NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 113
113
Furcsa takolmanynak tunik ez az ER verzio. ESSM + AMRAAM. Amugy a 100Km+ hatotav szerintem nagyon eross tulzas/
Ez így kerek, nem furcsa tákolmány, hanem az egyetlen logikus megoldás. Nekem nagyon tetszik, ezzel együtt kerek a NASAMS rendszer, hogy vegyesen lehet pakolni sima és ER rakétákat bele. Csak sima AMRAAM-al én nem lennék elégedett, bevallom.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ez így kerek, nem furcsa tákolmány, hanem az egyetlen logikus megoldás. Nekem nagyon tetszik, ezzel együtt kerek a NASAMS rendszer, hogy vegyesen lehet pakolni sima és ER rakétákat bele. Csak sima AMRAAM-al én nem lennék elégedett, bevallom.

En csak az ER rol beszelek. Miert ez az oszveresites?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 113
113
En csak az ER rol beszelek. Miert ez az oszveresites?
A boosteres verzió nekem is jobban tetszik. Ahogy akár az Aster 30 is csinálja. Van aki szerint veszélyes hogy a leeső booster saját csapatot eltalálja, szerintem ez elhanyagolható, mert egy harci szituációban ez lesz a legkevesebb problémája a feleknek. Ez pusztán hitvallás kérdése, ki mit áldoz be miért.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
És a ledobott indítófokozat majd pont rá is esik egy oviscsoport fejére.
Moszkva körül vajon miért mindig csak egyfokozatú lérak állt rendszerben? (Sz-25, Sz-300PT/PM, Sz-400)
Nos pont ezért.

ok ez egy szempont de alapvetoen hulyen nez ki a dolog. A homlok legellenalas megvan de sem nem dobja le a raketa az inditofokozatot sem nem hasznaljak ki akkor a mar amugy is meglevo keresztmetszetet. Az ESSM BLOCK2 pont ezert vegig egymeretu.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
És a ledobott indítófokozat majd pont rá is esik egy oviscsoport fejére.
Moszkva körül vajon miért mindig csak egyfokozatú lérak állt rendszerben? (Sz-25, Sz-300PT/PM, Sz-400)
Nos pont ezért.
OKlegyen ez az indok alenem valo fokozatra de akkor miert nem hasznaljak ki a teljes keresztmetszetet. Atcsomagolva az iranyitast nagyobb harciresz erosebb hajtomu vagy mindketto lehetne ami megmentheti az ovodat.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 1945

Guest
OKlegyen ez az indok alenem valo fokozatra de akkor miert nem hasznaljak ki a teljes keresztmetszetet. Atcsomagolva az iranyitast nagyobb harciresz erosebb hajtomu vagy mindketto lehetne ami megmentheti az ovodat.

Sokkal olcsóbb/gyorsabb volt így a fejlesztés.
Gyakorlatilag csak egy átmeneti kúp van az AMRAAM és a RIM-162 rakétája között, illetve elég egyetlen kártyát kicserélni az AMRAAM vezérlő rendszerében, hogy a RIM-162 vezérsíkjait képessé váljon vezérelni.
Ezt meg Quatar ki tudta csengetni.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Sokkal olcsóbb/gyorsabb volt így a fejlesztés.
Gyakorlatilag csak egy átmeneti kúp van az AMRAAM és a RIM-162 rakétája között, illetve elég egyetlen kártyát kicserélni az AMRAAM vezérlő rendszerében, hogy a RIM-162 vezérsíkjait képessé váljon vezérelni.
Ezt meg Quatar ki tudta csengetni.
Szerintem ez messze nem ilyen egyszeru. Az egesz verlesi szoftvert ujra kelett irni. Mas tomeg, tomegkozeppont, vezersikok stb stb. Olyan mintha egy F-15 FBW szoftveret bakarnad rakni egy F-16 ba,
Szerintem
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
És a ledobott indítófokozat majd pont rá is esik egy oviscsoport fejére.
Moszkva körül vajon miért mindig csak egyfokozatú lérak állt rendszerben? (Sz-25, Sz-300PT/PM, Sz-400)
Nos pont ezért.
Ezért van a légiriadó.
Gondolom ezek a rendszerek
t elepítésekor figyelembe veszik ezeket a szempontokat. Mindenki húzodjon fedezékbe és kész.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Gyakorlatilag csak egy átmeneti kúp van az AMRAAM és a RIM-162 rakétája között
Még igy is letesztelték rendesen:
"Over 1,700 rigorous wind tunnel tests were conducted on the ground-launched AMRAAM-ER missile so far.
Featuring ‘bigger’ rocket motor and smarter flight control algorithms, the AMRAAM-ER missile is designed to intercept targets at longer distances and higher altitudes. It is set to expand the NASAMS engagement envelope with a 50% increase in maximum range and 70% increase in maximum altitude."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Par napja hete olvastam itt .Csak beugrottam es akkor ment a nagy halleluja 100km
Én voltam aki 100km-körülre, vagy a fölé raktam a hatótávolságot.
Gondolom te tudod az ESSM II hatótávolságát hivatalból. Gondolom, hogy nem is fogod elmondani. ;) Én 50+ km-t találtam rá, de olyat is hogy akár 70 -ig is elérhet.
Én abból indultam ki, hogy az ESSM II ha kap egy jóval könnyebb fejrészt, egy áramvonalasabb orrkúpot, meg egy fejlettebb irányítást, akkor át tud lépni a 100km-es hatótávon.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Ez a "one undisclosed customer" 2009 óta van benne a NASAMS közleményekben.
De az sem egyértelmű, hogy ezt a mostani csomagot ki rendelte.
Talán ez a forrás forrása:
"Raytheon Co., Tewksbury, Massachusetts, was awarded a $92,370,000 hybrid (cost-no-fee, cost-plus-fixed-fee, and firm-fixed-price) contract for sustainment, maintenance, training, refurbishment, overhaul, engineering services and spares to support ongoing operations of the National Advanced Surface to Air Missile System. Bids were solicited via the internet with one received. Work locations and funding will be determined with each order, with an estimated completion date of Feb. 14, 2024. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity (W31P4Q-20-D-0008)."
https://www.defense.gov/Newsroom/Contracts/Contract/Article/2194990/#
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Én voltam aki 100km-körülre, vagy a fölé raktam a hatótávolságot.
Gondolom te tudod az ESSM II hatótávolságát hivatalból. Gondolom, hogy nem is fogod elmondani. ;) Én 50+ km-t találtam rá, de olyat is hogy akár 70 -ig is elérhet.
Én abból indultam ki, hogy az ESSM II ha kap egy jóval könnyebb fejrészt, egy áramvonalasabb orrkúpot, meg egy fejlettebb irányítást, akkor át tud lépni a 100km-es hatótávon.
Legyen eleg annyi hogy a hatotavolsag egy dinamikus dolog. Allo vagy tavolodo kozeledo cel magasan alacsonyan stb stb. Valamennyi lerakrendszer max hatotavolsaga olyan idealis esetben igaz ami a valo eletben a ringyo ritka kategoriaba tartozik.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Legyen eleg annyi hogy a hatotavolsag egy dinamikus dolog. Allo vagy tavolodo kozeledo cel magasan alacsonyan stb stb. Valamennyi lerakrendszer max hatotavolsaga olyan idealis esetben igaz ami a valo eletben a ringyo ritka kategoriaba tartozik.
Meg annyit hogy az ESSM egy pontvedelmi raketa. Egyszeruen nincs szukseg 50 km nel nagyobb hatotavra de meg ennyire sem az esetek 99 % ban mert meg a lapos tengeren sem latsz el 40 km nel messzebbre ( sea skimming celnal)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 511
72 513
113
Talán ez a forrás forrása:
"Raytheon Co., Tewksbury, Massachusetts, was awarded a $92,370,000 hybrid (cost-no-fee, cost-plus-fixed-fee, and firm-fixed-price) contract for sustainment, maintenance, training, refurbishment, overhaul, engineering services and spares to support ongoing operations of the National Advanced Surface to Air Missile System. Bids were solicited via the internet with one received. Work locations and funding will be determined with each order, with an estimated completion date of Feb. 14, 2024. U.S. Army Contracting Command, Redstone Arsenal, Alabama, is the contracting activity (W31P4Q-20-D-0008)."
https://www.defense.gov/Newsroom/Contracts/Contract/Article/2194990/#

Igen, ezt másoltam be én is. Csak az nem volt világos hogy a "U.S. Army Contracting Command" az azt jelenti hogy a US Army saját magának rendelte meg a szolgáltatást vagy a Védelmi Minisztérium "U.S. Army Contracting Command" segítségével intézi a külföldi igényekre is a szerződéskötést. De ahogy olvasgatom hogy mivel foglalkozik ez a parancsnokság, valószínűleg maguknak rendelték meg az amerikaiak.