merevedni, örök tüskét hagyva a keleti szövetségi rendszer lakosainak a szívében. Hosszú távon ez rombolja a szír és az orosz társadalom vezetőikbe vetett bizalmát ami lázadásokhoz és failed state-hez vezet végül. Trump ezt tudja azért támogatja. A frontvonal sose fog megszűnni, annak okán ahogy a Golán fennsík is zsidó kézen marad. Ez egy kivéreztetés lesz, hosszú, de látni hogy a Törököké és a rendszerellenes lázadóké a termékeny megművelhető földek túlnyomó része, míg az Assad rezsim Putyin soha vissza nem fizetendő segélyeire van szorulva hosszú hosszú évekig az élelmezést tekintve. Itt jön a képbe hogy az oroszok elvesztették Ukrajnát, ezzel a megművelhető jó minőségű földek és az olcsó mezőgazdasági import tetemes részét. Hosszú távon az orosz népegészségügynek a szírhez hasonlóan súlyos minőségi kihívásokkal kell majd szembesülnie. És mint Napóleon is megmondta "egy hadsereg a hasán menetel". Szerintem nem kell tovább kifejtenem, hogy ez mekkora egyensúlybeli eltérést fog okozni a két világrendszer között.
Amugy megvan hogy Oroszorszag mekkora? Szerinted mennyi ott a megmuvelheto terulet, annyi hogy meg se birjak muvelni. Sziriaban a torok martalocok es a mersekelt kannibalok a hegyekbe szorultak vissza az orszag egy kisebb eszaki reszen. A kurdok meg a sivatagban kapalgatnak.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Folytatódik "a kóstolgatás" a továbbiakban is az orosz és az amerikai járőr konvojok között. (orosz kezdeményezésről mindeddig még nem hallottam...:rolleyes:) Előzmények: nemrég volt egy leszorításos eset is, de korábban a szírek is és amerikaik is blokkoltak átmenetileg útszakaszokat a másik előtt. Ilyenből alakult ki a múltkori lakossági atrocitás is, ami két személy halálához vezetett.
"Az amerikai csapatok blokkolják az oroszországi konvojt Szíriában"
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 822
65 383
113
Az orosz mezögazdasâgban szinte korlâtok nèlküli lehetösègek vannak. A fejlödèsnek mèg csak a kezdetén vannak. Az embargónâl jobb nem is törtènhetett velük.
Egy ellen- Donbass lehetöségèvel egyetèrtek. De sziria igenis képes ellátni magât ( nagy rèszben) èlelmiszerrel. Elèg, ha nèzed a videókat a harcokról. A könnyüiparuk is pillanatok alatt beindul. El sem tudtam kèpzelni, hogy Sziriâból rendel a kárpitos bútoranyagot és a rendelès 2 hét alatt meg is jött!
Pedig onnet szoktak hozni. Igaz itthon is van butorszovet gyartas (kb mint a harckocsizoinknal a fegyvernem emlekenek fenntartasa szint mar csak) de valamiert a szir jobb, olcsobb passz.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Friss hírek szíriából
----------------------------------------------------------
A TFSA több helyen ahol a korábbi napokban csapatösszevonásokat hajtottak végre Manbij környékén ma megtámadta a kurd területeket. Én nem tudom mit gondoltak a kurdok, de szerintem azt hitték, kimaradhatnak a török támadásokból. Nyilván az Eufrátesztől keletre Trump megtiltotta Erdogánynak a kurdok vegzásását (gyilkolását). De az az érzésem, hamarosan csörög Erdogány telefonja, és először Trump, aztán Merkel, aztán Macron fog nem baráti üdvözletet mondani neki a kurdok megtámadása miatt. Panaszkodik Erdogány mindenhol, hogy "rendet akar csinálni", de nem más az én véleményem szerint mint a szultáni birodalom hatalmának terjeszkedési kísérlete. Eddig még nem tudok olyan szövetségesről, akit ne vágott volna át, és/vagy ne fenyegetett volna meg. (többek között EU tagokat is, több alkalommal is) A kurdok "próbálták megúszni", hogy ne legyen Erdogánynak "Casus belli" az Idlibi eszkaláció miatt, de Erdogánynak nem szükséges "Casus belli" a kurdok ellen, ok nélkül is képes támadni őket.

