Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

torsen

Guest
Tanulság! A svédek és az olaszok is jobban kezelték a járványt mint mi. :D
Az a baj, hogy ezt senki sem hiszi el.

A következő a gond a számaiddal.
A svéd 7,3% Stockholmra vonatkozik és nem Svédországra. Stockholm a legfertőzöttebb. Ezt a 1,5 milliós várost számítottad 10 millió svédre. Ráadásul a stockholmi adat sem mérvadó. Véletlenszerű 1.000 véradó volt és nem reprezentatív minta.
Az olasz adatot nem ismerem, de gyanítom az sem reprezentatív minta lesz. Ugyanis ilyet csak mi vegeztünk, ilyen nagy tömegben. Talan szlovén is volt, de csak 42%-os részvétellel.

Nincsenek gonodk a számaimmal, mert azt írtam, "körülbelül". Becslés. Amíg azonban nincs védőoltás, addig azzal kell számolni, hogy különböző sebességgel ugyan, de nagyjából minden ország eljut egy erős átfertőződésig...ebben az olaszok meg a svédek előttünk vannak és eddig kisebb halálozással. Csak ennyit írtam. Nem támadtam meg a nagyszerű magyar védekezést.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Akkor minek van értelme? Mitől lesz sikeres a járványkezelés?

Szerintem már sikeres a járványkezelés.
Én a különböző statisztikáknak az összevetését tartom feleslegesnek, hiszen nincs egy nemzetközi standard, hogy ki számít a járvány tényleges áldozatának és ki az akinél "csak" kísérő betegségről beszélünk (és amúgy is meghalt volna valami másban). Ahogy korábban is írtam, minden ország úgy számolja a halottakat, ahogy neki tetszik.
Sőt voltak olyan hírek is, hogy egyes országokban csak azokat számították bele az áldozatok számába, akik kórházban haltak meg. Ez így teljesen torz induló adatokat szolgáltat bármilyen összevetéshez.
 
T

torsen

Guest
Akkor minek van értelme? Mitől lesz sikeres a járványkezelés?

Vagy mi alap
Szerintem már sikeres a járványkezelés.
Én a különböző statisztikáknak az összevetését tartom feleslegesnek, hiszen nincs egy nemzetközi standard, hogy ki számít a járvány tényleges áldozatának és ki az akinél "csak" kísérő betegségről beszélünk (és amúgy is meghalt volna valami másban). Ahogy korábban is írtam, minden ország úgy számolja a halottakat, ahogy neki tetszik.
Sőt voltak olyan hírek is, hogy egyes országokban csak azokat számították bele az áldozatok számába, akik kórházban haltak meg. Ez így teljesen torz induló adatokat szolgáltat bármilyen összevetéshez.

Oké, mindenben igazad van. DE akkor "egyes országok" (vagy annak polgárai) ne minősítsék a másik ország intézkedéseit.Mert onnan indultunk hogy "És hogy megadjuk a svéd modellnek a kegyelemdöfést". Majd megadják a svédek. Engem csak az basz fel, hogy egyesekazt gondolják, hogy végre van fogásuk a migránssimogató, genderpártoló, ultraliberális svédeken. Közben a számok, meg a svédek...mást mondanak.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
Nincsenek gonodk a számaimmal, mert azt írtam, "körülbelül". Becslés. Amíg azonban nincs védőoltás, addig azzal kell számolni, hogy különböző sebességgel ugyan, de nagyjából minden ország eljut egy erős átfertőződésig...ebben az olaszok meg a svédek előttünk vannak és eddig kisebb halálozással. Csak ennyit írtam. Nem támadtam meg a nagyszerű magyar védekezést.

Rossz az alapfelvetésed.
Te abból indulsz ki, hogy mindenképpen a természetesen úton létrejövő nyájimmunitás a végső kimenet. Abból hogy úgy s mindenkinél a társadalom ugyanannyi része fertőződik majd meg csak van akinél lassabban és van akinél gyorsabban. Ezért osztod el a halottak számát az átfertőzöttekével. Azt akarod kiolvasni az adatokból, hogy mire elérjük a nyájimmunitást, Magyarországon majd több halott lesz, mint Svédországban.
Pedig a tény az, hogy a két, kb ugyanolyan lakosságú ország közül Magyarországon egy nagyságrenddel kevesebb a halott, mert egy nagyságrenddel kisebb az átfertőzöttség is.
Még úgy is egy nagyságrenddel kevesebb a kimutatott halottunk, hogy mi a lehető legnagyobb mértékben kiterjesztően értelmezzük a koronavírus halálozásokat és mindenkit beleszámítunk a statisztikába, akinek volt pozitív tesztje, függetlenül attól, hogy a koronavírus hozzájárult-e egyáltalán bármilyen mértékben az illető halálához. Emiatt nálunk nincs ellentmondás az összes halálozás és a hivatalos koronavírus halálozási adat közt. Az összes halálozás az elmúlt 10 év legalacsonyabb értékeit mutatja. Ezzel szemben sok országhoz hasonlóan a svédeknél is hozzávetőleg 2-szer annyival emelkedett meg az összes halálozás a megelőző 5 év átlagához képest, mint amennyi koronavírusos halálesetet a statisztikájukban szerepeltetnek.

