J-20 Mighty Dragon (Chengdu,Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Flexus

Most ezzel mit kezdjek? Szerinted én Kínában melózom ezen a gépen? Honnan a péklapátból tudjam, hogy valós-e vagy nem? :D
Meg mi a valós egyáltalán? Minden ilyen 5. gen gépnek van egy marketing RCS-je, aminek kb. semmi köze nincs a valósághoz. Jó esetben akkor tudják a megadott értékeket amikor kigurulnak a gyárból....
Ez csak egy fórum, ne kérjünk már tű pontos, hitelesített adatokat valamire, ami ilyen szinten titkos! :hadonaszos:
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Flexus

Most ezzel mit kezdjek? Szerinted én Kínában melózom ezen a gépen? Honnan a péklapátból tudjam, hogy valós-e vagy nem? :D
Meg mi a valós egyáltalán? Minden ilyen 5. gen gépnek van egy marketing RCS-je, aminek kb. semmi köze nincs a valósághoz. Jó esetben akkor tudják a megadott értékeket amikor kigurulnak a gyárból....
Ez csak egy fórum, ne kérjünk már tű pontos, hitelesített adatokat valamire, ami ilyen szinten titkos! :hadonaszos:
Bocs, félreértettél, én pontosan azt mondom amit te. Ez egy marketing grafikon a kínai hadsereg kiadásában. Nem várok én semennyire pontos adatokat, mi ezt nem is tudhatjuk, ahogy te is rámutattál. Az én problémám még mindig az, hogy mennyire tekinthető valós képességnek mindaz, amit olvasunk, látunk erről a gépről, vagy adott esetben bármilyen kínai technikáról. Azért egy USA, vagy európai eszközről (katonai) is végzek fejben egy gyors szorzást valamekkora 0.9 és 0.5 közti értékkel fejben, mielőtt elhiszem. A kínaiaknál mekkora ez az érték? 0.5...0.001? Hogy miért probléma ez nekem? Mert nézegetünk itt gyönyörű fotókat különböző eszközökről és felvázolunk a jövőre nézve forgatókönyveket, haderőket vízionálunk, stb. Persze ez természetes emberi reakció és nem is lehet pontos választ adni arra amit én kérdezek, de közben semmit sem tudunk a tartalomról. És most ez itt a J-20 kapcsán jött elő, de akár ugyan ezt felvethetném bármelyik topikban (tisztelet néhány kivételnek, ahol tényleg van mögötte anyag és ismeret, ott ez az érték közelíti az 1-et, de soha nem érheti el). Külső alapján akarunk megítélni harcértéket. Vagy ha jobban tetszik minőséget.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Hátha segít a témában:
J-20-Ni-Zn-Ferrite-Epoxy-RCS-Beam-Aspect.png
Ez egy szép ábra csakugyan. Ás ezt a kínaiak alkották?
Hát, ez az ábra számomra értelmezhetetlen.

A 70-110 elevation és 230-310 azimuth szögeken honnan értelmezi?
Ha a vízszintes a 0 fok, akkor kb. semmi értelme az egésznek. A büdös életben nem lát rá semmi ilyen szögben a gépre, még dogfight alatt sem. Ha meg nem 0 fok a vízszintes, akkor mi....?

Az is ki a búbánatot érdekel, hogy majdnem hátulról mennyi az RCS? A 310 fok meg majdnem szemből? Ahol már az RCS optimalizálás széle van és semmiféle hasonlóság nem áll fent a 210 fokkal?

Az RCS értékek is totál zavarosak.
10 dBsm az 10^10 m2. A világon nincs ekkora RCS-e egy gépnek sem.

Őszintén szólva az egész ábrát nem tudom mire vélni...
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Hát, ez az ábra számomra értelmezhetetlen.

A 70-110 elevation és 230-310 azimuth szögeken honnan értelmezi?
Ha a vízszintes a 0 fok, akkor kb. semmi értelme az egésznek. A büdös életben nem lát rá semmi ilyen szögben a gépre, még dogfight alatt sem. Ha meg nem 0 fok a vízszintes, akkor mi....?

Az is ki a búbánatot érdekel, hogy majdnem hátulról mennyi az RCS? A 310 fok meg majdnem szemből? Ahol már az RCS optimalizálás széle van és semmiféle hasonlóság nem áll fent a 210 fokkal?

Az RCS értékek is totál zavarosak.
10 dBsm az 10^10 m2. A világon nincs ekkora RCS-e egy gépnek sem.

Őszintén szólva az egész ábrát nem tudom mire vélni...
OK, akkor egy véleményen vagyunk, csak én nem ilyen szépen fogalmaztam.
 
M

molnibalage

Guest
Annak akit érdekel olvasson bele:
https://www.ausairpower.net/APA-2011-03.html
Innen vannak az ábrák is. Az is le van írva, hogy miért nem lehet pontos a szimuláció, és, hogy milyen következtetésre jutottak belőle.
Ez alapján meg jót röhögök kopp karcsin és másokon. Folyamatosan jönnek a méteres radar stealth breaking bullshittel, majd a képeken -30 dBsm és az alatti RCS-et nyögnek be 150 MHz-nél, ami 2 méteres hullámhossz...

Most akkor melyik állítását kívánja az oldal ütköztetni? Amikor a ilyen RCS táján levő F-35-re benyögi, hogy partial?
https://www.ausairpower.net/APA-NOTAM-081109-1.html

Mindig is "érdekes" oldal volt az APA, ha nem a legacy rendszerekről volt szó no...

Chengdu-J-20d-0015GHz-Rs0000-IncPol-TM-Pol-Theta--E=0450-A=2250-.png


Chengdu-J-20d-0015GHz-Rs0000-IncPol-TM-Pol-Theta.png
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

Nézd, Karcsi bá minden létező keleti fenyegetést 10 szeresen túlbecsül, a nyugati (saját) eredetű technikát meg 10 szeresen alá. Gondolom ez a hozzá állás még a hidegháború öröksége. Meg a haza szereteté, mert mindig arra jut , hogy nagyon sok fegyvert kellene venniük, mert jön Kína és megszállja Ausztráliát.
Ettől függetlenül rengeteg olyan dolog van az oldalon ami érdekes, értékes és egyedül álló.
Más honlapon pl. nem láttam még RCS szimulációt a J-20-ra. :)
Szerintem mindent helyén kell tudni kezelni. ;)
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Nézd, Karcsi bá minden létező keleti fenyegetést 10 szeresen túlbecsül, a nyugati (saját) eredetű technikát meg 10 szeresen alá. Gondolom ez a hozzá állás még a hidegháború öröksége. Meg a haza szereteté, mert mindig arra jut , hogy nagyon sok fegyvert kellene venniük, mert jön Kína és megszállja Ausztráliát.
Ettől függetlenül rengeteg olyan dolog van az oldalon ami érdekes, értékes és egyedül álló.
Más honlapon pl. nem láttam még RCS szimulációt a J-20-ra. :)
Szerintem mindent helyén kell tudni kezelni. ;)
Nem. Az, hogy ő az F-22-est szerette és az F-35-öst utálta. Konkrétan olyan jogszabályt hoztak az APA oldalán végzett tevékenysége miatt, ami miatt leállt a publikálással, de majdnem az oldalt is beszántották...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

"Konkrétan olyan jogszabályt hoztak az APA oldalán végzett tevékenysége miatt, ami miatt leállt a publikálással, de majdnem az oldalt is beszántották..."

Ez nem őt, hanem az Ausztrál kormányt és jogalkotást minősíti! Éljen a szólás szabadság :)
De ez itt már off topik
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Konkrétan olyan jogszabályt hoztak az APA oldalán végzett tevékenysége miatt, ami miatt leállt a publikálással, de majdnem az oldalt is beszántották..."

Ez nem őt, hanem az Ausztrál kormányt és jogalkotást minősíti! Éljen a szólás szabadság :)
De ez itt már off topik
Valami olyasmi volt, hogy aki nagy nyilvánosság előtt félrevezető információkat és rémhírkeltésre alkalmas marhaságokat terjeszt, akkor annak büntetőjogi következménye LEHET. Ha jól emlékszem.

BTW itthon mi is van a COVID kapcsán? Ehm...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

A rémhír terjesztést mindenhol törvényileg szankcionálják. Az, hogy a Kop Karcsibá F-35 és Kína utálata rémhírterjesztés és büntető törvénykönyvi kategória az őket minősíti. De nem ismerem a konkrét ügyet, szóval nem is akarok róla nyilatkozni. De azért Ausztráliában tök jól megfigyelhető az, hogy az idegen pénzügyi befolyás, hogy képes torzítani a demokráciát és a szólás szabadságot.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 902
113
Hát, átrágtam magam a cikken... egy rakat feltételezés, egy rakás hiányzó adat, és mindez 2010-ben. Nem mondanám, hogy én ez alapján tervezném meg a védelmet a J20 ellen. Mondjuk azt én sem szeretem, amikor ténylegesen rémhíreket terjeszt valaki, de, az sem jó ha félválról veszünk egy fenyegetést. Itt tényleg az információhiány a legnagyobb akadály.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 771
7 004
113
Hát, ez az ábra számomra értelmezhetetlen.

A 70-110 elevation és 230-310 azimuth szögeken honnan értelmezi?
Ha a vízszintes a 0 fok, akkor kb. semmi értelme az egésznek. A büdös életben nem lát rá semmi ilyen szögben a gépre, még dogfight alatt sem. Ha meg nem 0 fok a vízszintes, akkor mi....?

Az is ki a búbánatot érdekel, hogy majdnem hátulról mennyi az RCS? A 310 fok meg majdnem szemből? Ahol már az RCS optimalizálás széle van és semmiféle hasonlóság nem áll fent a 210 fokkal?

Az RCS értékek is totál zavarosak.
10 dBsm az 10^10 m2. A világon nincs ekkora RCS-e egy gépnek sem.

Őszintén szólva az egész ábrát nem tudom mire vélni...

Én csak úgy tudom értelmezni, hogy az Elevation origója a zenit, az Azimuth-é pedig elölről, orr felől van. Tehát a kép az átlagolt értékeket mutatja oldalról és a bal szárny/beömlő felől nézve, ami a DSI és a körülötte lévő formázott RAM képességeit mutatja, ami jól rámutathat a kínai lopakodó technika képességeire.
10 dBsm az 10 m2. (10)^(10/10)
Tehát az ábra szerint a RCS a legrosszabb 28 m2-ről a legjobb 0.7 m2-ig megy le. Ez végül is hihető egy több generációval ezelőtti megoldás esetén, ami inkább a különféle bevonatokkal csökkentett észlelhetőségű 4. generációs nyugati gépek szintje.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 771
7 004
113
Én csak úgy tudom értelmezni, hogy az Elevation origója a zenit, az Azimuth-é pedig elölről, orr felől van. Tehát a kép az átlagolt értékeket mutatja oldalról és a bal szárny/beömlő felől nézve, ami a DSI és a körülötte lévő formázott RAM képességeit mutatja, ami jól rámutathat a kínai lopakodó technika képességeire.
10 dBsm az 10 m2. (10)^(10/10)
Tehát az ábra szerint a RCS a legrosszabb 28 m2-ről a legjobb 0.7 m2-ig megy le. Ez végül is hihető egy több generációval ezelőtti megoldás esetén, ami inkább a különféle bevonatokkal csökkentett észlelhetőségű 4. generációs nyugati gépek szintje.

Hogy tovább spekuláljunk, elő lehet ásni ilyen megkérdőjelezhető képeket a netről (állítolag F-22):
EokcHY8.jpg

Végül is a kérdéses szögből (2) szintén 15 dBsm körüli az érték, szóval lehet, hogy igazából mégis volt mivel eldicsekedni a kínai mérnököknek.