A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 279
7 745
113
17 millió euró/db a Pumára. Innen nézve érthető, hogy nem tudták még senkinek eladni a saját hadseregükön kívül. Valami döbbenet.
Már drágább mint a Leó? Eddig mind 8milla körül mondták az árát + apróságok S úgy jött ki a 10 milla/darab...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
3 Lynx Kf41 IFVs az Ausztrália LAND400 Tesztekre
https://www.defenseworld.net/news/2...ralia___s_LAND400_Contest_Trials#.XtYCDa7TU0M
"delivery of the three Lynx KF41 IFVs. The RMA contract now signed has a value of AUD 50 million (Euro 30 million or US$33.4 million)."
10 millió euró 1db ami a sorozatgyártás után lejjebb megy egy icike picikét.
https://www.n-tv.de/politik/Preis-fuer-Puma-Panzer-hat-sich-verdoppelt-article21154904.html
"Für die Herstellung der vollständigen Einsatzreife der 350 Schützenpanzer Puma sind derzeit 5989 Millionen Euro eingeplant"
Majdnem 6 milliárd Euró 350 db ért
Ebben benne van a fejlesztés ára is, de azzal együtt is soknak tűnik.
A Hiúz előnyei között van még, hogy képes elvinni egy 8 fős rajt, a toronyba több lőszer fér el és valahol olvastam, nem tudom igaz e de akár egy 120 millis ágyúval szerelt tornyot is rá lehet operálni. Meg a közös lónak túrós a háta is játszik még mert a Puma RM -KMW kooperáció és két féllel kell megegyezni, míg a Hiúznál csak a RM- el. Meg ezt az üzletet még össze is lehet kapcsolni a teherautóbeszerzéssel is ami megint csak jöhetne az RM--től mondjuk itteni összeszereléssel. Ami a hab lenne a tortán az a Hiúz itthoni gyártása, összeszerelése.
Hát amit @kamm lefordított/értelmezett nekünk, abból (a RM videokonferenciájának átiratából) nekem az jön le, hogy a RM prompt megrendeléssel, egyedi átalakítások nélküli (transaction business) komoly példányszámú (big ticket) megrendelésre számít a meglévő gyártósorukra (pipeline) tőlünk. Nekem ez mégsem tűnik új gyártósornak. Ebben az esetben nekem ez nem Lynx-re utal....Nekem még azért homályos pár dolog, de bizonyára gyorsan ki fog derülni minden... :rolleyes:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Hát amit @kamm lefordított/értelmezett nekünk, abból (a RM videokonferenciájának átiratából) nekem az jön le, hogy a RM prompt megrendeléssel, egyedi átalakítások nélküli (transaction business) komoly példányszámú (big ticket) megrendelésre számít a meglévő gyártósorukra (pipeline) tőlünk. Nekem ez mégsem tűnik új gyártósornak. Ebben az esetben nekem ez nem Lynx-re utal....Nekem még azért homályos pár dolog, de bizonyára gyorsan ki fog derülni minden... :rolleyes:
Gyorsan, mi???? Ettől nem tartok.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
17 millió euró/db a Pumára. Innen nézve érthető, hogy nem tudták még senkinek eladni a saját hadseregükön kívül. Valami döbbenet.

Atyaég! Ez most egy valós adat lehet a Puma árával kapcsolatban? Akkor valami csoda folytán a KF41-es lenne olcsóbb, csak hát attól a cégtől tudnánk mást is rendelni. Úgyhogy én köszönöm szépen, 17 milliós Pumából nem kérek. Az én adópénzemet fordítsák hasonló képességű gépekre. Egy szó, mint száz: ez durva, ha így van, úgyhogy ezek után el lehet gondolkodni CV90-es , ASCODD, Tulpar vagy Kaplan-on. Nem csodálkozom, hogy a cseheknek nem nagyon kell a Puma. Azért nem a ló mondja meg, hova menjünk szántani. Most egy kicsit kiakadtam. Egy Puma árából lehet venni 2-3 db láncos IFV-t. Tehát a Boxer számomra egyértelmű, Patriával sincs semmi bajom,a térségünket megfigyelve, ennél olcsóbb láncos IFV is király kategória lenne. Lásd: Szlovákia- BMP, Románia, szerintem ugyanez, a horvátok meg Bradley. 100 db Pumácska 1,7 milliárd euro, kenjék a hajukra. Max 10 milliót adnék érte.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
17 millió euró/db a Pumára. Innen nézve érthető, hogy nem tudták még senkinek eladni a saját hadseregükön kívül. Valami döbbenet.
Már megint nem használod a fejedet!
Hogy a csöcsben lehetne 3rd party vásárlónak 17M/db, amikor beneveztek a PUMA-val a 210 járműves cseh tenderre, miközben csak 2,3Mrd USD volt a keretösszeg?
Azt gondolod, hogy a németek hülyék? A cseheknek meg felajánlottak 135-öt, hogy "majd jó lesz nektek annyi is"?
Ráadásul a 210 járművet nem is csak csupaszon kell átadni, mert a rendszerbeállításhoz szükséges support-ot is tartalmazni kell a csomagnak.
Szóval bőven 10M USD alatt kell lennie a darabárnak. Tippem szerint olyan 8-8,5M USD környékén.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Atyaég! Ez most egy valós adat lehet a Puma árával kapcsolatban? Akkor valami csoda folytán a KF41-es lenne olcsóbb, csak hát attól a cégtől tudnánk mást is rendelni. Úgyhogy én köszönöm szépen, 17 milliós Pumából nem kérek. Az én adópénzemet fordítsák hasonló képességű gépekre. Egy szó, mint száz: ez durva, ha így van, úgyhogy ezek után el lehet gondolkodni CV90-es , ASCODD, Tulpar vagy Kaplan-on. Nem csodálkozom, hogy a cseheknek nem nagyon kell a Puma. Azért nem a ló mondja meg, hova menjünk szántani. Most egy kicsit kiakadtam. Egy Puma árából lehet venni 2-3 db láncos IFV-t. Tehát a Boxer számomra egyértelmű, Patriával sincs semmi bajom,a térségünket megfigyelve, ennél olcsóbb láncos IFV is király kategória lenne. Lásd: Szlovákia- BMP, Románia, szerintem ugyanez, a horvátok meg Bradley. 100 db Pumácska 1,7 milliárd euro, kenjék a hajukra. Max 10 milliót adnék érte.
Pedig csak az eszedet kellett volna használni...o_O
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 566
113
A 8-ban benne van a vezető a jarmű parancsnok meg az iranyzó is...Szóval a 8 főből 3 a BTR-ben marad és csak 5 fő a deszant.
Na, itt álljunk meg egy szóra!
Évente csökken eggyel a deszant személyzet létszáma?
Ugyanis tavaly még 6-ról volt szó!
3-3 az oldalajtók mellett.
Most viszont felfedeztem, hogy a vezető és pk ülés mögött, de a toronylövész előtt még 1-1 befelé néző ülés is van.
Az összesen 8.
https://thesovietarmourblog.blogspot.com/2014/11/btr-80.html

btr-80%2Binterior.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Gyorsan, mi???? Ettől nem tartok.
Nem nagyon lehet sokáig titokban tartani egy ilyen tételű, Mrd EUR-s értékű megrendelést. Ha meg tényleg ott tartanak, hogy már csak a kézbe csapás hiányzik, akkor...
Most már tudjuk, hogy mit kell figyelni! :rolleyes: Az RM-nek meg a részvényesek felé tájékoztatási kötelezettsége van. A management meg a sikerek után kapja az év végi bónuszt.
Ha A PUMA lesz a megfejtés, akkor azt 2021-23 között kell legyártani, mert '23-ra meg jön a német 2. eresztés. Ha mégis a Boxerről van szó (mert azért Germániában gyakran hívják kerekes IFV-nek is), akkor az ausztrál és a brit megrendelés elemeinek legyártása után jöhetünk mi is. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Na, itt álljunk meg egy szóra!
Évente csökken eggyel a deszant személyzet létszáma?
Ugyanis tavaly még 6-ról volt szó!
3-3 az oldalajtók mellett.
Most viszont felfedeztem, hogy a vezető és pk ülés mögött, de a toronylövész előtt még 1-1 befelé néző ülés is van.
Az összesen 8.
https://thesovietarmourblog.blogspot.com/2014/11/btr-80.html

btr-80%2Binterior.jpg

Fasza.
De ez nem /A hanem sima 80as.
És szerintem csak az utóbbi héten vagy 2szer leírta Kriss, hogy nálunk a rajok /A-st használnak.
Ezeket a szakasztörzs meg pár éve a támogató szakaszok használtak. Mivel nagyobb benne a hely.

Szóval tatán pár éve úgy desszantolt 6 ember, hogy a parancsnok hátramászott, és ő is gépről szállt. Vagy elöl sem volt, hanem hátul utazott.

/A-ban hátramászni is élmény a merevítők miatt.
Ha hátul van a pk akkor meg nagyon tudja irányítani a gépet. Ez egy ismert lőtéren nem baj, de a való életben annál inkább.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 748
113
Már megint nem használod a fejedet!
Hogy a csöcsben lehetne 3rd party vásárlónak 17M/db, amikor beneveztek a PUMA-val a 210 járműves cseh tenderre, miközben csak 2,3Mrd USD volt a keretösszeg?
Azt gondolod, hogy a németek hülyék? A cseheknek meg felajánlottak 135-öt, hogy "majd jó lesz nektek annyi is"?
Ráadásul a 210 járművet nem is csak csupaszon kell átadni, mert a rendszerbeállításhoz szükséges support-ot is tartalmazni kell a csomagnak.
Szóval bőven 10M USD alatt kell lennie a darabárnak. Tippem szerint olyan 8-8,5M USD környékén.
Kedves mamáddal beszélj ilyen stílusban!
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Na, itt álljunk meg egy szóra!
Évente csökken eggyel a deszant személyzet létszáma?
Ugyanis tavaly még 6-ról volt szó!
3-3 az oldalajtók mellett.
Most viszont felfedeztem, hogy a vezető és pk ülés mögött, de a toronylövész előtt még 1-1 befelé néző ülés is van.
Az összesen 8.
https://thesovietarmourblog.blogspot.com/2014/11/btr-80.html

btr-80%2Binterior.jpg
Ez egy sima 80-as.
Magyar lövész szakasz 1 db 80-as PK kocsi.
3 db 80/a-s. A 30-as gépágyúnak van bent egy kurva nagy toronybölcsője ami a 2 elülső ülést ki is veszi az egyenletből.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Kedves mamáddal beszélj ilyen stílusban!


Azonkívül, hogy a stílusa kifogásolható volt,
a 17m/db ár elég elrugaszkodott hvg/index szintű gondolat volt tőled.

Ezzel az erővel az első darab mennyibe került? Amikor még nem volt többszáz legyártva. Több milliárd?
Ne így számoljunk már. Ez kicsit bulváros.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Azonkívül, hogy a stílusa kifogásolható volt,
a 17m/db ár elég elrugaszkodott hvg/index szintű gondolat volt tőled.

Ezzel az erővel az első darab mennyibe került? Amikor még nem volt többszáz legyártva. Több milliárd?
Ne így számoljunk már. Ez kicsit bulváros.
Én is erre próbáltam célozni.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Na, itt álljunk meg egy szóra!
Évente csökken eggyel a deszant személyzet létszáma?
Ugyanis tavaly még 6-ról volt szó!
3-3 az oldalajtók mellett.
Most viszont felfedeztem, hogy a vezető és pk ülés mögött, de a toronylövész előtt még 1-1 befelé néző ülés is van.
Az összesen 8.
https://thesovietarmourblog.blogspot.com/2014/11/btr-80.html

btr-80%2Binterior.jpg

8 fő egy magyar raj.A BTR-80-asba 11 ember fér,6 hátul,1 a toronyban ,1 vezető,1 jármű pk és mögöttük 1-1 ember.A /A-ba nem fér csak 10 vagy 9 mert talán nincs benne a két ülés a jármű pk és a vezető mögött.
Ebből az következik,hogy soha nem használtuk ki a BTR-ek teljes "emberkapacitását".
5 ember úgy a deszant,hogy a 8 főből 3(vezető,iranyzó,jármű pk)marad a gépben a maradék 5 meg kiszáll.Ebből úgy lehet 6 fős a deszant,hogyha a jármű pk is kiszáll de ő akkor sem hátul ül hanem elöl.

A jarműparancsnok mindenesetben a rajparancsnok helyettes.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 748
113
Azonkívül, hogy a stílusa kifogásolható volt,
a 17m/db ár elég elrugaszkodott hvg/index szintű gondolat volt tőled.

Ezzel az erővel az első darab mennyibe került? Amikor még nem volt többszáz legyártva. Több milliárd?
Ne így számoljunk már. Ez kicsit bulváros.
Nemerson konkrét adatot talált a cikkekben. Csak olvasd el. Én csak egy osztást végeztem 5989/350 = 17 "Ne így számoljunk már." Mégis hogyan számoljunk, ha egyszer ennyit fizetnek ki érte. Ebbe nyilván sok olyan elem van amit mi lehet, hogy nem fogunk kérni (mondjuk pont kellene), de ettől ez még tény akármennyire nem tetszik ez pár embernek. Én sem azt mondtam, hogy nekünk ennyit kell majd fizetni. Én csak annyit írtam, hogy a cikk alapján ennyi jön ki 1 harcjárműre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Nemerson konkrét adatot talált a cikkekben. Csak olvasd el. Én csak egy osztást végeztem 5989/350 = 17 "Ne így számoljunk már." Mégis hogyan számoljunk, ha egyszer ennyit fizetnek ki érte. Ebbe nyilván sok olyan elem van amit mi lehet, hogy nem fogunk kérni (mondjuk pont kellene), de ettől ez még tény akármennyire nem tetszik ez pár embernek. Én sem azt mondtam, hogy nekünk ennyit kell majd fizetni. Én csak annyit írtam, hogy a cikk alapján ennyi jön ki 1 harcjárműre.
Az azért kerül annyiba mivel 3 db-ot kértek csak magába tesztelni, se support, se logisztika se semmi. És mivel 3 db-ot kértek azért nem fognak egy gyártósort beizzítani, hanem kb darabonként teszik össze. Tömeggyártás esetén a 1 darabra eső költség és a darabár is jóval csökken.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and kamm

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ráadásul a 210 járművet nem is csak csupaszon kell átadni, mert a rendszerbeállításhoz szükséges support-ot is tartalmazni kell a csomagnak.
Szóval bőven 10M USD alatt kell lennie a darabárnak. Tippem szerint olyan 8-8,5M USD környékén.

Na itt azért álljunk meg egy pillanatra!
210 IFV kivitel fullosan, nagy puskával, hőképalkotó rendszerekkel, éjjellátókkal, tűzvezetéssel stb..
Vagy esetleg ebben a darabszámban van 2 zászlóaljnyi IFV meg egy egy jó adag APC, HQ, Medevac... változat is?
Jelenleg 108 darab BVP 2 van aktív használatban...
640px-Czech_Republic_Ground_force_2016.png

Az eredeti elvárásokból:

Balistic protection (all variants)

  • Basic level of protection according to STANAG 4569;
  • Additional modular armour providing protection according to STANAG 4569;
  • Possibility to install Soft Kill and Hard Kill systems;
  • Counter-IED protection, sub-system preventing the activation of IED
  • Collective automated CBRN (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear) protection
Mobility (all variants)

  • Minimum volume specific power 18kW/t;
  • Minimum road speed 65 km/h;
  • Minimum off-road speed 40 km/h and more;
  • Minimum range 500 km;
  • Air-transportability by the C17H, Il-76MF, An 124 and A400M aircraft.
Communication and information systems (all variants)

  • Intercom system;
  • VHF/UHF radio for voice and data communication (GPS, TACSAT and covert communication);
  • Communication with dismounted troops;
  • Integration of the national command and control system - BVIS (BMS);
  • Vehicle diagnostic system with open architecture;
  • Combat identification system.