De még ha a módszertani különbségeket félre is tesszük, akkor is a te gondolatmeneted ott bukik meg, hogy nem természetes úton fogja elérni a nyájimmunitást egyetlen ország sem. Ha azt látjuk, hogy még a legsúlyosabban érintett országokban is pár százalék az átfertőzöttség, akkor nyilvánvaló, hogy természetes úton észszerű időn belül nem lesz nyájimmunitás. Ezt jó pár szakember többször elmondta már.
Ezt támasztja alá az az alaphír is, amit én idéztem és amire te reagáltál. Csak pont a lényegét nem értetted meg. Még a vélhetően legfertőzőttebb Stockholmban is csak 7,3%-os az átfertőzöttség. Tehát természetes nyájimmunitásról álmodni sem lehet.

A megoldást a mesterséges nyájimmunitás, azaz az oltás fogja jelenteni. És az nagyon nem mindegy, hogy egy ország egy nagyságrenddel kevesebb, vagy több halottal fog eljutni az oltásig.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Vagy mi alap


Oké, mindenben igazad van. DE akkor "egyes országok" (vagy annak polgárai) ne minősítsék a másik ország intézkedéseit.Mert onnan indultunk hogy "És hogy megadjuk a svéd modellnek a kegyelemdöfést". Majd megadják a svédek. Engem csak az basz fel, hogy egyesekazt gondolják, hogy végre van fogásuk a migránssimogató, genderpártoló, ultraliberális svédeken. Közben a számok, meg a svédek...mást mondanak.

Ez most csak rosszindulat és politika, bármely oldalról is jön a kritika. 5 év múlva talán okosabbak leszünk, hogy melyik modell vált be. :)
 
  • Tetszik
Reactions: torsen

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...enseg-de-magyarorszagon-mar-nem-sokaig-433246

"A koronavírus most láthatatlan és legyőzhetetlen ellenség, de Magyarországon már nem sokáig

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter megnyitójával vette kezdetét a minisztérium által rendezett online tudományos konferencia, amelyen bebizonyosodott: egészen elképesztő tudományos munka folyik idehaza a koronavírus ellen. Az adatok, az erre alapuló modellezés, a gépek és a fejlesztés alatt álló különböző szerek életeket menthetnek a koronavírus-járvány és más pandémia esetén is. Mindezen modellek, gépek és szerek megalkotásához szükséges tudás, kapacitás és forrás Magyarországon rendelkezésre áll. A 21 felszólaló, tudományos szakember, egyetemi vezető, kutatóintézeti illetékes, magáncég-vezér villám prezentációiból megtudtuk: a hazai kutatóhelyek - korábban ritkán látott együttműködésben - egyszerre dolgoznak többfajta, a koronavírus elleni oltóanyagon, a COVID-19-el szembeni terápiás készítményen, a járvány felfutása esetén kritikus fontossággal bíró lélegeztetőgépen, illetve lélegeztető rendszeren, maszkgyártó gépen, maszk bevizsgáló laboron. Sőt, van, ami ezek közül már el is készült. Az ITM által felkarolt projektek eddigi eredményei meggyőző képet mutatnak.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter felvezetőjében hangoztatta, hogy minden komoly projekthez rendelkezésre állt az induló forrás és a projektek végeredményéhez is rendelkezésre fognak állni a források. A cél, hogy minden projekt a produktív fázisig jusson. A tárcavezető felszólalása után 5 perces villámelőadásokat hallgathatott a közönség, melynek keretében az egyes projekt vezetői bemutatták, hol áll az adott kutatás vagy fejlesztés folyamata és megismerhettük minden egyedi projekt jelentőségét a koronavírus elleni magyarországi harcban. Első körben az adatok fontosságát ismerhettük meg, ami rendkívül fontos az új vírus elleni védekezésben és a fertőzés ellen indítandó "támadás" tekintetében egyaránt. Majd bemutatták a szakemberek a fejlesztés alatt álló gépeket, amelyek szintén a járvány elleni védekezésben játszanak kritikus szerepet. Majd a konferencia harmadik felvonásában megismerkedhettek az érdeklődők, hogy Magyarország hogyan készül a koronavírus elleni harc következő fázisára, a támadásra, amikor már hatékony készítményekkel, terápiával, oltóanyaggal vesszük fel a küzdelmet az új koronavírussal szemben.

Életmentő adatok

Merkely Béla
, a Semmelweis Egyetem rektora az orvosegyetemek által lebonyolított reprezentatív koronavírus-tesztelés eredményét foglalta össze. Meglátása szerint világszínvonalú szűrést bonyolított le Magyarország a 67,6%-os részvételi aránnyal, mert ehhez hasonló szűrés két országban valósult meg talán (Szlovénia esetében 46% volt a részvétel, Izland esetében pedig 36%). Külön köszönetet mondott azoknak, akik segítettek az országos szűrés lebonyolításában, így többek között a háziorvosoknak, a polgármestereknek, a jegyzőknek, minden résztvevő segítőnek és az ITM támogatásának. Ismertetése szerint Veszprém megyében volt a legmagasabb az aktivitás a tesztelés során (76,9%-os részvételi arány), de 75% felett volt Pest és Nógrád megyében is.

Jakab Ferenc, a Koronavírus-kutató Akciócsoport, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai kutatócsoport vezetője előadásában a koronavírusokkal kapcsolatos hazai virológiai kutatások aktuális irányvonalait újabb eredményeit mutatta be. A virológus professzor azzal kezdte, hogy az akciócsoport példaértékű tudományos összefogást hozott Magyarországon. Feladataik között szerepel a vírus betegmintákból történő izolálása a PTE SZKK laborjában, ami a hatóanyag kísérletek alapja. Majd a vírus jobb megismerése érdekében megtörtént a vírus szekvenálása. Feladataik között szerepel az új és ismert hatóanyagok vizsgálata in vitro laboratóriumi körülmények között.

Vannak ígéretes hatóanyagok és olyan vegyületek, amelyek további vizsgálatot indokolnak, mert jó eredményeket produkáltak, hogy a vírus replikációját csökkentsék – árulta el. Az ismert hatóanyagok 50%-át vizsgálták be eddig, vagyis még komoly munka van előttük. Majd folytatta:
  • A betegségen átesett páciensek vérsavóinak vizsgálatát is folytatják és értékelik, hogy kialakul-e természetes védettség.
  • A kifejezetten enyhe tünetekkel lefolyó betegség esetén vizsgálják külön ezeket a pácienseket (vírusneutralizációs kísérletek).
Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematika professzora arról számolt be, hogy az 55 főből álló kutatócsoportjuk a járvány terjedésének matematikai modellezését folytatja, valamint epidemiológiai elemzését. Mindezeket annak érdekében, hogy előrejelzéseket tudjanak készíteni a járványgörbe lefutására. Emlékeztettek: március közepén arra jutottak, hogy a kontaktusok számát 60%-kal kell csökkenteni a járványgörbe ellaposítása érdekében. Mivel a kontaktusok rendkívül fontos szerepet játszanak a járvány alakulásában, ezért készítettek egy társadalmi kutatást, amelyet már applikáción is ki lehet tölteni. Az online kérdőívet már több mint 400 ezren töltötték ki (volumenében ez 10-szer akkora kutatás, mint a hozzá hasonlók), de nem reprezentatív, ezért kiegészül megkereséses reprezentatív kutatással is. Ezeknek a felméréseknek az eredményét egészíti ki a mobiltelefon-adatokból származó otthonmaradási és mozgási index alakulása. A kutatócsoport két hónap alatt 200 stratégiai dokumentumot készített a koronavírussal kapcsolatban, valamint lefejlesztettek egy interaktív felsővezetői rendszert, amely az összes elérhető jelentést integrálja és ennek köszönhetően a döntéselőkészítéshez át lehet tekinteni az összes rendelkezésre álló információt.

Röst Gergely előadásában kivetített ábra szerint Magyarországon a becslések szerint a vírus aktivitását mutató reprodukciós ráta 1 alá csökkent, ami megnyugtató.

Folyt. köv.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...enseg-de-magyarorszagon-mar-nem-sokaig-433246

Folytatás:

Életmentő gépek

Józsa János, a Budapesti Műszaki Egyetem rektora az egyetem által fejlesztett lélegeztetőgép helyzetéről számolt be. A készülék A változata esetén már a sorozatgyártásánál tartanak, a cél 1000 darab gép legyártása, amelyből eddig 12 készült el. A sorozatgyártás első üteme a héten kezdődik meg, az alkatrészek beérkezése folyamatos, a sorozatgyártást csak egy kínai (Fedex) szállítmány késlelteti, ami egy fontos nyomásmérő szenzor. Józsa János tájékoztatása szerint itt már Palkovics László is közbelépett a Fedex miatt, és egyre közelebb a megoldás. A másik, C változatnak nevezett gép prototípusa elkészült, bemutatása a sorozatgyártás bemutatójával együtt rövidesen várható.

