A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 543
113
A belügyes helikopterkre (mentők, rendőrök) hol fogják képezni a pilótákat?
Ők is Szolnokon tanulnak meg majd repülni Zlinen és Mókuson és utána mennek majd máshová típusképzésre?
Vagy ők "másik cég" és megoldják az egészet máshol, máshogy?
A rendőrök és a mentők valamikor nyár végén szoktak több napig gyakorolni Kilitin. Tudja valaki hogy most mikor lesz?

Azt gondoltam hogy az NKE-n nekik is indítottak valamilyen képzést és esetleg kihasználják a Honvédség számára megteremtett pilótaképzési képességet. Amikor még a nemzeti helikopterképességet akarták megteremteni 40 géppel, akkor még mintha erről lett volna szó és hogy aki az NKE-n végez, az utána még bármi lehet.

Keresgéltem kicsit... úgy tűnik még mindig privát cégnél képzik a pilótákat a rendőrök, pedig a derbreceni egyetemmel is van valami együttműködés.


2018 február
A készenléti rendőrség számára képeznek helikopter pilótákat a Pharma-Flight kutató és képző központban Debrecenben. Hétfőn tartották a félévnyitót. Tavaly öten idén pedig hárman kezdhették meg a képzést. A rendezvényen azt is bejelentették, ősztől a Debreceni Egyetem beindítja a nappali tagozatos pilótaképzést is angol nyelven. 2019 februárjában öten el is végezték.


2019-ben többször is toboroztak. "A műszaki, lehetőleg légi közlekedési szakirányú diploma elengedhetetlen a jelentkezőknél, és a szigorú orvosi alkalmassági vizsgálaton is meg kell felelniük. Majd másfél éves iskolarendszerű tanfolyamot is el kell végezniük, ahol elsajátítják a repüléselméleti ismereteket, és 150 órát repülnek. A tanfolyam befejezését követően a Légirendészeti Szolgálatnál üzemeltetett helikopteren típus-átképzést hajtanak végre, és a sikeres hatósági vizsga után szakszolgálati engedélyt, azaz a helikoptervezetéshez szükséges jogosítványt szereznek."


2020 május
A Fly-Coop Légi Szolgáltató Kft. nyerte el közbeszerzésen 4 fő képzését 52 millió Ft-ért.


Csak a Kilitiben tartott szokásos éves gyakorlásról nem találtam meg hogy idén mikor lesz :(
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3327
Keremszepen ezert nem hallottunk tuzersegi radar beszerzesrol eddig... Megveszik ithonrol a pro patrianak a lengyel kovetelmemy rendszer szerint van tuzersegi radar nak is hasznalhato termeke...
Ez az erősen korlátos érzékelési távolság miatt max. Kiegészítő funkciója lehet. A modern tüzérségi bemérő radarok 70-100kmről dolgoznak. Ezzel max. a felderítők (nem tüzerségi!) fognak dolgozni - szerintem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Ez az erősen korlátos érzékelési távolság miatt max. Kiegészítő funkciója lehet. A modern tüzérségi bemérő radarok 70-100kmről dolgoznak. Ezzel max. a felderítők (nem tüzerségi!) fognak dolgozni - szerintem.
100 km? Addig meg raketapothajtassal sem lonek el :D
Azimuthoz nem kell a teljes roppalyat ismerni /egyebkent aknavetoknek kivallo./ de 155 os hoz is szerintem a minimum 24 km r nek eleg nek kell lenni. Precizios tuzcsapasokat nem a loveg max hatotavjanak hataran szoktak merni /radar ide vagy oda ott mar akkora a termeszetes szoras 70 km es raketapothalytasosnal iranyotatlanul./ oranyitott granathoz meg igazabol folosleges a radar.
Jo lenne ha @ijasz megszakertene :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Egyebkent ahhoz hogy 70-100 km re ellasson egy tuzersegi radar szerimtem minimum tobbszaz m magasra kellene telepiteni a foldfelszintol sikvideken is. Plusz a granat faranak rcs jet komolyan meg kellene novelni 155 mm esnek nem tul nagy lehet a radarkepe.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 792
30 574
113
Egyebkent ahhoz hogy 70-100 km re ellasson egy tuzersegi radar szerimtem minimum tobbszaz m magasra kellene telepiteni a foldfelszintol sikvideken is. Plusz a granat faranak rcs jet komolyan meg kellene novelni 155 mm esnek nem tul nagy lehet a radarkepe.
Azon a távon már nem a löveget mérik be,hanem a lövedéket.A rendszer a lövedék pályájábol számolja vissza a löveg helyét.
Pro Pátrija radarja földi célfelderitő radar.Nem tüzérségi.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Azon a távon már nem a löveget mérik be,hanem a lövedéket.A rendszer a lövedék pályájábol számolja vissza a löveg helyét.
Pro Pátrija radarja földi célfelderitő radar.Nem tüzérségi.
Azimut /tanultam eleget :) / volt egy hadnagyom amikor nagyon kacifantos kerdest tett fel a valasz vagy elorremetszes vagy hatrametszes vagy azimut volt leggyakrabban azimut./
Olvasd el amit kinkeltem mi volt a lenygelek kriteriumai? /100 \100 lett a pontszam/ szerintem nincs meg a katalogusba ahogy a linkelt termekek is igazabol par hete vannak fent./ es nem a 2 d es a 3 d dedikaltan kepes legicel felderitesere dronok uav k ott szerepel a feladatkorben.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 617
113
Ez az erősen korlátos érzékelési távolság miatt max. Kiegészítő funkciója lehet. A modern tüzérségi bemérő radarok 70-100kmről dolgoznak. Ezzel max. a felderítők (nem tüzerségi!) fognak dolgozni - szerintem.
Azért a 70-100km már elég extrém és nézd meg azok a rendszerek mekkorák meg a pro patria rendszere mekkora, mellesleg az arthur tud 60km-t úgy, hogy akkora, hogy platóra van szerelve.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 821
117 995
113
Azimut /tanultam eleget :) / volt egy hadnagyom amikor nagyon kacifantos kerdest tett fel a valasz vagy elorremetszes vagy hatrametszes vagy azimut volt leggyakrabban azimut./
Olvasd el amit kinkeltem mi volt a lenygelek kriteriumai? /100 \100 lett a pontszam/ szerintem nincs meg a katalogusba ahogy a linkelt termekek is igazabol par hete vannak fent./ es nem a 2 d es a 3 d dedikaltan kepes legicel felderitesere dronok uav k ott szerepel a feladatkorben.
Ez nem tüzérségi radar nem is arra van szánva. Ennyi.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
A 2 d kismeretu legijarmuvek vagy rotoros jarmuvek detektalasara is alkalmas
A 3 d meg mar dedikaltan foldi es legi.
Ez nem tüzérségi radar nem is arra van szánva. Ennyi.
En nem is a 3d rol vagy a 2 d rol allitottam hhogy tuzersegi lenne... Azok a regi vesszoparipam amit mar itt annyiszor irtam az utobbi napokba pont elohozakodtam vele ujra hogy a foldi megfigyelo radarjainkat korlatozott legi felderitesre /uav dron./ ra is alkalmassa kell tenni esetleg harcjarmure integralni celfelderites celjabol.

A tuzersegi radart a lengyel cikbben megjelent kriteriumrendszer alapjan allitom. Ahol meg nincs megnevezve a befuto termek neve csak a gyarto... /szerintem ott van valami amirol meg nem tudunk ahogy a 2-3 d is eleg jol titokba volt nem olyan regig :)

Ne engedj azosszemosasnak ket kulin tema.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Az elso reszt a foldi es legi megfigyelo radart harcjarmure telepitve a 35 mm programozhato loszeres ifv nel szoktam bedobni altalaba mint fo erv /parancnoki jarmuvekre telepitve szakasztol./ a jobb felderito kepesweg es az uav dron elleni kepesseg megteremtesere harcteren.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
najó de nem mindegy miért futott csak 20 kilómétert, ha azért mert miután elhozták a gyárból és dőlt belőle az olaj mintha muszáj lenne (pár rába khmkhmkhm) akkor az más, nyilván persze van olyan hogy valamelyik tökéletesen működik aztán nagyon kevés van benne ÉS elég idős, hát, megesik az ilyen csoda itthon :D :rolleyes::oops::oops: azokat kell kiszűrni aztán jó pénzért adni aki csak veszi

Igazából egy járműnek nagyobb para, ha 30 évig rohadt egy helyben és van benne 20 kilométer, mintha lenne benne 100 000 kilométer, de használják.
Ezeknél lényegesen jobban kinéző Mercedes 1017 cirka 7000 euró, 4x4 katonai 11 000 euró körül és rengeteg van belőlük.
Tökéletes állapotúra restaurált UAZ 469 12 000 eurótól indul.
Mercedes O303 erősen használt, de nem ennyire lefingott busz 3000 euró, szép egyben lévő darabok 7000 euró körül.
UAZ 452 Buhanka normális napi használós állapotban 2000-4000 euró, emelt, megerősített futóművel expedíciós járműnek átépítve 12 000 euró.
Iveco 110 árban ugyanaz mint a Mercedes 1017 ebből is annyi van, mint égen a csillag.
A legértékesebbnek a ZIL 131 tűzoltóautó tűnik attól függően, hogy milyen állapotban van és mivel van felszerelve az érhet 40-50 000 eurót is.

Képekről azt gondolom, hogy a nagy részét maximum donornak, alkatrésznek lehet eladni. Javítgatni nem nagyon van értelme sanszosan soha nem térül meg a ráfordítás, ráadásnak szinte mindegyik típusból található a piacon a napi szinten használttól a lefingotton át a tökéletesre restauráltig mindenféle, szóval emiatt eladni sem egyszerű.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
A masodik a lengyel cikkbe szerepel. /ahol kriterium volt a tuzersegi granat nyomonkivetese 24 km ig./ ez lessz szerintem a cseh szlovak magyar radarfejlesztesi eggyutmukodes eredmenye, /es ezert is lehet meg fel nyilvanos./ cseh oldalakon lehet tobb konkretum tudhato meg ez ugyben.

Es ezt tamassza ala hogy sznarokat kukaztuk de a pzh 2000 ezres csomaghoz radart nem emlitenek. Mikizbe mar a d20 hoz hasznaltunk.

Ugyhogy szerintem van itt valami amirok mi meg nem tudunk,.. :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 792
30 574
113
Azért a 70-100km már elég extrém és nézd meg azok a rendszerek mekkorák meg a pro patria rendszere mekkora, mellesleg az arthur tud 60km-t úgy, hogy akkora, hogy platóra van szerelve.
Az új változat már 100km hatótávú.
Ami még érdekes,hogy az új "réskitöltó" mobil radarok,mint a csehek vette Elta 2084,már egyszerre légtérfelderitők és tüzérségi lokátorok.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Igazából egy járműnek nagyobb para, ha 30 évig rohadt egy helyben és van benne 20 kilométer, mintha lenne benne 100 000 kilométer, de használják.
Ezeknél lényegesen jobban kinéző Mercedes 1017 cirka 7000 euró, 4x4 katonai 11 000 euró körül és rengeteg van belőlük.
Tökéletes állapotúra restaurált UAZ 469 12 000 eurótól indul.
Mercedes O303 erősen használt, de nem ennyire lefingott busz 3000 euró, szép egyben lévő darabok 7000 euró körül.
UAZ 452 Buhanka normális napi használós állapotban 2000-4000 euró, emelt, megerősített futóművel expedíciós járműnek átépítve 12 000 euró.
Iveco 110 árban ugyanaz mint a Mercedes 1017 ebből is annyi van, mint égen a csillag.
A legértékesebbnek a ZIL 131 tűzoltóautó tűnik attól függően, hogy milyen állapotban van és mivel van felszerelve az érhet 40-50 000 eurót is.

Képekről azt gondolom, hogy a nagy részét maximum donornak, alkatrésznek lehet eladni. Javítgatni nem nagyon van értelme sanszosan soha nem térül meg a ráfordítás, ráadásnak szinte mindegyik típusból található a piacon a napi szinten használttól a lefingotton át a tökéletesre restauráltig mindenféle, szóval emiatt eladni sem egyszerű.
Csak nekunk a javitashoz szukseges alkatresz is ingyen van :) mert egyszer mar meg lett veve.,, es a javitas legnagyobb koltsege az alkatresz nem a munkas orabere /ami lehet amugy is jetyegne./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Az új változat már 100km hatótávú.
Ami még érdekes,hogy az új "réskitöltó" mobil radarok,mint a csehek vette Elta 2084,már egyszerre légtérfelderitők és tüzérségi lokátorok.
Igen szerintem ez esetben a sok lid disznotgyoz hasznosabb tobb kissebb akar autonom /mert egy kozpontba futhat ossze az info lancba kotve./ hasznosabb mint 2-3 nagy szetszorva.. Es kepes lancba dolgozni hisz ez volt az eggyik lenyege a bigli kutyanak mar az elejen./