A Manbij Katonai Tanács és a TFSA összecsapásokba kezdett Manbijtól északnyugatra, miután a TFSA több falut aknavetőkkel és nehézgépuskákkal kezdte el lőni.

"The Manbij Military Council and TFSA have engaged in clashes northwest of Manbij after the TFSA began shelling several villages with mortars and heavy machine guns"
https://syria.liveuamap.com/en/2020/22-february-the-manbij-military-council-and-tfsa-have-engaged
----------------------------------------------------------
A törökök hivatalosan egy újabb török katona halálát jelentették be szír tüzérségi tűztől, egy újabbat pedig tank lövedékétől, bár valószínűleg ugyan arról az esetről van szó.

https://syria.liveuamap.com/en/2020/22-february-reports-of-another-turkish-soldier-killed-in
https://syria.liveuamap.com/en/2020/22-february-turkish-ministry-of-defense-1-turkish-soldier
----------------------------------------------------------
Erdogán újra fenyegetőzik, és próbálja ideológiával a nemzetközi közvélemény előtt megindokolni a háborúskodásait más országokban. Én a magam részéről nem értek egyet vele. pláne az ISIS előtti és alatti alakoskodása és képmutatása után.

Erdogan: Ha nem atkozunk be Szíriában, Líbiában, a Földközi-tengeren és általában a régióban, az ár a jövőben nagyon magas lesz"

"Erdogan: If we do not interfere in Syria, Libya, the Mediterranean and in the general in region, the price will be very high in the future"
https://syria.liveuamap.com/en/2020/22-february-erdogan-if-we-do-not-interfere-in-syria-libya
----------------------------------------------------------
A szíriai hadsereg kilátásba helyezte, hogy lelőnek minden olyan katonai repülőgépet, amely (gondolom engedély nélkül) belép a szír légtérbe. (ez szerintem a teljes szír légtérre vonatkozik, vagyis az Eufrátesztől keletre eső területekre is ! Ezt nem tudom és nem is akarom kommentálni)

"Syrian army threatens to shot down any military aircraft that entered Syrian air space"
https://syria.liveuamap.com/en/2020/22-february-syrian-army-threatens-to-shot-down-any-military
----------------------------------------------------------
 

szegcsab

Well-Known Member
2015. január 25.
6 904
15 157
113
Egy értelmes hozzászólás.
"Török csapatok a határon. A terrorista lázadók, amelyeket eddig Törökország támogatta, patkányokként halnak meg. Sokan megpróbálnak elmenekülni és áradnak Törökországba. Minden terrorista lázadó pszichózisban, mentális betegségben szenved. Nem lehet őket visszatartani. Katasztrófa ez a török nemzet számára."

 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
4 orosz és három amerikai páncélozott járőr járművek állnak az M4-es út szélén és a behajtókban Amuda közelében. A pontos időpont ismeretlen, de a térkép ma innen jelentette az amerikai és orosz járőr konvoj konfliktust, ahol az amerikai járművekkel blokkolták az orosz járőrök továbbhaladását. Ezen a felvételen külön-külön állanak az út szélén az oroszok, illetve a behajtókban az amerikaiak. Hogy ez az incidens előtt vagy utána volt, arról semmit nem tudni egyenlőre. A második video bővebben említi az okokat, és állítólag az olajkutakhoz vezető utak miatt blokkolták az orosz járőröket. Nos ha azt vesszük, hogy az oroszok jó idő esetén műholdról friss részletes képeket és adatokat nyerhetnek a területről, ennek nem sok értelme van. Talán ez miatt jelentette be a szír kormány, hogy fontolgatják minden szíriai légtérbe belépő / repülő katonai gép lelövését ? Nem tudom, de köze lehet hozzá, mert így (elvileg) nem állhatnának légi oltalom alatt az Eufrátesztől keletre bevonult amerikai erők. De ezek csak fikciók, a valódi okokat egyenlőre nem tudok. (a Patriot lehetséges telepítése a török határra is belejátszhat ebbe)