Jak-28 / Yak-28 Brewer (Jakovlev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Jak-28L és Jak-28I (Як-28Л и Як-28И) repülőgépek futószalagon 1958-ban
15-1.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 244
24 250
113
Hát, ezt le kell írnom nektek. :)

Kisgyerekkoromban Miskolc egén láttam két MiG-15 kíséretében. Akkor úgy gondoltam, hogy bombázó gépet láttam a szárnyán lévő sok kacat miatt. :)

Persze a típusokat később derítettem ki, de a gép sziluettje belém vésődött. :)

1200px-YaK_28_%22Brewer_C%22.jpg
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
967
3 374
93
A Jak-28P már korábban ki lett vonva, mint a Tu-128, tudtommal. Még a 80-as évek elején.

A Jak-28P elfogó típust viszonylag sok PVO alakulat alkalmazta. A hatvanas évek közepétől, a nyolcvanas évek közepéig ezek és a Tu-128-asok alkották a Szovjet Honi Légvédelem nagy hatótávolságú vadászerőit.

Jak28-Units.png


Tömeges kivonásuk valóban a nyolcvanas évek legelején kezdődött meg, de csak a nyolcvanas évek végén fejeződött be. Egyik utolsó elfogóvadász alakulat északon, Rogacsevo szigetén, míg egy másik délen a Kaukázuson túl alkalmazta utolsóként a Jak-28P típust, fokozatosan leváltva az új Szu-27-esre.

Guadata.png

Foto: Bombora repülőtere, Grúz SzSzK
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
A Jak-28P elfogó típust viszonylag sok PVO alakulat alkalmazta. A hatvanas évek közepétől, a nyolcvanas évek közepéig ezek és a Tu-128-asok alkották a Szovjet Honi Légvédelem nagy hatótávolságú vadászerőit.

Jak28-Units.png


Tömeges kivonásuk valóban a nyolcvanas évek legelején kezdődött meg, de csak a nyolcvanas évek végén fejeződött be. Egyik utolsó elfogóvadász alakulat északon, Rogacsevo szigetén, míg egy másik délen a Kaukázuson túl alkalmazta utolsóként a Jak-28P típust, fokozatosan leváltva az új Szu-27-esre.

Guadata.png

Foto: Bombora repülőtere, Grúz SzSzK
Ott fent a jobb felső srarokban. Mit kellett azért tenni, hogy valaki ott védhesse Oroszország anyácskát?
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: Galcom and aquarell

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
Ott fent a jobb felső srarokban. Mit kellett azért tenni, hogy valaki ott védhesse Oroszország anyácskát?
Ahogy nézem az valahol Anadir-Külsőn lehet, ami Csukcsföldet tekintve még istenesebb hely, mint ahol én voltam Pevekben :D Mert az tőle balra a behuppadó Csaun-öbölnél van és ott tényleg a szerencsén múlik, hogy vajon egy sarki vihar miatt 2 órát 2 napot vagy 2 hetet kell várj a repülőre. A szomszédos Bilibino sem sokkalta jobb, igaz ott legalább némi bányásztevékenységgel le tudod magad foglalni.

De ha az atomerőművet vagy a csukcsföldi bányászokat nézzük ahol voltam, annak alapján gondolom az átlaghoz képest jóval jobban voltak megfizetve, akik ott szolgáltak és az azért nem egy utolsó szempont. Mert a Belenko-féle Tengermellékkel szemben Csukcsföld a szovjet időszakban is pénzügyileg jutányos lehetőségeket biztosított annak, aki volt olyan állat, hogy oda menjen
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Ahogy nézem az valahol Anadir-Külsőn lehet, ami Csukcsföldet tekintve még istenesebb hely, mint ahol én voltam Pevekben :D Mert az tőle balra a behuppadó Csaun-öbölnél van és ott tényleg a szerencsén múlik, hogy vajon egy sarki vihar miatt 2 órát 2 napot vagy 2 hetet kell várj a repülőre. A szomszédos Bilibino sem sokkalta jobb, igaz ott legalább némi bányásztevékenységgel le tudod magad foglalni.

De ha az atomerőművet vagy a csukcsföldi bányászokat nézzük ahol voltam, annak alapján gondolom az átlaghoz képest jóval jobban voltak megfizetve, akik ott szolgáltak és az azért nem egy utolsó szempont. Mert a Belenko-féle Tengermellékkel szemben Csukcsföld a szovjet időszakban is pénzügyileg jutányos lehetőségeket biztosított annak, aki volt olyan állat, hogy oda menjen
Van itt pár kép Amdarmá-ról, (az a Novaja-Zemlja alatti Tu-128 reptér, ott északon) ugyan nem Jak, hanem Tu-128, de azért azt látni lehet, hogy milyen is volt az élet arrafelé. Bár, ők ezt nem úgy élték meg, hogy valami iszinyatosan rossz. A mai napig nosztalgiáznak róla. Akit érdekel, elérhető az oldalon: Ту-128 Фотоальбом google megbirkózik vele ha kell. Onnan van link a blogra is, szóval lehet olvasgatni, hogy milyen is volt az élet ott fent. Egyébként maga a link már volt fenn, csak régen itt valahol, csak nem elékszem már, hogy merrefelé. Szóval a fotók:

lwnVsDB.jpg

aHHdEIy.jpg

vnfdrEa.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Van itt pár kép Amdarmá-ról, (az a Novaja-Zemlja alatti Tu-128 reptér, ott északon) ugyan nem Jak, hanem Tu-128, de azért azt látni lehet, hogy milyen is volt az élet arrafelé. Bár, ők ezt nem úgy élték meg, hogy valami iszinyatosan rossz. A mai napig nosztalgiáznak róla. Akit érdekel, elérhető az oldalon: Ту-128 Фотоальбом google megbirkózik vele ha kell. Onnan van link a blogra is, szóval lehet olvasgatni, hogy milyen is volt az élet ott fent. Egyébként maga a link már volt fenn, csak régen itt valahol, csak nem elékszem már, hogy merrefelé. Szóval a fotók:

lwnVsDB.jpg

aHHdEIy.jpg

vnfdrEa.jpg
Én is nosztalgiával gondolok vissza dolgokra, de ez csak azért van mert az idő megszépíti a dolgokat. No meg abban is biztos vagyok, kérdés nélkül mentek volna valamelyik fekete-tengeri bázisra, ha felajánlják nekik. Mondjuk ott nincs jegesmedve.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Én is nosztalgiával gondolok vissza dolgokra, de ez csak azért van mert az idő megszépíti a dolgokat. No meg abban is biztos vagyok, kérdés nélkül mentek volna valamelyik fekete-tengeri bázisra, ha felajánlják nekik. Mondjuk ott nincs jegesmedve.
Hát ez az, a jegesmedve! Különben van olyan fotó is azon az oldalon, ahol nem bocs az a jegesmedve, és simán ott sétálgat az emberek mögött. :D
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Én is nosztalgiával gondolok vissza dolgokra, de ez csak azért van mert az idő megszépíti a dolgokat. No meg abban is biztos vagyok, kérdés nélkül mentek volna valamelyik fekete-tengeri bázisra, ha felajánlják nekik. Mondjuk ott nincs jegesmedve.
Komolyra véve. Persze, hogy a nosztalgia megszépíti a dolgokat. Nem volt egyszerű az élet arrafelé, de máshogy gondolkodtak akkor az emberek is. No meg, ha megnézel pár nyári felvételt (ok, tudom, 2 nap...) akkor kicsit más. Az egy dolog, hogy a katonák, akiket oda vezényeltek hogyan élték ezt meg, de a család akik szintén ott voltak? Ha gyerek voltál és ott nőttél fel? Sok lehetőség nem volt, télen a sapka, sál kicsit kevés, nyáron rengeteg a szúnyog, a következő falu meg ezer kilométer... nesze fiam menj játszani a haverokkal. Csak figyeljetek a jegesmedvékre...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Komolyra véve. Persze, hogy a nosztalgia megszépíti a dolgokat. Nem volt egyszerű az élet arrafelé, de máshogy gondolkodtak akkor az emberek is. No meg, ha megnézel pár nyári felvételt (ok, tudom, 2 nap...) akkor kicsit más. Az egy dolog, hogy a katonák, akiket oda vezényeltek hogyan élték ezt meg, de a család akik szintén ott voltak? Ha gyerek voltál és ott nőttél fel? Sok lehetőség nem volt, télen a sapka, sál kicsit kevés, nyáron rengeteg a szúnyog, a következő falu meg ezer kilométer... nesze fiam menj játszani a haverokkal. Csak figyeljetek a jegesmedvékre...
Azt az 1 hetet ami ott a nyár simán kibírja az ember azzal a pár milliárd szúnyoggal ami arra lakik négyzetméterenként.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 173
113
Ott fent a jobb felső srarokban. Mit kellett azért tenni, hogy valaki ott védhesse Oroszország anyácskát?
Anadir, keress rá Google Maps-en.
Van ott egy Il-76-os, egy Mi-26-os, pár Minyó, MiG-31 és néhány Tu-22M3-as.
Itt egy régi kép, de a jobbakat az aviaforum dobja ki:

1606812213_171-polkpvo-su-15-tm.jpg



Még Tu-114-es is járt oda:


De találtam egy mégjobb helyet, a Burevesztnyik szigetet, a Szahalin félsziget alatt:
647586_5579c85e9b7050fac6f35bd15b9cec62.jpg


647587_5c7f808f27a6f3f85515ac5c18642901.jpg

Vagy ez a szép bázis Alikel, a csodálatos Norilszk mellett:


 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 291
10 352
113
Van itt pár kép Amdarmá-ról, (az a Novaja-Zemlja alatti Tu-128 reptér, ott északon) ugyan nem Jak, hanem Tu-128, de azért azt látni lehet, hogy milyen is volt az élet arrafelé. Bár, ők ezt nem úgy élték meg, hogy valami iszinyatosan rossz. A mai napig nosztalgiáznak róla. Akit érdekel, elérhető az oldalon: Ту-128 Фотоальбом google megbirkózik vele ha kell. Onnan van link a blogra is, szóval lehet olvasgatni, hogy milyen is volt az élet ott fent. Egyébként maga a link már volt fenn, csak régen itt valahol, csak nem elékszem már, hogy merrefelé. Szóval a fotók:

lwnVsDB.jpg

aHHdEIy.jpg

vnfdrEa.jpg
Amikor a Roncs-Ranch-on lefotóztam az anakronisztikus kedvencemet - ráadásul a kedvenc orrkúp verzióval, akkor körbe is jártam, meg is tapogattam.
Nem kicsi jószág!
Ezen kedves emlék fényében különösen erősek a hóvihar utáni képek:

Most bukkantam rá a számítógépemen véletlenül:

Az utolsó fotó, amit Smena Symbollal készítettem, s az első, amit Jak-28-ról. De erősen gyanúsan az utolsó, amit az Alsónémedi melletti egykori Roncs-Ranch-on.
Tényleg, azóta hová lettek onnan a repülőgépek?

1sYGXVT.png
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed