Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 464
23 975
113
Ez nem a rendőrség, vannak közkatonák, tizedesek és őrvezetők meg szakaszvezetők is....

20200710_KFOR-h%C3%B3nap-katon%C3%A1ja-3.jpg


Jéé ez egy tegnapi hírből van a honvédelem.hu-ról és ott egy őrveztő.
Mióta lett divat ez a mellkasra helyezett rendfokozati jelzés? A paroli sokkal jobban mutatott a hajtókán.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 317
76 943
113
Köszönöm szépen mindkettőtöknek a választ. Abban van kicsi ellentmondás köztetek, hogy maga az érettségi kell-e a tisztes rendfokozatokhoz (a tiszthelyetteshez mindenképpen kell ez is az altiszti tanfolyam mellett). Az a része világos, hogy tiszti ranghoz diploma kell - az az alatti rangfokozatoknál pedig el lehet karistolni érettségivel is. Sőt feltételezem az orvos, ügyvéd, szakirányú mérnök kivételével leginkább katonai jellegű diploma kell a tiszti pályához.

Még egyszer köszönöm, akkor így már érthető.

Huh, meg ezt a tiszthelyettes/altiszti dolgot nem tudom megszokni - még akkor is, ha tudom régóta, hogy őrmestertől-főtörzszászlósig már mindenki altiszt. A mi időnkben ez még nem így volt ...

Nincs ellentmondas,nem kell.Azt írta krisss,hogy szinte minden tisztesnek van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 248
113
Leirtam,hogy felprogramozás meg a kulcsolás nem ugyan az.
Hogy te belső szakzsargonban mit használsz rá, az lényegtelen. Bármit csinálsz egy SD rádión, vagy kapcsolódó rejtjelző berendezésen, az tulajdonképpen felprogramozás. :rolleyes:
Ami pedig a rendszert illeti sajnos tévedsz.Század szintig egyszemélyi vezetes van,nincs olyan opció,hogy bárki a században akár csak egy hangyanyit is más elképzelés menten csináljon bármit is mint amit a századparancsnok gondol.Ebből az következik,hogy tök mind1,hogy hány ember kijelzőjén jelenik meg a teljes helyzetkép, nem mehet a saját feje után, csak azt csinálhatja ami a századparancsnok elgondolásaba tökéletesen(nem félig nem 90%-ban hanem 100%-ban tökéletesen) beleillik.Persze a századparancsnok kereteket ad meg amikben van mozgástér pl a szakaszparancsnokoknak csak épp ezek nem túl tág keretek.
Nem értettél meg.
Egy modern battle management rendszer nem a parancsláncot hívatott kiváltani, hanem a lánc elemei közötti kommunikációt egyszerűsíti, gyorsítja, ugyanakkor sokrétűbbé teszi.
Másik példa. Ha egy tüzérségi megfigyelő kijelöl egy célt a tüzérségnek, azt nem kell neki koordinátákra lefordítania. A modern jelölő rendszerek megteszik helyettük. Az így kijelölt célt a tüzérnek nem kell a térképre bejelölnie, majd papíron lőelemeket számolnia, hanem a modern digitális rendszer azonnal fel is programozza az ágyú irányzó mechanikáját a networkön kapott célra, amennyiben a tüzér parancsnok ellenőrizte a célt, és jóváhagyta. Szándékosan nem használok alegységi szinteket, mert nincs értelme. A networking rendszernél olyan hálózatot építesz ami a feladathoz legmegfelelőbb.
A tüzérek dolgát, egy ilyen rendszer, talán minden más fegyvernemnél jobban könnyíti meg. De szerintem a lövészek is nagyon sokat profitálnak majd, még ha elsőre nem is tűnik úgy.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 821
65 364
113
Ahogy te azt a civil kis gondolkodásoddal elképzeled.Kulcsolni csak nagyon kevesen kulcsolhatnak mert érthető módon a NATO-ban nagyon vigyaznak a titkositó kulcsokra...
A kulcsolás az nem frekvenciabevitel hanem titkosítás!!!
Kb ket honapig voltam titkosito allomas kezelo. :) P121? Vagy hogy hivtak? Zil alvazon volt. Igaz nem egeszen hivatalosan mert ahhoz kulon gyorstalpalo kellett valahol Pesten vagy hol. Na oda engem mar nem kuldtek el mert arra nem volt ido. Anelkul az allomasba be se lephettem volna. Minden reggel megkapta a megbizott tiszt a kulcsokat, volt egy ado meg egy vevo kulcs. Megvolt szabva ora perc hogy mikor volt a csere. Gyakorlatilag ket kb videokazetta meretu talca volt a kulcs, rajta vagy husz tuske amit el vissza lehetett tologatni rajt a kivant ertekre. Beallitotta az ado es vevo kulcsot aztan betolta a gepbe. Amit meg korabban kivett azon az epp futo ertekekre beallitott tuskeket meg kivetelkor alapallasra lehuzta a gepben valami alkatresz. Igy akarki nem lathatta az aznapi kulcsot. A jarmu korul volt keritve szalaggal, fegyveres or mellette. En csak akkor hagyhattam el ha egy zaszlos levaltott, gyakorlatilag mindent oda kaptam helybe. A jarmu ha jol emlekszem ossze volt kotve egy R-142 allomassal, egy R-400? rele allomassal, a parancsnoki kozponttal, plusz varosi matav vonallal. Volt benn egy regimodi telefonkozpont, en gyakorlatilag azt kezeltem, dugdostam meg bontottam a vonalat ahogy ahova kellett. Most igy +20 ev tavlatabol ennyire emlekszem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 317
76 943
113
Hogy te belső szakzsargonban mit használsz rá, az lényegtelen. Bármit csinálsz egy SD rádión, vagy kapcsolódó rejtjelző berendezésen, az tulajdonképpen felprogramozás. :rolleyes:

Nem értettél meg.
Egy modern battle management rendszer nem a parancsláncot hívatott kiváltani, hanem a lánc elemei közötti kommunikációt egyszerűsíti, gyorsítja, ugyanakkor sokrétűbbé teszi.
Másik példa. Ha egy tüzérségi megfigyelő kijelöl egy célt a tüzérségnek, azt nem kell neki koordinátákra lefordítania. A modern jelölő rendszerek megteszik helyettük. Az így kijelölt célt a tüzérnek nem kell a térképre bejelölnie, majd papíron lőelemeket számolnia, hanem a modern digitális rendszer azonnal fel is programozza az ágyú irányzó mechanikáját a networkön kapott célra, amennyiben a tüzér parancsnok ellenőrizte a célt, és jóváhagyta. Szándékosan nem használok alegységi szinteket, mert nincs értelme. A networking rendszernél olyan hálózatot építesz ami a feladathoz legmegfelelőbb.
A tüzérek dolgát, egy ilyen rendszer, talán minden más fegyvernemnél jobban könnyíti meg. De szerintem a lövészek is nagyon sokat profitálnak majd, még ha elsőre nem is tűnik úgy.

Ne nevettesd ki magad,ez a katonai neve.Azt,hogy te ezt nem tudod az a te dolgod,de ez a neve.Es katonáeknál a felprogramozás az nem kulcsolás!!!

A tüzéres példád sem jó mert el sem tudod képzelni,hogy ez hogy működik.Te szajkózod a rendszerben rejlő lehetőségeket anelkül,hogy bármilyen szinten tisztában lennél a katonai felhasználás(parancsnoki lánc,vezetési struktúra stb)alapvető velejáróival.
Eleve ott tartunk,hogy a tüzérségi tűzmegfigyelő vagy JTAC semmilyen összeköttetésben nincs azokkal akik lőnek,innentől kezdve teljesen hibás az amit leírsz.A JTAC meg a tűzmegfigyelő egy tűzvezető központtal van kapcsolatban ahol amjd jól eldöntik,hogy mi lesz(lesz-e egyaltalan tűzcsapas vagy csak visszaszólnak,hogy bocs nem lövünk).Ha lesz tűztámogatás akkor a tűzvezető központ kijelölik a célokat az adott ütegnek akik majd lőnek úgy,ahogyan a tűzvezető központ az meghatározta nekik.

Szóval én nem vonom kétségbe,hogy nagyon értesz az ilyen típusú hálózatok működéséhez vagy képességeihez,de fogadd el,hogy ez kb nem ér semmi, mert sehogy vagy csak minimálisan értesz ahhoz a katonai vezetési szisztemahoz vagy nagyon divatosan katonai döntéshozatali rendszerhez amiben ezeknek a hálózatoknak működniük kell.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 317
76 943
113
Kb ket honapig voltam titkosito allomas kezelo. :) P121? Vagy hogy hivtak? Zil alvazon volt. Igaz nem egeszen hivatalosan mert ahhoz kulon gyorstalpalo kellett valahol Pesten vagy hol. Na oda engem mar nem kuldtek el mert arra nem volt ido. Anelkul az allomasba be se lephettem volna. Minden reggel megkapta a megbizott tiszt a kulcsokat, volt egy ado meg egy vevo kulcs. Megvolt szabva ora perc hogy mikor volt a csere. Gyakorlatilag ket kb videokazetta meretu talca volt a kulcs, rajta vagy husz tuske amit el vissza lehetett tologatni rajt a kivant ertekre. Beallitotta az ado es vevo kulcsot aztan betolta a gepbe. Amit meg korabban kivett azon az epp futo ertekekre beallitott tuskeket meg kivetelkor alapallasra lehuzta a gepben valami alkatresz. Igy akarki nem lathatta az aznapi kulcsot. A jarmu korul volt keritve szalaggal, fegyveres or mellette. En csak akkor hagyhattam el ha egy zaszlos levaltott, gyakorlatilag mindent oda kaptam helybe. A jarmu ha jol emlekszem ossze volt kotve egy R-142 allomassal, egy R-400? rele allomassal, a parancsnoki kozponttal, plusz varosi matav vonallal. Volt benn egy regimodi telefonkozpont, en gyakorlatilag azt kezeltem, dugdostam meg bontottam a vonalat ahogy ahova kellett. Most igy +20 ev tavlatabol ennyire emlekszem.

