Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
what-a-twist.jpg
De bezzeg az, hogy Paks 16 TWh áramért mindösszesen 100 tonna fűtőelemet használ el, az "probléma"...
 
M

molnibalage

Guest
Miért állna meg az ország ha kiesne Paks?Amennyire én tudom az ország hálózata rá van kötve az európai hálózatra.Szóval ha Paks kiesik biztosan lesz olyan ország aki boldogan ad el nekünk áramot egy halom pénzért.
Jól mondod, egy halom pénzért. Ezen felül a határkeresztező kapacitások korlátosak. Most is néha 35-40% az import áram. Ha kiesne egyik pillanatról a másikra 2GW, akkor azt már lehet, hogy nem lenne honnan beszerezni.

A jelenlegi szabályozás úgy megy, hogy 15 percig kisegít a hálózat, de azon túl jön a méregdrága kiegyenlítő áram. Az 1000 EUR/MWh tartomány. Ez nem opció...
 
M

molnibalage

Guest
Mindent nem tudsz külföldről venni. A szomszédos országoknak sincs akkora feleslegük. Ráadásul a jelenlegi import legnagyobb része is Romániából érkezik.
Egy "kellemetlen helyzet" esetén nem csak Paks esik ki, de az import egy jelentős része is.

Jelenleg:
836MW Ausztriából.
794MW Szlovákiából.
250 MW Szerbiából.
171 MW Horvátországból.
40 MW Romániából.
24MW Ukrajnából.

Ez alapján erős kétségeim vannak, hogy éves átlagban onnan jönne az import nagyja...
24 órára visszanézve sem látok mást...

Ez is csak pillanatnyi állapot, de beszédes.
2019_11_06_magyarorszag_aram_import_eves_csucsterhelesnel-1024x514.jpg.webp


Ez meg nyár.
0602_top_4-20190601.jpg

Szerintem egészen biztosak lehetünk abba, hogy a román import a legkisebbek között van. UKR, AUT és SVK a legnagyobbak.

Brutálisan elszállt sajnos az import aránya + az erőműpark öreg. Veszélyes kombó...
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_qe002.html

Szerinted háborúban az lesz az első és legfontosabb,hogy mindenki otthon egyszerre tudja működtetni az összes elektromos kütyüjét?
Ennél súlyosabb lenne a helyzet, ha kiesne Paks. Sokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Ha ténylegesen Paks esne ki huzamosabban, az tényleg gondot okozna. Akkor jönnének a korlátozások, ütemezett gyári műszakok, lakossági korlat, stb. De ez az egész eleg valószínűtlen, ehhez elég komoly nemzetközi konfliktus kellene, nem a romulanok magánakcioja.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Jelenleg:
836MW Ausztriából.
794MW Szlovákiából.
250 MW Szerbiából.
171 MW Horvátországból.
40 MW Romániából.
24MW Ukrajnából.

Ez alapján erős kétségeim vannak, hogy éves átlagban onnan jönne az import nagyja...
24 órára visszanézve sem látok mást...

Ez is csak pillanatnyi állapot, de beszédes.
2019_11_06_magyarorszag_aram_import_eves_csucsterhelesnel-1024x514.jpg.webp


Ez meg nyár.
0602_top_4-20190601.jpg

Szerintem egészen biztosak lehetünk abba, hogy a román import a legkisebbek között van. UKR, AUT és SVK a legnagyobbak.

Brutálisan elszállt sajnos az import aránya + az erőműpark öreg. Veszélyes kombó...
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_qe002.html


Ennél súlyosabb lenne a helyzet, ha kiesne Paks. Sokkal.
Jé, kezded kapisgálni, hogy milyen súlyos az áramhiányunk!
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 080
11 761
113
Hmm előtérbe kerül még egyszer újra Nagymaros, lesz még itt Nagyon Zöld balhé.
ha akkor megépül most mekkora lenne a hiány 1000 GWh körül termelne Nagymaros és ha jól olvasom mostanra ingyen termelne , megoldotta volna a szükséges északi összekötő híd kérdését is ezt számokban nem tudnám most kifejezni mennyi Ft-ba került a kerülő utakon elégetett felesleges üzemanyag.
https://greenfo.hu/hir/a-bos-nagymaros-ugy/
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 080
11 761
113
Ausztrália energia problémái Elon Musk-kal fűszerezve, amikor beugrok egy twettel egy pofonért.
 
M

molnibalage

Guest
Ausztrália energia problémái Elon Musk-kal fűszerezve, amikor beugrok egy twettel egy pofonért.
Ok, ez egy akkora felszopó videó, hogy arra szavak nincsenek.
Két darabban tudtam csak megnézni, de egyenesen irritáló az, hogy a riporter vágja az arcot és látszik rajta, hogy kurvára nem ért semmit.

Egyik felében szegény emberek felett siránkozik, meg az áremelkedésen, majd a másik felében meg kőgazdagok powerwalloznak...
Az egész videó úgy faszság, ahogy van.
A házi akksinak 0 szerepe van a grid redundancia, a grid szintű tárolás és maga a zöldítés terén, hogy hogyna kerül kraft a gridbe.

Ha ezt azért linkelted, hogy lássuk milyen nagyszerű musk, akkor ez orbitális mellé...

A ritkaföldfém bányászatról persze sok szó nem esett.
Pont ilyen hülyeségekről ír cikksorozat, amit linkeltem a HL-ról...

Electric revolution, ja, meg kisf*szom az...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
Ok, ez egy akkora felszopó videó, hogy arra szavak nincsenek.
Két darabban tudtam csak megnézni, de egyenesen irritáló az, hogy a riporter vágja az arcot és látszik rajta, hogy kurvára nem ért semmit.

Egyik felében szegény emberek felett siránkozik, meg az áremelkedésen, majd a másik felében meg kőgazdagok powerwalloznak...
Az egész videó úgy faszság, ahogy van.
A házi akksinak 0 szerepe van a grid redundancia, a grid szintű tárolás és maga a zöldítés terén, hogy hogyna kerül kraft a gridbe.

Ha ezt azért linkelted, hogy lássuk milyen nagyszerű musk, akkor ez orbitális mellé...

A ritkaföldfém bányászatról persze sok szó nem esett.
Pont ilyen hülyeségekről ír cikksorozat, amit linkeltem a HL-ról...

Electric revolution, ja, meg kisf*szom az...
Fingod nincs a powerwall szoftveréről, az nyilvánvaló! :)
 
M

molnibalage

Guest
Fingod nincs a powerwall szoftveréről, az nyilvánvaló! :)
Kérlek világosítsál már fel, hogy miféle teljesítményt tesz a gridbe a powerwall...?
Kb. akkora marhaságot mondtál, mintha valaki úgy oldalán meg a víz közműhálózat gondjait, hogy befőttes üvegben tárol vizet.
Kb. ez a powerwall...
 

Ooorky

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
9 779
44 962
113
Kérlek világosítsál már fel, hogy miféle teljesítményt tesz a gridbe a powerwall...?
Kb. akkora marhaságot mondtál, mintha valaki úgy oldalán meg a víz közműhálózat gondjait, hogy befőttes üvegben tárol vizet.
Kb. ez a powerwall...

Inkább hordóban, aminek a teteje vízre gyulékony anyagból van.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Ok, ez egy akkora felszopó videó, hogy arra szavak nincsenek.
Két darabban tudtam csak megnézni, de egyenesen irritáló az, hogy a riporter vágja az arcot és látszik rajta, hogy kurvára nem ért semmit.

Egyik felében szegény emberek felett siránkozik, meg az áremelkedésen, majd a másik felében meg kőgazdagok powerwalloznak...
Az egész videó úgy faszság, ahogy van.
A házi akksinak 0 szerepe van a grid redundancia, a grid szintű tárolás és maga a zöldítés terén, hogy hogyna kerül kraft a gridbe.

Ha ezt azért linkelted, hogy lássuk milyen nagyszerű musk, akkor ez orbitális mellé...

A ritkaföldfém bányászatról persze sok szó nem esett.
Pont ilyen hülyeségekről ír cikksorozat, amit linkeltem a HL-ról...

Electric revolution, ja, meg kisf*szom az...

KB. mint Bandi mostani videójában, ahol a zöldhullám csak addig tart sokaknál amíg év végi Elműs értesítőn 0 a végösszeg.
Hogy a közös rendszert mondhatni ingyen használják téli tárolónak az alap náluk,
az hogy a felesleget piaci ár környékén veszik át tőlük "az meg milyen már"


"
Worki
2 napja
Szia András!
Ha többletet termelsz egy év alatt, akkor azt az ELMŰ kifizeti vagy az megy a közösbe ilyenkor?

Andras Horvath
2 napja
Nem éri meg többletet termelni, úgy kell a rendszert méretezni, hogy kb 0-án legyél év végére.

Tamás Takács
2 napja
@Andras Horvath
Tehát nem fizeti ki...
Nem baj ha túl méretezed legalább tiszta energiát használ a szomszéd is

Tamás Denem
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti, de csak az áram árával, az kb 19 forint.

biom4
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti csak nyomott áron (15 ft-ra emlékszem) adózás után nem sok marad belőle.

Róbert Sőregi
2 napja
@Tamás Denem Nem fizeti ki a túltermelést. Egy átlagos háztartás 5-6 kW.os szettel megelégszik.

Tamás Denem
2 napja
@Róbert Sőregi Akkor szerződést szegne mivel kötelező kifizetnie.

Róbert Sőregi
2 napja (szerkesztve)
@Tamás Denem Ez hol van leírva? András is elmondta, hogy nem fizeti ki a túltermelést. Sőt évente 4000 kW termelés felett adót kell fizetni.

powacheka
2 napja
@Róbert Sőregi Én most kaptam meg az utalást az ELMŰ től.
Folyamatosan emelik a rendszerhasználati díjjat így az áram ára szinte elenyésző (esetemben 13,66 Ft/kWh) 200kw után az adólevonás után 2363 Ft-ot utaltak.
Szóval tényleg messze nem éri meg túlméretezni.

Róbert Sőregi
2 napja
@powacheka Azt oszt igen. Ezért írtam, az 5-6 KW-os rendszert.

Lajos Olasz
2 napja
Róbert Sőregi Jó nagy család lehet ahova 6kW napelem kell az átlagos háztartásra.

Bánáti János
2 napja
@Lajos Olasz Nállunk 2 család van és a havi átlagom 35e Ft nem tudom az mennyi kilowattban ...

Josegrande666
2 napja
@Lajos Olasz Nem kell nagy család. 83 négyzetméteren, 3 darab fűtő klímával, kell a 6kW-os rendszer.

Tamás Denem
2 napja (szerkesztve)
@Róbert Sőregi A szerződésben. Pont mindenki azt mondja mindenki, hogy vissza fizetik, csak az a probléma, hogy csak az áram árát a többi rárakott díjakat nem.
Pont ezért nem ajánlják senkinek sem, hogy nagyobb legyen mint szükséges, mert nem fogja megérni mivel lényegesen kevesebet fizetnek vissza.

"
 
M

molnibalage

Guest
KB. mint Bandi mostani videójában, ahol a zöldhullám csak addig tart sokaknál amíg év végi Elműs értesítőn 0 a végösszeg.
Hogy a közös rendszert mondhatni ingyen használják téli tárolónak az alap náluk,
az hogy a felesleget piaci ár környékén veszik át tőlük "az meg milyen már"


"
Worki
2 napja
Szia András!
Ha többletet termelsz egy év alatt, akkor azt az ELMŰ kifizeti vagy az megy a közösbe ilyenkor?

Andras Horvath
2 napja
Nem éri meg többletet termelni, úgy kell a rendszert méretezni, hogy kb 0-án legyél év végére.

Tamás Takács
2 napja
@Andras Horvath
Tehát nem fizeti ki...
Nem baj ha túl méretezed legalább tiszta energiát használ a szomszéd is

Tamás Denem
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti, de csak az áram árával, az kb 19 forint.

biom4
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti csak nyomott áron (15 ft-ra emlékszem) adózás után nem sok marad belőle.

Róbert Sőregi
2 napja
@Tamás Denem Nem fizeti ki a túltermelést. Egy átlagos háztartás 5-6 kW.os szettel megelégszik.

Tamás Denem
2 napja
@Róbert Sőregi Akkor szerződést szegne mivel kötelező kifizetnie.

Róbert Sőregi
2 napja (szerkesztve)
@Tamás Denem Ez hol van leírva? András is elmondta, hogy nem fizeti ki a túltermelést. Sőt évente 4000 kW termelés felett adót kell fizetni.

powacheka
2 napja
@Róbert Sőregi Én most kaptam meg az utalást az ELMŰ től.
Folyamatosan emelik a rendszerhasználati díjjat így az áram ára szinte elenyésző (esetemben 13,66 Ft/kWh) 200kw után az adólevonás után 2363 Ft-ot utaltak.
Szóval tényleg messze nem éri meg túlméretezni.

Róbert Sőregi
2 napja
@powacheka Azt oszt igen. Ezért írtam, az 5-6 KW-os rendszert.

Lajos Olasz
2 napja
Róbert Sőregi Jó nagy család lehet ahova 6kW napelem kell az átlagos háztartásra.

Bánáti János
2 napja
@Lajos Olasz Nállunk 2 család van és a havi átlagom 35e Ft nem tudom az mennyi kilowattban ...

Josegrande666
2 napja
@Lajos Olasz Nem kell nagy család. 83 négyzetméteren, 3 darab fűtő klímával, kell a 6kW-os rendszer.

Tamás Denem
2 napja (szerkesztve)
@Róbert Sőregi A szerződésben. Pont mindenki azt mondja mindenki, hogy vissza fizetik, csak az a probléma, hogy csak az áram árát a többi rárakott díjakat nem.
Pont ezért nem ajánlják senkinek sem, hogy nagyobb legyen mint szükséges, mert nem fogja megérni mivel lényegesen kevesebet fizetnek vissza.

"
H.A. = sznob nívótlanság és full kreténség.
 
M

molnibalage

Guest
KB. mint Bandi mostani videójában, ahol a zöldhullám csak addig tart sokaknál amíg év végi Elműs értesítőn 0 a végösszeg.
Hogy a közös rendszert mondhatni ingyen használják téli tárolónak az alap náluk,
az hogy a felesleget piaci ár környékén veszik át tőlük "az meg milyen már"


"
Worki
2 napja
Szia András!
Ha többletet termelsz egy év alatt, akkor azt az ELMŰ kifizeti vagy az megy a közösbe ilyenkor?

Andras Horvath
2 napja
Nem éri meg többletet termelni, úgy kell a rendszert méretezni, hogy kb 0-án legyél év végére.

Tamás Takács
2 napja
@Andras Horvath
Tehát nem fizeti ki...
Nem baj ha túl méretezed legalább tiszta energiát használ a szomszéd is

Tamás Denem
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti, de csak az áram árával, az kb 19 forint.

biom4
2 napja
@Tamás Takács Kifizeti csak nyomott áron (15 ft-ra emlékszem) adózás után nem sok marad belőle.

Róbert Sőregi
2 napja
@Tamás Denem Nem fizeti ki a túltermelést. Egy átlagos háztartás 5-6 kW.os szettel megelégszik.

Tamás Denem
2 napja
@Róbert Sőregi Akkor szerződést szegne mivel kötelező kifizetnie.

Róbert Sőregi
2 napja (szerkesztve)
@Tamás Denem Ez hol van leírva? András is elmondta, hogy nem fizeti ki a túltermelést. Sőt évente 4000 kW termelés felett adót kell fizetni.

powacheka
2 napja
@Róbert Sőregi Én most kaptam meg az utalást az ELMŰ től.
Folyamatosan emelik a rendszerhasználati díjjat így az áram ára szinte elenyésző (esetemben 13,66 Ft/kWh) 200kw után az adólevonás után 2363 Ft-ot utaltak.
Szóval tényleg messze nem éri meg túlméretezni.

Róbert Sőregi
2 napja
@powacheka Azt oszt igen. Ezért írtam, az 5-6 KW-os rendszert.

Lajos Olasz
2 napja
Róbert Sőregi Jó nagy család lehet ahova 6kW napelem kell az átlagos háztartásra.

Bánáti János
2 napja
@Lajos Olasz Nállunk 2 család van és a havi átlagom 35e Ft nem tudom az mennyi kilowattban ...

Josegrande666
2 napja
@Lajos Olasz Nem kell nagy család. 83 négyzetméteren, 3 darab fűtő klímával, kell a 6kW-os rendszer.

Tamás Denem
2 napja (szerkesztve)
@Róbert Sőregi A szerződésben. Pont mindenki azt mondja mindenki, hogy vissza fizetik, csak az a probléma, hogy csak az áram árát a többi rárakott díjakat nem.
Pont ezért nem ajánlják senkinek sem, hogy nagyobb legyen mint szükséges, mert nem fogja megérni mivel lényegesen kevesebet fizetnek vissza.

"
Hitelből építeni tetőre PV-t.
Istenem, de buta ez az ember...
Tegye be pénzét államkötvénybe és csá. Ennyi.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 771
7 009
113
Így néz ki egy Paks kapacitású (2050 MW) napelempark.
13000 acre = 52 km² (7.2 x 7.2 km lenne folyamatosan)