A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
598
2 558
93
"Olcsóbban kapod meg nyugaton az A minőséget,mint nálunk a B-t.Anglia és a skandinávok drágábbak,de mindenki más olcsóbb."
Ezt mond annak aki még nem nem járt a labancoknál ,vagy Merkelisztánban az talán elhiszi. Én a múlt héten Graz-ban a
Merkur-ban 50 centtért vettem egy zsemlét.
itt vannak az árak
https://www.prospektmaschine.at/merkur-markt/aktuelles-flugblatt-von-donnerstag-16-07-2020-1/?page=8

Ajánlom a 6 eurós akciós csirkecombot , (az nálunk a Tesco-ban 400 ft)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
A francia-EU intervenció egy szabadságszerető nép ellen zajlik, szégyenlem, hogy ilyesmiben vesz részt a hazám.
Igaz index video. Viszont a háttérben ott van lényeg nagyjából. Az EU ha töketlenül is (inkább a franciák) de le akarja "zárni" a száhel övezetet. Csak erről baromira keveset hallani. Részben ezért is vannak ott a franciák meg gyarmati szeretetből is. Meg azért is mert ha a franciák meggyengülnek az olcsó nyersanyagok elvesztései miatt meg a gyarmati szerződések elvesztése miatt, akkor már csak jóformán a németek maradnak mint "erős" gazdasági nemzet. Tehát a folyamat jóval összetettebb annál mint aminek látszik. Egyébként lator szerintem erről valamelyik beszélgetős forumban jóval többet tudna mesélni.
https://index.indavideo.hu/video/A_Szahara_halalos_utjan_-_Niger_A_teljes_film
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 082
13 482
113
Nah, akkor légyszi arról ossz meg néhány határ túloldali pletykát, mely területeken képzelhető el közös szlovák-magyar katonai együttműködés.

Én 2 pletykát olvastam. (terjesztek. :))
  • Eva önjáró ágyútarack
  • Szlovák Pilótaképzés Aero Vodochody
Cseh tankbeszerzes
Itt mi a logika a T72 upgrade-ben aztán meg újat veszünk? Kétszer költeni, mi értelme? Vagy a cseh hadiipari lobbi ilyen erős?

Szlovák tankbeszerzes
Ez a T-72 tuning elég döntést megúszni vágyó, helybentopogásnak tűnik. Rövid távú spórolás, lassú képességvesztés, hosszabb távon, nem megspórolható új beszerzés esetén majdnem dupla költségek.

EVA: Kb. egy, egy és fél évvel ezelott egy hivatalos kiadványban volt homályos utálást kozos rendszer iránti magyar érdéklodésról. A két állam lehetoségeit ismerve, csak valami EVA-féléségrol lehetne szó. De azóta semmi másra nem akadtam.

Tankok: A cseh tankok olyan mértékben vannak leamortizálva, hogy csak egy századny használható. A raktárból kivitt lekonzervált tankok pedig nincsenek olyan technológiai szinten, hogy az a képességfentartáshoz elég legyen. Errol lehet szó.

AMRAAM: Még volt ott érdekes utalás arra, hogy egy múlt évi gyakorlaton az egyik NASAMSot hasnálo állam nem volt képes éles kilovéshez, mert problémái voltak a kilovési kódokkal. ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 987
113
"Olcsóbban kapod meg nyugaton az A minőséget,mint nálunk a B-t.Anglia és a skandinávok drágábbak,de mindenki más olcsóbb."
Ezt mond annak aki még nem nem járt a labancoknál ,vagy Merkelisztánban az talán elhiszi. Én a múlt héten Graz-ban a
Merkur-ban 50 centtért vettem egy zsemlét.
itt vannak az árak
https://www.prospektmaschine.at/merkur-markt/aktuelles-flugblatt-von-donnerstag-16-07-2020-1/?page=8

Ajánlom a 6 eurós akciós csirkecombot , (az nálunk a Tesco-ban 400 ft)
Mondom.Jó,én előnyben vagyok,mindent abban az országban veszek,ahol a leginkább megéri.Én spec az itthoni áraktól megyek falnak.6euróért meg a kész grillcsirkét kapsz egy autohofban merkelisztánban,körettel....
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 058
30 987
113
EVA: Kb. egy, egy és fél évvel ezelott egy hivatalos kiadványban volt homályos utálást kozos rendszer iránti magyar érdéklodésról. A két állam lehetoségeit ismerve, csak valami EVA-féléségrol lehetne szó. De azóta semmi másra nem akadtam
Tótoktol nem az EVA-t,hanem az RM-70 Modular sorozatvetőt lenne érdemes megvenni.Graddal kevert HIMRAS.
rm_70_modular_l1.jpg
rm_70_modular_l2.jpg
 
G

Galthran

Guest
"Olcsóbban kapod meg nyugaton az A minőséget,mint nálunk a B-t.Anglia és a skandinávok drágábbak,de mindenki más olcsóbb."
Ezt mond annak aki még nem nem járt a labancoknál ,vagy Merkelisztánban az talán elhiszi. Én a múlt héten Graz-ban a
Merkur-ban 50 centtért vettem egy zsemlét.
itt vannak az árak
https://www.prospektmaschine.at/merkur-markt/aktuelles-flugblatt-von-donnerstag-16-07-2020-1/?page=8

Ajánlom a 6 eurós akciós csirkecombot , (az nálunk a Tesco-ban 400 ft)
ez azért csalóka.
itthon is jártam olyan pékségben ahol 1000ft (ezer kibaszott forint) volt egy kiló szeletelt fehér kenyér, holott ahol én veszem 330ft ugyanez a termék.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 454
10 551
113
Úgy látom itt nem sokan vannak tisztában a Maliban zajló konfliktus mibenlétével. Mali ebben a formában 1960 óta létezik 90%-nyi néger az ország déli felében, 10%-nyi tuareg az ország északi felében(ugyebár ez jó részt a Szahara területe) A Maliban élő tuaregek ez idáig 3-4 felkelést robbantottak ki azóta. Amióta egy országban élnek a négerekkel folyamatos elnyomásnak vannak kitéve, ki vannak szipolyozva, stb. Saját önálló országot akarnak, ez lenne Azawad, csak az egykori gyarmattartó nem engedi különböző okok miatt. Mivel senki mástól nem remélhettek segítséget ezért összeálltak az iszlamistákkal, igy lett pénz, fegyver, paripa...A francia-EU intervenció egy szabadságszerető nép ellen zajlik, szégyenlem, hogy ilyesmiben vesz részt a hazám. Amúgy egyszerű megoldása lenne a konfliktusnak, le kell választani Maliról és el kell ismerni Azawad függetlenségét. A tuaregeknek is joga van az önrendelkezéshez és a saját államhoz.

A másik kérdés a KM-i és Balkáni érdekszféra. Úgy gondolom a magyar katonáknak semmi keresnivalója nincs se Afganisztánban, se Irakban, se Maliban, se hasonló expedíciós háborúkban.
A mi érdekünk:
1. Kárpát-medence, az idegen rabigában szenvedő magyar testvérek védelme
2. Hazánk biztonságának előfeltétele a nyugodt, békés Balkán. Ha valahol van értelme a magyar csapatok külföldi bevetésének akkor ez a Balkán(Bosznia, Koszovó, és szükség esetén Macedónia)
Afrikában mindenki elnyom mindenkit. Ott az erősebb b*ik alapon működnek a dolgok... Maliban à lakosság 99%a muzulmán. Ők elsősorban mindenkit utálnak aki nem fekete, arab vagy muzulmán. A törzsi, nemzetiségi torzsalkodások csak ezek után következnek.
Igazad van egy esetleges magyar katonai szerepvállalásról pl. Maliban, semmi keresnie valója ott a magyaroknak de ne felejtsd el az aranyat érő tapasztalatot amit ott szerezhetnek a katonáink, nemzetközi együttműködésben. Erkölcsileg nem helyes, viszont katonai és politikai szempontból nem rossz. Szóval kinek szája íze szerint
Úgy látom itt nem sokan vannak tisztában a Maliban zajló konfliktus mibenlétével. Mali ebben a formában 1960 óta létezik 90%-nyi néger az ország déli felében, 10%-nyi tuareg az ország északi felében(ugyebár ez jó részt a Szahara területe) A Maliban élő tuaregek ez idáig 3-4 felkelést robbantottak ki azóta. Amióta egy országban élnek a négerekkel folyamatos elnyomásnak vannak kitéve, ki vannak szipolyozva, stb. Saját önálló országot akarnak, ez lenne Azawad, csak az egykori gyarmattartó nem engedi különböző okok miatt. Mivel senki mástól nem remélhettek segítséget ezért összeálltak az iszlamistákkal, igy lett pénz, fegyver, paripa...A francia-EU intervenció egy szabadságszerető nép ellen zajlik, szégyenlem, hogy ilyesmiben vesz részt a hazám. Amúgy egyszerű megoldása lenne a konfliktusnak, le kell választani Maliról és el kell ismerni Azawad függetlenségét. A tuaregeknek is joga van az önrendelkezéshez és a saját államhoz.

A másik kérdés a KM-i és Balkáni érdekszféra. Úgy gondolom a magyar katonáknak semmi keresnivalója nincs se Afganisztánban, se Irakban, se Maliban, se hasonló expedíciós háborúkban.
A mi érdekünk:
1. Kárpát-medence, az idegen rabigában szenvedő magyar testvérek védelme
2. Hazánk biztonságának előfeltétele a nyugodt, békés Balkán. Ha valahol van értelme a magyar csapatok külföldi bevetésének akkor ez a Balkán(Bosznia, Koszovó, és szükség esetén Macedónia)
Mali 99%ban muzulmán, à törzsi, etnikai összezördülések csak ez után jönnek. Ők utálnak mindenkit aki: nem muzulmán, aki fehér. Rohadtul nem sajnálom sem a tuaregeket sem akármilyen más afrikai törzset, nemzetséget és abban reménykedem hogy mindegyik ottmaradt a hazájában és végleg le rendezik egymás közt az évszázadok óta tartó ámokfutást.
Morális szempontból megértelek, igazat is adok neked, magyar katonának ott nincs keresni valója. Katonai szempontból viszont hatalmas tapasztalatszerzés lenne.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 579
16 175
113
ez azért csalóka.
itthon is jártam olyan pékségben ahol 1000ft (ezer kibaszott forint) volt egy kiló szeletelt fehér kenyér, holott ahol én veszem 330ft ugyanez a termék.
Merkelisztánból hozatom a Pick téliszalámit...negyedáron. Amúgy svájc rohadt drága (szalámi, húsok), de nem is hulladék minőség. Tescoban megvett csirkét (amellett, h nem ennék) ne hasonlítsuk össze semmivel.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 692
93
Teszek rá.Bizonyitott harcban.Nálam ez a legfőbb mérce
nem érted, Negan...
a merkavát nem exportálják az izraeliek, ők tudják miért.
ha ez mégis megtörténne/történt volna, akkor se lehetett volna győztes termék a leók előtt, tekintve a beszerzések eu-s orientációját.
na és akkor rázendített volna az ellenzéki siratókórus: mindez a nácibarát antiszemita ovi miatt van
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Olcsóbban kapod meg nyugaton az A minőséget,mint nálunk a B-t.Anglia és a skandinávok drágábbak,de mindenki más olcsóbb.
Merkelisztánból hozatom a Pick téliszalámit...negyedáron. Amúgy svájc rohadt drága (szalámi, húsok), de nem is hulladék minőség. Tescoban megvett csirkét (amellett, h nem ennék) ne hasonlítsuk össze semmivel.
Off
Hát én több mint három évet éltem ott. A cukron kívül kb. minden drágább, vmi sokkal. pl. albérlet, szolgaltatások, de általában a többi is hol többel, hol kevesebbel. Persze ha a törökök meg a muzulmánok által látogatott akciós boltokat látogatod, akkor vannak olcsón full xar termékek, de ilyen itthon is van.

Ami élelmiszerben kint jó a választék. Ha akarod vehetsz olcsóbban xart, meg minőséget drágábban. De összeségében nem Németország a legdrágább. Ausztria kicsivel, Belgium magasan üti árakban. Nem vagyok xarrágó, sőt, de a brüsszeli árak tényleg durvák. Dupla vagy akár háromszoros Mo.-hoz képest.

Viszont nem sírásból mondom, mert a fizetés is jóval magasabb.
On
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Mali 99%ban muzulmán, à törzsi, etnikai összezördülések csak ez után jönnek. Ők utálnak mindenkit aki: nem muzulmán, aki fehér. Rohadtul nem sajnálom sem a tuaregeket sem akármilyen más afrikai törzset, nemzetséget és abban reménykedem hogy mindegyik ottmaradt a hazájában és végleg le rendezik egymás közt az évszázadok óta tartó ámokfutást.
Szerintem alábecsülöd a törzsi ellentéteket, a francia hódítás előtt a tuaregek dominálták a közép-szaharai térséget, vastagon benne voltak a rabszolgakereskedelemben. Szerintem nem nagyon nézik jó szemmel, hogy az egykori rabszolgaalapanyag utódai által vezetett központi kormányok sanyargatják őket. Ha nem avatkozna be a Nyugat, már rég lenyomták volna a központi kormányokat és lenne saját tuareg államuk. Amúgy Mauritániában is áthidalhatatlan ellentétek vannak a fehér mórok(bidanok) és rabszolgáik a fekete mórok(haratinok) között. Csak ott ugye a központi kormány a fehér mórok kezében van.

Mondanivalód második felével teljesen egyetértek :hadonaszos:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Ezt a közös légtérvédelmet, hogyan is képzeljük el? Mégsem vesznek a szlovákok F16-ot vagy ők is berepülnek szabadon a mi légterünk és mi is az övékbe?

Szerintem hamarabb nyugdíjba küldik a 29-eseket, és valami kell amíg '24-'25 körül megérkeznek az F-16-osok. Gondolom így egyben lehet majd kiküldeni a pilótákat is átképzésre. Nem mellesleg rohadt sokat tudnak spórolni a nemrég emlegetett Mig-29-es karbantartási szerződésen.
Remélem valami kis lével azért lehúzuk őket, és nem valami NATO jószomszédi viszony, meg vállveregetéssel fognak fizetni.
Nem légtérvédelem, hanem légtérfelügyelet.
Lehet hülyeséget irok, de nekem a kettő nem ugyanaz. A légtérvédelem a Gripenes buli, a légtérfelügyelet nem a radaros megfigyelés??

De a lényeg úgyis az lesz, amit a miniszterek beleírnak. Szal a tartalom dönti el, mi van az érdekesnek tűnő megállapodás mögött.

A Magyar Nemzet is csak az MTI hírét vette át, kíváncsi leszek a részletekre, illetve a szlovák kommunikációra.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 872
12 397
113
Nem légtérvédelem, hanem légtérfelügyelet.
Lehet hülyeséget irok, de nekem a kettő nem ugyanaz. A légtérvédelem a Gripenes buli, a légtérfelügyelet nem a radaros megfigyelés??

En is csodalkoztam hogy ez meg nem mukodik EU-s, NATO tag orszagok kozott?