A NATO-ban már nem így működik a rejtjelezés ;).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 248
113
A tüzéres példád sem jó mert el sem tudod képzelni,hogy ez hogy működik.Te szajkózod a rendszerben rejlő lehetőségeket anelkül,hogy bármilyen szinten tisztában lennél a katonai felhasználás(parancsnoki lánc,vezetési struktúra stb)alapvető velejáróival.
Eleve ott tartunk,hogy a tüzérségi tűzmegfigyelő vagy JTAC semmilyen összeköttetésben nincs azokkal akik lőnek,innentől kezdve teljesen hibás az amit leírsz.A JTAC meg a tűzmegfigyelő egy tűzvezető központtal van kapcsolatban ahol amjd jól eldöntik,hogy mi lesz(lesz-e egyaltalan tűzcsapas vagy csak visszaszólnak,hogy bocs nem lövünk).Ha lesz tűztámogatás akkor a tűzvezető központ kijelölik a célokat az adott ütegnek akik majd lőnek úgy,ahogyan a tűzvezető központ az meghatározta nekik.
Áthozom ide, mert azt gondolom, hogy nagyon fontos lenne az, hogy megértsd ( és nem csak te!) miért fontos a digitalizáció.
Teljesen lényegtelen hogy milyen parancsnoki láncon, és vezetési struktúrán megy keresztül egy adott célpont. Onnantól, hogy digitalizáltad, az egész rendszer számára digitális lesz, és gyakorlatilag a célpont osztályozása, kiosztása gombnyomás (egérkattintás) sebességűre redukálódik.
És minél bonyolultabb vezetési struktúrán küldöd keresztül, annál nagyobb lesz az időnyereséged.
Pontosan ez a lényege a dolognak.
De nem csak ez. Hanem az így felszabadult kapacitásokat más területen lehet hasznosítani. Régen minden vasúti szerelvényen kellett legyen minimum 1-2 fékezőkocsi, aminek külön személyzete volt.
Ma már csak röhögünk egy ilyen ötleten.
Per pillanat nemhogy modern battle management rendszert, tudtommal semmilyet nem használ a Honvédség.
Ezek bevezetése legalább akkora kultúrsokk lesz, mint az internet a civil életben.
Az meg, hogy az adott rendszer titkosítását milyen bonyolultságú asszimmetrikus módszerrel éred el gyakorlatilag lényegtelen. Gyakorlatilag a 90-es évek nukleáris fegyvereinek titkosítását meg tudod szégyeníteni - ha akarod -, miközben a csajoddal szexchatelsz a mobilodon.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 272
14 171
113
Mióta lett divat ez a mellkasra helyezett rendfokozati jelzés? A paroli sokkal jobban mutatott a hajtókán.

Lehet. Bár ez ízlés kérdése.
De nekem még a bocin a hajtókán lévő volt szétbaszta a nyakam mivel szarul volt fölvarva. Így a paroli széle hozzáért a nyakamhoz, és szétdörzsölte.
Ráadásul itt fel lehet hajtani a nyakhoz a hajtókán. Akkor a tépőzár belül lenne. Ugyancsak baszná a nyakat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 317
76 943
113
Áthozom ide, mert azt gondolom, hogy nagyon fontos lenne az, hogy megértsd ( és nem csak te!) miért fontos a digitalizáció.
Teljesen lényegtelen hogy milyen parancsnoki láncon, és vezetési struktúrán megy keresztül egy adott célpont. Onnantól, hogy digitalizáltad, az egész rendszer számára digitális lesz, és gyakorlatilag a célpont osztályozása, kiosztása gombnyomás (egérkattintás) sebességűre redukálódik.
És minél bonyolultabb vezetési struktúrán küldöd keresztül, annál nagyobb lesz az időnyereséged.
Pontosan ez a lényege a dolognak.
De nem csak ez. Hanem az így felszabadult kapacitásokat más területen lehet hasznosítani. Régen minden vasúti szerelvényen kellett legyen minimum 1-2 fékezőkocsi, aminek külön személyzete volt.
Ma már csak röhögünk egy ilyen ötleten.
Per pillanat nemhogy modern battle management rendszert, tudtommal semmilyet nem használ a Honvédség.
Ezek bevezetése legalább akkora kultúrsokk lesz, mint az internet a civil életben.
Az meg, hogy az adott rendszer titkosítását milyen bonyolultságú asszimmetrikus módszerrel éred el gyakorlatilag lényegtelen. Gyakorlatilag a 90-es évek nukleáris fegyvereinek titkosítását meg tudod szégyeníteni - ha akarod -, miközben a csajoddal szexchatelsz a mobilodon.

Akkir valaszolok itt.Nem a digitalizáció ellen vagyokk,de ez nem úgy működik ahogy te a gondolod a rendszer képességei alapján.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Az angolszasz nem mervado, pl az amerikaiaknal eleve nincs is szakaszvezeto, mig peldaul franciaknal, németeknél, olaszoknal, spanyoloknal, osztrakoknal, nalunk, sot, meg a kanadaiaknal is van (chef caporal, master corporal etc), OR-4 az ormester alatt.
A tizedest régen káplárnak nevezték.
 
K

kamm

Guest
A 15M ruhával jött.Amúgy nem volt jó a hajtókán a rendfokozat mert buzi nagy a magyar rendfokozat jelzés.

A regi alcan a karunkon volt, azt hiszem - 30 ev utan mar nem kicsit zavarosak az emlekek :)... de nem volt ilyen kisebb meret, oda felment a rendes vallparoli is.

Még mindig nem értem, hogy miért szemetelitek teli a Lynx topikot rejtjelzéssel, parancsnoki lánccal és rendfokozati jelzésekkel kapcsolatos töketlenkedésekkel.

Jo-jo, uborkaszunet van...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A tornyokkal az a baj, hogy nem minden szögben lehet belőlük kibújni a kezelőknek (ez a T-72-vel is így van). Kézzel elég nehéz tekerni, ha beleállt a mocsárba a cső.

Igen, ez az egyik hátránya a személyzetes tornyoknak. És ez az összes személyzetes toronnyal szerelt IFV-re vonatkozik.

A távirányított torony a jó megoldás, ebben igazad van, de félek, hogy ahogy egyre jobban hasonlít a Pumára, egyre inkább annyiba is fog majd kerülni, annak harcértékét meg nem fogja elérni.

Én egyáltalán nem hiszem azt, hogy a KF41 olcsóbb lesz, mint a Puma, de azt miből gondolod, hogy nem éri el a Puma harcértékét?
Már eleve, a 30-as gépágyúval szerelt Puma harcértéke kisebb, mint a 35-ös Wotan-nal szerelt Lynx-é (az 50 mm-esről már nem is beszélve, de az még erősen a jövő zenéje). Ha a Puma is kap 35-ös gépágyút, akkor is kb. hasonló harcértékűek lesznek, kivéve, hogy ugye a Lynx-be befér a 8-9 fős deszant, míg a Pumába 6 főnél több semmiképpen sem.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Igen, ez az egyik hátránya a személyzetes tornyoknak. És ez az összes személyzetes toronnyal szerelt IFV-re vonatkozik.



Én egyáltalán nem hiszem azt, hogy a KF41 olcsóbb lesz, mint a Puma, de azt miből gondolod, hogy nem éri el a Puma harcértékét?
Már eleve, a 30-as gépágyúval szerelt Puma harcértéke kisebb, mint a 35-ös Wotan-nal szerelt Lynx-é (az 50 mm-esről már nem is beszélve, de az még erősen a jövő zenéje). Ha a Puma is kap 35-ös gépágyút, akkor is kb. hasonló harcértékűek lesznek, kivéve, hogy ugye a Lynx-be befér a 8-9 fős deszant, míg a Pumába 6 főnél több semmiképpen sem.
Gyűlölni fogtok, de a Lynx soha nem fogja elérni a Puma szintjét páncélzat terén. Ahhoz túl nagy. A nagyobb belső tér előnye ezzel a hátránnyal jár. Tehát harcértéke sem lesz hasonló, akkor sem, ha 60 tonnára növelik a tömegét. Ugyanis nagyobb mérete miatt mindig könnyebb lesz eltalálni, mint egy Pumát.