A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Igazából nem, mert a zászlóalj fontos elemei nem tudnák követni, mint a zászlóaljtüzérség (önjáró aknavetők), míg valószínűleg komolyabb felépítményű 8x8 sem úszóképes már! Szóval különösebb értelme a 8x8-as APC-nek nincs értelme átkelni! Mi több, annak sincs értelme, hogy vékönybőrű 8x8-at rendszeresítsünk! Az úszóképesség lényegében értéktelen, csak akkor érne valamit, ha az egész zászlóalj, beleértve a logisztika teherautóit is úszóképesek lennének!

Éppen ezért van, hogy a felderítők 4x4-es járműve a maximum amit érdemes úszóképes formában kivitelezni!

Szerintem azért nem ennyire egyszerű. A harcoló (manőver) alegységek lehetnek úszóképesek, a logisztikai eszközök, a harctámogatók meg nyilván nem . Így azok hidakon, gázlókon, meg műszaki eszközökkel kelnek át, ha szükséges.
De nem ez a lényeg!
Az a puszta tény, hogy van úszóképes harcjármű az ellenfélnél, már jelentősen befolyásolja a harc elgondolását. Tehát nem is biztos, hogy kell úszni a járműveknek, mert egyszerűen lecsökken a vízi akadály szerepe a másik fél szemében. Nem fog vízi akadályra támaszkodó védelmet kiépíteni, stb.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a STANAG 4569 Level 5 vagy a fölötti védettségű jármű nemigen lehet úszóképes, amiatt amit sokan leírtatok: nehéz a páncél, fegyverzet.
Múltkor valaki mondta, hogy a Patria XP elvileg úszóképes konfigban használható védelmet nyújt. Én azért szeretném azt látni, mert manapság mindenre rámondják, hogy a vevő kívánsága szerint páncélozható, meg úsztatható, de nem biztos, hogy egyszerre. Persze nem is biztos, hogy egyszerre kell, de azért ezeket az infókat úgy kell kezelni, hogy előbb látni kellene a saját szemünkkel az úszó Level 5-ös harcjárművet tüzelni a vízen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 822
113
Nem tudom, de ők elmentek a Pátriához és nem kértek kölcsön, hanem kicsengették az árukat ('asszem 3db). Onnantól azt csinálnak vele, amit akarnak. De gondolom szisztematikus tönkretétel a cél... :rolleyes:
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.

Japan ezt megteheti, Magyarorszag nem hinnem. Kivancsi lennek a KMW vezer milyen kepet vagna ha bejelentenenk hogy jo napot kivanok vennenk 3db a7+ -ot szetloves celjabol. :)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Tulajdonképpen nekünk is ezt kéne csinálnunk.Drága mődszer,szó se rőla.De hosszú távon visszahozná az árát.És a gyakorlati és teljeskörű nyúzóprőba után lehet jol dönteni.

A légiszállításnál nagyon spórolnál, itt meg szétlőnél párat. :)
Meg még robbantanál is. Biztos, hogy a szárazföld szekerét tolod? :p
A kérdéseidre a választ kísérleti lövészetekkel lehetne meglelni, de ehhez kell az adott gyártó együttműködése. A járművek páncéllemezeinek vastagsága, anyagminősége ismertek, de nem az a lényeges, hanem a modulelemként rápakolt kiegészítő páncélzat, esetleg NERA vagy ERA páncélzat.
Volt szerencsém a horvát kollegák Pátriáját alaposabban átvizsgálni, annak páncélteste szinte mindenhol kb 1 cm vastag acéllemez. A pár centis légréssel rápakolt kiegészítő páncélzat kb2 cm vastag, anyaga valamilyen kompozit, megrágtam, megnyaltam, de nem jöttem rá, viszont ezek szinte mindig valamilyen cég bevált és részben ismert összetételű termékei (AMAP, stb). Mivel moduláris, ezért abból legózzák össze amiből a vevő akarja. HA nagyon szeretnénk a Modernizációs intézetünkben el lehet készíteni az ilyen járművek oldal és front páncélzatának imitációját, azokból az anyagokból, olyan távolságokkal. Az ilyen célokra lehetne a kísérleti lövészeteket lefolytatni és akkor választ kaphatnánk arra amire szeretnél: Mennyire ellenállóak?
Rágtam már egyébként Dingó páncélt is, meg az amcsi Maxxpro, Oshkosh sem ismeretlen a magyar katonák előtt. Ha valakit érdekelt volna el tudtuk volna készíteni ezek páncélzatát, persze nem olcsó, mert a spéci páncélanyagoknak, főleg ilyen kis tételben megkérik az árát. Tudják miért vesz valaki 1 m2-t. ;)
A NATO egyébként ugyan ezt csinálja az orosz és más országok harckocsi páncélzatával. Elkészítik másolatait (Kontakt-5, stb) és lőnek rá. A lövészetek végrehajtására STANAG is van.
Tehát nem kell szétlőni az első Pumát, Lynxet....
Akkor se, ha lenne kit beleraknunk az élethűség kedvéért.:rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 822
113
A légiszállításnál nagyon spórolnál, itt meg szétlőnél párat. :)
Meg még robbantanál is. Biztos, hogy a szárazföld szekerét tolod? :p
A kérdéseidre a választ kísérleti lövészetekkel lehetne meglelni, de ehhez kell az adott gyártó együttműködése. A járművek páncéllemezeinek vastagsága, anyagminősége ismertek, de nem az a lényeges, hanem a modulelemként rápakolt kiegészítő páncélzat, esetleg NERA vagy ERA páncélzat.
Volt szerencsém a horvát kollegák Pátriáját alaposabban átvizsgálni, annak páncélteste szinte mindenhol kb 1 cm vastag acéllemez. A pár centis légréssel rápakolt kiegészítő páncélzat kb2 cm vastag, anyaga valamilyen kompozit, megrágtam, megnyaltam, de nem jöttem rá, viszont ezek szinte mindig valamilyen cég bevált és részben ismert összetételű termékei (AMAP, stb). Mivel moduláris, ezért abból legózzák össze amiből a vevő akarja. HA nagyon szeretnénk a Modernizációs intézetünkben el lehet készíteni az ilyen járművek oldal és front páncélzatának imitációját, azokból az anyagokból, olyan távolságokkal. Az ilyen célokra lehetne a kísérleti lövészeteket lefolytatni és akkor választ kaphatnánk arra amire szeretnél: Mennyire ellenállóak?
Rágtam már egyébként Dingó páncélt is, meg az amcsi Maxxpro, Oshkosh sem ismeretlen a magyar katonák előtt. Ha valakit érdekelt volna el tudtuk volna készíteni ezek páncélzatát, persze nem olcsó, mert a spéci páncélanyagoknak, főleg ilyen kis tételben megkérik az árát. Tudják miért vesz valaki 1 m2-t. ;)
A NATO egyébként ugyan ezt csinálja az orosz és más országok harckocsi páncélzatával. Elkészítik másolatait (Kontakt-5, stb) és lőnek rá. A lövészetek végrehajtására STANAG is van.
Tehát nem kell szétlőni az első Pumát, Lynxet....
Akkor se, ha lenne kit beleraknunk az élethűség kedvéért.:rolleyes:
De még ezt se csináljuk.És a kész jármű szerkezeti ellenállása azért más,mint egy darab lemezé.És igen,erre nem sajnálnám a pénzt,Mert ez késöbb,emberéletben bőven visszahozza az árát.
Japan ezt megteheti, Magyarorszag nem hinnem. Kivancsi lennek a KMW vezer milyen kepet vagna ha bejelentenenk hogy jo napot kivanok vennenk 3db a7+ -ot szetloves celjabol. :)
Szerintem csúnyán néznének.PR osztályon meg kronikus agyvérzés terjedne.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi
K

kamm

Guest
Szerintem azért nem ennyire egyszerű. A harcoló (manőver) alegységek lehetnek úszóképesek, a logisztikai eszközök, a harctámogatók meg nyilván nem . Így azok hidakon, gázlókon, meg műszaki eszközökkel kelnek át, ha szükséges.
De nem ez a lényeg!
Az a puszta tény, hogy van úszóképes harcjármű az ellenfélnél, már jelentősen befolyásolja a harc elgondolását. Tehát nem is biztos, hogy kell úszni a járműveknek, mert egyszerűen lecsökken a vízi akadály szerepe a másik fél szemében. Nem fog vízi akadályra támaszkodó védelmet kiépíteni, stb.
Ugyanakkor az is igaz, hogy a STANAG 4569 Level 5 vagy a fölötti védettségű jármű nemigen lehet úszóképes, amiatt amit sokan leírtatok: nehéz a páncél, fegyverzet.
Múltkor valaki mondta, hogy a Patria XP elvileg úszóképes konfigban használható védelmet nyújt. Én azért szeretném azt látni, mert manapság mindenre rámondják, hogy a vevő kívánsága szerint páncélozható, meg úsztatható, de nem biztos, hogy egyszerre. Persze nem is biztos, hogy egyszerre kell, de azért ezeket az infókat úgy kell kezelni, hogy előbb látni kellene a saját szemünkkel az úszó Level 5-ös harcjárművet tüzelni a vízen.

Horvat partraszallo egyseg, Patriakkal kiuszva (naluk meg hagyomanyos, konnyu tornyok vannak az AMVn):



Amerikai exportra szant LM-rebranded verzio:



En mar irtam sokszor leirtam, de amugy kozismert: a Patria egesz csaladjat kezdettol fogva uszokepesnek terveztek (sot, mar a regi 6x6 Pasi is, a BTR-60 ellen epitett elodjet is), raadasul az igen zord finn tengeri viszonyokra, nem mediterran napsutesre avagy holmi dunai atkelesre. :)
Nem veletlenul nezetek el a szlovakok Vydranak az o leendo Patriajukat...

AMV (2013):

AMV28:

6x6 APC:


Megkockaztatom, meg az uj mortart is meg lehet csinalni uszokepesnek:
https://www.youtube.com/watch?v=itRmWZA2Z8w

Az XP-t nem hiszem, hogy konkretan uszokepesnek epitenek, de a Patria olyan, mint egy LEGO, barmit osszevarialhatsz belole, konkretan vmi 16 kulonbozo variaciot listaznak az uj doksijukban, ha jol emlekszem, szerintem minimum gazlokepesse teheto a megfelelo kompromisszummal (Dunan ugye nem lesznek 5-6 meteres hullamok stb.) :)
 
K

kamm

Guest
De még ezt se csináljuk.És a kész jármű szerkezeti ellenállása azért más,mint egy darab lemezé.És igen,erre nem sajnálnám a pénzt,Mert ez késöbb,emberéletben bőven visszahozza az árát.

Szerintem csúnyán néznének.PR osztályon meg kronikus agyvérzés terjedne.

Dehogyis. Kiszamlaznanak (3) jarmuvet, full aron, rakoltenenk vagy $30-40 milliot, ami hajmereszto okorseg lenne.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
Dehogyis. Kiszamlaznanak (3) jarmuvet, full aron, rakoltenenk vagy $30-40 milliot, ami hajmereszto okorseg lenne.

Dehogyis. 30-40 misiert egyszeruen nem fogjak a know-how-t veszelyeztetni...
Komoly veteli szandek eseten lehet megosztanak valami teszt eredmenyeket, de meg azt se hinnem hogy mindent. Ha tetszik oke ha meg nem akkor vegyel mastol, konyorogni a KMW nem fog.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Az nem kérdés, hogy a láncos IFV német lesz szerintem. A KF41-el kapcsolatban egy a kérdés: merjünk-e 19-re lapot húzni? Elhangzott itt, hogy esetleg csak 23-ban érkezne meg az első, de szerintem a Puma sem lenne itt hamarabb. Ahogy le lett írva, a Puma drága, 10 millió, én a Lynux-ot 9 millióra saccolom, csak a hasamra ütöttem. Minden esetre ha a KF41 mellett döntenénk, és ha beválnának- mert én azért bízom a német technikában, akkor bizony sokat nyernénk vele. Na, meg a gyártói nagy kupecek. :) Főleg, ha mi lennénk az első megrendelők. A másik dolog ami nagyon tetszene: a Boxer IFV és APC vegyesen. Gondolom APC verzióból kellene több, majd gondolom valaki megírja, hogy pontosan mennyire lenne szükségünk az utóbbiból, én olyan 350 darabot saccolok. Még egy kérdésem lenne felétek: a leendő közepesbe és könnyű dandárba milyen járművek kellenének? 4x4-esek, esetleg 6x6-ok? Még egy dolog: szerintem még nem is olyan régen, még sokan örültek volna; pl egy Ascod , Pandor felállásnak is. Egy utolsó kérdés: sokszor elhangzik itt a fórumban, hogy a CV90-es drága, most mihez képest? Meg, hogy régebbi technológia. Puma árában mérik?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Dehogyis. 30-40 misiert egyszeruen nem fogjak a know-how-t veszelyeztetni...
Komoly veteli szandek eseten lehet megosztanak valami teszt eredmenyeket, de meg azt se hinnem hogy mindent. Ha tetszik oke ha meg nem akkor vegyel mastol, konyorogni a KMW nem fog.

A STANAG 4569 minősítéssel nem illik viccelni. Ha valaki azt álltja, hogy level 5 vagy level 6-ot tud, azt illik bizonyítani is. A STANAG-ben le vannak írva, hogy mely szögből milyen fegyverrel, milyen távolságból kell a járműnek ellenállónak lenni. Az aknavédelem úgyszintén. Kerék alatt, tengely alatt középen. A gyártók megépítik a kísérleti járműveiket és elvégzik ezeket az ellenőrzött robbantásokat lövésteszteket. A román Saur -2 nevű förmedvényről van fenn video a neten ahogy megrobbantják.
A Rába VZF-en szintén elvégezték sok pénzér ezeket a robbantásokat, lövésteszteket és a német TÜV (azt hiszem, de valamilyen hivatalos , felkent szervezet) kiállít egy Certificate-t arról, hogy azt a szintet tudja. E nélkül akármit lehetne állítani a prospektusokban és hamar megvádolnák egymást a cégek, ha valaki gurítana a kiadványokban.

 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
https://www.armadninoviny.cz/francouzska-vize-noveho-evropskeho-tanku-mgcs.html

Szappanopera kovetkezo resze. Ami erdekes hogy a tervek szerint az export termek kevesbe fejlett(meg persze olcsobb) lenne - a briteket, spanyolokat meg a lengyeleket emliti mint vasarlokat. Egy ilyen cikk elolvasasa utan azert jo erzes tudni hogy legalabbis az elkovetkezo evtizedekben lesz fejlett, modern tankunk es nem valami b kategorias akarmi... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 590
113
https://www.armadninoviny.cz/francouzska-vize-noveho-evropskeho-tanku-mgcs.html

Szappanopera kovetkezo resze. Ami erdekes hogy a tervek szerint az export termek kevesbe fejlett(meg persze olcsobb) lenne - a briteket, spanyolokat meg a lengyeleket emliti mint vasarlokat. Egy ilyen cikk elolvasasa utan azert jo erzes tudni hogy legalabbis az elkovetkezo evtizedekben lesz fejlett, modern tankunk es nem valami b kategorias akarmi... :rolleyes:
Aranyos, hogy azt hiszed, hogy az anyaországéhoz képest bármilyen export vásárló nem butítottat kap jelenleg is....
Ez alól talán az oroszok a kivételek a modernizált cuccaikkal mivel általában kevés pénzük van a saját programokra és valahogy el kéne adni a technikát.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
444
1 467
93
Aranyos, hogy azt hiszed, hogy az anyaországéhoz képest bármilyen export vásárló nem butítottat kap jelenleg is....
Ez alól talán az oroszok a kivételek a modernizált cuccaikkal mivel általában kevés pénzük van a saját programokra és valahogy el kéne adni a technikát.
Lehet tudni, hogy a leoknál mit szoktak lekanyarítani ? Gondolom ( inkább remélem ), hogy nem olyan nagy a két változat között a különbség mint mondjuk az ambramseknél.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 576
14 482
113
Igazából nem, mert a zászlóalj fontos elemei nem tudnák követni, mint a zászlóaljtüzérség (önjáró aknavetők), míg valószínűleg komolyabb felépítményű 8x8 sem úszóképes már! Szóval különösebb értelme a 8x8-as APC-nek nincs értelme átkelni! Mi több, annak sincs értelme, hogy vékönybőrű 8x8-at rendszeresítsünk! Az úszóképesség lényegében értéktelen, csak akkor érne valamit, ha az egész zászlóalj, beleértve a logisztika teherautóit is úszóképesek lennének!

Éppen ezért van, hogy a felderítők 4x4-es járműve a maximum amit érdemes úszóképes formában kivitelezni!

Akár egy kialakítandó hídfő biztosítására is hasznos lehet, ha át tud kelni egy előretolt század/zászlóalj lövész.

Amúgy a Patria elbír egy 120mm-es Nemo tornyot, és a DENEL-nek van egy 105mm-es tarackágyús tornya, amit szerintem szintén rá lehetne operálni.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 850
12 350
113
Aranyos, hogy azt hiszed, hogy az anyaországéhoz képest bármilyen export vásárló nem butítottat kap jelenleg is....
Ez alól talán az oroszok a kivételek a modernizált cuccaikkal mivel általában kevés pénzük van a saját programokra és valahogy el kéne adni a technikát.

Inkabb arra gondoltam hogy a cikk is nyiltan leira hogy a terv hogy az export verzio lebutitott lesz.
A masik dolog hogy a nemetek inkabb "nehez" tankot akarnak a franciak meg inkabb "kozepest" - Afrikaba.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Akár egy kialakítandó hídfő biztosítására is hasznos lehet, ha át tud kelni egy előretolt század/zászlóalj lövész.

Amúgy a Patria elbír egy 120mm-es Nemo tornyot, és a DENEL-nek van egy 105mm-es tarackágyús tornya, amit szerintem szintén rá lehetne operálni.
A 120 as elméletileg csökkentett nyomással működik 8*8 as vázon. Így nem nagyon lenne értelme szerintem. Inkább a 105 ös tarackágyús tornyot ha lehet :D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Lehet tudni, hogy a leoknál mit szoktak lekanyarítani ? Gondolom ( inkább remélem ), hogy nem olyan nagy a két változat között a különbség mint mondjuk az ambramseknél.

Ha tippelnem kéne az elektronika van kicsit visszatekerve.

A németek másként gondolkodnak és más helyzetben is vannak, mint mondjuk egy birodalmi szemléletű amcsi, vagy ruszki. Ők úgy tekintenek a szövetségeseikre, mint korábbi és későbbi ellenségeikre. Utóbbiak úgy gondolkodnak (pl USA Egyiptommal, de szerintem Izrael kivételével bármely más szövetségesével), hogyha egyszer ne adj isten a demokrácia védelmében meg kellene óvni az emberi értéketeket a szövetséges ország saját kormányától, akkor ne legyen túl nagy falat legyűrni, vagy "szövetséges csapatokkal" vagy csak azok nevében (ez a világháborúk óta mindig jól cseng). Az amcsi F-35 "piros gomb" vita ezen alapul, de a GPS, a kémműholdak és elektronikai lehallgató rendszerek használata mind erről a gondolkodásról tanúskodik a szövetségesek irányába. Így teljesen természetes, hogy a legfejlettebb uránpáncél, a legkorszerűbb szoftver csak részükre vagy egy-két megbízható "hónaljkutya" részére elérhető (Izrael, britek). A ruszki sem adta el a T-64-et, T-80-at amíg tehette, de a legtöbb légvédelmi eszköz, repülőgép is egyszerűbb elektronikával ment a VSZ-be, Afrikába közel-keletre mégúgy.
A németek rég nem hódítóként tekintenek a világra. A Leopard harckocsik létrehozása egy nagy elismerés volt nekik (hogy engedték a II. vh után), azonban a szoros nyugati felügyelet mellett, szarul nézett volna ki, ha a holland, vagy más NATO szövetségesek alacsonyabb minőségű tankot kaptak a 70-es nyolcvanas években. A németek abban sem lehettek biztosak, hogy egyre komolyabb haderejük mennyire lesz német, hisz elég szoros amerikai, illetve (volt) szövetséges kontroll vol/van mind a mai napig mind a hadiiparban , mind a hadvezetésben felettük. Így nagyon nem is reménykedhettek abban, hogy a tankjaikat majd önállóan holland, brit vagy amcsi csapatok ellen használhatják, ergó nem volt érdemes sajátjukat jobb minőségűvé tenni, vagy a többit lerontani. Mindig is megvoltak azok a fékek a német politikában és a BW felső vezetésében, mely az német militarizmus újjáéledését megakadályozná. Most is megvan. ;)
Én nem félek, hogy a i tankjaink rosszabbak lennének a német A7V-től (nem az első világháborústól :)).
A műszerezettség viszonylag könnyen ellenőrizhető lesz, a C2 hardver a rádióktól függ, a szoftver az már más kérdés, az országfüggő lesz.