[HUN] Airbus Helicopters H145M HForce

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 426
113
Csámcsogni való a hétvégére:
http://lhsn.hu/igy-uzemeltetik-a-magyar-h145m-helikoptereket/
Elég érdekes részletekkel - ilyet még korábban nem láttam...
Király!
Még csak a feléig olvastam, de már most látok benne érdekeset. Ahogy gondoltam is, a konfigurációt meghatározó berendezések akár küldetés szinten is variálhatóak modul rendszerben. Kb. mint hogy a milyen periféria van egy laptora rádugva:
A repülési feladat végrehajtása után a helikoptervezető a fedélzeti számítógép lehívható menüjében foglalt adat alapján kitölti a repülési lap megfelelő rovatait (Flight time, Block time). Amennyiben a logisztikai támogatásban foglalt elszámolásban kiemelt berendezés (csörlő, EOS, HForce rendszer) kerül felépítésre, azok üzemidejét a helikoptervezetőnek szintén rögzíteni kell a rendelkezésre álló rovatokban.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ugye, lehet ezt így is csinálni! :D
...csak megjön már az "eszük" egyszer! :D

Ahogy gondoltam is, a konfigurációt meghatározó berendezések akár küldetés szinten is variálhatóak modul rendszerben. Kb. mint hogy a milyen periféria van egy laptora rádugva:
+ ezért mondtam, hogy ha a kellő felszerelés és kiegészitők meg lesznek vásárolva, lehet akár 20db "tank-killer"-ünk, vagy 20db SAR, vagy bármilyen konfig...a lényeg, gyakorlatilag nem tud kiesni "képesség" a 20db-os flottából, mert nagyon rövid időn belül átcuccolhatók a dolgok egy másik gépre és mehet a banzáj...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Ne vicceljünk már.Olvassátok el a Honvédelmi Közlönyt abban benne van minden*.Nem a cég hibája,hogy fogalmatok sincs,arról mi az ami nyilvános és azt hol kell keresni...

*Olvasson utána annak,hogy mire valók a közlönyök aki nem hiszi.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Legyen egy kép a hetedikről is...

H145M-07.jpg
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
"In early 2021 Airbus Helicopters and Israeli firm Rafael will conduct test firings using the latter’s Spike ER munition; qualification should be achieved the following year."

Akkor ez eldőlt. Hamarabb lesz itthon az összes magyar gép, mint ahogy az integrációs teszteket elvégeznék a Spike-ra. Ha még valaki esetleg bizakodott... persze valószínűleg utólag is alkalmassá lehet tenni a gépeket a hordozására és akár még a szerződésben is benne lehet a folyamatos upgrade...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
"In early 2021 Airbus Helicopters and Israeli firm Rafael will conduct test firings using the latter’s Spike ER munition; qualification should be achieved the following year."

Akkor ez eldőlt. Hamarabb lesz itthon az összes magyar gép, mint ahogy az integrációs teszteket elvégeznék a Spike-ra. Ha még valaki esetleg bizakodott... persze valószínűleg utólag is alkalmassá lehet tenni a gépeket a hordozására és akár még a szerződésben is benne lehet a folyamatos upgrade...

Ha programot kell frissíteni, akkor nem nagy cucc.
 
  • Tetszik
Reactions: Denomation

Denomation

Well-Known Member
2019. január 27.
80
390
53
"In early 2021 Airbus Helicopters and Israeli firm Rafael will conduct test firings using the latter’s Spike ER munition; qualification should be achieved the following year."

Akkor ez eldőlt. Hamarabb lesz itthon az összes magyar gép, mint ahogy az integrációs teszteket elvégeznék a Spike-ra. Ha még valaki esetleg bizakodott... persze valószínűleg utólag is alkalmassá lehet tenni a gépeket a hordozására és akár még a szerződésben is benne lehet a folyamatos upgrade...

