A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Most már elkapattuk magunkat, hogy van pénz az elsőre! A cseh tenderen pedig hidegháborús cuccok indultak két poszthidegháborús termékkel szemben (a CV90 még a hidegháborús idők tervezői tevékenységének terméke)!

Dehogyis hideghaborus, a kilencvenesekben rendelte meg a sved FMV, komoly, hosszutavu fejlesztere alkalmas speckokkal. Az alapok biztos korabbiak, de ez mondjuk igaz minden letezo jarmure, a Puma es a Lynx is a Marderbol szerzett tapasztalatokra epul, a franciake is egy kozos projektnek indult a nemetekkel a regi tapasztalatokon alapulva, az amerikaiaknak meg eleve csak negyveneves cuccaik vannak.
Mar az elejetol nagyon jofajta dolgokat tudott pl az alap ot verzaioban mar volt anti-aircraft kepesseg es hasonlok.

A CV90-et azota is folyamatosan fejlesztik, a mostani MarkIV az otodik generacio - itt egy rovid attekintes a fejlodesrol:


Nem csoda, hogy ilyen csapatban második tudott lenni! Megnéztem én volna ha Armatával és Namerrel kell versenyeznie!

Valoszinuleg lemosta volna oket a szinrol, rengeteg tapasztalat van a CV90-ben.
Amugy ez az egesz cseh megmerettetes eleg kutyautonek tunik, ahogy utanaolvastam, lathatoan par speci dologra mentek ra.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 049
26 597
113
Dehogyis hideghaborus, a kilencvenesekben rendelte meg a sved FMV
A nyolcvanas évek közepén kezdték fejleszteni. Az utolsó hidegháborús jármű, tömegre, motorikusan, méreteit tekintve, stb. Hasonlítsd össze a teljesen egykorú Marder 2-vel, ami nyugodtan tekinthetünk most már előtanulmánynak a Puma-hoz!
 
K

kamm

Guest
A nyolcvanas évek közepén kezdték fejleszteni. Az utolsó hidegháborús jármű, tömegre, motorikusan, méreteit tekintve, stb. Hasonlítsd össze a teljesen egykorú Marder 2-vel, ami nyugodtan tekinthetünk most már előtanulmánynak a Puma-hoz!

Ott van a videoban. Az elejen mondja, hogy a kilencvenesekben jott meg a svedektol a konkret specifikacio, azzal a maroknyi, precizen rangsorolt tulajdonsaggal.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 832
35 400
113
A Hiúzt esélyesebbnek tartom mert egyrészt valamivel olcsóbb, de ami a lényeg az a technology transfer, tehát átadják a gyártástechnológiát.
Az a 35mm Wotan ágyú se piskóta hozzá.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 845
4 835
113
A 8-ban benne van a vezető a jarmű parancsnok meg az iranyzó is...Szóval a 8 főből 3 a BTR-ben marad és csak 5 fő a deszant.Ezzel szemben a Pumába a 9 fős német rajból(mert 9 fő a raj,hisz az irányzó,vezető és a jarmű parancsnoka is a rajhoz tartozik)6 fő a deszant.
Ezek után a többire nem is reagálok.
Én még anno 8 fős rajban voltam, de az valóban régen volt, sőt nem is a Honvédségnél. Te vagy a katona, ha azt mondod, hogy el fogtok férni kényelmesen a PUMA-ban én elfogadom. Félre ne érts, én nagyon örülük ha a PUMA lesz - nagyon úgy tűnik, hogy az lesz, te is és kriss is emellett kardoskodtok, nyilván több infótok van mint nekünk mezei érdeklődőknek - mert a Honvédség, az ország erősödik vele. A környező országokhoz képest nyilvánvalóan a legjobb IFV lesz. Én csak azért írtam a Lynx mellett, mert úgy gondolom, hogy azzal még modernebb lenne a haderőnk még az is lehet, hogy olcsóbban. Ezért nem kell megsértődni, mert valakinek a véleménye nem egyezik a tiéddel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 889
113
Amúgy egyelőre ne dobálózzunk már azzal, hogy a lynx olcsóbb lenne. Tarka fingja nincs senkinek mennyibe is kerül darabja ez az igazság. Lehet, hogy a kf 31 olcsóbb mint a Puma, de vajon a 41 is? Nagy különbség nemigen lehet szerintem az árak közt, annyi az egész, hogy mivel a rm-nak nagyon kell a vevő jó csomagot lehetne velük kialkudni.
Viszont a pumához ott vannak az átvehető eljárások, kiképzési anyagok stb. Illetve a közös képzés lehetősége a bw-vel. A lynxnél kivel működünk együtt Ausztráliával?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Amúgy egyelőre ne dobálózzunk már azzal, hogy a lynx olcsóbb lenne. Tarka fingja nincs senkinek mennyibe is kerül darabja ez az igazság. Lehet, hogy a kf 31 olcsóbb mint a Puma, de vajon a 41 is? Nagy különbség nemigen lehet szerintem az árak közt, annyi az egész, hogy mivel a rm-nak nagyon kell a vevő jó csomagot lehetne velük kialkudni.
Viszont a pumához ott vannak az átvehető eljárások, kiképzési anyagok stb. Illetve a közös képzés lehetősége a bw-vel. A lynxnél kivel működünk együtt Ausztráliával?
Hát igen, de ha ccúcstechnikat akarsz fel kell készülni az új kihívásokra! A BMP-nél nincs ilyen gond. :)

Én úgy olvastam, hogy a Hiúznál cél volt a költséghatékonyabb működtetés a Pumához képest. Persze ez minden új projektnél cél, aztán megint más a valóság.
Sztem ezt a vitát úgy lehet rövidre zárni, hogy most jön 100 Puma, aztán 2026 után meglátjuk, max kiegeszitjük 100 addigra már kiforrott Hiúzzal.:p
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 889
113
Hát igen, de ha ccúcstechnikat akarsz fel kell készülni az új kihívásokra! A BMP-nél nincs ilyen gond. :)

Én úgy olvastam, hogy a Hiúznál cél volt a költséghatékonyabb működtetés a Pumához képest. Persze ez minden új projektnél cél, aztán megint más a valóság.
Sztem ezt a vitát úgy lehet rövidre zárni, hogy most jön 100 Puma, aztán 2026 után meglátjuk, max kiegeszitjük 100 addigra már kiforrott Hiúzzal.:p
Amúgy mindkettővel egy élvonalbeli harcjárművet kapnánk (szerintem ez a 2 IFV a legjobb a világon jelenleg) Bármelyik is lesz, nem fogom magam a földhöz verni sírva, hogy nem tetszik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 342
76 988
113
Én még anno 8 fős rajban voltam, de az valóban régen volt, sőt nem is a Honvédségnél. Te vagy a katona, ha azt mondod, hogy el fogtok férni kényelmesen a PUMA-ban én elfogadom. Félre ne érts, én nagyon örülük ha a PUMA lesz - nagyon úgy tűnik, hogy az lesz, te is és kriss is emellett kardoskodtok, nyilván több infótok van mint nekünk mezei érdeklődőknek - mert a Honvédség, az ország erősödik vele. A környező országokhoz képest nyilvánvalóan a legjobb IFV lesz. Én csak azért írtam a Lynx mellett, mert úgy gondolom, hogy azzal még modernebb lenne a haderőnk még az is lehet, hogy olcsóbban. Ezért nem kell megsértődni, mert valakinek a véleménye nem egyezik a tiéddel.

Én nem azért kardoskodok a Puma mellett mert az lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla
K

kamm

Guest
Amúgy mindkettővel egy élvonalbeli harcjárművet kapnánk (szerintem ez a 2 IFV a legjobb a világon jelenleg) Bármelyik is lesz, nem fogom magam a földhöz verni sírva, hogy nem tetszik.

Ez igaz. Viszont a KF31-nek csak akkor van ertelme, ha tenyleg otthon raknak ossze avagy joval olcsobban (is) jonne ki, mint a Puma - a KF41 tutira nem lesz olcsobb, mint a Puma, no meg azert a ket extra emberert rajonkent felesleges is otventonnas szornytegeket etetni egy max 500 km szelessegu orszagban. Nekem semmi bajom a 9 fos rajjal, amibol csak 6 szall ki, inkabb koltsuk csak a jarmuvenkent (4) Spike LR2-re meg a 35mm unmanned toronyra ill jobb vedelemre a kulonbozetet...

...aminek kapcsan meg halkan megjegyeznem, hogy a KF31 35-36 tonnajat pont elviszi az A400M egy az egyben, a KF41-et mar csak darabokban. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 832
35 400
113
3 Lynx Kf41 IFVs az Ausztrália LAND400 Tesztekre
https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XtYCDa7TU0M
"delivery of the three Lynx KF41 IFVs. The RMA contract now signed has a value of AUD 50 million (Euro 30 million or US$33.4 million)."
10 millió euró 1db ami a sorozatgyártás után lejjebb megy egy icike picikét.
https://www.n-tv.de/politik/Preis-fuer-Puma-Panzer-hat-sich-verdoppelt-article21154904.html
"Für die Herstellung der vollständigen Einsatzreife der 350 Schützenpanzer Puma sind derzeit 5989 Millionen Euro eingeplant"
Majdnem 6 milliárd Euró 350 db ért
Ebben benne van a fejlesztés ára is, de azzal együtt is soknak tűnik.
A Hiúz előnyei között van még, hogy képes elvinni egy 8 fős rajt, a toronyba több lőszer fér el és valahol olvastam, nem tudom igaz e de akár egy 120 millis ágyúval szerelt tornyot is rá lehet operálni. Meg a közös lónak túrós a háta is játszik még mert a Puma RM -KMW kooperáció és két féllel kell megegyezni, míg a Hiúznál csak a RM- el. Meg ezt az üzletet még össze is lehet kapcsolni a teherautóbeszerzéssel is ami megint csak jöhetne az RM--től mondjuk itteni összeszereléssel. Ami a hab lenne a tortán az a Hiúz itthoni gyártása, összeszerelése.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 342
76 988
113
3 Lynx Kf41 IFVs az Ausztrália LAND400 Tesztekre
https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XtYCDa7TU0M
"delivery of the three Lynx KF41 IFVs. The RMA contract now signed has a value of AUD 50 million (Euro 30 million or US$33.4 million)."
10 millió euró 1db ami a sorozatgyártás után lejjebb megy egy icike picikét.
https://www.n-tv.de/politik/Preis-fuer-Puma-Panzer-hat-sich-verdoppelt-article21154904.html
"Für die Herstellung der vollständigen Einsatzreife der 350 Schützenpanzer Puma sind derzeit 5989 Millionen Euro eingeplant"
Majdnem 6 milliárd Euró 350 db ért
Ebben benne van a fejlesztés ára is, de azzal együtt is soknak tűnik.
A Hiúz előnyei között van még, hogy képes elvinni egy 8 fős rajt, a toronyba több lőszer fér el és valahol olvastam, nem tudom igaz e de akár egy 120 millis ágyúval szerelt tornyot is rá lehet operálni. Meg a közös lónak túrós a háta is játszik még mert a Puma RM -KMW kooperáció és két féllel kell megegyezni, míg a Hiúznál csak a RM- el. Meg ezt az üzletet még össze is lehet kapcsolni a teherautóbeszerzéssel is ami megint csak jöhetne az RM--től mondjuk itteni összeszereléssel. Ami a hab lenne a tortán az a Hiúz itthoni gyártása, összeszerelése.

11 fős rajt visz a Lynx mert a jármű 3 fője is a raj resze.Ha csak 8 fős a raj akkor a 9 fős deszanttérben 5 ember van...
 
K

kamm

Guest
3 Lynx Kf41 IFVs az Ausztrália LAND400 Tesztekre
https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XtYCDa7TU0M
"delivery of the three Lynx KF41 IFVs. The RMA contract now signed has a value of AUD 50 million (Euro 30 million or US$33.4 million)."
10 millió euró 1db ami a sorozatgyártás után lejjebb megy egy icike picikét.

Azert joval lejjebb kell annak mennie, amikor 200-at veszel, akar 10-20% is, de annyi jarmuhoz meg mar minden mast is veszel, supportot stb, igy a vege uaz, csak bedobjak az extended supportot hosszabb idore avagy olcsobban. :)

https://www.n-tv.de/politik/Preis-fuer-Puma-Panzer-hat-sich-verdoppelt-article21154904.html
"Für die Herstellung der vollständigen Einsatzreife der 350 Schützenpanzer Puma sind derzeit 5989 Millionen Euro eingeplant"
Majdnem 6 milliárd Euró 350 db ért
Ebben benne van a fejlesztés ára is, de azzal együtt is soknak tűnik.

Jo sansszal a technology meg R&D dobja meg, mert en $2B talaltam kb 200 Pumara valahol (olvass vissza.)

A Hiúz előnyei között van még, hogy képes elvinni egy 8 fős rajt, a toronyba több lőszer fér el és valahol olvastam, nem tudom igaz e de akár egy 120 millis ágyúval szerelt tornyot is rá lehet operálni.

Az isten ovjon meg minket az ilyen elbaszarintott 'light tank' hulyesegtol...

Meg a közös lónak túrós a háta is játszik még mert a Puma RM -KMW kooperáció és két féllel kell megegyezni, míg a Hiúznál csak a RM- el.

Nem, valoszinuleg a kozos ceggel, a PSM-mel alkudoznal.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 845
4 835
113
3 Lynx Kf41 IFVs az Ausztrália LAND400 Tesztekre
https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XtYCDa7TU0M
"delivery of the three Lynx KF41 IFVs. The RMA contract now signed has a value of AUD 50 million (Euro 30 million or US$33.4 million)."
10 millió euró 1db ami a sorozatgyártás után lejjebb megy egy icike picikét.
https://www.n-tv.de/politik/Preis-fuer-Puma-Panzer-hat-sich-verdoppelt-article21154904.html
"Für die Herstellung der vollständigen Einsatzreife der 350 Schützenpanzer Puma sind derzeit 5989 Millionen Euro eingeplant"
Majdnem 6 milliárd Euró 350 db ért
Ebben benne van a fejlesztés ára is, de azzal együtt is soknak tűnik.
A Hiúz előnyei között van még, hogy képes elvinni egy 8 fős rajt, a toronyba több lőszer fér el és valahol olvastam, nem tudom igaz e de akár egy 120 millis ágyúval szerelt tornyot is rá lehet operálni. Meg a közös lónak túrós a háta is játszik még mert a Puma RM -KMW kooperáció és két féllel kell megegyezni, míg a Hiúznál csak a RM- el. Meg ezt az üzletet még össze is lehet kapcsolni a teherautóbeszerzéssel is ami megint csak jöhetne az RM--től mondjuk itteni összeszereléssel. Ami a hab lenne a tortán az a Hiúz itthoni gyártása, összeszerelése.
17 millió euró/db a Pumára. Innen nézve érthető, hogy nem tudták még senkinek eladni a saját hadseregükön kívül. Valami döbbenet.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo