A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 791
30 573
113
A GYHJ-ket egy kalap alá vették a PSZH-kal.
Kevés olyan ország volt aki szívta a fogát, pont akkor is egy összeomlás volt, az oroszok utólag kezdek el variálni, ahogy felszívták magukat az olaj exporton.
Ha a bécsi dokumentumban leírták, hogy a 20 mm-nél nagyobb űrméretű fegyverrel felszerelt harcjármű gyhj, akkor jó. Akkor ma már minden az. Az én szemléletemen ez nem változtat, szerintem van különbség egy BTR-80A és egy Bradley M2 között. Akkor is ha utóbbinak kisebb a gépágyúja.
Ez egy jó kérdés,hogy mi micsoda.Ha az ellennek nincs komoly fegyverzete az alap lövészfegyvereken kivül,a dedikáltan PSZH BTR is alkalmazható GyHJ-ként.Viszont ha olyan jol el van látva páncéltörő eszközökkel,és a terep is segitti,akor meg a Puma se.
Jó példa az izraeliek,akiknek máig nincs dedikált GyHJ-vük,miközben azon a módon alkalmazták az idönként a bevetés korszakához képest nagyon elavult alapkonstrukcióju PSZHikat.
Szóval nehéz pontosan definiálni,de elég ránézzni egy járgányra,hogy lássa az ember,hogy micsoda
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 820
117 995
113
Naszóval,hogy visszatérjek a török csodákhoz.
Az ACV nem török fejlesztés,az amerikai FMC AIFV licence.Az ACV15 az alap apc változat,az ACV19 meg ennek könnyű IFV változata.Kaplan a továbbfejlesztett "nehéz" IFV változat.Igazábol a sötét ló a Kaplan.A többi nagyon is kiforrott,bevált jármű.Ha a Kaplan megüti a mércét,akkor lehet gondolkodni rajta.Akkor egy olyan tipuscsalád lenne,ami lefedi a nehéz dd páncélozott harcjárműigényét.Mert nem csak IFV kell annak,hanem egy halom féle egyébb jármű is.Oroszok is sokat kinlódtak az MT-LB pótlásával.
A török gépek jól át lettek tanulmányozva. Nem véletlen, hogy csak a terepjáróik után érdeklődünk komolyan.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Németnél is megvan a megkülönböztetés,már a nevében is.Spz=BMP,TPZ=BTR


Megy itt az agyalás, hogy Puma , KF31 vagy KF41 legyen. Most a használtakat hagyjuk, én személy szerint Leo mennyiségű Pumával is kiegyeznék. Viszont ha már a láncos IFV-nél tartunk, azért kevesebb szó esik az Ascodról, pedig a gyártás itt van a szomszédban, esetleg nem tudnánk a gyártásában részt vállalni? A kerekeseknél ugyanúgy el tudnám képzelni a Pandurt, tudom a csehek csak migráns kergetőnek hívják, de még sem egy BTR. Perpillanat nem tudom, hogy mely ország rendelt láncos IFV-t vagy kerekes IFV-t és APC-t . Akkor esetleg lehetne ezzel jó üzletet kötni. Szerintem ha veszünk APC-t azért ne 4x4 vegyünk már. Lett írva a fórumba a Fuchs, de azért APC-nek mégse, szerintem minimum 6x6-os. Patria,Pars, vagy esetleg Nexter. Még egy észrevétel: én az Ascod-ot meg az FNSS-es Kaplant nagyon összevetném. Én mindenesetre kíváncsi vagyok, ki mit fog visszamondani, ugye perpillanat vadászgépek nem kellenek , a szállítók elférnének, de ugye megy a pénzpocsékolás az AN26-ba, egyáltalán majd berepülhetnek majd a nyugati légtérbe ezek a gépek? Ilyen erővel vehettünk volna ilyen idős C130-at.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 820
117 995
113
Megy itt az agyalás, hogy Puma , KF31 vagy KF41 legyen. Most a használtakat hagyjuk, én személy szerint Leo mennyiségű Pumával is kiegyeznék. Viszont ha már a láncos IFV-nél tartunk, azért kevesebb szó esik az Ascodról, pedig a gyártás itt van a szomszédban, esetleg nem tudnánk a gyártásában részt vállalni? A kerekeseknél ugyanúgy el tudnám képzelni a Pandurt, tudom a csehek csak migráns kergetőnek hívják, de még sem egy BTR. Perpillanat nem tudom, hogy mely ország rendelt láncos IFV-t vagy kerekes IFV-t és APC-t . Akkor esetleg lehetne ezzel jó üzletet kötni. Szerintem ha veszünk APC-t azért ne 4x4 vegyünk már. Lett írva a fórumba a Fuchs, de azért APC-nek mégse, szerintem minimum 6x6-os. Patria,Pars, vagy esetleg Nexter. Még egy észrevétel: én az Ascod-ot meg az FNSS-es Kaplant nagyon összevetném. Én mindenesetre kíváncsi vagyok, ki mit fog visszamondani, ugye perpillanat vadászgépek nem kellenek , a szállítók elférnének, de ugye megy a pénzpocsékolás az AN26-ba, egyáltalán majd berepülhetnek majd a nyugati légtérbe ezek a gépek? Ilyen erővel vehettünk volna ilyen idős C130-at.
Imádom, hogy nem számolsz se kiképzést se semmit.....
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Egy szóval sem irtam,hogy nekünk a Lynx lenne a jó.
Az oroszok elektronikailag el vannak maradva,de most nem ez a lényeg.A hagyományos orosz lövészjármű koncepció itt a lényeg,ami könnyebb,mozgékonyabb,de tűzerősebb járműre épit.Ennek sokrétű oka van,de elsősorban földrajzi,katonaföldrajzi.
Sokszor kifejtettem,hogy szerintem számunkra is szükséges,hogy a tűzerőt és a mozgékonyságot a védelem elé helyezzük.Én kifejezetten egy kerekes gyalogsági harcjárműcsalád pártján vagyok,ami a logisztikai harctéri szállitótol az összes szükséges támogató/kisegitő változaton át az alapbol úszóképes,de modulárisan a nehéz(kerekes) IFV szintig felpáncélozható változatig tart,és lehetőleg viszonylag egyszerűen és olcsón üzemeltethető.Ez momentán a Pátria XP.Ez a járműcsalád kész van,de még bőven van benne fejlesztési potenciál.Még az általam megkivánt torony is könnyen kivitelezhető.

Harctéri logisztikai jármű,sebesültszállitó,páncélvadász,SHORAD,AAA,felderitő,tüzérségi felderitő,lokátorhordozó,REH jármű,rohamutász,parancsnoki vezetési pont,meg még a toronyórát láncostul hordozó kitudja hányféle változat....

A sebesült szállító, páncélvadász, légvédelmi, vezetési pont, lokátorhordozó járműveknek túl drága és túl nagy tudású, más szempontból, meg túl kicsi belső terű a Puma teste, ezeket olcsóbb más járművekből kialakítani.
Egyik oldalról előny lehetne az azonos alapjármű, logisztikai kiképzési és egy kicsit harcászati szempontból, de ilyen drága járműveknél ez már nem éri meg.
A németek is belátták ezt, a Pumából maguknak nem csináltak különböző altváltozatokat. A harckocsikhoz egyre közelítő tömeg miatt tényleg olcsóbb egy Bergepanther, vagy Wisent, mint egy Puma alvázas vontató. Talán jobb is, csak Leopard 2 harckocsi kell hozzá az adott haderőbe, és máris gazdaságosabb.

Ha így nézzük, akkor már a Puma csomaghoz vettük talán vontatót is. Meg hídvetőt, műszaki gépet, és a Lynxhez is ezek lesznek.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 791
30 573
113
A török gépek jól át lettek tanulmányozva. Nem véletlen, hogy csak a terepjáróik után érdeklődünk komolyan.
Mivel semmi se nyilvános,ezt nem tudtam.Bár azt se tudom,hogy mi volt a szempontrendszer,és hogyan történt ez a tanulmányozás.Mert ami nem tartalmaz gyakorlati próbát,az nekem tan tanulmányozás,csak nézzelődés.
A sebesült szállító, páncélvadász, légvédelmi, vezetési pont, lokátorhordozó járműveknek túl drága és túl nagy tudású, más szempontból, meg túl kicsi belső terű a Puma teste, ezeket olcsóbb más járművekből kialakítani.
Egyik oldalról előny lehetne az azonos alapjármű, logisztikai kiképzési és egy kicsit harcászati szempontból, de ilyen drága járműveknél ez már nem éri meg.
A németek is belátták ezt, a Pumából maguknak nem csináltak különböző altváltozatokat. A harckocsikhoz egyre közelítő tömeg miatt tényleg olcsóbb egy Bergepanther, vagy Wisent, mint egy Puma alvázas vontató. Talán jobb is, csak Leopard 2 harckocsi kell hozzá az adott haderőbe, és máris gazdaságosabb.

Ha így nézzük, akkor már a Puma csomaghoz vettük talán vontatót is. Meg hídvetőt, műszaki gépet, és a Lynxhez is ezek lesznek.
Aműszaki hk és a hidvető csak 2fajta a szükséges seregnyiböl.Nyilvánvaló,hogy a Puma túl drága alapjármű platformnak.Pedig eredetileg a tervezés elején annak szánták.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Azt azért kétlem, hogy a két hete súlyosabbra fordult válság miatt a toborzó rendszer már nem bírja a jelentkezőket. Ez lehet, hogy egy információs művelet része, a munkanélküliség növekedését negligáló üzenet, mondván, ezek nem növelik azt, hisz így katona meg rendőr lesz belőlük.
Az is lehet, hogy ha tényleg több a jelentkező (ami a bürokratikus rendszer miatt nem tegnapi adat), akkor a korszerű eszközök beérkezése az eddig várakozókat, bizonytalanokat elkezdte a toborzó irodák felé terelni, most tavasszal.
Van már új helikopter, látszik már az új tank, új kézifegyverek. Ezek vonzzák a fiatalokat. Tavaly Budaörsön hallottam, hogy van olyan fegyvernem, ahol állandó túljelentkezés van, ha nyílnak az új helyek azonnal duplázódhat a létszám.

Simán lehet igaz, csak éppen fordítva. Úgy, hogy egy fos a toborzórendszer talán.
Hova van állandó túljelentkezés, a vezérkarba? :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 820
117 995
113
Mivel semmi se nyilvános,ezt nem tudtam.Bár azt se tudom,hogy mi volt a szempontrendszer,és hogyan történt ez a tanulmányozás.Mert ami nem tartalmaz gyakorlati próbát,az nekem tan tanulmányozás,csak nézzelődés.

Aműszaki hk és a hidvető csak 2fajta a szükséges seregnyiböl.Nyilvánvaló,hogy a Puma túl drága alapjármű platformnak.Pedig eredetileg a tervezés elején annak szánták.
Ki mondta, hogy nem volt gyakorlati próba ? :cool:;)
 
G

Galthran

Guest
Bazz amit most veszünk az lesz 30 évig utána ha egy 40 éves (vagy majdnem 60) fostaligát veszünk kurvára nem vagyunk előbbre semmivel. A tankok jönnek a francnak akarsz m60-ast még?

Ezt hogy hoztad össze.
- ad 1. Ha nincs pénz, akkor a BTR ingyen van, csak fenntartani kell. Ez sem lesz kevés!
- ad 2. Attól, hogy valami használt, még nem ingyen van. Ha valaki lelakott szarját veszed meg, akkor ott még a felújításra is költeni kell, mert azt ő pont azért cseréli le, mert már nem éri meg neki rendszerbe tartani. Meg utána ugyan úgy a fenntartására. Arról nem is beszélve, hogy az "új" eszköz rendszerbe állítása is pénzbe kerül. A komplett állományt át kell képezni, ami meg nem 2 perc, és nem 2 fillér.

Távol álljon tőlem, hogy a BTR-eket favorizáljam, de az ilyen M60-asok, meg használt Bradley-ktől mentsen meg minket a jószerencse. (Arról nem is beszélve, hogy a törökök Idlib-be is az M60-asaikat küldik, tehát messze nincs az még náluk selejtezés előtt)
A horvátok kaptak "ajándékba" 60db M2A2-t ami minimum 120-300M USD közötti összegbe kerül, hogy egyáltalán használható állapotba kerüljenek. Ebből az ERIP programban 25M USD a Pentagon magára vállal.
25mm-es ágyúval....;)

Más:
Ha már BTR, akkor ezt a tanulmányt miért nem használták fel és cserélték a gumik típusát?
Ugye át kellett volna alakítani a keréktárcsákat, de ha egy eredeti BTR gumi 1M HUF, egy 20"-os Continental meg 165.000HUF, akkor a különbségből csak kijött volna az új tárcsák legyártása, nem? És azokon onnantól csak a gumikat kell cserélgetni.
Épp most mentünk át zuhanórepülésbe. Én elhiszem hogy mindenki csúcsmodern dolgokat akar de kötve hiszem hogy lesz rá pénz. ez lesz az utolsó amire költeni fognak, előbb munkát kéne találni ha vége van ennek a szaros járványnak. szóval jó hogy jön pár új leopard tank de azt 10 év múlva meg is lehet felezni a klasszikus ridegtartásos módszer miatt.. nem hiszek abban, hogy ez változni fog
ezért próbálnék más, olcsóbb megoldást találni, emiatt mondtam a használt cuccokat, nem feltétlen a törökök szarjai kellenek csak ez volt az első amiről olvasgattam
Én úgy tudom, hogy a gyalogsági harcjármű és a páncélozott szállító harcjármű között a legfontosabb különbség, hogy az előbbi képes harcolni a harckocsik ellen, mert van erre dedikált fegyverzete, jellemzően egy irányított páncéltörő rakéta. Ebben szerintem az oroszok elsők voltak a hatvanas évek végén.
Gondolom, nem az dönti el, hogy egy jármű gyártója, vagy alkalmazója minek nevezi, hanem a valódi képességei.
kicsit összekuszált ez a téma, a cseheknek van páncéltörő rakéta a kerekes páncélozott szállítóikon. azok minek számítanak?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 820
117 995
113
Épp most mentünk át zuhanórepülésbe. Én elhiszem hogy mindenki csúcsmodern dolgokat akar de kötve hiszem hogy lesz rá pénz. ez lesz az utolsó amire költeni fognak, előbb munkát kéne találni ha vége van ennek a szaros járványnak. szóval jó hogy jön pár új leopard tank de azt 10 év múlva meg is lehet felezni a klasszikus ridegtartásos módszer miatt.. nem hiszek abban, hogy ez változni fog
ezért próbálnék más, olcsóbb megoldást találni, emiatt mondtam a használt cuccokat, nem feltétlen a törökök szarjai kellenek csak ez volt az első amiről olvasgattam

kicsit összekuszált ez a téma, a cseheknek van páncéltörő rakéta a kerekes páncélozott szállítóikon. azok minek számítanak?
A németek konkrétan megmondták, hogy kell tartani a gépeket vagy ugrik a gyári garancia, szóval a ridegtartás kifújt.

Amúgy az ilyen jellegű ATGM hordozó platformok páncélvadásznak számítanak.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 795
113
k. szóval jó hogy jön pár új leopard tank de azt 10 év múlva meg is lehet felezni a klasszikus ridegtartásos módszer miatt.. nem hiszek abban, hogy ez változni fog
Nincs garancia semmire, de ha az új helikopterek tárolásából indulunk ki, akkor ott puccba vágták a hangárt. A héten linkeltem, hogy a tatai felújításról is volt 2018-ban pályázat. Persze, hogy történt-e vmi azt én nem tudom, de más talán.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Épp most mentünk át zuhanórepülésbe. Én elhiszem hogy mindenki csúcsmodern dolgokat akar de kötve hiszem hogy lesz rá pénz. ez lesz az utolsó amire költeni fognak, előbb munkát kéne találni ha vége van ennek a szaros járványnak. szóval jó hogy jön pár új leopard tank de azt 10 év múlva meg is lehet felezni a klasszikus ridegtartásos módszer miatt.. nem hiszek abban, hogy ez változni fog
ezért próbálnék más, olcsóbb megoldást találni, emiatt mondtam a használt cuccokat, nem feltétlen a törökök szarjai kellenek csak ez volt az első amiről olvasgattam

kicsit összekuszált ez a téma, a cseheknek van páncéltörő rakéta a kerekes páncélozott szállítóikon. azok minek számítanak?
Az fel sem merült benned, hogy a BTR-ek az eredetileg eltervezetthez képest +1-2 évig továbbüzemelnek?
Amikor meg meglesz rá a lóvé, akkor mehet a beszerzés?
A Leokkal össze tud állni a közepes dandár. A nehéz dandár csak '28-ra kell, hogy összeálljon.
Az innentől számítva 8 év!
Ha most vállalsz egy gyereket, addigra már másodikos lesz!
Nagyon bő az időkeret!
Ilyenkor jön ki a Z2026-tal kapcsolatban, hogy a politikusoknak igen kényelmes, ha nincsen kész menetrend...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Épp most mentünk át zuhanórepülésbe. Én elhiszem hogy mindenki csúcsmodern dolgokat akar de kötve hiszem hogy lesz rá pénz. ez lesz az utolsó amire költeni fognak, előbb munkát kéne találni ha vége van ennek a szaros járványnak. szóval jó hogy jön pár új leopard tank de azt 10 év múlva meg is lehet felezni a klasszikus ridegtartásos módszer miatt.. nem hiszek abban, hogy ez változni fog
ezért próbálnék más, olcsóbb megoldást találni, emiatt mondtam a használt cuccokat, nem feltétlen a törökök szarjai kellenek csak ez volt az első amiről olvasgattam

kicsit összekuszált ez a téma, a cseheknek van páncéltörő rakéta a kerekes páncélozott szállítóikon. azok minek számítanak?
A kerék nem lényeges elméletileg.
De, ha egy komoly harcértékkel bíró, védett harcjárművet szeretnél IFV-nek eladni, akkor annak tömege egyértelműen lánctalpas futóművet kíván. Emiatt a komoly IFV-k mind lánctalpasok, de ha egy 8x8-as harcjármű képes egy lövészraj harcát támogatni és megvédeni magát a harckocsiktól (rakétával), akkor az lehet IFV. Szerintem. Viszont ez ritka, meg a jövőben még ritkább lesz, bár vannak ellenvélemények a kiváló európai közúthálózat, stb. miatt. Én a Boxer jól fel fegyverzett változatait ide sorolnám, de nem szimpatikus a 30+ tonnás harci tömeg. Közúti korlát is 32-33 tonna, nem véletlenül.
 
  • Tetszik
Reactions: Galthran