[HUN] Kerekes páncélozott harcjárművek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Hat, ez a brazil szallitoba nem megy be sehogyan sem. Mondjuk nem meglepo, az A400M eleve a Puma ill Boxer kore lett tervezve, a brazil nem.
Viszont a Patriat be lehet ugyeskedni a brazilba is, ujabb erv a Boxerrel szemben, hacsak nem Atlasokat vesznek szallitogepeknek...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
tkBXHN8.jpg


artec-MOD-Industry-days.jpg

Sokkal szimpatikusabb mint a torok csoda.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Itt megvannak az alapvető méretek, bár külön-külön:
http://www.artec-boxer.com/index.php?id=9





Leszerelt toronnyal/RWS-szel bármelyik verzió belefér. A KC-390 rakterének rámpa utáni első 4.5 méteres hosszán a magasság 3.2 méter (a további 8.2 méteren már csak 2.95 méter a belmagasság), szóval amelyiknek a "mission modulját" 3.2 méter magasság alá lehet "csupaszítani", azt elvileg be lehet tenni. Persze ez nyilván macerásabb, mint egy olyan gépbe tenni, amibe mókolás nélkül is befér.
Csak akkor, ha jó a súlypont helyzete. Láttam rajzot, de jó lenne látni is leszállni már.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Nem hinném, hogy a debreceni dandárnál majd azon a kilenc darab 8x8-as MEDEVAC Boxeren fognak garasoskodni, amire ott a három zászlóalj kilenc századának szüksége lesz! Már csak azért sem, mert a MEDEVAC járműnek onnan kell kihoznia a sérülteket, ahova azokat az IFV és APC járműveik bevitték így már a gondolat is irracionális lenne, hogy eltérő jármű legyen!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Nem hinném, hogy a debreceni dandárnál majd azon a kilenc darab 8x8-as MEDEVAC Boxeren fognak garasoskodni, amire ott a három zászlóalj kilenc századának szüksége lesz! Már csak azért sem, mert a MEDEVAC járműnek onnan kell kihoznia a sérülteket, ahova azokat az IFV és APC járműveik bevitték így már a gondolat is irracionális lenne, hogy eltérő jármű legyen!

Milyen számítással jött ez már megint ki meg milyen harcászati elv alapján?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Milyen számítással jött ez már megint ki meg milyen harcászati elv alapján?
Az SBCT-ből indultam ki, ott századonként van egy MEV. Ők a legtapasztaltabbak ezen a téren, éveken át bevetésen voltak Irakban például.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Az SBCT-ből indultam ki, ott századonként van egy MEV. Ők a legtapasztaltabbak ezen a téren, éveken át bevetésen voltak Irakban például.

De nem járkál előre a mentő,hozza viszik a sebesültet vagy van egy gyűjtőpont és odaviszik a sebesültet ahová érte megy a mentő.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 399
113
Nem hinném, hogy a debreceni dandárnál majd azon a kilenc darab 8x8-as MEDEVAC Boxeren fognak garasoskodni, amire ott a három zászlóalj kilenc századának szüksége lesz! Már csak azért sem, mert a MEDEVAC járműnek onnan kell kihoznia a sérülteket, ahova azokat az IFV és APC járműveik bevitték így már a gondolat is irracionális lenne, hogy eltérő jármű legyen!
Segíts nekem:
A Bundeswehr a PUMA zászlóaljaiban milyen medevac járművet használ? Vagy a US Army a Bradley zászlóaljaiban?
Az angol Ajax-nak sincs saját Medevac verziója.
Egyáltalán törvényszerű, hogy a MEDEVAC jármű azonos alapú legyen, mint a zászlóalj basic járműve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Segíts nekem:
A Bundeswehr a PUMA zászlóaljaiban milyen medevac járművet használ? Vagy a US Army a Bradley zászlóaljaiban?
Az angol Ajax-nak sincs saját Medevac verziója.
Egyáltalán törvényszerű, hogy a MEDEVAC jármű azonos alapú legyen, mint a zászlóalj basic járműve.

Valószínűleg Puma.Az amiknál meg ha jól rémlik M113.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 399
113
Valószínűleg Puma.Az amiknál meg ha jól rémlik M113.

A PUMA-nak nincs medevac verziója.
Így néz ki a BW. Még csak törekvések vannak az egységesítésre.

Itthon egyáltalan rendszerbe került a hazai fejlesztésű BTR alapú sebesültkihordó? Mert
Mert én még mindenhol csak az Unimogokat láttam. Meg talán van Merci terepjáró alapú is ugye?

Az amerikaiaknál most rendelték meg az AMPV-t, ami ugyan Bradley alapokon nyugszik, de az már messze nem az.

Szerintem 2 módszer életképes.
Vagy egyezzen meg a bázis járművel, vagy legyen egy egységes support role járműcsalád aminek minden kiegészítő feladatra van verziója.
A bázisjárműves az ideális kétségtelen, de ez egy jóval drágább megoldás. Mondjuk egy Boxer sebesültkihordó árából kihozol 5-6db JLTV, Movag Eagle, Jelcin, Dingo, vagy ha már, akkor Komondor, stb. alapú sebesülthordót. A Jelcin is pl. Stanag 4-ig páncélozható, és aknavédett is.
De nem csak a vételáron spórolsz ezzel, de a logisztikának is könnyebb lesz itatni egy 10-15 tonnás 4x4-et (esetleg 6x6-ot) mint egy 30+ tonnás Boxert.
De úgy alapvetően is sokkal kisebb lesz a logisztikai lábnyoma a haderődnek, ha a kiegészítő feladatokat nem a rohadt drága (8x8) bázisjárművel intézed.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and SilvioD

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Segíts nekem:
A Bundeswehr a PUMA zászlóaljaiban milyen medevac járművet használ? Vagy a US Army a Bradley zászlóaljaiban?
Az angol Ajax-nak sincs saját Medevac verziója.
Egyáltalán törvényszerű, hogy a MEDEVAC jármű azonos alapú legyen, mint a zászlóalj basic járműve.
M113A2 GE Krankenkraftwagen
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
A PUMA-nak nincs medevac verziója.
Így néz ki a BW. Még csak törekvések vannak az egységesítésre.

Itthon egyáltalan rendszerbe került a hazai fejlesztésű BTR alapú sebesültkihordó? Mert
Mert én még mindenhol csak az Unimogokat láttam. Meg talán van Merci terepjáró alapú is ugye?

Az amerikaiaknál most rendelték meg az AMPV-t, ami ugyan Bradley alapokon nyugszik, de az már messze nem az.

Szerintem 2 módszer életképes.
Vagy egyezzen meg a bázis járművel, vagy legyen egy egységes support role járműcsalád aminek minden kiegészítő feladatra van verziója.
A bázisjárműves az ideális kétségtelen, de ez egy jóval drágább megoldás. Mondjuk egy Boxer sebesültkihordó árából kihozol 5-6db JLTV, Movag Eagle, Jelcin, Dingo, vagy ha már, akkor Komondor, stb. alapú sebesülthordót. A Jelcin is pl. Stanag 4-ig páncélozható, és aknavédett is.
De nem csak a vételáron spórolsz ezzel, de a logisztikának is könnyebb lesz itatni egy 10-15 tonnás 4x4-et (esetleg 6x6-ot) mint egy 30+ tonnás Boxert.
De úgy alapvetően is sokkal kisebb lesz a logisztikai lábnyoma a haderődnek, ha a kiegészítő feladatokat nem a rohadt drága (8x8) bázisjárművel intézed.

Puma...Folyton keverem a Boxerrel
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 487
14 276
113
K

kamm

Guest
Valószínűleg Puma.Az amiknál meg ha jól rémlik M113.

Tul kicsi lenne - Strykerbol van:


A PUMA-nak nincs medevac verziója.
Így néz ki a BW. Még csak törekvések vannak az egységesítésre.

Itthon egyáltalan rendszerbe került a hazai fejlesztésű BTR alapú sebesültkihordó? Mert
Mert én még mindenhol csak az Unimogokat láttam. Meg talán van Merci terepjáró alapú is ugye?

Az amerikaiaknál most rendelték meg az AMPV-t, ami ugyan Bradley alapokon nyugszik, de az már messze nem az.

Szerintem 2 módszer életképes.
Vagy egyezzen meg a bázis járművel, vagy legyen egy egységes support role járműcsalád aminek minden kiegészítő feladatra van verziója.
A bázisjárműves az ideális kétségtelen, de ez egy jóval drágább megoldás. Mondjuk egy Boxer sebesültkihordó árából kihozol 5-6db JLTV, Movag Eagle, Jelcin, Dingo, vagy ha már, akkor Komondor, stb. alapú sebesülthordót. A Jelcin is pl. Stanag 4-ig páncélozható, és aknavédett is.
De nem csak a vételáron spórolsz ezzel, de a logisztikának is könnyebb lesz itatni egy 10-15 tonnás 4x4-et (esetleg 6x6-ot) mint egy 30+ tonnás Boxert.
De úgy alapvetően is sokkal kisebb lesz a logisztikai lábnyoma a haderődnek, ha a kiegészítő feladatokat nem a rohadt drága (8x8) bázisjárművel intézed.

Fene tudja, a kifogas az lesz majd, hogy nem megy be oda, ahova a lancos... en mondjuk ezt nem hiszem.
Arban mindenkeppen olcsobb a kerekes, az vilagos (BTW alig akartam elhinni, hogy egy fullos Puma $10M korul jar, mig egy totalisan kipimpelt Patria $4M alatt marad.)
Ugyanakkor ha kerekes lesz, akkor megint egy erv a Patriak ill Rozsomak mellett - abbol ugyanis eleve van medevac tipus (annal indul a video):