A Rózsa Balázs (Femtonics alapító) vezette csoport a Semmelweis Egyetemmel közösen készít lélegeztetőgépet. A fejlesztésükkel az volt a cél, hogy
  • a magyar egészégügyi rendszert megerősítsék pandémiás időszakokban,
  • a frontvonalban dolgozó intenzíves egészégügyi dolgozók védelme a vírusokkal szemben,
  • Magyarország önellátóvá tétele az egészségügyi védekezésben a hazai lélegeztetőgépgyártáson keresztül.
A gép képes lesz különböző súlyosságú betegeket kezelni és szűri a kiáramló levegőt is, emellett egyszerűen kezelhető. Elmondása szerint felkészültek a Luca 4 nevű lélegeztetőgép sorozatgyártására.

Ezt követően még mindig a lélegeztetés volt az előadók fókuszában, ugyanis Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora és Kozlovszky Miklós, az Óbudai Egyetem dékánja mutatta be a MassVentil névre keresztelt projektet, ami nem egy lélegeztetőgép, hanem lélegeztetőrendszer. Ennek van egy olyan része is, ami maga a gép, de a lényege, hogy a betegek ellátását támogassák krízishelyzetben, nagy számú beteg esetén és egyszerre képes lélegeztetni. Invazív és nem invazív, vagyis maszkos és tubusos lélegeztetést egyaránt tud. A rendszer nagy mennyiségű levegőt tud eljuttatni a páciensekhez – részletezte Kozlovszky Miklós.

Kotán Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem kancellárja egyedülálló projektet mutatott be előadásában. Az egyetem ugyanis laboratóriumot hozott létre egyéni légzésvédő maszkok vizsgálatára. Az alkalmazott mérés elve: a maszk szűrőanyagának szűrési hatékonyság vizsgálata részecskeszámlálás elvén. Gyakorlatilag a labor képes megmondani, hogy az adott maszk hány százalékban képes kiszűrni a bizonyos mérettartományba eső részecskéket. A labor május 11-től működik a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán. A laboratórium az ITM-mel egyeztetett módon és tartalommal tudja a forgalmazók/gyártók által bevizsgálásra átadott maszkok tulajdonságait mérni és minősíteni.

A koronavírus elleni védekezésben fontos szerep jut a maszkoknak és ebben a tekintetben jelentős a Miskolci Egyetem projektje, amit Deák Csaba kancellár, valamint Siménfalvi Zoltán egyetemi docens, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánja prezentált. Az egyetem maszk gyártósor rekonstrukcióját végzi el, a tervezhető, üzembiztos működés biztosítása és a termelékenység növelése érdekében. A folyamat előrehaladásáról szólva kiemelték: a gyártósor rekonstrukciója 4 hét alatt elkészült, a tesztüzem május 16-ától zajlik és a tervezett üzembehelyezés pénteken várható. A főbb fejlesztések közé sorolták az alapanyag beadagolást és pozicionálást, az anyagelfogyás védelmet, a túlmelegedés védelmet klimatizálással, szenzoros érzékeléseket, a PLC programozást, a teljes villamos rendszer átépítését és várható a CE jelzés megszerzése is. A várható kapacitása 68 ezer darab lesz naponta, korlátja a tesztüzem alatt szerzett tapasztalatok alapján a pneumatikai rendszer préslevegő kapacitása lesz. A projekt folytatásaként 2 darab komplett gyártósort terveznek és kiviteleznek, ez már folyamatban van, várhatóan 12 hét alatt fejezik be. Emellett előkészítés alatt van az egyetemen egy fertőtlenítéshez és maszk csomagoláshoz kapcsolódó projekt.

Folyt. köv.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 917
13 018
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...enseg-de-magyarorszagon-mar-nem-sokaig-433246

Folytatás:

Életmentő szerek

A gépekkel kapcsolatos kutató-fejlesztői munkák bemutatása után a koronavírus elleni készítményeket mutatták be a kutatócsoportok vezetői:
  • Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus szakorvos, az OrthoSera Kft. ügyvezetője bemutatta a gyógyult betegek vérplazmájából készített szérum fejlesztésének folyamatát. Elárulta: már 10 beteget kezeltek vele. céljuk a vérplazmából egy koncentráltabb, hosszabb ideig eltartható készítmény előállítása, miközben dolgoznak a hazai szérumgyártási struktúra megvalósításán is. Előadásában azt is elárulta, hogy náluk tömegével jelentkeztek élsportolók, akik külföldön jártak, és vizsgálataik azt mutatták, hogy az ilyen élsportolók 10%-a átesett a koronavírus-fertőzésen, jellemzően kisebb tünetekkel. A nemzetközi kutatásokhoz hasonlóan halad a szérum kifejlesztése, viszont előrébb tart abban a tekintetben, hogy a citoklin pontosabb mérésével meg tudják mondani, hogy mely donorok alkalmasak a szérumra.
  • Bogsch Erik, a Richter elnöke prezentációjában azt emelte ki, hogy a nehézségek ellenére is garantálni tudta a folyamatos gyógyszerellátást a koronavírus-járvány idején. A hazai gyógyszercég az elmúlt időszakban számos kutatási és gyártási együttműködést alakított ki, licenszeket és új technológiákat vásárolt.
  • Kacskovics Imre, az ELTE Természettudományi Karának dékánja arra figyelmeztette a tudományos konferencia hallgatóságát, hogy amíg nincs hatékony védőoltás a COVID-19 ellen, addig a járvány itt van velünk. Vitatta azt az állítást, hogy az enyhén megbetegedettek nem lesznek védettek. Vannak ugyanis olyan elemei az immunrendszernek, amelyek védettséget adnak a betegség ellen, ebben bíznak ők is. Az általuk vezetett csoport gyógyszerfejlesztéséről szólva úgy fogalmazott: február közepén kereste meg Palkovics László innovációs és technológiai minisztert azzal, hogy fejlesszenek egy gyógyszert, amely megelőzheti a betegség kialakulását. A Richter Gedeonnal, a Pécsi Tudományegyetemmel és az ImmunoGenes Kft-vel közösen fejlesztett gyógyszer célja, hogy megakadályozza a vírust abban, hogy az ACE2 receptorhoz kötődjön és ezáltal fertőzzön.
  • Keserű György Miklós, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője a Favipiravirral kapcsolatos kutatásaikról számolt be. Rámutatott: a mostani új vírus ellen az a leggyorsabb megoldás, ha már meglévő hatóanyagot használnak. A Favipiravirt még 2014-ben Japánban fejlesztették ki az infuenza ellen. A meglévő antivirális készítmények közül egyáltalán nem tudjuk, hogy valóban hatékonyak-e, ezért a projekt célja egyúttal, hogy bizonyítsák hatásosságát és biztonságosságát a COVID-19 esetében. Az is cél, hogy stratégiai készletek jöjjenek létre ezekből a készítményekből. A kutatás állásáról szólva kiemelte: a Richternél már jövő héten elkezdődhet a kilogrammos méretű gyártás. Megemlítette azt is, hogy az alapanyagok beszerzése nem egyszerű, de az ITM és a KKM közbenjárásával Kínából 2 nap alatt megérkezett az alapanyag. Arról is beszélt, hogy hasonló klinikai vizsgálatok folynak már az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Olaszországban, Japánban és több más ázsiai országban, valamint az Egyesült Államokban. Ideiglenes engedélyezéssel elérhetővé válhat az alkalmazása.
  • Ezt követően Greiner István, a Richter Gedeon Nyrt. kutatási igazgatója tartott előadást, nem véletlenül volt ő a következő a sorban, mert a magyar gyógyszergyártó a Favipiravirral kapcsolatos kutatásban is részt vesz, többek között. A készítményt csak hosszabb kémiai eljárás során lehet előállítani, ráadásul nehéz beszerezni a kiindulási anyagokat és reagenseket, de a magyar kormány támogatásával sikerült hozzájutni ezekhez külföldről. Bizakodó hangot ütött meg előadásában, amikor azt mondta, hogy már belátható, hogy mikor lesz meg a hatóanyag és a készítmény. Az előkészületek során technológiai újításokat alkalmaztak, gyorsították a gyártást, szükség van továbbá a bejuttatást segítő készítményre, ennek fejlesztése is folyamatban.
  • Szintén a Favipiravirral kapcsolatos kutatásokról szólt többek között Kovács L. Gábor akadémikus az általa vezetett HECRIN (Hungarian Clinical Research Infrastructure Network) konzorcium elnöke. Az ő feladatuk a klinikai vizsgálatok klinikumba történő bevezetésének segítése. A konzorcium 4 projektet bonyolít le az ITM megbízásából és ezek egyike a Favipiravir.
  • Az Euroveritas Kft. és az Eötvös Loránd Kutató Hálózat közös projektjét mutatta be Závodszky Péter TTK kutatóprofesszor és Pál Gábor, az ELTE Biokémiai Tanszékének egyetemi docense. Projektjük célja koronavírus ellenes gyógyszerjelöltek fejlesztése irányított evolúcióval. Amennyiben sikeres a projekt, akkor a gyógyszerjelöltek később szabadalmaztathatók lesznek és terápiás irányba vihetők tovább.
  • Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora az egyetemen zajló kutatás kapcsán kiemelte, hogy céljuk a koronavírus elleni vakcina kifejlesztése. Az EMMI csütörtökön ki is adott ezzel kapcsolatban egy külön közleményt, miszerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Debreceni Egyetem együttműködésében, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával megkezdődött az új koronavírus-vakcina fejlesztése. A két intézmény a közelmúltban írta alá a hazai oltóanyag-gyártás létrehozásának elősegítésében való együttműködést. Az ambiciózus tervek szerint már idén októberben elindulhat a vakcina kisszériás gyártása (2020 októberére kisszériás gyártásban odáig biztosan eljutnak, hogy preklinikai vizsgálatokat tudjanak végezni szenzitív fajokon). A rektor az előadásában arról is beszámolt, hogy a hydroxy chloroquine hazai gyártásában is részt vesznek a terápiás készítmény elkészítésének keretében, ezt a projektet az egyetem elindította saját forrásból. Emellett prevenciós készítményen is dolgoznak szintén saját forrásból. A fő hatóanyagra standardizált extraktumok előállításra kerültek, a tesztek folyamatban vannak.
  • Puskás László, az Avidin Kft. ügyvezető igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a projektjük keretében vakcina prototípus kifejlesztését célozzák fúzionált SARS-COV-2 S fehérjedomén terápiás liposzóma létrehozásához. A liposzóma felszínén megjelenített, rekombináns SARS-COV-2 S felszíni fehérjerészek stimulálják a B-sejteket antitest termelésre és a bekebelezett antigén és intracellulárisan szétbontott liposzóma T-sejtes választ is indukál.
  • Vonderviszt Ferenc, a Pannon Egyetem rektorhelyettese a TargetEx Kft-vel és a Ceva-Phylaxia Zrt.-vel közösen vitt kutatás előrehaladásáról számolt be, melynek keretében flagellin alapú fúziós fehérjén alapuló újfajta oltóanyag molekulát fejlesztenek. Emlékeztetett arra, hogy az ember kétféle immunrendszerrel rendelkezik, gyorsabban reagál a velünk született immunrendszer, míg a lassabb reagáló az adaptív immunrendszerünk. Ha mindkettőt stimulálni tudjuk egyszerre, akkor hatékonyabb lesz az ellenállás a fertőzéssel szemben - mondta. Az újfajta oltóanyag ezért a tervek szerint egyszerre hordozna virális antigént és a veleszületett immunválaszt stimuláló szegmenseket. Az egyetem másik kutatása a sajtóba bekerült szennyvíz-elemzés, ebben a koronavírus terjedésének, jelenlegi állapotának és lecsengésének vizsgálata zajlik, a Pécsi Tudományegyetem bevonásával, valamint a Mol támogatásával. A hazai olajipari cég rendelkezésre bocsátotta és átalakította a laboratóriumát a kutatás érdekében. Az első mintavételek már meg is voltak Nagykanizsán és Veszprémben, a következő héten indul az országos mintavétel.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...enseg-de-magyarorszagon-mar-nem-sokaig-433246

Folytatás:

Életmentő szerek

A gépekkel kapcsolatos kutató-fejlesztői munkák bemutatása után a koronavírus elleni készítményeket mutatták be a kutatócsoportok vezetői:
  • Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus szakorvos, az OrthoSera Kft. ügyvezetője bemutatta a gyógyult betegek vérplazmájából készített szérum fejlesztésének folyamatát. Elárulta: már 10 beteget kezeltek vele. céljuk a vérplazmából egy koncentráltabb, hosszabb ideig eltartható készítmény előállítása, miközben dolgoznak a hazai szérumgyártási struktúra megvalósításán is. Előadásában azt is elárulta, hogy náluk tömegével jelentkeztek élsportolók, akik külföldön jártak, és vizsgálataik azt mutatták, hogy az ilyen élsportolók 10%-a átesett a koronavírus-fertőzésen, jellemzően kisebb tünetekkel. A nemzetközi kutatásokhoz hasonlóan halad a szérum kifejlesztése, viszont előrébb tart abban a tekintetben, hogy a citoklin pontosabb mérésével meg tudják mondani, hogy mely donorok alkalmasak a szérumra.
  • Bogsch Erik, a Richter elnöke prezentációjában azt emelte ki, hogy a nehézségek ellenére is garantálni tudta a folyamatos gyógyszerellátást a koronavírus-járvány idején. A hazai gyógyszercég az elmúlt időszakban számos kutatási és gyártási együttműködést alakított ki, licenszeket és új technológiákat vásárolt.
  • Kacskovics Imre, az ELTE Természettudományi Karának dékánja arra figyelmeztette a tudományos konferencia hallgatóságát, hogy amíg nincs hatékony védőoltás a COVID-19 ellen, addig a járvány itt van velünk. Vitatta azt az állítást, hogy az enyhén megbetegedettek nem lesznek védettek. Vannak ugyanis olyan elemei az immunrendszernek, amelyek védettséget adnak a betegség ellen, ebben bíznak ők is. Az általuk vezetett csoport gyógyszerfejlesztéséről szólva úgy fogalmazott: február közepén kereste meg Palkovics László innovációs és technológiai minisztert azzal, hogy fejlesszenek egy gyógyszert, amely megelőzheti a betegség kialakulását. A Richter Gedeonnal, a Pécsi Tudományegyetemmel és az ImmunoGenes Kft-vel közösen fejlesztett gyógyszer célja, hogy megakadályozza a vírust abban, hogy az ACE2 receptorhoz kötődjön és ezáltal fertőzzön.
  • Keserű György Miklós, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője a Favipiravirral kapcsolatos kutatásaikról számolt be. Rámutatott: a mostani új vírus ellen az a leggyorsabb megoldás, ha már meglévő hatóanyagot használnak. A Favipiravirt még 2014-ben Japánban fejlesztették ki az infuenza ellen. A meglévő antivirális készítmények közül egyáltalán nem tudjuk, hogy valóban hatékonyak-e, ezért a projekt célja egyúttal, hogy bizonyítsák hatásosságát és biztonságosságát a COVID-19 esetében. Az is cél, hogy stratégiai készletek jöjjenek létre ezekből a készítményekből. A kutatás állásáról szólva kiemelte: a Richternél már jövő héten elkezdődhet a kilogrammos méretű gyártás. Megemlítette azt is, hogy az alapanyagok beszerzése nem egyszerű, de az ITM és a KKM közbenjárásával Kínából 2 nap alatt megérkezett az alapanyag. Arról is beszélt, hogy hasonló klinikai vizsgálatok folynak már az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Olaszországban, Japánban és több más ázsiai országban, valamint az Egyesült Államokban. Ideiglenes engedélyezéssel elérhetővé válhat az alkalmazása.
  • Ezt követően Greiner István, a Richter Gedeon Nyrt. kutatási igazgatója tartott előadást, nem véletlenül volt ő a következő a sorban, mert a magyar gyógyszergyártó a Favipiravirral kapcsolatos kutatásban is részt vesz, többek között. A készítményt csak hosszabb kémiai eljárás során lehet előállítani, ráadásul nehéz beszerezni a kiindulási anyagokat és reagenseket, de a magyar kormány támogatásával sikerült hozzájutni ezekhez külföldről. Bizakodó hangot ütött meg előadásában, amikor azt mondta, hogy már belátható, hogy mikor lesz meg a hatóanyag és a készítmény. Az előkészületek során technológiai újításokat alkalmaztak, gyorsították a gyártást, szükség van továbbá a bejuttatást segítő készítményre, ennek fejlesztése is folyamatban.
  • Szintén a Favipiravirral kapcsolatos kutatásokról szólt többek között Kovács L. Gábor akadémikus az általa vezetett HECRIN (Hungarian Clinical Research Infrastructure Network) konzorcium elnöke. Az ő feladatuk a klinikai vizsgálatok klinikumba történő bevezetésének segítése. A konzorcium 4 projektet bonyolít le az ITM megbízásából és ezek egyike a Favipiravir.
  • Az Euroveritas Kft. és az Eötvös Loránd Kutató Hálózat közös projektjét mutatta be Závodszky Péter TTK kutatóprofesszor és Pál Gábor, az ELTE Biokémiai Tanszékének egyetemi docense. Projektjük célja koronavírus ellenes gyógyszerjelöltek fejlesztése irányított evolúcióval. Amennyiben sikeres a projekt, akkor a gyógyszerjelöltek később szabadalmaztathatók lesznek és terápiás irányba vihetők tovább.
  • Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora az egyetemen zajló kutatás kapcsán kiemelte, hogy céljuk a koronavírus elleni vakcina kifejlesztése. Az EMMI csütörtökön ki is adott ezzel kapcsolatban egy külön közleményt, miszerint a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a Debreceni Egyetem együttműködésében, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával megkezdődött az új koronavírus-vakcina fejlesztése. A két intézmény a közelmúltban írta alá a hazai oltóanyag-gyártás létrehozásának elősegítésében való együttműködést. Az ambiciózus tervek szerint már idén októberben elindulhat a vakcina kisszériás gyártása (2020 októberére kisszériás gyártásban odáig biztosan eljutnak, hogy preklinikai vizsgálatokat tudjanak végezni szenzitív fajokon). A rektor az előadásában arról is beszámolt, hogy a hydroxy chloroquine hazai gyártásában is részt vesznek a terápiás készítmény elkészítésének keretében, ezt a projektet az egyetem elindította saját forrásból. Emellett prevenciós készítményen is dolgoznak szintén saját forrásból. A fő hatóanyagra standardizált extraktumok előállításra kerültek, a tesztek folyamatban vannak.
  • Puskás László, az Avidin Kft. ügyvezető igazgatója előadásában arról beszélt, hogy a projektjük keretében vakcina prototípus kifejlesztését célozzák fúzionált SARS-COV-2 S fehérjedomén terápiás liposzóma létrehozásához. A liposzóma felszínén megjelenített, rekombináns SARS-COV-2 S felszíni fehérjerészek stimulálják a B-sejteket antitest termelésre és a bekebelezett antigén és intracellulárisan szétbontott liposzóma T-sejtes választ is indukál.
  • Vonderviszt Ferenc, a Pannon Egyetem rektorhelyettese a TargetEx Kft-vel és a Ceva-Phylaxia Zrt.-vel közösen vitt kutatás előrehaladásáról számolt be, melynek keretében flagellin alapú fúziós fehérjén alapuló újfajta oltóanyag molekulát fejlesztenek. Emlékeztetett arra, hogy az ember kétféle immunrendszerrel rendelkezik, gyorsabban reagál a velünk született immunrendszer, míg a lassabb reagáló az adaptív immunrendszerünk. Ha mindkettőt stimulálni tudjuk egyszerre, akkor hatékonyabb lesz az ellenállás a fertőzéssel szemben - mondta. Az újfajta oltóanyag ezért a tervek szerint egyszerre hordozna virális antigént és a veleszületett immunválaszt stimuláló szegmenseket. Az egyetem másik kutatása a sajtóba bekerült szennyvíz-elemzés, ebben a koronavírus terjedésének, jelenlegi állapotának és lecsengésének vizsgálata zajlik, a Pécsi Tudományegyetem bevonásával, valamint a Mol támogatásával. A hazai olajipari cég rendelkezésre bocsátotta és átalakította a laboratóriumát a kutatás érdekében. Az első mintavételek már meg is voltak Nagykanizsán és Veszprémben, a következő héten indul az országos mintavétel.
Ez a Palkovics által szervezett konferencia elég komoly hazai tudományos erődemonstráció volt. Elfáradtam, mire végigolvastam.
 
W

Wilson

Guest
Vagy mi alap


Oké, mindenben igazad van. DE akkor "egyes országok" (vagy annak polgárai) ne minősítsék a másik ország intézkedéseit.Mert onnan indultunk hogy "És hogy megadjuk a svéd modellnek a kegyelemdöfést". Majd megadják a svédek. Engem csak az basz fel, hogy egyesekazt gondolják, hogy végre van fogásuk a migránssimogató, genderpártoló, ultraliberális svédeken. Közben a számok, meg a svédek...mást mondanak.

Én sem értem mire fel ez a nagy indulat a svédek járvány stratégiájával kapcsolatban,ha svéd polgárok elégedetlenek azzal ahogy a kormányuk a járványt kezeli,majd elküldik őket a búsba .
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113

Lehet, hogy ha nem lesz hatásos oltás egy éven belül (nem laborban, hanem már tömeggyártásban), akkor igazuk lesz a svédeknek, és mindenki végig megy azon, amin ők. Ellenben ha lesz oltás és mondjuk a harmadik hullámot már megúszhatjuk, akkor csináltak maguknak sok ezer halottat, akik amúgy menthetőek lettek volna, ha akarják. Összességében jobban nem jártak valószínűleg a világnál sem így, sem úgy, mert a gazdaságukat nekik is földhöz csapta a járvány (mivel amúgy ők is exporból élnek, a világgazdaság földbe állása nekik is betett), a kérdés az, hogy arányaiban több halottal csinálják-e végig, vagy ugyanannyival, mint a fejlett világ többi része.
 
W

Wilson

Guest
Lehet, hogy ha nem lesz hatásos oltás egy éven belül (nem laborban, hanem már tömeggyártásban), akkor igazuk lesz a svédeknek, és mindenki végig megy azon, amin ők. Ellenben ha lesz oltás és mondjuk a harmadik hullámot már megúszhatjuk, akkor csináltak maguknak sok ezer halottat, akik amúgy menthetőek lettek volna, ha akarják. Összességében jobban nem jártak valószínűleg a világnál sem így, sem úgy, mert a gazdaságukat nekik is földhöz csapta a járvány (mivel amúgy ők is exporból élnek, a világgazdaság földbe állása nekik is betett), a kérdés az, hogy arányaiban több halottal csinálják-e végig, vagy ugyanannyival, mint a fejlett világ többi része.

Ebben egyetértek veled szerintem leghamarabb 1 év múlva lehet mérleget vonni a különböző stratégiákról.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Ebben egyetértek veled szerintem leghamarabb 1 év múlva lehet mérleget vonni a különböző stratégiákról.

Igen, addigra már talán értékelhető és közös alapra helyezett statisztikák is lesznek talán, és már a gazdasági károk is többé-kevésbé látszanak majd. Meg persze hogy mi van az oltással. Addig attól függően lehet támogatni ezt, vagy azt a stratégiát, hogy melyiket véljük szimpatikusabbnak.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
3641 fertőzött (+43)
510 kórházban (-29)
27 lélegeztetőgépen (-2)
1659 aktív eset (-15)
1509 gyógyult (+55)
473 elhunyt (+3)
147511 mintavétel (+4782)
11103 hatósági házi karanténban (+172)
085a4d2cf89cb501afd4bd10239bc8a0.jpg
3678 fertőzött (+37)
483 kórházban (-27)
23 lélegeztetőgépen (-4)
1615 aktív eset (-44)
1587 gyógyult (+78)
476 elhunyt (+3)
155801 mintavétel (+8290)
11668 hatósági házi karanténban (+565)
blsj3wf6dh3e1flch1jo.jpg