Épp ellenkezőleg, én most vagyok bizakodóbb. Eddig csönd honolt a spike integrációja körül, csak azon a pár expo-n kiállított makettig jutottak. Talán mi is csak annyit nyilatkoztunk, hogy igény lenne rá. Igy hogy már a németek is terveznek vele “Although the German army envisages an anti-armour mission for the LUH SK fleet” talán nagyobb az esély arra, hogy egyszer tényleg spike - al az oldalukon láthatjuk repkedni a magyar gépeket. Valaki tudja esetleg, hogy milyen munkát jelenthet a jövőben a magyar gépekre integrálni a spike-ot? Esetleg csak egy szoftverfrissítés + némi fegyvertartó konzol, rakétablokk (na meg persze rakéta + képzés) beszerzés? Gondolok itt arra, hogy a HForce rendszer miatt működhetne ez amolyan “plug and play” - ként?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Épp ellenkezőleg, én most vagyok bizakodóbb. Eddig csönd honolt a spike integrációja körül, csak azon a pár expo-n kiállított makettig jutottak. Talán mi is csak annyit nyilatkoztunk, hogy igény lenne rá. Igy hogy már a németek is terveznek vele “Although the German army envisages an anti-armour mission for the LUH SK fleet” talán nagyobb az esély arra, hogy egyszer tényleg spike - al az oldalukon láthatjuk repkedni a magyar gépeket. Valaki tudja esetleg, hogy milyen munkát jelenthet a jövőben a magyar gépekre integrálni a spike-ot? Esetleg csak egy szoftverfrissítés + némi fegyvertartó konzol, rakétablokk (na meg persze rakéta + képzés) beszerzés? Gondolok itt arra, hogy a HForce rendszer miatt működhetne ez amolyan “plug and play” - ként?

Elvileg ez lenne a rendszer lényege. Komolyabb bontás nélkül bővíthető.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Épp ellenkezőleg, én most vagyok bizakodóbb. Eddig csönd honolt a spike integrációja körül, csak azon a pár expo-n kiállított makettig jutottak. Talán mi is csak annyit nyilatkoztunk, hogy igény lenne rá. Igy hogy már a németek is terveznek vele “Although the German army envisages an anti-armour mission for the LUH SK fleet” talán nagyobb az esély arra, hogy egyszer tényleg spike - al az oldalukon láthatjuk repkedni a magyar gépeket. Valaki tudja esetleg, hogy milyen munkát jelenthet a jövőben a magyar gépekre integrálni a spike-ot? Esetleg csak egy szoftverfrissítés + némi fegyvertartó konzol, rakétablokk (na meg persze rakéta + képzés) beszerzés? Gondolok itt arra, hogy a HForce rendszer miatt működhetne ez amolyan “plug and play” - ként?

A Honvédség részéről voltak olyan nyilatkozták hogy majd a H225M-nek lesz páncélelhárító képessége. Mikor érkeznek a H225M-ek, 2023-tól? Na, addigra épp kész lesz az integráció a Hforce rendszerhez. A HForce meg ott lesz mindkét típuson... lehet tovább álmodozni/fantáziálni :)
 
  • Tetszik
Reactions: Denomation
T

Törölt tag 1586

Guest
Akkor ez eldőlt. Hamarabb lesz itthon az összes magyar gép, mint ahogy az integrációs teszteket elvégeznék a Spike-ra. Ha még valaki esetleg bizakodott...
Szerintem @Denomation nél van a pont.
A Spike integrációjához mi kell?
- kell hozzá egy EO / IR torony meg a kabinba ennek a borkormánya - ez már megvan (mármint nem nekünk, csak a típushoz)
- kellenek hozzá a fegyvertartók - ilyet is láttunk már (persze ezeket se a mi gépeinken)
- végül kell hozzá a legfontosabb: egy Mission Computer ami az egész rendszert összefogja. Az általunk vàlasztott Hforc csomaghoz van egy Rockwell FMC-4212 MIC úgyhogy szerintem ezt is kipipálhatjuk.

Kell egy pár lövésztei teszt amit úgy tűnik a Németek szép csendben már lezavartak.

Szerintem innen már csak leginkább papírmunka...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Szerintem @Denomation nél van a pont.
A Spike integrációjához mi kell?
- kell hozzá egy EO / IR torony meg a kabinba ennek a borkormánya - ez már megvan (mármint nem nekünk, csak a típushoz)
- kellenek hozzá a fegyvertartók - ilyet is láttunk már (persze ezeket se a mi gépeinken)
- végül kell hozzá a legfontosabb: egy Mission Computer ami az egész rendszert összefogja. Az általunk vàlasztott Hforc csomaghoz van egy Rockwell FMC-4212 MIC úgyhogy szerintem ezt is kipipálhatjuk.

Kell egy pár lövésztei teszt amit úgy tűnik a Németek szép csendben már lezavartak.

Szerintem innen már csak leginkább papírmunka...

Ha ennyire egyszerű lenne, akkor csak megcsinálták volna már az elmúlt 1 évben... de nem történt semmi, most is ugyanott tart a dolog: ha a németek megrendelik (lesz végre valaki, aki kifizeti az integráció költségeit), akkor lesz ilyen rakéta. A szerb nemirányított rakétákkal hónapokig repültek és lövöldöztek Németországban.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Ha ennyire egyszerű lenne, akkor csak megcsinálták volna már az elmúlt 1 évben... de nem történt semmi, most is ugyanott tart a dolog: ha a németek megrendelik (lesz végre valaki, aki kifizeti az integráció költségeit), akkor lesz ilyen rakéta. A szerb nemirányított rakétákkal hónapokig repültek és lövöldöztek Németországban.

Összekevered szerintem.
Más dolog a típusra integrálni, és más az egyes példányokra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 426
113
Ha ennyire egyszerű lenne, akkor csak megcsinálták volna már az elmúlt 1 évben... de nem történt semmi, most is ugyanott tart a dolog: ha a németek megrendelik (lesz végre valaki, aki kifizeti az integráció költségeit), akkor lesz ilyen rakéta. A szerb nemirányított rakétákkal hónapokig repültek és lövöldöztek Németországban.
Ne felejtsd el, hogy a németek érdeke ezen integráció! Nem csak az Ő helikoptereiknek van rá szükségük, de a német Eurospike Spike ER rakétáiról van szó! Meg Ők fognak ebből a későbbiekben pénzt csinálni.
Ez kb. olyan, mintha a Magyar Honvédségen kérnéd számon, hogy miért nem a már létező Rheinmetall 130mm-es ágyújával rendeljük a Leopardjainkat.
A Magyar Honvédség feladata, hogy olyan fegyverrendszereket tervezzenek beszerezni, amelyek legjobban beilleszthetők a jövő hadrendjébe. Gondolom a szerződésekben benne van az ATGM képesség is, aminek az integrációjára a gyártó határidőket vállalt. Ha nekünk ezek megfelelnek, akkor megrendeljük/tük. Értelemszerűen az ATGM integráció az egyik legutolsó a magyar rendszeresítési folyamatban. Senkit nem hajt a tatár.
Jelenleg szerintem a szükséges pilóták fele sem áll rendelkezésre a 20 gépre. Miről beszélünk?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Ne felejtsd el, hogy a németek érdeke ezen integráció! Nem csak az Ő helikoptereiknek van rá szükségük, de a német Eurospike Spike ER rakétáiról van szó! Meg Ők fognak ebből a későbbiekben pénzt csinálni.
Ez kb. olyan, mintha a Magyar Honvédségen kérnéd számon, hogy miért nem a már létező Rheinmetall 130mm-es ágyújával rendeljük a Leopardjainkat.
A Magyar Honvédség feladata, hogy olyan fegyverrendszereket tervezzenek beszerezni, amelyek legjobban beilleszthetők a jövő hadrendjébe. Gondolom a szerződésekben benne van az ATGM képesség is, aminek az integrációjára a gyártó határidőket vállalt. Ha nekünk ezek megfelelnek, akkor megrendeljük/tük. Értelemszerűen az ATGM integráció az egyik legutolsó a magyar rendszeresítési folyamatban. Senkit nem hajt a tatár.
Jelenleg szerintem a szükséges pilóták fele sem áll rendelkezésre a 20 gépre. Miről beszélünk?

A gyártó 2018 vége óta mondja hogy következő évben a páncéltörő rakéták integrációja jön. Most is ugyanezt mondják... majd a következő évben, 2021-ben elkezdik az integrációs munkákat. Ezek szerint senkinek sem sürgős a rakéta.

És megint a HM kommunikációja... kezdetben volt hogy lesz minden, aztán legutóbb már azt nyilatkozták hogy a "jelenleg elérhető legmagasabb szintet" rendelték meg.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Összekevered szerintem.
Más dolog a típusra integrálni, és más az egyes példányokra.

Jelenleg a Spike sem a H145M-re, se a H225M-re nincs integrálva, ha jól emlékszem.
A Rudi által felsorolt dolgok a két típusban azonosak, mert a Hforce részei.
Nyilván a függesztési, eltávolodási, indítási stb. teszteket minden típusra külön el kell végezni.
De lehet hogy félreértjük egymást.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz