A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Ezen jót derültem,ez a tipikus vak vezet világtalant klasszikus esete,majd pont azok a csehek fognak instrukciókat illetve tanácsokat adni vagy együttműködni a szlovákokkal a T-72 modernizációval kapcsolatban,akik nagyon erősen azon gondolkoznak,hogy kukázzák az egész T-72-s modernizációs programjukat és valamilyen modern mbt vesznek (leginkább Leo2-t)vagy azok a lengyelek akik bevallották,hogy a lengyel hadiipar képtelen egy értelmes modernizációt végrehajtani a saját T-72-n és saját katonáik is a T-72 modernizáció helyett vagy a saját harckocsi fejlesztési programjuk végrehajtását szorgalmazzák vagy más modern mbt beszerzését
(minden valószínűség szerint Leo2)támogatják.

A szlovákok korszerűsíteni akarják a T-72-eseiket, mert nincs más lehetőségük. Ebben valaki fog nekik segíteni. Vagy a csehek vagy a lengyelek.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 848
12 347
113
A szlovákok korszerűsíteni akarják a T-72-eseiket, mert nincs más lehetőségük. Ebben valaki fog nekik segíteni. Vagy a csehek vagy a lengyelek.

A hazai hadiipar nem mindig elony. Szerintem a fo ok hogy a csehek meg a szlovakok meg nem vettek/rendeltek uj tankot(nemetet, amerikait, koreait barmilyet) mert akkor a hazai cegek tonkremennenek(mindket orszag kicsit gazdagabb ugyhogy a nem lenne ra penzuk erv nem igaz). Es oda jutottunk hogy a csehek a masik upgrade elott allnak, vagy vegre racsapnak az asztalra es vesznek valami ujat. A tularazott Zuzana van 4x4-esek lehetne a masik pelda, es nincsenek illuzioim hogy ha letezne magyar hadiipar akkor itt maskent mennenek a dolgok.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
A szlovákok korszerűsíteni akarják a T-72-eseiket, mert nincs más lehetőségük. Ebben valaki fog nekik segíteni. Vagy a csehek vagy a lengyelek.
Vagy mi... :oops:

Nem tudom mit tudunk együttműködni a szerbekkel, de nem csodálnám ha bevásárolnánk náluk is.:rolleyes:
Hogy miért lenne jó nem részletezem de nagy ötlet lenne...:hadonaszos:
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
A szlovákok korszerűsíteni akarják a T-72-eseiket, mert nincs más lehetőségük. Ebben valaki fog nekik segíteni. Vagy a csehek vagy a lengyelek.
Nem tudom de számomra a szlovák, cseh hadipar nem tűnnik valami rugalmasnak. A T-72 modernizáció helyet pl vennének használt felújított A4 et. Amit később már felhúzhatnak komolyabb szintre. A hadipar meg inkább áljon át a kisebb ár érték arány termékekre. A túl árazást ne a zuzanákba meg egyébb nem túl acélos termékekbe rakják. Hanem szereznek licenc gyártasra olyan termékre jogot amire tényleg szükségük van plusz a térségnek és jó árban tudnák gyártani. De sajnos még mindig arról szól a páma hogy a zsebeket életben kell tartani.
Egyébként ha délre nézzek még talán a szerbek is jobban csinálják. Ha nem is kiugróan. Pl megprobálnak olyat gyártani amit valahová el is tudnak passzolni. Nora, az új Fap mrap 6x6 os.... Ami szerintem ide is jöhetne és így tovább.....
Tehát mivel kicsit is de piactól függenek így valamelyest rá vannak kényszerulve arra hogy ne csak hazai környezetből éljenek. Ami valjuk be nem igazán van jó hatással az ár érték arányra.
Egyébként szerintem a szerbek a saját modernizációs csomagjukat se erőltetik nagyon az ex szovjet technikákra. Ahogy elnézem szinte mind megmarad demo szinten. Mintha tényleg elindultak más irányba.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Hát nem lesz a szerbektől semmi. Nagyon remélem.
Üzletelni viszont tudsz. Ráadásul áttételesen ex szovjet technika modernizációban részt vehetsz, nem csak sajátot. Megmaradó technikákhoz fegyverbeszerzés stb megoldható, stb. Ha tényleg egy komolyabb V3 hadiipari komplexum jöhet létre, akkor egy szerb vonal piacként is, és beszállítóként is értékes lehet.
Meg nem baj ha egy lehetséges “problémás” szomszédnál beleláthatsz a kártyákba.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Hát nem lesz a szerbektől semmi. Nagyon remélem.

Miért,mi baj a szerbekkel? Fényévekkel le vagyunk tőlük maradva haditechnika szempontjából. Persze, én is szeretném, hogy pöpec nyugati vagy távol- keleti cuccokat, de tudomásul kell venni,hogy nem lehet mindenből egyszerre a legjobbat vásárolni. Azért 1-2 dolgot , pl: rakéta sorozatvetőt, eltudnék onnan képzelni,mivel úgy tudom, hogy az sincs nekünk, mint ahogy szinte semmink. Én személy szerint már kezdem unni ezt a gyalázkodást, amit egy-két nemzettel egyesek művelnek, de vegyük már tudomásul,mi a fasorban sem vagyunk. A 4x4-ből is szerintem vehettünk volna jobb járgányokat, de azért szerintem az IFV , APC -ből Boxer, Patria, nekem teljesen mindegy. A láncosból úgy szintén, Puma vagy KF41. Még egy dolog: a szállítógép igényeinket én lejjebb adnám, nekem személy szerint a C27 nagyon megfelelne,persze tudnánk a németekkel alkut kötni, az A400-as programban. Azt a 3 gépet "csikkzsebből" kifizetnénk. A különbözet , ha netán több volt a szállítógépekre szánva, mehetne akármire, pl rakétatüzérségre. A Közel- Keleti Lora nagyon elnyerte a tetszésemet. Mert például a Himarsot kizártnak tartom, de elfogadnám a brazilt is.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Miért,mi baj a szerbekkel? Fényévekkel le vagyunk tőlük maradva haditechnika szempontjából. Persze, én is szeretném, hogy pöpec nyugati vagy távol- keleti cuccokat, de tudomásul kell venni,hogy nem lehet mindenből egyszerre a legjobbat vásárolni. Azért 1-2 dolgot , pl: rakéta sorozatvetőt, eltudnék onnan képzelni,mivel úgy tudom, hogy az sincs nekünk, mint ahogy szinte semmink. Én személy szerint már kezdem unni ezt a gyalázkodást, amit egy-két nemzettel egyesek művelnek, de vegyük már tudomásul,mi a fasorban sem vagyunk. A 4x4-ből is szerintem vehettünk volna jobb járgányokat, de azért szerintem az IFV , APC -ből Boxer, Patria, nekem teljesen mindegy. A láncosból úgy szintén, Puma vagy KF41. Még egy dolog: a szállítógép igényeinket én lejjebb adnám, nekem személy szerint a C27 nagyon megfelelne,persze tudnánk a németekkel alkut kötni, az A400-as programban. Azt a 3 gépet "csikkzsebből" kifizetnénk. A különbözet , ha netán több volt a szállítógépekre szánva, mehetne akármire, pl rakétatüzérségre. A Közel- Keleti Lora nagyon elnyerte a tetszésemet. Mert például a Himarsot kizártnak tartom, de elfogadnám a brazilt is.

Az a baj,hogy ők mégjobban le vannak maradva az élvonaltól mint mi tőlük.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Miért,mi baj a szerbekkel? Fényévekkel le vagyunk tőlük maradva haditechnika szempontjából. Persze, én is szeretném, hogy pöpec nyugati vagy távol- keleti cuccokat, de tudomásul kell venni,hogy nem lehet mindenből egyszerre a legjobbat vásárolni. Azért 1-2 dolgot , pl: rakéta sorozatvetőt, eltudnék onnan képzelni,mivel úgy tudom, hogy az sincs nekünk, mint ahogy szinte semmink. Én személy szerint már kezdem unni ezt a gyalázkodást, amit egy-két nemzettel egyesek művelnek, de vegyük már tudomásul,mi a fasorban sem vagyunk. A 4x4-ből is szerintem vehettünk volna jobb járgányokat, de azért szerintem az IFV , APC -ből Boxer, Patria, nekem teljesen mindegy. A láncosból úgy szintén, Puma vagy KF41. Még egy dolog: a szállítógép igényeinket én lejjebb adnám, nekem személy szerint a C27 nagyon megfelelne,persze tudnánk a németekkel alkut kötni, az A400-as programban. Azt a 3 gépet "csikkzsebből" kifizetnénk. A különbözet , ha netán több volt a szállítógépekre szánva, mehetne akármire, pl rakétatüzérségre. A Közel- Keleti Lora nagyon elnyerte a tetszésemet. Mert például a Himarsot kizártnak tartom, de elfogadnám a brazilt is.
Az Afrikai piacra termel a hadiipari exportjuk mondjuk az. Az a színvonal van belőve oda is exportálnak. Fogadjátok el, hogy nem lesz szovjet eredetű (sem abból mókolt) haditechnikánk. Egyértelmű cél volt a nyugatira átállás, mindenből. Ez a poltikai elvárás a haderőfejlsztés felé is, szakítás a néphadsereges múlttal.

A C27 meg még mindig kicsi. Meg lettek fogalmazva miket kell tudnia a rámpás szállítónak. A c27 pedig ez alatt van.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Nem tudom de számomra a szlovák, cseh hadipar nem tűnnik valami rugalmasnak. A T-72 modernizáció helyet pl vennének használt felújított A4 et. Amit később már felhúzhatnak komolyabb szintre. A hadipar meg inkább áljon át a kisebb ár érték arány termékekre. A túl árazást ne a zuzanákba meg egyébb nem túl acélos termékekbe rakják. Hanem szereznek licenc gyártasra olyan termékre jogot amire tényleg szükségük van plusz a térségnek és jó árban tudnák gyártani. De sajnos még mindig arról szól a páma hogy a zsebeket életben kell tartani.
Egyébként ha délre nézzek még talán a szerbek is jobban csinálják. Ha nem is kiugróan. Pl megprobálnak olyat gyártani amit valahová el is tudnak passzolni. Nora, az új Fap mrap 6x6 os.... Ami szerintem ide is jöhetne és így tovább.....
Tehát mivel kicsit is de piactól függenek így valamelyest rá vannak kényszerulve arra hogy ne csak hazai környezetből éljenek. Ami valjuk be nem igazán van jó hatással az ár érték arányra.
Egyébként szerintem a szerbek a saját modernizációs csomagjukat se erőltetik nagyon az ex szovjet technikákra. Ahogy elnézem szinte mind megmarad demo szinten. Mintha tényleg elindultak más irányba.

Van egy raklap ilyen cseh/szlovák fejlesztés csak eddig a kutyának sem kellett. Mondtam nemrég, legalább odáig el kéne jutniuk, hogy otthon rendszeresítik.
jeBMvnbipSVUwTmcqoFXpm1v8d9kwEq8ISYTxdgFXGC_FdM6rcRVZVVRu69XfXNezwIth7I9MXa4Sb1TPC6zKP1qnTqHZaM9bH8q2Qa81Zxx8Z6V

Vega_6x6_armoured_vehicle_personnel_carrier_SVOS_Czech_Republic_defense_industry_military_equipment_640_001.jpg

20180614111826_2018-020-patriot.jpg

Czech_Company_TALOSA_unveils_its_new_4x4_light_tactical_armoured_vehicle_at_IDET_2017_640_001.jpg

Czech_Company_VOP_has_presented_NIMR_Ajban_440A_4x4_light_protected_vehicle_to_Czech_Army_640_002.jpg

40995_obr2.jpg

L_q6qdflq6x93makrt0Rf3sk8ZcPNtEqOSNFVSx6ROAyGSoWbE698-dnNLcLLY3jtVu_uw3WWcT-1IsvYjnXdyJXeN11w4zhh0L3L-m5c09luenWvhHH_9ftJkJdypSzeK_G_kHJGg

Igazába 30 éve már létezett a Tatrapan abból is olyan 100 körüli darab lett csak gyártva. Talán picit korán jött.
tatrapan_l1.jpg

Vagy 20 éve az Aligator, ami lehetett volna akár egy közép európai VBL.
aligator.jpg
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 571
16 145
113
Azért lehetne érdeklődni Haftar tábornok lehet, hogy megvenné a T72-es "MBT"-ket.
Akkor megszűnne a probléma "nincs tank nincs probléma"
(Persze Egyiptomon keresztül ,hogy legális legyen.)
Aztán nehogy úgy járjon a szállítmány, mint Gy.Feri idején... A tönkrebombázott iraknak sem kellett a diszperzittel homokszínre festett 72-esek :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
.
Ez mennyire valós sztori? Nem kellettek tényleg nekik?
Még 2004 decemberében jelentette be Gyurcsány Ferenc nagy lelkendezve, hogy a Magyar Honvédség összesen 77 darab, a hadrendből már kivont, raktáron tartott T-72-es harckocsit ad át Irak újjászervezett hadseregének. A jelek szerint azonban ez nem volt túl bölcs döntés, ugyanis az iraki egységek tavalyi (2013) fejvesztett menekülésével e harcjárművek egy része bizonyosan az Iszlám Állam (IÁ) kezébe került.