[BIZTPOL] Közép-Európa (V4 országok)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Mégegyszer: A Harkovi harckocsigyár legyártott T-80U/UD tankjainak száma évek szerint.
1983-ban 10 darab U
1985-ben 30 darab U és 5 darab UD
1986-ban kezdődött az UD sorozatgyártása(U-t már nem gyártottak)
Évek szerint már megérted a darabszámokat.
Tehát összesen 40 U-t és 715 UD-t gyártottak. 1991 decemberében Szünt meg a SZU-tehát 1986-1991-ben épült tank az szovjet készlet. Ebből kapott Pakisztán. Az, hogy megkapta a későbbi 84-es hegesztett tornyát nem oszt , nem szoroz.
Т-80У/УД в Харькове
1983 - 10 ед.Т-80У (декабрь).
1985 - 30 ед.Т-80У+5 ед.Т-80УД.
далее только УД.
1986 - 45-47 ед.
1987 - 75 ед.
1988 - 125 ед.
1989 -150 ед.
1990 - 170 ед.
1991 - 100 ед.
1992 - 43 ед.
Итого 40 ед.Т-80У и 715 ед.Т-80УД.

About 300 were still at the Ukrainian factory when the Soviet Union broke up,
https://sites.google.com/site/roberttuit/t80-ud

Tehát sose került a szovjet csapatokhoz, az ukrán gyárban maradtak.

It developed domestic components, including a welded turret, which was in use on the new T-84. Ukraine was able to ship 20 more T-80UD tanks to Pakistan between February and May 1997.[48][51] These 35 tanks were from Ukrainian Army stocks of 52 T-80UDs; they were built in the Malyshev plant several years before but were not delivered to their original destination. Their capabilities were below the standard agreed by both Ukraine and Pakistan.[51] The contract was completed by shipping another 285 Ukrainian T-80UD MBTs between 1997 and early 2002. These had the welded turret and other manufacturing features of the T-84.

Egyébként az oroszoknak van 460 db UD-je, az ukránoknak 137 db UD-je, a pakisztániaknak meg 320 db UD-je, akkor hogy van az a 715 darab összes gyártott mennyiség? Kb.200 lóg valahol. Lehet, hogy a 175 darab új tornyú harckocsi új gyártású?

Én ezt találtam, ezek szerint 97-től gyártották az ukránok, nyilván a 715 darabon felül a hiányzó mennyiséget.

The T-80UD production line started again in the Ukraine to enable the remainder of the Pakistani MBT order to be met. In mid-1997, it was not clear as to whether the Ukraine was in a position to build all the subsystems of the T-80UD.

As of late 1997 the well-publicized sale of 320 Ukrainian T-80UD MBTs to Pakistan appeared to be dead in the water. A total of only 35 T-80UDs had been delivered to Pakistan in two separate batches in March and May 1997. These 35 tanks were reportedly drawn from Ukrainian Army stocks and had capabilities below the level agreed to by the two countries. According to Moscow's Kommersant Daily, this apparently caused the Pakistani government to cancel the sale. The Russian government had been publicly against this sale from the very beginning, and has repeatedly refused to supply Ukraine with critical components needed to build the T-80UDs. While the more modern Ukrainian T-84 MBT is "80% Ukrainian-made," the T-80UD is a largely Russian product. Pakistan had been assured by Ukraine that the contract for the T-80UDs would be honored in spite of pressure and lack of support from Russia.
https://www.globalsecurity.org/military/world/ukraine/t-80ud.htm


The final deliveries took place in late 1999. The vehicles of the final batches incorporated many features of the T-84, including an all-welded turret and other improvements. By early 2002 Pakistan had taken delivery of 320 Ukraine-manufactured T-80UD main battle tanks, with orders for 250 more.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
De nem helyette vették hanem mellette, nem bontottak szerződést és az sem igaz, hogy nem szállítottak semmit. Szóval a nagy kamuhalomban az volt az egyetlen részigazság, hogy vettek VT-4-et is.

Kellemetlen, de ulippo nevü felhasználónak ebben úgy tűnik igaza van. Az oroszok kemény információs műveletekkel gáncsoskodtak az ukrán export ellen. Én is hasonlókat találtam.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
A kahrkovi roncstemető már eltűnt rég, azokat beolvasztották szerintem
500c8cfa18e8d5e5ecd7feb12da98a03.png

Na ja ezek papíron még léteznek. Az épületbe nem látunk be, az is dugig volt rakodva, főleg a 72-esek meg a 80-asok tűntek el elsősorban. Egy jelenlegi műholdképet jó lenne látni. Tudtommal régebben az épületen belül főleg 64-esek voltak, manapság passz, hogy bent vannak-e még.
Az bal-alsó kockányi T64 az 150 db, fölötte 40db T64, a kép közepén kb.70db T64 állt. Az épületben meg kb. 50-60 db volt bezsúfolva. a többi t80 meg t72 összesen mintegy 600-650db állt ott a 3 féléből összesen, de mind roncs állapotban.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Na ja ezek papíron még léteznek. Az épületbe nem látunk be, az is dugig volt rakodva, főleg a 72-esek meg a 80-asok tűntek el elsősorban. Egy jelenlegi műholdképet jó lenne látni. Tudtommal régebben az épületen belül főleg 64-esek voltak, manapság passz, hogy bent vannak-e még.
Az bal-alsó kockányi T64 az 150 db, fölötte 40db T64, a kép közepén kb.70db T64 állt. Az épületben meg kb. 50-60 db volt bezsúfolva. a többi t80 meg t72 összesen mintegy 600-650db állt ott a 3 féléből összesen, de mind roncs állapotban.
Az egyik Harkovi épület, így kinézetre a hosszú nagy épület lehet mert jobbra van még egy csarnok szerűség.
1927300.main_image.jpg

Itt még van épületen belüli kép:
http://ftr.wot-news.com/2014/03/05/tank-graveyard-in-ukraine/
Én kizártnak tartom, hogy ezekből használható dolgokat lehessen összelegózni nagy számban
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Egyébként az oroszoknak van 460 db UD-je, az ukránoknak 137 db UD-je, a pakisztániaknak meg 320 db UD-je, akkor hogy van az a 715 darab összes gyártott mennyiség? Kb.200 lóg valahol. Lehet, hogy a 175 darab új tornyú harckocsi új gyártású?

Kifelejtetted 1992-őt . Akkor is gyártottak nem egész 50 darabot. Oroszoknak és kazahoknak volt együtt kb 430-440 UD. Ukránoknak marad kb 330. Csak a hiányzó mennyiséget gyártották le.
Kerestem gyártási adatokat 1992 utánról ukrán, orosz forrásokból, de nem találni.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Kifelejtetted 1992-őt . Akkor is gyártottak nem egész 50 darabot. Oroszoknak és kazahoknak volt együtt kb 430-440 UD. Ukránoknak marad kb 330. Csak a hiányzó mennyiséget gyártották le.
Kerestem gyártási adatokat 1992 utánról ukrán, orosz forrásokból, de nem találni.

Akkor jó. Többet még ezen kívül én sem találtam, de akkoriban új harckocsikról írtak, én így emlékszem. Az első darabok után persze berágtak a pakik 2 millió dollárt fizettek használt harckocsikért, de gondolom az ukránok ködösítettek először (alvázszám átütés, okmányhamisítás, stb., ahogy szokták).
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Akkor jó. Többet még ezen kívül én sem találtam, de akkoriban új harckocsikról írtak, én így emlékszem. Az első darabok után persze berágtak a pakik 2 millió dollárt fizettek használt harckocsikért, de gondolom az ukránok ködösítettek először (alvázszám átütés, okmányhamisítás, stb., ahogy szokták).

Ukránok mindent amit tudtak eladtak a szovjet örökségből-arzenálból, ahelyett hogy fenntartsák a hadipart és új fejlesztésekre költsenek a befolyt pénzekből inkább felélték vagy szétlopták.Lásd az ex Varjag , Szu-33 protó , Szu-33 tervdokumentáció, Uljanovszk tervdokumentáció, Zubr tervdokumentáció...stb
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Az egyik Harkovi épület, így kinézetre a hosszú nagy épület lehet mert jobbra van még egy csarnok szerűség.
1927300.main_image.jpg

Itt még van épületen belüli kép:
http://ftr.wot-news.com/2014/03/05/tank-graveyard-in-ukraine/
Én kizártnak tartom, hogy ezekből használható dolgokat lehessen összelegózni nagy számban

Erre gondoltam. A féltetőről az épület bal oldalán nincs képed? ott voltak elvileg még tankok. De egyetértek roncs kb. mind. 30+ évet rohadtak egy helyben, szakszerű tárolás hiányában.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ukránok mindent amit tudtak eladtak a szovjet örökségből-arzenálból, ahelyett hogy fenntartsák a hadipart és új fejlesztésekre költsenek a befolyt pénzekből inkább felélték vagy szétlopták.Lásd az ex Varjag , Szu-33 protó , Szu-33 tervdokumentáció, Uljanovszk tervdokumentáció, Zubr tervdokumentáció...stb

Mint egy hanyatló állam. Reméljük be is fejezik ezt a folyamatot.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Erre gondoltam. A féltetőről az épület bal oldalán nincs képed? ott voltak elvileg még tankok. De egyetértek roncs kb. mind. 30+ évet rohadtak egy helyben, szakszerű tárolás hiányában.
Ezeket találtam még
https://ukrainetrek.com/blog/army/kharkov-tank-repair-plant/
https://nealrauhauser.wordpress.com/2013/07/16/retire-global-hawk-retain-dragon-lady/tank-graveyard/
A google 2020-ban frissítette a területet
https://goo.gl/maps/ai7GQPkUkEZEqLDq6
Szóval amit látsz az idei állapotok, ezek szerint már csak a t64-ek (+ pár egyéb roncs) vannak ott (abban az esetben ha az eddigi elrendezést nem variálták át)
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ezeket találtam még
https://ukrainetrek.com/blog/army/kharkov-tank-repair-plant/
https://nealrauhauser.wordpress.com/2013/07/16/retire-global-hawk-retain-dragon-lady/tank-graveyard/
A google 2020-ban frissítette a területet
https://goo.gl/maps/ai7GQPkUkEZEqLDq6
Szóval amit látsz az idei állapotok, ezek szerint már csak a t64-ek (+ pár egyéb roncs) vannak ott (abban az esetben ha az eddigi elrendezést nem variálták át)

Köszönöm. Úgy tűnik a szürke féltetős épület alatt még ott vannak a 64-esek. De rocs amúgy mind, gyanítom alkatrésznek szétkapják, és megy a levesbe a maradék.
 

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
591
2 511
93
A Google Earth-on 2018-as kép van Harkovról.
Azt kell beírni "Dp Kharkivsʹkyy Bronetankovyy Zavod"
AF1QipO7Kjp2KcBPpDwFF_wMaPftl35BbXVmzA5l6cw4=h1440
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 565
113
Az sose volt beleszámolva a hadsereg eszközeibe. Azok használhatatlanok voltak, még alkatrés ügyileg is, bár a fene tudja lehet volt pár őrült aki felhasznált azokból kiszedett szennyezett alkatrészt.
Voltak hírek, hogy a Donbasszban is bevetettek párat...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113