Háborús, történelmi és hadtörténelmi témájú filmek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Tegnap volt hozzá szerencsém. Alapvetően kellemes csalódás, látványos, hangulatos, szórakoztató, több erénnyel, mint hibával. Nálam erős 4-es (az 5-ös listán).

Halogattam a megnézését, mert bár baromi régen láttam a Pearl Harbor-t, azt annyira sziruposan giccsesnek és gyomorforgatóan patetikusnak találtam, hogy sok évre elvette a kedvem a hasonló stílusban induló amerikai szuperprodukcióktól. A japán Yamato sem javított a helyzeten, látványos volt, de émelyítő nyáltengeren úszott az egész.
Ezek után nem is tettem magasra a lécet Midway ügyben, amit talán ezért nem is vert le, magasan nézhetőnek bizonyult. A film egyértelműen a látványra épül, és bár itt-ott talán gyanús a CGI, azt hiszem, erre nem is lehet panasz. Csatahajók, hordozók, repülők, akció földön, vízen, levegőben, ahogy a csövön kifér.
jap_aircrash.gif

A készítők ugyanakkor nemcsak a Midway-nél vívott csatát akarták bemutatni, hanem a fontosabb szereplőket, a másik oldal képviselőit, a körülményeket és az előzményeket is, sőt, még az olyan, a csatától független, de emlékezetes eseményekre is jutott játékidő, mint pl. a Doolittle-küldetés. Mindezt egyetlen filmbe bezsúfolni szinte lehetetlen vállalkozás volt, ehhez képest egész jól megoldották, az események nem torzultak el, ugyanakkor követhetőek is maradtak. Aki nem ismeri a sztorit, az a lényeget szerintem össze tudta rakni, aki pedig ismeri, az nyugtázhatta, hogy érdemben a film sem tért el tőle.
Szakmailag (haditechnikai) volt pár meredek momentum, én pl. nem értem, hogy egy ormótlan SBD fékszárnyak nélkül, álló motorral a fedélzet szintje alá zuhanva a fizika mely törvényeinek hullámvasútján ugrik mégis föl a hordozóra, de annak pl. örültem, hogy azt sikerült kidomborítani, mennyire fontos a szélerősség a hordozóról történő felszálláshoz.
A színészektől (különösen a főhőstől) nem voltam elragadtatva, de tisztességgel hozták, amit kellett. Kínosak voltak a katonai mesterséggel alighanem összeegyeztethetetlen függelemsértő visszapofázások, a nagy lelkifröccsök meg egyéb érzelmileg túlfűtött, drámai, klisés baromságok, de azt hiszem, hogy ezeket egyszerűen nem hagyhatja ki az a filmrendező, aki szeretné, hogy filmje ne bukjon el a rajongói lelkületű amerikai fogyasztók mozipénztáraknál kinyilvánított ítélethirdetésekor a háborúhoz egyébként sokkal illőbb vaskemény realizmus miatt.
MERedf4521e842cea0a0c8f4e9b48b2emidway1108-1024x683.jpg

Összességében csak ajánlani tudom bárkinek, én először láttam, de nem utoljára.

Nekem az benne a fura,hogy valahogyan egy amerikai hordozót sem látunk amint harcban elsüllyesztik vagy talátot kap(van egy snitt arról,hogy a Lexington süllyed a Korall-tenfgeren).Egész egyszerűen ezen átlépnek a filmben( a Yorktownról is csak annyi derül ki,hogy lyukas meg,hogy részt tudott venni a csatában,de arról hallgatnak,hogy hogyan kapott találatot a Korall-tengeren meg arról,hogy elsüllyedt) gondolom azért mert ez nem angyon fért bele a propaganda jellegbe...
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Nekem az benne a fura,hogy valahogyan egy amerikai hordozót sem látunk amint harcban elsüllyesztik vagy talátot kap(van egy snitt arról,hogy a Lexington süllyed a Korall-tenfgeren).Egész egyszerűen ezen átlépnek a filmben( a Yorktownról is csak annyi derül ki,hogy lyukas meg,hogy részt tudott venni a csatában,de arról hallgatnak,hogy hogyan kapott találatot a Korall-tengeren meg arról,hogy elsüllyedt) gondolom azért mert ez nem angyon fért bele a propaganda jellegbe...
Szerintem inkább a játékidőbe nem fért bele, de jogos a hiányérzet.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 576
14 486
113
Nekem az benne a fura,hogy valahogyan egy amerikai hordozót sem látunk amint harcban elsüllyesztik vagy talátot kap(van egy snitt arról,hogy a Lexington süllyed a Korall-tenfgeren).Egész egyszerűen ezen átlépnek a filmben( a Yorktownról is csak annyi derül ki,hogy lyukas meg,hogy részt tudott venni a csatában,de arról hallgatnak,hogy hogyan kapott találatot a Korall-tengeren meg arról,hogy elsüllyedt) gondolom azért mert ez nem angyon fért bele a propaganda jellegbe...


Ezen én is gondolkodtam, de játékfilmnek így volt jó.

Amúgy arról is van egy vágás, ahogy az első amerikai támadási hullám után Jamagucsi buzdító beszéd után elindítja a repülőcsoportot a jenki flotta ellen, és Spruance távcsövén keresztül látjuk ahogy a Yorktownt lebombázzák a japánok, még mondja is, hogy a Yorktown-t eltalálták.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Pont a saját veszteségek nem fértek be minden más meg igen?
Szerintem a saját veszteségek kidomborítására a forgatókönyv Pearl Harbor-t választotta és arra rá is szánták az időt. (Lángoló csatahajók, füstölgő roncsok, szénné égett bajtárs, akit csak a gyűrűje alapján lehet azonosítani, stb.) Az anyahajók elvesztését nehéz lett volna bemutatni. Egyrészt dramaturgiailag, mert komplett anyahajók pusztulását nem lehet percekben elintézni, nem maradhattak volna arctalanok az áldozatok, de bemutatásuk, kontextusba helyezésük szétfeszítette volna az amúgy is elég feszes játékidőt. Másrészt, közönségfilmről lévén szó, valahol nyilván elvárás volt a sztori leegyszerűsítése. Kezdőpont: Pearl Harbor = vereség, dráma > Kibontakozás: váltakozó eredményű küzdelmek, izgalmak. > Csúcspont: Midway = győzelem.
Így popcornkompatibils. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Szerintem a saját veszteségek kidomborítására a forgatókönyv Pearl Harbor-t választotta és arra rá is szánták az időt. (Lángoló csatahajók, füstölgő roncsok, szénné égett bajtárs, akit csak a gyűrűje alapján lehet azonosítani, stb.) Az anyahajók elvesztését nehéz lett volna bemutatni. Egyrészt dramaturgiailag, mert komplett anyahajók pusztulását nem lehet percekben elintézni, nem maradhattak volna arctalanok az áldozatok, de bemutatásuk, kontextusba helyezésük szétfeszítette volna az amúgy is elég feszes játékidőt. Másrészt, közönségfilmről lévén szó, valahol nyilván elvárás volt a sztori leegyszerűsítése. Kezdőpont: Pearl Harbor = vereség, dráma > Kibontakozás: váltakozó eredményű küzdelmek, izgalmak. > Csúcspont: Midway = győzelem.
Így popcornkompatibils. :D

No nem is lett egy olyan film mint az első Midway...
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
Bár lehet, hogy a Humor/Zene topicba való lenne, de elrettentésképpen, de remélem meghallgatjátok. :D
Ugye, van a II Vh-ás vígjáték, a Halló Halló:
videa.hu/videok/film-animacio/hallo-1.-resz-film-vigjatek-R7mCqcMHHswRMYNM

De egyértelmű az alábbiakban az eredeti angolból, amelyből talán sejthető, hogy a Vendéglős miért is vett fel más érdeklődési kört. Valamint a sajt, mint füldugó. :D
Madamme Edith. :eek:

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 339
10 698
113
https://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2020/06/17/uresjarat_az_egen_619

Jók, egészen találóak a korabeli kritikák, de nekem mégis nagy élmény volt ez a sorozat, sokszor végignéztem.

E héten megnéztük az asszonnyal. mind a kettőnknek tetszett.
Meglepett, hogy mennyire jól emlékeztem egyes jelenetekre, pedig nem láttam vagy 30 éve - vagy még több.
De az is igaz, hogy a film nagy részére meg egyáltalán nem emlékeztem.
Roppant kritikus lettem arra, hogy (szerintem) MiG-15 orrfutó felvételeket vágtak be MiG-21 felszálláshoz, arra meg kiakadtam (szegény asszony...), amikor az MX-50-es (MiG-21 PF) berepülését F-13-sokkal hajtották végre, ráadásul a gépekbe magassági ruhákban ültek be, de a felszálláskor már nem a "vödör" volt a fejükön!:mad::hadonaszos:

Viszont kiváló korrajz és korhangulat, soha rosszabbat!

Ui: Nagyon off topic, de a filmbeli Dávid szülei konyhájában volt kb. egy szekrény, egy asztal, meg egy sparhelt, pár kés, s nagyjából ennyi, akár nekünk gyerekkoromban, oszt' nagymamám, meg édesanyám mégis olyan ételeket rittyentettek, hogy MMMM!!!

Sok mai nőihölgynek meg milliós konyhakomplexuma van mindennel is felszerelve, de csak kiszállítós kaját esznek...
(Konkrét sztori, hogy ismerősék első grillezős partiján, amit fél évvel a konyhájuk elkészülte után szerveztek, végignyitogatták az összes fiókot, szekrényajtót, mire bármit is megtaláltak. Nagyon égő volt - nekik...)

Ahogy kollégám mondta: Mutatós csajok - Demókonyha
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka