[BIZTPOL] Nyugat-Európa és Észak-Európa (Európai Unió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Ilyenkor szoktam a pofájába röhögni a sok kreténnek, mikor megy a duma, hogy "Magyarország meg van védve", ezért kell elviselni ezt a maffiát...
Ugyan az megy Magyarországon, ugyan az a betelepítés, mint nyugaton, csak azért nem annyi van itt, mert szarabb az életszínvonal + nehezítésnek itt vannak a cigányok bónuszba, hogy annál is szarabb legyen a helyzet (és persze a csókos média mélyen hallgat róla, naná!).

Szóval kár a nyugat összeomlásán álmodozni, hogy Mo. majd milyet röhög akkor - itt pontosan ugyanakkor lesz még kegyetlenebb összeomlás és nagyobb szar. És a vezír nem védett meg senkit, csak átverte minden hülye hívét amelyik hinni akart. Aki meg nem hiszi, a fenti kommenteknek megfelelően kukkantson körbe a belvárosban...

Miért lenne kellemesebb elviselni egy DK-Momós-szoci maffiát pl.? Amely lazán aláírná a kötelező elosztási kvótát, vonaglának a prominensei az évenkénti buziparádén, magasról tennének a magyar családokra, de megemelnék az alanyi jogon járó családi pótlékot, plusz faképnél hagynák a határon túli magyarokat.
Meg sok "egyéb ínyencség", mint pl. állami tulajdon elkótyavetyélése. Legatyásítanák a honvédséget is, pedig még ki sincs stafírozva!
..
Hát kössz nem!
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 435
10 191
113
Ilyenkor szoktam a pofájába röhögni a sok kreténnek, mikor megy a duma, hogy "Magyarország meg van védve", ezért kell elviselni ezt a maffiát...
Ugyan az megy Magyarországon, ugyan az a betelepítés, mint nyugaton, csak azért nem annyi van itt, mert szarabb az életszínvonal + nehezítésnek itt vannak a cigányok bónuszba, hogy annál is szarabb legyen a helyzet (és persze a csókos média mélyen hallgat róla, naná!).

Szóval kár a nyugat összeomlásán álmodozni, hogy Mo. majd milyet röhög akkor - itt pontosan ugyanakkor lesz még kegyetlenebb összeomlás és nagyobb szar. És a vezír nem védett meg senkit, csak átverte minden hülye hívét amelyik hinni akart. Aki meg nem hiszi, a fenti kommenteknek megfelelően kukkantson körbe a belvárosban...
Nem kell őket szeretni, politikusok, nem pedig a családunk, de jelenleg nincs semmi alternatívájuk és legalább jobboldali egység van, nem pedig az a cirkusz mint sok európai országban ahol ellentétes értékeket hirdető pártok vannak koalícióba és semmit nem tesznek mert nem tudnak, jah várj nálunk is van egy ilyen szörnyképződmény és ők az alternatíva.
Ha azok lennének hatalmon csak azért nem lennék sitten többed magammal a fórumon a véleményem miatt mert már nem lennék az országban se.
Amúgy a tíz évvel ezelőtti önmagukhoz képest is egy sokkal radikálisabb képet ad a vezetés, és már vannak külföldi szövetségesek is szép számmal.

Vagy mit kellett volna/kellene tenni megmondani az embereknek hogy fel a karszalag és irány az utca legyen tisztító tűz? Fokozatosan lehet haladni mert a hirtelen reformok a történelemben nagyon ritkán voltak képesek kiteljesedni.
Az hogy beszélhetünk a problémákról azokról amiről nyugaton nem lehet már megéri hogy ők vannak hatalmon, megvan az internetadó története? Belengettek valami oltári baromságot, jött a társadalom ellenreakciója, erre mi lett az új szlogen, olcsó/ingyen internet a társadalom tudja befolyásolni, kényszerhelyzetbe tudja hozni a vezetést, de nem az a megoldás hogy káoszt hozunk mindenféle hazaáruló senkiházi hatalomba juttatásával, aki meg elhiszi hogy azok aztán nem fognak lopni egy fillért se, hátaz meg is érdemelné őket.
Mozgalmisággal meg lehet változtatni amit akarunk mert bár szeretik azt mondani hogy ez diktatúra de attól távol áll, akkor nem kéne az emberek akaratának meghajolniuk mint már többször tették , én ezért is merek bátran kritizálni ha nem értek egyet vagy keveslek mert nem elpusztítani kell hanem változtatni.

Vagy mi van tőlük jobbra, egy adag emberke akik az egyetemi padsorokból átültek a parlamentbe és ők a radikálisok de teljesen életképtelen gazdasági programmal teljes nemzetközi elszigetelődéssel, nem lennénk előrébb azzal sem.

Szóval igen, közel sem tökéletesek de jelenleg örülhetünk nekik hogy ők vannak.

Miért lenne kellemesebb elviselni egy DK-Momós-szoci maffiát pl.? Amely lazán aláírná a kötelező elosztási kvótát, vonaglának a prominensei az évenkénti buziparádén, magasról tennének a magyar családokra, de megemelnék az alanyi jogon járó családi pótlékot, plusz faképnél hagynák a határon túli magyarokat.
Meg sok "egyéb ínyencség", mint pl. állami tulajdon elkótyavetyélése. Legatyásítanák a honvédséget is, pedig még ki sincs stafírozva!
..
Hát kössz nem!

Kb ez a rövidített verzió de igen ugyan így gondolom.
 

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
Ilyenkor szoktam a pofájába röhögni a sok kreténnek, mikor megy a duma, hogy "Magyarország meg van védve", ezért kell elviselni ezt a maffiát...
Ugyan az megy Magyarországon, ugyan az a betelepítés, mint nyugaton, csak azért nem annyi van itt, mert szarabb az életszínvonal + nehezítésnek itt vannak a cigányok bónuszba, hogy annál is szarabb legyen a helyzet (és persze a csókos média mélyen hallgat róla, naná!).

Szóval kár a nyugat összeomlásán álmodozni, hogy Mo. majd milyet röhög akkor - itt pontosan ugyanakkor lesz még kegyetlenebb összeomlás és nagyobb szar. És a vezír nem védett meg senkit, csak átverte minden hülye hívét amelyik hinni akart. Aki meg nem hiszi, a fenti kommenteknek megfelelően kukkantson körbe a belvárosban...

Szerintem nem kéne kihagyni a legnagyobb lélekszámú bevándorló közösséget,az ukránokat.Minden komolyabb épitkezésen megtalálhatók,és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig jó pár üzemben teljesen kiszoritották a magyar melóst.:(
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
Ilyenkor szoktam a pofájába röhögni a sok kreténnek, mikor megy a duma, hogy "Magyarország meg van védve", ezért kell elviselni ezt a maffiát...
Ugyan az megy Magyarországon, ugyan az a betelepítés, mint nyugaton, csak azért nem annyi van itt, mert szarabb az életszínvonal + nehezítésnek itt vannak a cigányok bónuszba, hogy annál is szarabb legyen a helyzet (és persze a csókos média mélyen hallgat róla, naná!).

Szóval kár a nyugat összeomlásán álmodozni, hogy Mo. majd milyet röhög akkor - itt pontosan ugyanakkor lesz még kegyetlenebb összeomlás és nagyobb szar. És a vezír nem védett meg senkit, csak átverte minden hülye hívét amelyik hinni akart. Aki meg nem hiszi, a fenti kommenteknek megfelelően kukkantson körbe a belvárosban...
Qrvára nem ugyanaz megy. A legtöbb nyugati nagyvárosok lakossagának fele már migri. Erre jön rá a libsi hajléktalan, kolduspolitika. Ebből alakulnak ki migranssátortáborok a parkokban,, az utcák, pályaudvarok tele hajlektalanokkal. Odahugyoznak, xarnak.
Kitesznek nekik matracokat meg a koldusoknak dobálják az eurot, amit a maffia elszed tőlük.
Ehhez jönnek még a fekete és arab negyedek, ahol fehér ember nem lakik. Ezek folyamatosan terjeszkednek, ahogy a lakosság aranya változik. Ez a változás nagyon gyors és a szinvonal romlása is elképesztő. A közparkok nagyrésze használhatatlan, a bűnözés meredeken nő.

Ettől mi hidd el nagyon messze vagyunk!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
A közparkok nagyrésze használhatatlan, a bűnözés meredeken nő.
Ettől mi hidd el nagyon messze vagyunk
Khm, ez Budapesten is így van! Nálunk a hajléktalanok és a cigók birtokolják a fővárosi közparkok javát. Azokon a normális ember nappal csak sietősen átmegy, míg éjszaka elkerüli őket! Továbbá Magyarország az ezer nogozóna országa, legalább ennyi elcigányosodott településrész vagy full telep van, ahová a rendőrség se szívesen, vagy egyáltalán nem megy be, max brutál csapaterővel! Ugyanakkora, ha nem nagyobb szarban vagyunk, mint Franciaország és a mi kormányunk pontosan ugyanúgy homokba dugja a fejét, mint a nyugati liberálisok!
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Khm, ez Budapesten is így van! Nálunk a hajléktalanok és a cigók birtokolják a fővárosi közparkok javát. Azokon a normális ember nappal csak sietősen átmegy, míg éjszaka elkerüli őket! Továbbá Magyarország az ezer nogozóna országa, legalább ennyi elcigányosodott településrész vagy full telep van, ahová a rendőrség se szívesen, vagy egyáltalán nem megy be, max brutál csapaterővel! Ugyanakkora, ha nem nagyobb szarban vagyunk, mint Franciaország és a mi kormányunk pontosan ugyanúgy homokba dugja a fejét, mint a nyugati liberálisok!
Mit kellene tenni szerinted?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 627
55 111
113
Szerintem nem kéne kihagyni a legnagyobb lélekszámú bevándorló közösséget,az ukránokat.Minden komolyabb épitkezésen megtalálhatók,és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig jó pár üzemben teljesen kiszoritották a magyar melóst.:(

Biztos, hogy kiszoritottâk az ukrânok a magyar melóst, vagy nincs is elëg magyar melós? Mert az nem mindegy.
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
1 980
10 718
113
Szerintem nem kéne kihagyni a legnagyobb lélekszámú bevándorló közösséget,az ukránokat.Minden komolyabb épitkezésen megtalálhatók,és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig jó pár üzemben teljesen kiszoritották a magyar melóst.:(

Nem lehet, hogy nincs magyar melós ? Azért vannak itt ? Csak mert a járvány kezdetéig évek óta munkaerõhiány volt.

Nem tudtad ? Jóreggelt!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
Khm, ez Budapesten is így van! Nálunk a hajléktalanok és a cigók birtokolják a fővárosi közparkok javát. Azokon a normális ember nappal csak sietősen átmegy, míg éjszaka elkerüli őket! Továbbá Magyarország az ezer nogozóna országa, legalább ennyi elcigányosodott településrész vagy full telep van, ahová a rendőrség se szívesen, vagy egyáltalán nem megy be, max brutál csapaterővel! Ugyanakkora, ha nem nagyobb szarban vagyunk, mint Franciaország és a mi kormányunk pontosan ugyanúgy homokba dugja a fejét, mint a nyugati liberálisok!
Igen, a cigányokra nincs megoldás, de én a migránshelyzetre reagáltam, hogy nálunk nem ugyanaz a helyzet, mint Nyugaton. A cigánykérdés xarabb. Főleg a a fiatal cigányok a problémásak.
A virushelyzet előtt soha ennyi cigányt mint akkor nem láttam folgozni. Útépítés, építkezés, sőt kezdtek a multikba is beszivárogni. Egész cigánytakarítónő-brigádok voktak.

Viszont a fiatalok kezdik uralni az éjszakát. Régen is voltak, de nem ennyien Ez sajnos a régi segély alapú családpolituka terméke.

Nem tudom a cigánykérdést, hogyan lehetne úgy kezelni, hogy közben ne basszanak ki minket az EU-ból.... :confused:
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 314
113
Ha villanyszerelők masíroznának sem dobnának ki minket. Jönnének az eljárások, de senki sem dobja ki a gyarmatát.
Ha a logika szabályait követed, igen. Viszont ezek a kulturmarxista forradalmárok nem követnek ilyen szabályokat. Ha beledöglenek, akkor is a hülye elveik.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Igen, a cigányokra nincs megoldás, de én a migránshelyzetre reagáltam, hogy nálunk nem ugyanaz a helyzet, mint Nyugaton. A cigánykérdés xarabb. Főleg a a fiatal cigányok a problémásak.
A virushelyzet előtt soha ennyi cigányt mint akkor nem láttam folgozni. Útépítés, építkezés, sőt kezdtek a multikba is beszivárogni. Egész cigánytakarítónő-brigádok voktak.

Viszont a fiatalok kezdik uralni az éjszakát. Régen is voltak, de nem ennyien Ez sajnos a régi segély alapú családpolituka terméke.

Nem tudom a cigánykérdést, hogyan lehetne úgy kezelni, hogy közben ne basszanak ki minket az EU-ból.... :confused:

Ugyanigy latom, "Eu ertekek" meg hasonlo toketlenkedessel sehogy nem lehet a dolgot megoldani.
En a nagyhatalmu klanokat iktatnam ki, mivel a fiataljaiknak ezek a peldak.
De ezt nem lehet ugye gayroper modon... Kinai, orosz modszerrel mukodne szerintem. Plusz drakoi buntetesek, halal, kenyszermunka, akit elitelnek azoknak az emberi jogai nuku.
Igy kb meg lehetne allitani a katasztrofat, szerintem
 

Molon Labe

Well-Known Member
2020. július 26.
1 980
10 718
113
Khm, ez Budapesten is így van! Nálunk a hajléktalanok és a cigók birtokolják a fővárosi közparkok javát. Azokon a normális ember nappal csak sietősen átmegy, míg éjszaka elkerüli őket! Továbbá Magyarország az ezer nogozóna országa, legalább ennyi elcigányosodott településrész vagy full telep van, ahová a rendőrség se szívesen, vagy egyáltalán nem megy be, max brutál csapaterővel! Ugyanakkora, ha nem nagyobb szarban vagyunk, mint Franciaország és a mi kormányunk pontosan ugyanúgy homokba dugja a fejét, mint a nyugati liberálisok!


Te ittál ? Azért hordasz össze ennyi marhaságot ?

Valóban van pár putri, kb 5-600k cigány, de hogy azon a szinten lennénk, mint a franciák... miért, Budapest 60%-a migró, mint Pârizs ? Azért messze vagyunk ettõl..bár.. ha balos városvezetésen múlik, mindenkinek jólesz, csak a magyaroknak nem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Mit kellene tenni szerinted?
A rendőrség megerősítése és kemény fellépés a cigányok szervezett bűnözésével szemben, de ez nem lehetséges addig, amíg Pintér él (egész eddigi munkássága a rendőrség egyre nagyobb válsága és lezüllése, ahogy válságba került és elzüllött minden, amit a BM alá toltak, különös tekintettel a Katasztrófavédelemre!). Azonkívül kapitalizmus, a munka megoldja a cigánykérdés javát, a maradék pedig rendőrségi kérdés.

Az oktatás nem megoldás, a gettóba nincs nagyon értelme iskolát vinni, mert úgyis csak szétbasszák a gettólakó szociopaták. Majd a törekvő segédmunkások viszik maguktól a gyerekeiket, ha látják, hogy ez az egyetlen út! Kényszerrel nem lehet kiemelni senkit, az oktatást a cigányoknál el kell felejteni. Aki közüllük nem tud viselkedni az iskolában, az kibaszni onnan valami slaaggal mosható gettó elfekvőbe, rontsa ott a levegőt tizennégy éves koráig, aztán mehet Isten hírével, míg azt a keveset (hosszú távon a munkába álló szülők miatt remélhetőleg többet), aki saját magától akar tanulni, segíteni mindenben!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Te ittál ? Azért hordasz össze ennyi marhaságot ?

Valóban van pár putri, kb 5-600k cigány, de hogy azon a szinten lennénk, mint a franciák... miért, Budapest 60%-a migró, mint Pârizs ? Azért messze vagyunk ettõl..bár.. ha balos városvezetésen múlik, mindenkinek jólesz, csak a magyaroknak nem.
Magyarországon nem a főváros, hanem komplet vidéki megyék fele gettó. A helyzet pontosan ugyanaz, mint Nyugaton, csak a helyszín más!
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 143
10 854
113
Körülnéztem, cigányt látok, migrit nem.

Hát nem nagyon látom őket, és a tv híradòban is a kintieket mutatják.

Pestet totál nem ismerem, úgyhogy simán elhiszem amit írtál.
Az mondjuk érdekelne hogyan kerültek ide?

Pedig tudom ajánlani elsősorban Budapestet. Szembetűnő mennyiség nem csak cigányból, de mindenféle Távol-keletiből, arabból, négerből és ukránból. Utóbbiban nem vagyok teljesen biztos, csak annyit hallok, hogy valamilyen szláv nyelvet beszélnek, és hát honnan máshonnan jönnének?


Igen, a cigányokra nincs megoldás, de én a migránshelyzetre reagáltam, hogy nálunk nem ugyanaz a helyzet, mint Nyugaton. A cigánykérdés xarabb. Főleg a a fiatal cigányok a problémásak.
A virushelyzet előtt soha ennyi cigányt mint akkor nem láttam folgozni. Útépítés, építkezés, sőt kezdtek a multikba is beszivárogni. Egész cigánytakarítónő-brigádok voktak.

Viszont a fiatalok kezdik uralni az éjszakát. Régen is voltak, de nem ennyien Ez sajnos a régi segély alapú családpolituka terméke.

Nem tudom a cigánykérdést, hogyan lehetne úgy kezelni, hogy közben ne basszanak ki minket az EU-ból.... :confused:

Igen, elmész egy-egy építkezés közelében, és szinte csak őket hallod. Aztán ki tudja, hány diverzáns van köztük? Egyszer már az ukrán maffiát is egész jól kiseperték az országból pedig.
Ami a cigányság helyzetét illeti, én segítettem volna, illetve most is segítenék, hogy egy toleránsabb, befogadóbb otthonra leljenek, menekítendő őket sanyarú sorsukból.
Németországban, Hollandiában, Franciaországban, Olaszországban szerintem megtalálnák a helyüket és hasznos tagjai lehetnének a sokszínű, progresszív társadalomnak.
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Biztos, hogy kiszoritottâk az ukrânok a magyar melóst, vagy nincs is elëg magyar melós? Mert az nem mindegy.

Meg az ukrán állam megroggyant! Az is kellett ehhez, hogy meginduljanak...
2014-ben ugyanis a vezetésük úgy döntött, hogy öntökönlövik magukat és jujj de jó lesz!
Hát aztán nem lett az!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 746
113
Remélem ezért nem fog kirakni a moderátor, de a mély szegénység felszámolásának leghatékonyabb módja a pete vezeték elkötése.
2 gyerek után fizetni kellene az anyáknak ezért. Mert ha ez nincs akkor tök mindegy hányan lépnek ki a nyomorból, a helyükre újabb egyének lépnek majd be.

A rendőrség ekézése meg azért is felesleges, mert amíg ilyen bíróságunk van addig nem tehetnek semmit. Ha valahol rendet kellene már végre tenni, az a jogszolgáltatás!:hadonaszos:
 
G

Galthran

Guest
Biztos, hogy kiszoritottâk az ukrânok a magyar melóst, vagy nincs is elëg magyar melós? Mert az nem mindegy.
nem ismered a magyar vállalkozót?
az ukrán kevesebbért melózik(igaz, általában még szarabbul mint a magyar vagy cigány melós), szóval 3 fillért lehet rajtuk spórolni elvileg!
ez az építőiparra értendő, gyárban már más a helyzet, meg kell kérdezni olyat aki mondjuk a gödi samsungban dolgozik. oda is tömegével veszik fel az ukránokat, de a legtöbbje nem bírja a munkát ezért elmegy vagy egyszerűen kibasszák
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán