A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Én alulról kezdeném a dolgot.
Század szinten 60milis aknavető.
Zl szinten egy vegyes üteg,6db 120milis aknavető(tarack),2db 105milis löveg,2db könnyű sorozatveto.
Dd szint,növelt osztály.3 PzH üteg mellé 1 rugalmas sorozatvető üteg,és még 1 aknavetőtarack üteg.
Hadsereg közvetlen tüzér dd.2 Denel T5 osztály,2 nagy teljesitményű sorozatvető osztály.1 tgj-ra vagy PSZHra integrált 105milis osztály(minnél nagyobb mozgékonyság).
A Magyar Honvédség jelenleg hadosztály szintű szervezetnek tűnik, nem hinném, hogy terveznének tüzér dandárt.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A Magyar Honvédség jelenleg hadosztály szintű szervezetnek tűnik, nem hinném, hogy terveznének tüzér dandárt.

Hát ja. Egyszer lássuk majd a tatai IFV harcjárművet, mert még az sincs kiválasztva, gondolom. Aztán majd jöhet a debreceni dandár felszerelése. Oda lesz gondolom a következő tüzér alegység.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Hát ja. Egyszer lássuk majd a tatai IFV harcjárművet, mert még az sincs kiválasztva, gondolom. Aztán majd jöhet a debreceni dandár felszerelése. Oda lesz gondolom a következő tüzér alegység.

Gyanús, hogy a döntéshozó tudja, csak nincs a nyilvánosság orrára kötve. Reméljük azért mert valami olyat szereztek, akkora mennyiségben amivel megbotránkoztatnánk az ellenfeleinket. És nem valami szart, és keveset.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Az EVA-ra várni kellene?
Mennyit tudsz te arról a projektről? Mert én megpróbáltam utánanézni, de nem nagyon találtam róla dolgokat.
Érdekes, hogy az Excalibur Army legyártotta a 8x8-at belőle, és úgy mutatták be, hogy már túl van egy minden tesztelésen, viszont a cég honlapján nem is szerepel.
Mindenesetre nekem nagyon tetszik a koncepciója. Az a 12-es automata töltő nagyon sokat dob a túlélőképességen.
Szóval ha van még róla nyilvános infód, akkor osszad, mert nagyon kívancsi vagyok!

Nincs több infóm, csak míg a Caesar már egy kiforrt típus, az EVA még csak bemutatókon szerepelt.A koncepció jó, de a megbízhatóságról nincsenek adatok. A manuális töltést nem tartom akkora hátránynak, legalább nem kell képzett informatikusnak és műszerésznek lenni minden kezelőnek.

Hulye vagyok Caesart irok, Archer-ra gondolok :eek:

Ha lenne egy "toplista" gondolom megelozne a Caesart?

Modernebb, de a használhatóságáról még neki sincs infója. A norvégok is kihátráltak, így csak a svédeknek lesz 24 db. Gondolom ehhez mérik az árát is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 678
32 327
113
Gyanús, hogy a döntéshozó tudja, csak nincs a nyilvánosság orrára kötve. Reméljük azért mert valami olyat szereztek, akkora mennyiségben amivel megbotránkoztatnánk az ellenfeleinket. És nem valami szart, és keveset.
Elsonek az apct kell beszerezni az a nagy tetel. Lehetoleg hazai osszeszerelessel esetleges foelemek alkateesz gyartasaval.
Itt lehet jo uzletet csinalni. Plane ha nem a nagyok kozul jon az apc. Hanem mondjuk. Patria lessz a befuto... /ami a lengyel es horvat gyartas miatt biztos alkatreszforrast jelent sot a verseny miatt akar kedvezot./ aztan johet az ifv amikor mar van alkupozicionk es van hely ahol kicsit be lehet segiteni a gyartasba osszeszerelesbe. 120-150 ifv re lenne szuksegunk +50 egyeb alvazra ez lefedne a 2 zl igenyeit maradna harcjarmu kikepzesre tartalekba elleneronek... Az 50 egyeb alvazba mar siman tudnank hozzaadott erteket tenni 12 -15db 120 mm onjaro aknaveto. 12-15 muszaki mento vontato 20-26 utasz jarmu /hidveto Ascod eseteben a 120 mm onjaro aknavetovel meg piacot is tudnank szerezni /mert nincs./ hidveto jarmu eseten szinten... Megfelelo szerzodessel export kepes termeket tudnank eloallitani amit a forgalmazo valoszinuleg orommel fogadna es e vallalasunk miatt nagyfoku kedvezmenyeket biztositana... ifv bol en 35 mm parti vagyok programozhato loszer lehetosegevel legalabb szakasz pk jarmu szinten ami legvedelmi szerepkort lathatna el amugy is a tobbi harcjarmu mogott foglal allast...

Apc bol nekem a patria szinpatikus esetleg a kiforratlan de lehetosegeket rejto fnss pars. Legalabb 300 harcjarmu es 100 db egyeb jarmu. Nagy tetel ezert komoly kedvezmemyek nyerhetoek el. A 120 as aknaveto hordozo valtozat itt bar adott igy integracio kerdese a sajat...

Eegy harmadik jarhato utat tudnak meg elkepzelni. Ezzel valoszinuleg brutalis kepessegre tennenk szert es talan anyagilag is jobban jonnenk ki ez 450 ifv lancon es 150 db egyeb jarmu. Ezeket konnyu mns es yalcionok egeszitenek ki.

Ezt ugy kellene bevezetni hogy a gumikerekeseknel is erdeklodnenk es kijelentenek hogy egyseges flottara torekszunk...

A befuto a lancos ifv lenne nagytetelbe hazai gyartassal teljes licensevel. Sajat fejlesztesi lehetoseggel... Exportra is termelni...

Export teren az ascod lenne a legszerencsesebb. Sajat fejlesztesu hidveto es 120 mm aknaveto /esetleg atacams integracioval./ 35 mm nek hala kozel legvedelmi kepesseggel ellatva hatalmas piacra tennenk szert. A mar rendszeresitok korebe es a kibovult paletta miatt a jovobeni rendazeresitokre gyakorolt pozitiv hatassal hatalmas kedvezmenyek kicikarasara lennenk kepesek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 431
113
Nincs több infóm, csak míg a Caesar már egy kiforrt típus, az EVA még csak bemutatókon szerepelt.A koncepció jó, de a megbízhatóságról nincsenek adatok. A manuális töltést nem tartom akkora hátránynak, legalább nem kell képzett informatikusnak és műszerésznek lenni minden kezelőnek.



Modernebb, de a használhatóságáról még neki sincs infója. A norvégok is kihátráltak, így csak a svédeknek lesz 24 db. Gondolom ehhez mérik az árát is.
Persze, hogy csak a gyártó honlapján nem néztem! :mad: Merthogy én azt hittem, hogy az Excalibur csinálta EVA-t., de ezek szerint a Konstrukta Defence volt az elkövető.
A lényeg, hogy a Zuzana 2 töltési mechanikáját pakolták fel csupaszon a 8x8-ra. Nekem nem tűnik túl bonyolultnak. És ahogy látom, nem csak fix pozicíóban működik a töltés, hanem gyakorlatilag bármilyen csőállásnál is.
Akkor most egy kis promovideó :rolleyes: (szerintem érdemes végignézni, mert van benne AMV is!):
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Elsonek az apct kell beszerezni az a nagy tetel. Lehetoleg hazai osszeszerelessel esetleges foelemek alkateesz gyartasaval.
Itt lehet jo uzletet csinalni. Plane ha nem a nagyok kozul jon az apc. Hanem mondjuk. Patria lessz a befuto... /ami a lengyel es horvat gyartas miatt biztos alkatreszforrast jelent sot a verseny miatt akar kedvezot./ aztan johet az ifv amikor mar van alkupozicionk es van hely ahol kicsit be lehet segiteni a gyartasba osszeszerelesbe. 120-150 ifv re lenne szuksegunk +50 egyeb alvazra ez lefedne a 2 zl igenyeit maradna harcjarmu kikepzesre tartalekba elleneronek... Az 50 egyeb alvazba mar siman tudnank hozzaadott erteket tenni 12 -15db 120 mm onjaro aknaveto. 12-15 muszaki mento vontato 20-26 utasz jarmu /hidveto Ascod eseteben a 120 mm onjaro aknavetovel meg piacot is tudnank szerezni /mert nincs./ hidveto jarmu eseten szinten... Megfelelo szerzodessel export kepes termeket tudnank eloallitani amit a forgalmazo valoszinuleg orommel fogadna es e vallalasunk miatt nagyfoku kedvezmenyeket biztositana... ifv bol en 35 mm parti vagyok programozhato loszer lehetosegevel legalabb szakasz pk jarmu szinten ami legvedelmi szerepkort lathatna el amugy is a tobbi harcjarmu mogott foglal allast...

Apc bol nekem a patria szinpatikus esetleg a kiforratlan de lehetosegeket rejto fnss pars. Legalabb 300 harcjarmu es 100 db egyeb jarmu. Nagy tetel ezert komoly kedvezmemyek nyerhetoek el. A 120 as aknaveto hordozo valtozat itt bar adott igy integracio kerdese a sajat...

Eegy harmadik jarhato utat tudnak meg elkepzelni. Ezzel valoszinuleg brutalis kepessegre tennenk szert es talan anyagilag is jobban jonnenk ki ez 450 ifv lancon es 150 db egyeb jarmu. Ezeket konnyu mns es yalcionok egeszitenek ki.

Ezt ugy kellene bevezetni hogy a gumikerekeseknel is erdeklodnenk es kijelentenek hogy egyseges flottara torekszunk...

A befuto a lancos ifv lenne nagytetelbe hazai gyartassal teljes licensevel. Sajat fejlesztesi lehetoseggel... Exportra is termelni...

Export teren az ascod lenne a legszerencsesebb. Sajat fejlesztesu hidveto es 120 mm aknaveto /esetleg atacams integracioval./ 35 mm nek hala kozel legvedelmi kepesseggel ellatva hatalmas piacra tennenk szert. A mar rendszeresitok korebe es a kibovult paletta miatt a jovobeni rendazeresitokre gyakorolt pozitiv hatassal hatalmas kedvezmenyek kicikarasara lennenk kepesek.
jesszus fasza...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 353
113
Szép, de nem gondolom, hogy a szlovák hadiipart kellene erősítenünk. Még a csehek sem tőlük vesznek kerekes tüzérséget.

Egyetértek.
Van egy "aknavető gyárunk". Remélem már "faragják" az automata eszközöket, amiket az önjáró -török, de inkább Rába- gurulósokba integrálnak. pl.
De nagyon hiányolom a Grad utódját is, akár fejlesztett Grad (BM-21-ból: 70-120Km-re!!!) formájaban is. Van hozzá T-72/BRDM hordozó, ez utóbbi
̶n̶e̶m̶ ̶n̶a̶g̶y̶o̶n̶ nagyon nem jó "nyuszibusznak". Ez az út olcsóbb, és hazai hadi-ipar ;) .
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Egyetértek.
Van egy "aknavető gyárunk". Remélem már "faragják" az automata eszközöket, amiket az önjáró -török, de inkább Rába- gurulósokba integrálnak. pl.
De nagyon hiányolom a Grad utódját is, akár fejlesztett Grad (BM-21-ból: 70-120Km-re!!!) formájaban is. Van hozzá T-72/BRDM hordozó, ez utóbbi
̶n̶e̶m̶ ̶n̶a̶g̶y̶o̶n̶ nagyon nem jó "nyuszibusznak". Ez az út olcsóbb, és hazai hadi-ipar ;) .
Tegnap írtam, hogy mindenképpen kellene 8 db MLRS (1 üteg) a PzH-k mellé, és Rába alapokon lehetne az izraeliek Lynx sorozatvetője - ahhoz rengeteg fajta rakéta van - a leendő kerekes tüzérség mellé. Szerintem ebben a tüzérség témában Celebrának (Negan) igaza van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 431
113
Szép, de nem gondolom, hogy a szlovák hadiipart kellene erősítenünk. Még a csehek sem tőlük vesznek kerekes tüzérséget.
Figyelj, ezzel úgy vagyok, hogy az ott elköltött pénz egy része csak valahogy visszavándorol hozzánk a MOL kutakon, vagy a határ menti bevásárlóközpontokon keresztül. ;)
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy meg kell venni a szart, de ahogy nézem ennek a Konstruktának ezzel rendszerrel van úgy 40-45 éves tapasztalata. Ugyanis DANA is már ezzel a módszerrel töltődött. Meg a különböző verziókból legyártottak 1000+db eszközt.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 612
113
Egyetértek.
Van egy "aknavető gyárunk". Remélem már "faragják" az automata eszközöket, amiket az önjáró -török, de inkább Rába- gurulósokba integrálnak. pl.
De nagyon hiányolom a Grad utódját is, akár fejlesztett Grad (BM-21-ból: 70-120Km-re!!!) formájaban is. Van hozzá T-72/BRDM hordozó, ez utóbbi
̶n̶e̶m̶ ̶n̶a̶g̶y̶o̶n̶ nagyon nem jó "nyuszibusznak". Ez az út olcsóbb, és hazai hadi-ipar ;) .
Az biztos, hogy valamit kellene kezdeni az új aknavető gyárunkkal, szerintem a komondort kellene átalakítani, mivel az a platform lényegesen több 120-as lőszert tudna egymagában hordozni mint a 4x4-es platformra szerelt 120-as aknavetők lásd a képen
army-SPEARMK2.jpg
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 122
113

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Tegnap írtam, hogy mindenképpen kellene 8 db MLRS (1 üteg) a PzH-k mellé, és Rába alapokon lehetne az izraeliek Lynx sorozatvetője - ahhoz rengeteg fajta rakéta van - a leendő kerekes tüzérség mellé. Szerintem ebben a tüzérség témában Celebrának (Negan) igaza van.


Ezek a rakéta sorozatvetők vajon árban mit kóstálnak? Például ez az izraeli Lynux, gondolom nem egy eget verő összeg lehet.A másik: az etetése a költségesebb dolog. Mondjuk nekem a braziloké is tetszik, meg gondolom van egy pár ország, ahol vannak ezek jó minőségben nem horribilis összegért.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0