Aktív védelmi rendszerek (harcjárműveken)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Ha nem totális rajtaütés van, akkor az APS-t akkor kapcsolod be, amikor a harcérintkezés már megy. Előtte nem kell. Ha pl. csak menetben mész A-ból B-e, akkor más assetnek kell biztosítani a kussban haladó részeket. De ha az adatkapcsolat ennyire feltűnő, akkor nem igazán értem a lázt a hálózat alapú hadviselésért, akkor ennyi erővel szart sem ér egyik SAM sem, mert azok már folyamatosan adnak vesznek, mert nélkül szigetüzem van, nem IADS. A NASAMS meg konkréten NEM MŰKÖDIK... Most akkor döntsük már el...

Mr. Musk Space-Web műholdjai megoldják ezt a problémát a pár ezer-/tízezer műholddal. ...és pár (tíz)évre biztosítja az USA-nak a katonai-kommunikációs fölényt. A világ meg megint "loholhat utánuk". F-22/35, +drónok... Hmmmm.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Egy újabb szösszenet ami felhívja a figyelmet arra hogy APS-nek komoly hátránya hogy aki működteti az világít az ellenséges SIGINT felderítők képernyőin
EXdKFDJU0AEMGNl

Ezt a képet Május 7-én Army Colonel Scott Woodward a 11th Armored Cavalry Regiment parancsnoka hozta nyilvánosságra a Twitter oldalán.
A kép egy EW műholdról készült az egységéről a kaliforniai Fort Irwin gyakorlótéren.
Az egysége éppen éjszaka a terep fedezéket kihasználva hagyomànyos eszközökkel àlcàzva rejtőzködni próbált.
Ők a kommunikációs és adatátviteli eszközeiket működtették.
Nem csak műholdról szúrták ki őket. A velük szemben álló földi SIGINT eszközökkel felszerelt egység 12 km-ről észrevette őket.
A parancsnok külön kiemelte hogy annak ellenére símán lebuktak hogy semmilyen APS rendszer nem volt bekapcsolva.
Szerinte azokkal együtt egyszerűen hatalmas lett volna az elektronikus lábnyomuk.
https://www.thedrive.com/the-war-zo...ctronic-warfare-system-and-why-its-a-big-deal

Egyszóval taktikai szempontból minimum èrdekesek lesznek az APS rendszerek.
Lehet hogy megvédik a tankokat az ATGM-ektől, de az ellenség pontosan tudni fogja merre járnak a tankok.

Ahogy molni írta az APS vagy optikai alapú vagy csak akkor kapcsolod be ha kell.

Ha nem totális rajtaütés van, akkor az APS-t akkor kapcsolod be, amikor a harcérintkezés már megy. Előtte nem kell. Ha pl. csak menetben mész A-ból B-e, akkor más assetnek kell biztosítani a kussban haladó részeket.

De ha az adatkapcsolat ennyire feltűnő, akkor nem igazán értem a lázt a hálózat alapú hadviselésért, akkor ennyi erővel szart sem ér egyik SAM sem, mert azok már folyamatosan adnak vesznek, mert nélkül szigetüzem van, nem IADS. A NASAMS meg konkréten NEM MŰKÖDIK...

Most akkor döntsük már el...

Ezért nem vagyok én oda a hálózatalpúság mindenhatóságáért.Afganisztánba jól használható de már egy közepesen fejlett SIGINT képességgel rendelkező ellwnség ellen a rádiókat is csak akkor kapcsolod be ha nagyon kell addig amíg biztos vagy benne,hogy az ellenség elől rejtve vagy.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Ha nem totális rajtaütés van, akkor az APS-t akkor kapcsolod be, amikor a harcérintkezés már megy. Előtte nem kell. Ha pl. csak menetben mész A-ból B-e, akkor más assetnek kell biztosítani a kussban haladó részeket.

De ha az adatkapcsolat ennyire feltűnő, akkor nem igazán értem a lázt a hálózat alapú hadviselésért, akkor ennyi erővel szart sem ér egyik SAM sem, mert azok már folyamatosan adnak vesznek, mert nélkül szigetüzem van, nem IADS. A NASAMS meg konkréten NEM MŰKÖDIK...

Most akkor döntsük már el...

Ami pedig a légvedelmet illeti ott gondolom ez azért nem merült, fel mert a működő keresőradar amúgy is felfedi őket vagy arra alapoznak,hogy képes magát megvédeni a rendszer(ha nem légicsapás jön akkor azért lehetnek bajok...).
 
M

molnibalage

Guest
Mr. Musk Space-Web műholdjai megoldják ezt a problémát a pár ezer-/tízezer műholddal. ...és pár (tíz)évre biztosítja az USA-nak a katonai-kommunikációs fölényt. A világ meg megint "loholhat utánuk". F-22/35, +drónok... Hmmmm.
USA-nak....? Álmodni tetszik... Majd annak, aki fizet...
Bár a kis szutyok olcsó holdakon komoly elektronika nem lesz. Tényleg azt hiszi valaki, hi-tech holdakról van szó...?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
USA-nak....? Álmodni tetszik... Majd annak, aki fizet...
Bár a kis szutyok olcsó holdakon komoly elektronika nem lesz. Tényleg azt hiszi valaki, hi-tech holdakról van szó...?

A technikai részét nem tudom, nem nagyon van hír róla, pedig érdekelne.
...de kapott "katonai" pénzt rá! ???
Ok nélkül nem szoktak...
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként a hálózat alapú hadviselés korában komolyan elgondolkozható, hogy mire jó az aktív védelem. Tud egyszerre két beérkező céllal mit kezdni? Ha mindenki megoszt mindent, akkor 2 db jármű koordinált tud egyre tüzelni. Mindkettő a data link segítségével céloz és a tűzparancsot a data linken keresztül egyszerre adják ki és tizedmásodperces difivel vagy kisebbel is érkezhet két csúnyaság...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Egyébként a hálózat alapú hadviselés korában komolyan elgondolkozható, hogy mire jó az aktív védelem. Tud egyszerre két beérkező céllal mit kezdni? Ha mindenki megoszt mindent, akkor 2 db jármű koordinált tud egyre tüzelni. Mindkettő a data link segítségével céloz és a tűzparancsot a data linken keresztül egyszerre adják ki és tizedmásodperces difivel vagy kisebbel is érkezhet két csúnyaság...

Eleggé titok az,hogy mennyi az az idő amin belül 2 célt nem tud leküzdeni adott APS rendszer.De igen ez lehet megoldás
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha nem totális rajtaütés van, akkor az APS-t akkor kapcsolod be, amikor a harcérintkezés már megy. Előtte nem kell. Ha pl. csak menetben mész A-ból B-e, akkor más assetnek kell biztosítani a kussban haladó részeket.
Ezzel nem igazán tudok egyet érteni…
Néhány a tankok előre nyomulásának irányába telepített pár fős Javelin vagy Spike rakétákkal felszerelt harckocsi vadász raj simán megtizedeli a $10 milliós tankokat ha nem működnek az APS-ek.
Ha akkor kezdik el felkapcsolni őket amikor már az első tankok felrobbantak akkor az már egy "picit" késő lesz...

Fokozattan igaz ez ha a tankok épp állnak. Ha sikerül a tankok helyzetét megállapítani és az APS-ek ki vannak kapcsolva akkor a fenti Spike team akár a szomszéd domb mögül is képes a tankokat kilőni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
Ezzel nem igazán tudok egyet érteni…
Néhány a tankok előre nyomulásának irányába telepített pár fős Javelin vagy Spike rakétákkal felszerelt harckocsi vadász raj simán megtizedeli a $10 milliós tankokat ha nem működnek az APS-ek.
Ha akkor kezdik el felkapcsolni őket amikor már az első tankok felrobbantak akkor az már egy "picit" késő lesz...

Fokozattan igaz ez ha a tankok épp állnak. Ha sikerül a tankok helyzetét megállapítani és az APS-ek ki vannak kapcsolva akkor a fenti Spike team akár a szomszéd domb mögül is képes a tankokat kilőni.
És a fenti Spike team a domb mögül honnan kap adatot? Ja, data link, ja akkor ő is látszik az EW-n.
Mostanában furcsa módon nagyon egyoldalúan vizsgálsz dolgokat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 820
113
Ezzel nem igazán tudok egyet érteni…
Néhány a tankok előre nyomulásának irányába telepített pár fős Javelin vagy Spike rakétákkal felszerelt harckocsi vadász raj simán megtizedeli a $10 milliós tankokat ha nem működnek az APS-ek.
Ha akkor kezdik el felkapcsolni őket amikor már az első tankok felrobbantak akkor az már egy "picit" késő lesz...

Fokozattan igaz ez ha a tankok épp állnak. Ha sikerül a tankok helyzetét megállapítani és az APS-ek ki vannak kapcsolva akkor a fenti Spike team akár a szomszéd domb mögül is képes a tankokat kilőni.

Nem így működik egy menet/ nyugvásbiztosítás.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
És a fenti Spike team a domb mögül honnan kap adatot? Ja, data link, ja akkor ő is látszik az EW-n.
Mostanában furcsa módon nagyon egyoldalúan vizsgálsz dolgokat.
A két szép szemük (kiegészítve esetleg egy távcsővel és vagy éjjellátóval) elég jó eszköz és passzív
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
USA-nak....? Álmodni tetszik... Majd annak, aki fizet...
Bár a kis szutyok olcsó holdakon komoly elektronika nem lesz. Tényleg azt hiszi valaki, hi-tech holdakról van szó...?

És milyen más katonaság/ország fizet? SpaceX US cég, fogalmunk sincs az adatok merre, hogy mennek. Arról se, hogy kritikus pillanatban egyszerűen nem kapcsolnák e le. És még van pár ilyen aggájom... innen én nem hinném más nagy katonaság ezért hude érdeklődne.
Azt nem tudom milyen elektronika lesz rajta. Te is tippelgetsz. De engem nem lepne meg ha NSA is besegített volna itt ott. Elég jól jöhet egy ilyen ha kell...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
M

molnibalage

Guest
És milyen más katonaság/ország fizet? SpaceX US cég, fogalmunk sincs az adatok merre, hogy mennek. Arról se, hogy kritikus pillanatban egyszerűen nem kapcsolnák e le. És még van pár ilyen aggájom... innen én nem hinném más nagy katonaság ezért hude érdeklődne.
Azt nem tudom milyen elektronika lesz rajta. Te is tippelgetsz. De engem nem lepne meg ha NSA is besegített volna itt ott. Elég jól jöhet egy ilyen ha kell...
Nem létezik feketemágia. Egy kicsit és filléres holdon, amit csakis internet szórására csináltak nincs no1. érzékeny EW csomag.
Persze hinni hülyeségekben lehet, csak engem a tények érdekelnek...
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
27e182db0c313e7df0b00c09a941a2e029b795f0.jpg


T-55AD torony Drozd APS-el. A rendszer 24,5Ghz-en ketyegő doppler-radart használt és 107mm-es elhárító tölteteket.
Afganisztánban 80%-os hatékonyságot értek el vele, de a harckocsi környezetében lévő gyalogság védtelen volt a repeszfelhő ellen.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 926
6 889
113
Hadd tegyem fel a kérdést. Miért nincsenek APS rendszerek helikopterekre?
Olvastam hogy a Orbital ATK próbálkozott(?) egy ilyen megvalósításával (HAPS), volt is live fire teszt de hogy mi lett belőle a továbbiakban azt nem tudom.
Szerintetek volna egy hard-kill aps rendszernek értelme?

Azért gondolkoztam ezen mert
  1. Az a széleskörben tartott vélemény itt a forumon hogy az attack/ARH helikopterek ideje lejárt és mindenki látta ugye a közelmúltban kilőtt orosz/ukrán helikoptereket...de ennek ellenére világszerte a hadseregek nem válnak meg az ilyen képességeiktől, sőt.
  2. mi most H145-re és H225M-re cseréljük a varsó szöv. éra helikoptereinket. S a H225Mhez pl a SAAB gyárt IDAS önvédelmi rendszert, a H145M egy kicsit rosszabbul áll a AMPS-M MAWS képességgel.
Mennyire megbízható egy IDAS, AMPS-MV vagy a DIRCM szintű rendszer egy H-forcal felszerelt H145M-en vagy H225M-en amely biztos hogy közel kerülhet néhány MANPADS-hoz?

Valamint tényleg olyan idejét múlt az attack/ARH helikopter vagy csak a védelmi rendszer hiányossága produkálta azokat a közelmúltbéli veszteségeket. pl ukrajnában(Mi-24) és az orosz gépek szíriában...az utóbbi esetben lehetett látni hogy az orosz gép védelmi rendszere működött de a rakétát nem érdekelte az a "countermesure".

Bevallom belőlem is a attack/ARH helikopter fanboy beszél.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Hadd tegyem fel a kérdést. Miért nincsenek APS rendszerek helikopterekre?
Olvastam hogy a Orbital ATK próbálkozott(?) egy ilyen megvalósításával (HAPS), volt is live fire teszt de hogy mi lett belőle a továbbiakban azt nem tudom.
Szerintetek volna egy hard-kill aps rendszernek értelme?

Azért gondolkoztam ezen mert
  1. Az a széleskörben tartott vélemény itt a forumon hogy az attack/ARH helikopterek ideje lejárt és mindenki látta ugye a közelmúltban kilőtt orosz/ukrán helikoptereket...de ennek ellenére világszerte a hadseregek nem válnak meg az ilyen képességeiktől, sőt.
  2. mi most H145-re és H225M-re cseréljük a varsó szöv. éra helikoptereinket. S a H225Mhez pl a SAAB gyárt IDAS önvédelmi rendszert, a H145M egy kicsit rosszabbul áll a AMPS-M MAWS képességgel.
Mennyire megbízható egy IDAS, AMPS-MV vagy a DIRCM szintű rendszer egy H-forcal felszerelt H145M-en vagy H225M-en amely biztos hogy közel kerülhet néhány MANPADS-hoz?

Valamint tényleg olyan idejét múlt az attack/ARH helikopter vagy csak a védelmi rendszer hiányossága produkálta azokat a közelmúltbéli veszteségeket. pl ukrajnában(Mi-24) és az orosz gépek szíriában...az utóbbi esetben lehetett látni hogy az orosz gép védelmi rendszere működött de a rakétát nem érdekelte az a "countermesure".

Bevallom belőlem is a attack/ARH helikopter fanboy beszél.


Ugyanez jutott eszembe a napokban: mindkét eszköznek ugyanaz a problémája, olyannyira, hogy vannak/olvastam kettős --mindkét cél elleni-- ATGM/"anti-heli" rakéták --ahol azért a gyártók megemlítették--, hogy nyilván nem egy Sidewinder tudású rakétáról van szó.

Mindkét harceszköz támadására is erősen hasonló fegyverek készültek/-nek és ezért azok elhárítására is. :)


Ami még a "Home-Pub"-jaim során felmerült, az az APS-ek passzív radaros megoldása, mint az árulkodó radarjel kisugárzás ellenszere.
Ugyanis ezt akár az adott -védekező-- fél is keltheti olcsó eszközökkel, akár drónokról, nagy számban, --amit ráadásul adat/infó továbbításra--, hamis cél "gyártásra" , megtévesztésre használhat.
(Az általam korábban írt drón-raj koncepciónál merült fel az ötlet.)


Mire megy az ilyen rádiójel(-ek) helyzet-meghatározásával egy tipikus "környékbeli" támadó, ha 5-10-szer több hely van a lehetséges valós célpontok számánál(IFV-Tank csoportosítás PL)??? Melyik "igazii", mekkora létszám/mennyiség, stb...
Csak a "nagyok" rendelkeznek elég erőforrással egy jól méretezett (teljesítményben és mennyiségben), ilyen védelem megfejtésére/áttörésére.


...éééés már nem is "ordít" a (valódi) célpont a kijelzőn !!!
...cserébe sokkal több hamis: ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and L.O.B