A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 556
113
Milyen hidegháborús készletek?
A keleti blokknak újrafegyverezni kell. A skandinávok rögvest váltottak K-9-re. A lengyelek - szokás szerint - különcködnek.
A németek elkótyavetyéltek pár osztály PZH-t, de ezt már leállították, és az utolsó letarolt osztályt épp most reaktiválják. Valószínüleg venni fognak még. A franciak is intenzíven venni fogják az Ceasart, mint ahogy a dánok mar berendelték.
A Zuzana-nak is ugyan az a gondja, mint az Archernek. Túl automatizált és emiatt túl drágán adják. Pedig szerintem a gyártási költségeket le lehetne szorítani.
Pont ebben látom a EVA előnyét.
Pont eltalált az automatizálása, gyakorlatilag minimális felépítménnyel, ugyanakkor modern tűzvezetés lehetőségével. Ha olcsón mérnék, akkor nagy siker lehet.
A fegyvereknek nem ára, hanem funkciója van. A különféle típusú önjáró lövegek nem véletlenül jöttek létre, ahogy az Archer képességei se véletlenül azok, amik. Egy olyan korszakban fejlesztették, amikor úgy tűnt, hogy előtérbe kerül a nagy mobilitású, gumikerekes járművekre építő feladatmegoldás a világ legkülönfélébb pontjain. Nem volt hozzá önjáró tüzérségi eszköz és a különféle hidegháborús páncélvadász koncepciók örökében fejlesztett mobil ágyúk nem elégítették ki a tüzérségi támogatással kapcsolatos igényeket. Az Archerral megoldás született, mondhatjuk tökéletes, csak aztán jött az új hidegháború és a NATO a missziós hadviseléről a kelet-európai tankcsatára áll át éppen. Ez nem jelenti azt, hogy a nagy mozgékonyságú, közepes egységek kikopnának, csak betagozódnak a nehéz erők mellé. Például hadosztályokba, ahol kiegészítik a nehéz egységeket (például egy hadosztály részeként két nehézre jut egy harmadik közepes, nehéz = kis rajok, kevés gyalogos, sok páncél, átlagos sebességű korlátlan mobilitással, közepes = nagy rajok, sok gyalogos, kevés páncél, nagy sebességű, de korlátozott mobilitással, jól kiegészítik egymást, a nehéz az átütőerőt, a közepes a klasszikus gyalogsági és lovassági munkák egyesítését hozza). Itt még lenne helye az Archernak és van is. Nem véletlen, hogy már jóval az Archer után a németek előálltak a RCH 155-el (ami lényegében a Donar AGM-nek ráapplikálása a Boxerre) például.

Szóval nem zsákutca. Simán el lehet adni ezen az áron is, mert ennyivel többet tud, mint egy sima teherautóra pakolt löveg, ami utóbbi igazából a vontatott tüzérség örököse és nem a lánctalpas önjáró tüzérség alternatívája. Azért nem, mert nem egyszerűen olcsóbb mint az, hanem sokkal kevesebbet is tud. Nem lehet széles spektrumban változtatni vele a tüzelés irányát, röppályáját. Nincs automata töltőjük, előkészítési idejük van a tüzeléshez, stb. Mobilabb vontatott lövegként tekinteni rájuk jogosabb, mint önjáró lövegnek nevezni őket, ha a Pzh2000 egy önjáró löveg.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
De vezet. Mit akarsz vonatoztatni, négy tankot?

Akkor lett volna értelme irányvonatot indítani, München és Tata között, ha egyben jön a 12 tank, műszaki mentők, vezetést oktató gép, hídvetők. Így, hogy néhány darab jön bizonyos időközönként, megoldható trélerrel.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 070
13 450
113
mi fiaink már régen AIM-120C-7-l repkednek a Gripeneken

Ez szép, csakhogy az Ukránok barmilyen gépbe a saját gyátmányú R-27 fogják akarni integrálni, ami mondjuk értheto. Megnéztem a legújjabb modellek paramétereit, és ha nem ülnék, segre esnék. Persze, van egy óriási technikai hátranyuk, mégpedig hogy nagyok és nehezek az AMRAAMhoz képest. Gripenek tehát egy hypotetikus légi csátába tobb rakétát lennének képesek vinni, viszont per pillanat kicsi a flotta, minden veszteség kemény lenne. Ez csak további gépek vásárlásával lenne félig-meddig megoldható. Amúgy pedig jobb elektronikus harc és valami XQ-58A féle wingman bezetése lenne a tuti megoldás.

Másik kérdés, amitt már é fórumon felvetettem, de érdemi vállaszt nem kaptam rá, hogy mekkora befolyása van az Amerikaiaknak az AMRAAMok használatára, mert az Ukránok saját rakétaikat nyilván bármikor és bármilyen szituáciobán szabadon bevethetikk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Másik kérdés, amitt már é fórumon felvetettem, de érdemi vállaszt nem kaptam rá, hogy mekkora befolyása van az Amerikaiaknak az AMRAAMok használatára, mert az Ukránok saját rakétaikat nyilván bármikor és bármilyen szituáciobán szabadon bevethetikk.

Ez az a kérdés, amire itt nem fogsz választ kapni. Feltehetően mert aki itt ír, nem is tud válaszolni érdemben erre. Többször felmerült már egyébként.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 364
113
Másik kérdés, amitt már é fórumon felvetettem, de érdemi vállaszt nem kaptam rá, hogy mekkora befolyása van az Amerikaiaknak az AMRAAMok használatára, mert az Ukránok saját rakétaikat nyilván bármikor és bármilyen szituáciobán szabadon bevethetikk.

Cseh- es lengyel forumokon probalj meg rakerdezni, naluk nincs akkora titkolozas a sajat haderejukrol, hatha ott tud valaki valamit...
 
  • Tetszik
Reactions: PavolR

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ez szép, csakhogy az Ukránok barmilyen gépbe a saját gyátmányú R-27 fogják akarni integrálni, ami mondjuk értheto. Megnéztem a legújjabb modellek paramétereit, és ha nem ülnék, segre esnék. Persze, van egy óriási technikai hátranyuk, mégpedig hogy nagyok és nehezek az AMRAAMhoz képest. Gripenek tehát egy hypotetikus légi csátába tobb rakétát lennének képesek vinni, viszont per pillanat kicsi a flotta, minden veszteség kemény lenne. Ez csak további gépek vásárlásával lenne félig-meddig megoldható. Amúgy pedig jobb elektronikus harc és valami XQ-58A féle wingman bezetése lenne a tuti megoldás.

Másik kérdés, amitt már é fórumon felvetettem, de érdemi vállaszt nem kaptam rá, hogy mekkora befolyása van az Amerikaiaknak az AMRAAMok használatára, mert az Ukránok saját rakétaikat nyilván bármikor és bármilyen szituáciobán szabadon bevethetikk.

Igen, ezt pedzegetted a korábban említett hozzászólásodban is:

PavolR
13:20 20.07.2020
"S najmodernejšími verziami R-27 by Ukrajinci Maďarov zrejme prestrielali, nech by boli podvesené na čomkoľvek. A pokiaľ by ešte USA nepovolilo použitie AMRAAMov, bol by to proti maďarským AIM-9L(I)-1 vcelku jednostranný masaker aj keby na nich použili iba R-73."

Tulajdonképpen írtam is rá egy nagyon konkrét választ - most csak röviden: Iris-T és Meteor. Teljesen jogosan mondhatod, hogy jelenleg a Gripen -jeinkhez ezek nincsenek integrálva - node még az említett 108 db új ukrán vadászbombázó sincs még meg, pláne nem felfegyverezve.

Úgy gondolom, hogy amennyiben "kinőne a földből" Ukrajnában 108 db modern új vadászbombázó állig felfegyverezve és tovább folytatnák ezt a hiperaggresszív kommunikációjukat jobbra is meg balra is, akkor lehet nálunk is lenne alhangon egy Gripen E/F ezred (2 század) plusszban Iris-T és Meteor integrációval ... Az orosz szakik meg lehet összebarkácsolnának a sufniban pár 9M317 Buk meg Sz-300 -at. Az ukránok tulajdonképpen nem nagyon repülnek a front közelébe most sem - meg a múltban sem nagyon ...
 
W

Wilson

Guest
Ez szép, csakhogy az Ukránok barmilyen gépbe a saját gyátmányú R-27 fogják akarni integrálni, ami mondjuk értheto. Megnéztem a legújjabb modellek paramétereit, és ha nem ülnék, segre esnék. Persze, van egy óriási technikai hátranyuk, mégpedig hogy nagyok és nehezek az AMRAAMhoz képest. Gripenek tehát egy hypotetikus légi csátába tobb rakétát lennének képesek vinni, viszont per pillanat kicsi a flotta, minden veszteség kemény lenne. Ez csak további gépek vásárlásával lenne félig-meddig megoldható. Amúgy pedig jobb elektronikus harc és valami XQ-58A féle wingman bezetése lenne a tuti megoldás.

Másik kérdés, amitt már é fórumon felvetettem, de érdemi vállaszt nem kaptam rá, hogy mekkora befolyása van az Amerikaiaknak az AMRAAMok használatára, mert az Ukránok saját rakétaikat nyilván bármikor és bármilyen szituáciobán szabadon bevethetikk.

Szerintem ezeknek a híresztelésnek nem kell felülni,hogy az Amerikaiak kényük kedvük szerint korlátozzák az általuk eladott fegyverek használatát,ezt valaki bedobta a médiába azóta kiirthatatlan újra és újra felbukkan már várom mikor jelenik meg olyan eszement teória,hogy maga Trump kapcsolgatja le fel a különböző fegyverrendszerek kapcsolóit az ovális irodában:).A rakétára visszatérve a papír mindent elbír,nem tudom milyen anyagi szellemi és technikai erőforrásokkal bír a kijevi Artem és,hogy a valóságban mit tud az általuk gyártott R-27 de én nem félteném a saját Gripenjeinket AIM120-C7 -l a szárnyaik alatt egy feltételezett összecsapásban.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 070
13 450
113
a papír mindent elbír
Azét ha valamiben, akkor a rakétafejlestésben még jók az ukránok.

Ami a rakéták ki-be kapcsolgatását illeti, o_O vannak azért más módszerek: lehet hogy aktuális kód kel hozzá, vagy egyszeruen aki nem akar bajt, inkább nem használja. Például nekunk az oroszok ezidáig csak egyetlen egyszer addtak engedélyt éles kilovésre az S-300-ból, egy romániai NATO gyakorlat alkalmából. Tehát van ilyen.

Amúgy, megfogadtam @Terminator tanácsát és felvetettem a kérdést aktuális cseh cikk alat. Meglássuk, lesz e kapás. :cool:

Iris-T és Meteor
Igen, ez is egy megoldás lenne, csak kérdés, lesz e hajlam rá és mikor.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 321
113
Elolvasva a cikket, vmit szimatol a szerző, de nem mondja ki.

"Összességében a véleményem szerint meglepően kevés együttműködési megállapodás lett bejelentve, különösen a találkozó szintjéhez képest, ráadásul az eredményeket sem biztos, hogy ezen a területen várták az elemzők. Például a francia i24 hírportál egyenesen “diplomácia és védelem” címkével hozta le még délelőtt a találkozó hírét, amiből az utóbbi a fentiek ellenére is meglehetősen kis hangsúlyt kapott utólag a beszámolókban.

A legérdekesebb ezzel együtt a francia média intenzív jelenléte az eseményeken, konkrétan az i24 úgy élőzte, közvetítette, elemezte a találkozót, hogy azt meg se közelítette se az izraeli, se a magyar média érdeklődése. Hogy ennek mi az oka, azt nem tudom, mindenesetre Szijjártó Péter hamarosan Toulouse-ba, az Airbus fellegvárába utazik."

Tavaly novemberben itt volt Erdogan, hatalmas csinadratta, minimális konkrétum. Aztán idén kiderült, decemeberi a Nurol szerződés a kebabos kocsikra.
A mostani német védelmi miniszteri találkozón is csak egy homályos további német beszerzés lett bejelentve.

Most meg ez az izraeli- Airbus hakni.

Sztem valszeg ilyenkor dőlnek el a dolgok, aztán a jogászok pár hónap alatt szépen mindent lepapíroznak. Mi meg egy török újságból megtudjuk. Vagy néha 1 csomagban 1 hét alatt bejelentenek mindent, mint 2018 decembere lében.

Ez most már biztosan tudatos "kommunikáció", ha a semmitmondást lehet annak nevezni. :)

1 értelmes magyarázata lehet, ha a külföldre szivátogtatókat akarják beazonosítani. Vagy krónikus titoktartási reflex, még így a NATO időkben is.

Nekem nincs ezzel bajom, amíg halad a dolog és többet is tudunk konteózni. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 321
113
Azét ha valamiben, akkor a rakétafejlestésben még jók az ukránok.

Ami a rakéták ki-be kapcsolgatását illeti, o_O vannak azért más módszerek: lehet hogy aktuális kód kel hozzá, vagy egyszeruen aki nem akar bajt, inkább nem használja. Például nekunk az oroszok ezidáig csak egyetlen egyszer addtak engedélyt éles kilovésre az S-300-ból, egy romániai NATO gyakorlat alkalmából. Tehát van ilyen.

Amúgy, megfogadtam @Terminator tanácsát és felvetettem a kérdést aktuális cseh cikk alat. Meglássuk, lesz e kapás. :cool:


Igen, ez is egy megoldás lenne, csak kérdés, lesz e hajlam rá és mikor.
Látod Pali ez tetszett! Jó kis összekötő leszel a cseh fórummal! o_O
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 312
8 004
113
Elolvasva a cikket, vmit szimatol a szerző, de nem mondja ki.

"Összességében a véleményem szerint meglepően kevés együttműködési megállapodás lett bejelentve, különösen a találkozó szintjéhez képest, ráadásul az eredményeket sem biztos, hogy ezen a területen várták az elemzők. Például a francia i24 hírportál egyenesen “diplomácia és védelem” címkével hozta le még délelőtt a találkozó hírét, amiből az utóbbi a fentiek ellenére is meglehetősen kis hangsúlyt kapott utólag a beszámolókban.

A legérdekesebb ezzel együtt a francia média intenzív jelenléte az eseményeken, konkrétan az i24 úgy élőzte, közvetítette, elemezte a találkozót, hogy azt meg se közelítette se az izraeli, se a magyar média érdeklődése. Hogy ennek mi az oka, azt nem tudom, mindenesetre Szijjártó Péter hamarosan Toulouse-ba, az Airbus fellegvárába utazik."

Tavaly novemberben itt volt Erdogan, hatalmas csinadratta, minimális konkrétum. Aztán idén kiderült, decemeberi a Nurol szerződés a kebabos kocsikra.
A mostani német védelmi miniszteri találkozón is csak egy homályos további német beszerzés lett bejelentve.

Most meg ez az izraeli- Airbus hakni.

Sztem valszeg ilyenkor dőlnek el a dolgok, aztán a jogászok pár hónap alatt szépen mindent lepapíroznak. Mi meg egy török újságból megtudjuk. Vagy néha 1 csomagban 1 hét alatt bejelentenek mindent, mint 2018 decembere lében.

Ez most már biztosan tudatos "kommunikáció", ha a semmitmondást lehet annak nevezni. :)

1 értelmes magyarázata lehet, ha a külföldre szivátogtatókat akarják beazonosítani. Vagy krónikus titoktartási reflex, még így a NATO időkben is.

Nekem nincs ezzel bajom, amíg halad a dolog és többet is tudunk konteózni. o_O
Jó lenne egy saját műhold... Gyártanak ilyesmit a zsidók? Mennyibe fájna az vajon?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 021
11 860
113
Igen, ezt pedzegetted a korábban említett hozzászólásodban is:

PavolR
13:20 20.07.2020
"S najmodernejšími verziami R-27 by Ukrajinci Maďarov zrejme prestrielali, nech by boli podvesené na čomkoľvek. A pokiaľ by ešte USA nepovolilo použitie AMRAAMov, bol by to proti maďarským AIM-9L(I)-1 vcelku jednostranný masaker aj keby na nich použili iba R-73."

Tulajdonképpen írtam is rá egy nagyon konkrét választ - most csak röviden: Iris-T és Meteor. Teljesen jogosan mondhatod, hogy jelenleg a Gripen -jeinkhez ezek nincsenek integrálva - node még az említett 108 db új ukrán vadászbombázó sincs még meg, pláne nem felfegyverezve.
Még csak az sem kell.
Volt egy szimulált légi harc Thai Gripenek és kínai Szuhojok között.
BVR-ben tarolva győztek a Gripenek.
Ugyanis a Szuhoj nagy RCS-sel rendelkezik, a Gripen jóval hamarabb észrevette és indította az AMRAAM-et.
 
W

Wilson

Guest
Azét ha valamiben, akkor a rakétafejlestésben még jók az ukránok.

Ami a rakéták ki-be kapcsolgatását illeti, o_O vannak azért más módszerek: lehet hogy aktuális kód kel hozzá, vagy egyszeruen aki nem akar bajt, inkább nem használja. Például nekunk az oroszok ezidáig csak egyetlen egyszer addtak engedélyt éles kilovésre az S-300-ból, egy romániai NATO gyakorlat alkalmából. Tehát van ilyen.

Amúgy, megfogadtam @Terminator tanácsát és felvetettem a kérdést aktuális cseh cikk alat. Meglássuk, lesz e kapás. :cool:


Igen, ez is egy megoldás lenne, csak kérdés, lesz e hajlam rá és mikor.

Az lehet,hogy jók hrivnyáék a rakéta fejlesztésben,de jelenleg iszonyatosan sok pénzbe kerül és abban arra fele éppen nincsenek bővében meg aztán az egyik sarokban ott van az Ukrán Artem a másik sarokban pedig pl a Raytheon nagyon nem egyenlőek az erőviszonyok.
A ki be kapcsolgatást szemléltetésként írtam,de azért gondolj bele a szlovák hadvezetés és az éppen aktuális kormány ha olyan jellegű támadás éri az országot akkor úgy ledurrantja majd az égről azt a repülőt az S-300 mint a pinty akár adnak engedélyt rá az oroszok akár nem.Visszatérve még egy mondat erejéig az amerikai fegyver korlátozásokra senki nem venne fegyvert az amcsiktól ha ez a legenda igaz lenne.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 862
113
Ez így hülyeség.

Az 5 halálcsillag teljesen fölösleges ha van 100 bolygóromboló képes Imperial.

X-Wing meg Tie Fighter egyszerre?
Minek?
Csak a logisztikát zavarod össze.
2 típus hasonló feladatra. Fölösleges.
Gondold át.
Ez így hülyeség.

Az 5 halálcsillag teljesen fölösleges ha van 100 bolygóromboló képes Imperial.

X-Wing meg Tie Fighter egyszerre?
Minek?
Csak a logisztikát zavarod össze.
2 típus hasonló feladatra. Fölösleges.
Gondold át.

A TIE vadászoknak nincs hiperhajtóművük, és egészen minimális a létfenntartó rendszerűk az X szárnyúakhoz képest.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos