A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ahhoz képest hogy 50 éves rendszer kelet ukrajnai konfliktusban a tüzérség mellett a Grad-ok okozták a legnagyobb veszteségeket. Még páncélosokban is. Bezony nyugati tanulmányok is megjelentek erről. Ha nincs megfelelő eszközöd arra hogy kioperáld őket akkor bizony kellemetlen perceket okozhatnak. Neganak abban igazat adok ide a térségbe egy jó felépített és megfelelő csapatlégvédelemmel il légvédelemmel ellátott tüzérségi és csöves rakétás eszközökkel nagy károkat és fejfájást lehet okozni. Ezért is hiányolom a "modernebb" Grad és ehhez hasonló eszközöket itt.

En pont azt mondom, hogy vegyunk, de akkor modernebbet. Mondjuk ha ez a toredeke, akkor valoban erv lehet, hogy ha 5x annyit lehet rendszerbe allitani belole...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 676
6 435
113
Libanoni harcok elemzésében irták,több helyen is.Ha jobban megnézzed a tipust,annyira nem meglepő
c7353ef52622b0d8d741c1288271bfe5.jpg

A két lánctalpon kivűl csak az ajtót nem védi előtét rács/lánc.Az ajtó ugyan szintén nem egy vékonyka elem,de ha azt telibe kapná egy Kornet,alighanem átütné.De azt el is kell találni
dehogy kell, ugyan kicsit ma sokááig dolgoztam ezért nem nagyon tudtam rögtön írni de basszus hány képet linkeltek Neked ahol aztán rohadtul ég az a merkava, egy ezredfordulós ATGM simám üti , nem kell nagyon célozni valamire elég ha elkapja bárhol, ha nincs rajta trophy akkor égni fog
Kevés kép van fent a neten amik konkrétan leírják, hogy éppen mivel találták el a merkavát, erre pl kornetet írnak
merkava_kornet_hit.jpg
Erre viszont nem írták, hogy mi lelte
c1b841f2e45e9999a2eab5ed0163206b.jpg
Ezekről sem írják, hogy mit kaptak be, az első kép Libanonban készült, oldalról kapott valamit, második kép szintén Libanon ehhez már Kornetet írtak, harmadik-negyedik kép valószínűleg IED Libanonban, ötödik képről megint semmi infó Libanon
9qixlbzmrzv31.jpg

0WytyGD.jpg

main-qimg-cc659042c97943fc8621d58612de6e21

main-qimg-a0b9265362f134fc79b25747a2f38f50.webp

damaged-merkava.jpg
Szerk.: ezt nem neked akartam hanem negannak de ez már így marad.
nem baj köszi :D ez csak jobban megerősíti amit tudtam eddig is, btw, az 5. képet szerintem láttam már valahol és ott (nem esküszöm most meg rá hirtelen) de pont kornetet írtak azt hiszem, ha holnap lesz időm elő keresem
Az az igazság, hogy nemrégiben nyomoztam kicsit az alternatívák miatt a rakétatüzérség kapcsán.
Az az igazság, hogy a legtöbb helyen Excalibur Army "színekben" hivatkoznak rá, pedig ők max ajánlgatják.
Az RM75/80 Modular a Delta Defence és a Diehl BGT közös gyermeke.
Szóval valószínüleg full szabványosak a rakétái. ;)
okés, nekem ennyi elég, ha utánanéztél elhiszem
rakás szar ( ahogy dudi mondta, annyira jók hogy még az amik is cg-t használnak)
CG = Carl Gustaf?
ha igen, Spike?
Spike hogy jön egy CG-hez? két külön világ
Olyan valóban nincs. Német gyártású kézi páncéltörő, illetve többcélú fegyverzet van.
jó kis panzerfaust3-ra gondolsz tán?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Huh? Te mirol beszelsz? :)
Az Excalibur RM-70 az egy csehszlovak Grad masolat, 122mm szovjet sorozatveto szabvany, kabe 50 eves rendszer.
A HIMARS 227mm es amerikai, de az ATACMS meg 4 meter hosszu es 61 centi atmeroju.
A HIMARS a moduláris rendszer kerekes verziója. Az M270/MARS a láncos meg ugyan azokat a kazettákat kaphatja meg, mint a HIMARS.
Itt a kazetta család szabványos. Ahogy a 120mm-es harckocsi löveg lőszeréből is igen sokféle van.
Az RM-70/85 Modular lényege, hogy ugyan azoknak a NATO kazettáknak a használatára alkalmas, mint a HIMARS/M270.
Ezen a képen a gépre a "szabványos NATO" van fenn, mellette meg a hagyományos GRAD méretű rakéták.
A DIEHL vitte a projektbe a saját maga által gyártott rakétákat.

normal_Modular_2003.jpg

Az ATACMS is felrakható lenne, csak akkor a egy modulban 1 rakéta lenne a 6 helyett. Persze ehhez rendelkezni kell a licence-szel, és meg kell "etetni" balisztikai adatokat, a balisztikai komputerrel.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 941
30 788
113
dehogy kell, ugyan kicsit ma sokááig dolgoztam ezért nem nagyon tudtam rögtön írni de basszus hány képet linkeltek Neked ahol aztán rohadtul ég az a merkava, egy ezredfordulós ATGM simám üti , nem kell nagyon célozni valamire elég ha elkapja bárhol, ha nincs rajta trophy akkor égni fog
A legtöbb kilőtt a 90es IIIas tipus volt.És ehez képest a 85ös már fejlesztett A4et a 70es évekbeli Fagot kilőtte.És az Afganisztánban járt Leo2ek oldalán és tornyán se véletlenül lehettek a grillrácsok.
Hogy nem kilőhetetlen?Hát nem az.82ben halomra lőtték a szir 72eket,de volt példa arra is,hogy a 72es lőtte ki a Merkava I-est.Sőt,AMP PG69 gránátjával is semmisetettek meg Merkavát.
 
K

kamm

Guest
A HIMARS a moduláris rendszer kerekes verziója. Az M270/MARS a láncos meg ugyan azokat a kazettákat kaphatja meg, mint a HIMARS.
Itt a kazetta család szabványos. Ahogy a 120mm-es harckocsi löveg lőszeréből is igen sokféle van.
Az RM-70/85 Modular lényege, hogy ugyan azoknak a NATO kazettáknak a használatára alkalmas, mint a HIMARS/M270.
Ezen a képen a gépre a "szabványos NATO" van fenn, mellette meg a hagyományos GRAD méretű rakéták.
A DIEHL vitte a projektbe a saját maga által gyártott rakétákat.

normal_Modular_2003.jpg

Az ATACMS is felrakható lenne, csak akkor a egy modulban 1 rakéta lenne a 6 helyett. Persze ehhez rendelkezni kell a licence-szel, és meg kell "etetni" balisztikai adatokat, a balisztikai komputerrel.

Hat, ha a tuzvezeto stb rendszerek nemetek, akkor felolem lehet a truck szlovak, a loszert meg gyartsa a hirtenberger vagy valami hazai erdekeltsegu ceg licensz alapjan... ATACMSbol meg veszunk 100-150 darabot es kesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Ezt nem arulja az Exacalibur:
image.png
Mondom neked, hogy nem az Excalibur a gyártó, Ő összeszedi a posztszovjet alkatrészeket, és pofás köntösbe újraeladja. Ezt csinálták a mi T-72-eseinkkel is.
Ahogy az EVA sem az Ő termékük, de az Ő nevük alatt lett kiállítva, megfuttatva a nyugati sajtóban. Az egésznek a lelke a rakétarendszer, az irányzás, miegymás. Ők maximum aláteszik a Tatra teherautót.
A Modular rendszer meg szlovák-német koprodukció. Itt van róla több infó, kép, külön a Diehl rakétákról is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Huh? Az ausztralok ezzel - Spike LR2 - cserelik a CG M3-at naluk: https://news.defence.gov.au/media/m...-selected-under-lethality-system-project-land

Sot, a szlovakok is a SPike LR2-re szavaztak: https://www.defensenews.com/industr...spike-lr-ii-missile-for-anti-tank-capability/

A romanoknal mar Spike van, azaz tutira az LR2 valtja majd naluk is az RPG-t...

SPIKE-MISSILE-LR2_725.jpg
Fogadni mernék rá, hogy a spike a páncéltörősökhöz megy és nem minden lövész rajba.
 
K

kamm

Guest
Mondom neked, hogy nem az Excalibur a gyártó, Ő összeszedi a posztszovjet alkatrészeket, és pofás köntösbe újraeladja. Ezt csinálták a mi T-72-eseinkkel is.
Ahogy az EVA sem az Ő termékük, de az Ő nevük alatt lett kiállítva, megfuttatva a nyugati sajtóban. Az egésznek a lelke a rakétarendszer, az irányzás, miegymás. Ők maximum aláteszik a Tatra teherautót.

Az engem nem zavar, integratornak hivjak az ilyet es leveszi a vallunkrol a gondot, mindent egy helyen reklamalunk, ha valami nem tetszik es ok megoldjak, az a dolguk.

Megjegyzem, ez az 1-2 perces ujratoltes tetszik:

image.png



Hekkeltek mar ilyesmit a 227mm verziohoz is? Ez tipikus 'eastern ingeniuty' ala esne, ha itt csinalnak meg eloszor... :D

A standard HIMARS reload igen lassunak tunik (kb 15-20 percre tippelem legjobb esetben is):



A Modular rendszer meg szlovák-német koprodukció. Itt van róla több infó, kép, külön a Diehl rakétákról is.

THX - eladasi arrol tudunk?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 312
46 029
113
Hat, ha a tuzvezeto stb rendszerek nemetek, akkor felolem lehet a truck szlovak, a loszert meg gyartsa a hirtenberger vagy valami hazai erdekeltsegu ceg licensz alapjan... ATACMSbol meg veszunk 100-150 darabot es kesz.
A Hirtenbergernek nagyon nem ez a profilja. Ők nagyon aknavetőre szakosodtak. Náluk a fejlesztések abból indultak ki, hogy van egy nagyon jó robbanó repesz rendszerük. Elmentek hagyományos ágyúk lövedéke irányba is, de azt utóbb hanyagolták.
A rakétát olyan cégnek kell gyártania, akinek különben is ez a profilja. Pl az EdePro a szerbeknél (most csak példának hoztam fel).
ATACMS-t szerintem nem nagyon adták még el másnak. (de ezt úgy is javítja, akinek olyanja van! :rolleyes:)
De Pl. ha nagy távolságra akarsz csapást mérni, akkor ott a GLSDB, az is szabványos kazettából indul.
Hja és a RM-70/85-nek nem német a tűzvezető, és ballisztikai rendszere, hanem szlovák. Ugyan az, mint az EVA-nak, meg a Zuzannanak. A rakéta a német.
Ez meg egy elég jó összeállítás az MLRS rendszerről.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Hat, az ausztraloknal az elozo CG-t valtja... de teny, a CG-hez sokkal tobbfele loszer van.
Lehet nem tudom jól, de a CG ATM a Spike meg ATGM. Az egyik irányítatlan, a másik irányított. Két teljesen más eszköz. Vagy rosszul tudom? Viszont ha jól tudom, nem értem, hogy lehet egyáltalán összehasonlítani a két fegyvert.