A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Vagy Romániának, Bulgáriának. Gyakorlatilag átláthatnak az orszàgon, míg mi nem.
De a SIGINT tuti felértékelödik.

Ez ebben a formában nem igaz, mi most is átlátunk szinte mindenhová:
bce564ede3ccbad72556bc5883afdcda.jpg

A kisebb körök egy teniszlabda nagyságú cél biztos felderithetőségét jelentik, a nagyobbak pedig a katalógusadatok szerint készültek (persze ez nem szemlélteti az "árnyékos" részeket stb. stb.)

Szerintem 'Hegylakó' a domborzatot is értette alatta. Mármint szép dolgok ezek a tökéletes körök meg minden, de pl. az Alpok, Tátra(/Fátra/Mátra), Dinári-hegységet és a Kárpátokat (stb.) a legjobb radarral sem "lövöd át". Mi meg egy tepsi közepén fekszünk gyakorlatilag ...
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 274
113
Szerintem 'Hegylakó' a domborzatot is értette alatta. Mármint szép dolgok ezek a tökéletes körök meg minden, de pl. az Alpok, Tátra(/Fátra/Mátra), Dinári-hegységet és a Kárpátokat (stb.) a legjobb radarral sem "lövöd át". Mi meg egy tepsi közepén fekszünk gyakorlatilag ...
Pontosan azért irtam oda, hogy "nem szemlélteti az árnyékos részeket"...;)
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 454
23 895
113
A Rheinmetall L/55 löveg helyi licenszváltozata van benne. Amúgy a koreaiak fejlesztettek hozzá felülről támadó okos lőszert 2-8 km-es hatótávval.(KSTAM-II) Én 8,5 millió USD-os darabárat olvastam rá, gondolom az ománi üzletben a különbözetet a support teszi ki. A német páncélos technikára elköltött 1,39 milliárd dollárból valószínüleg kifutott volna 2 zászlóaljnyi K-2 Black Panther, meg egy K-9 tüzérosztály.
Ezt ne kezdjük el újra, egyszer már leírtuk, hogy miért volt valószínűleg annyi az annyi.
Én a gyártónak hiszek, ha szerintük a löveg effektíven 2,5km-en használható akkor annyin, a hajtással is legalább 10 éve játszadoznak mégsem megy.
Egyszerűbb lenne nem helyi licenszelni, hanem a némel l55a1-et belerakni mint ahogy a nemét mtu-t belerakják.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 941
30 788
113
Persze ez igaz, ismerni kell a célpont helyét...
Én kapásból csak a földi inditású GLSDB 150+km hatótávjából indultam ki, vetitve a szerb/kinai rendszer 100km-es hatótávjára. Légi inditású SDBII salvo-t meg nem kell mondanom, az elfogórakétának oda is kell érnie az SDB-t inditó repülőhőz, amely oldás után már vigan kifelé tart a 100km-es sugárból (igazából be sem kell lépnie)...
Azt mondanám, hogy a felderitésnek kell toppon lennie, nem csak papiron. A teljes műveleti helyzetkép ismerete megfizethetetlen. Remélem mi sem maradunk ki a nagyobb drónokat és fejlett SIGINT rendszereket üzemeltető országok klubjából...
Nemzudom hogyan állunk bemérés ügyében,sem azt,hogy milyen a rendszer REH képessége.De harchelyzetben biztosan védik közel körzeti légvédelemmel.Pansir és a saját PASARS rendszerük is meglesz hozzá.1-2 SDB arra nem elég.GLSDB-ből 3 kazetta alapbol kéne.Gripenek már rajkötelégben eleget tudnak inditani,és messziről inditva ki is tudnak kerülni utána az inditási zónábol.De ez nagy magasságú oldást jelent,és hosszú repülési időt.Kérdés,hogy milyen messziről tudnák bemérni magukat a siklóbombákat?Korszerű hadszintéri radarok tüzérségi gránátokat bemérnek 100km-röl.....Ha oldástol,vagy csak élnek a gyanúpörrel a gépek manőverei láttán,akkor akár gyorsan össze is pakolhatnak és kilóghatnak a bombák célkörzetéből.Helyükben én még álcázott beállókat is előkészitenék a bevetési körzetben elszortan.Meg csali célokat.
Itt (is) lehet jelentősége az extra nagy hatótávolságú tüzérségi gránátoknak,meg a sorozatvető rendszereknek.
A másik megoldás az F35.Az elég közel tud menni rejtetten,hogy az általuk inditott SDB slavó elől már ne legyen idő meglógni.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 924
18 382
113
Sajnos a mi légvédelmi beszerzésünkről még mindig a nagy semmit lehet tudni. Max néhány tippünk lehet mit vehetünk, esetleg. Laikusnak úgy tűnik, évek óta nem lépünk előbbre ebben a kérdésben.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 133
10 827
113
Sdb szerintem eselytelen egy ilyen rendszer ellen plane ha az tobblepcsos es valoszinuleg vedeni fogjak a rendszert egyeb eszkozokkel.
Sdb tul lassu tul konnyu celpontjokora radarkeresztmetszettel. nem mondom hogy az sdb k szr ok lennenek /nagyon jo fegyver/ de komolyabb legvedelem ellen szerintem hatastalan a sebessege miatt.

Akkor küldeni kell hatot, nyolcat, egyszerre, két, három irányból, mondjuk 90 km-ről.
Ha más nem történik, a rakétáik fogynak. Nem hiszem, hogy olcsóbb lenne egy ilyen légvédelmi rakéta, mint elindítani pár bombát.
A Gripen indít mondjuk 90 km-ről, aztán fordul és elpucol.

Elég nagy kínai befektetésekről volt szó Magyarországgal kapcsolatban is, lehet hogy ide is ajánlottak valamit? Csak NATO tagként nem vállalták be? Pl. kínai harci helikopterekről voltak hírek.

Elég, ha a dokumentációját átadják.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 375
7 851
113
Nemzudom hogyan állunk bemérés ügyében,sem azt,hogy milyen a rendszer REH képessége.De harchelyzetben biztosan védik közel körzeti légvédelemmel.Pansir és a saját PASARS rendszerük is meglesz hozzá.1-2 SDB arra nem elég.GLSDB-ből 3 kazetta alapbol kéne.Gripenek már rajkötelégben eleget tudnak inditani,és messziről inditva ki is tudnak kerülni utána az inditási zónábol.De ez nagy magasságú oldást jelent,és hosszú repülési időt.Kérdés,hogy milyen messziről tudnák bemérni magukat a siklóbombákat?Korszerű hadszintéri radarok tüzérségi gránátokat bemérnek 100km-röl.....Ha oldástol,vagy csak élnek a gyanúpörrel a gépek manőverei láttán,akkor akár gyorsan össze is pakolhatnak és kilóghatnak a bombák célkörzetéből.Helyükben én még álcázott beállókat is előkészitenék a bevetési körzetben elszortan.Meg csali célokat.
Itt (is) lehet jelentősége az extra nagy hatótávolságú tüzérségi gránátoknak,meg a sorozatvető rendszereknek.
A másik megoldás az F35.Az elég közel tud menni rejtetten,hogy az általuk inditott SDB slavó elől már ne legyen idő meglógni.
Minnek akarsz te háborúzni a szerbekkel? Szerintem amúgy is ők az őssznépi balkáni katyvaszra készülnek. Nem nato tag ellen. Egyszer már pofon vágták őket. Bevédik magukat ha netán arra kerülne sor míg ők délen verekednek hogy bizonyos érdek körök ismét ne bombázák őket szarrá.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 941
30 788
113
Minnek akarsz te háborúzni a szerbekkel? Szerintem amúgy is ők az őssznépi balkáni katyvaszra készülnek. Nem nato tag ellen. Egyszer már pofon vágták őket. Bevédik magukat ha netán arra kerülne sor míg ők délen verekednek hogy bizonyos érdek körök ismét ne bombázák őket szarrá.
Én senkivel nem akarok háborúzni.De minden lehetőséget szeretnék számitásba venni.Nem szeretem a kellemetlen meglepetéseket.
De ha féláll,az oláh Patriot mit is fog tudni?
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Sajnos a mi légvédelmi beszerzésünkről még mindig a nagy semmit lehet tudni. Max néhány tippünk lehet mit vehetünk, esetleg. Laikusnak úgy tűnik, évek óta nem lépünk előbbre ebben a kérdésben.
Sajnos a mi légvédelmi beszerzésünkről még mindig a nagy semmit lehet tudni. Max néhány tippünk lehet mit vehetünk, esetleg. Laikusnak úgy tűnik, évek óta nem lépünk előbbre ebben a kérdésben.

Szerintem várjuk a szuperakciós légvédelmi rakétarendszert. Ugyanez értendő a szállítógépekre is,vagy pedig mindig valami esemény után várunk valamilyen bejelentést. Most éppen az USA- elnökválasztást várjuk. Állítólag már augusztuban érkeznek a 4x4-ek első darabjai, írták a fórumban, de az is még szupertitkos, hogy melyikből mennyi.Az jogos,hogy a kártyáinkat nem kell kiteríteni, na de azért szerintem nem is tudják eldönteni, hogy mit akarnak, vagy a jobbnál jobbak közül nem tudnak választani.:D;):p:D
 
  • Tetszik
Reactions: honved
W

Wilson

Guest
Szerintem várjuk a szuperakciós légvédelmi rakétarendszert. Ugyanez értendő a szállítógépekre is,vagy pedig mindig valami esemény után várunk valamilyen bejelentést. Most éppen az USA- elnökválasztást várjuk. Állítólag már augusztuban érkeznek a 4x4-ek első darabjai, írták a fórumban, de az is még szupertitkos, hogy melyikből mennyi.Az jogos,hogy a kártyáinkat nem kell kiteríteni, na de azért szerintem nem is tudják eldönteni, hogy mit akarnak, vagy a jobbnál jobbak közül nem tudnak választani.:D;):p:D

Ha már jobbnál jobb ajánlat,állítólag arra várnak,hogy a lázadók végre megszerezzék a Halálcsillag tervrajzait:):):)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and kamm