A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Sok benne a ha, de nem is esélytelen. Nem azért alkotnék a ködben valami modernre hajazót, hogy kiélhessem a csináltam valami szarabbat életérzést, hanem azért, hogy mindenre felkészülve legyen mihez nyúlni, úgy, hogy majdnem olyan jó, majdnem olyan hatékony(vagy akár olyan), mint az új technika, csak olcsóbban. Ha lehet, jóval olcsóbban. Ennek az indokát meg már leírtam. Ennyi az egész.

Nem veszunk semmifele levedlett, koszlott szart, sem a nemetektol, sem mastol, ezt megmondtak es jol is teszik.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and arcas

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 075
33 331
113
Most akkor akna vagy gránát? Nem teljesen mindegy ...:)

Én úgy gondolom, hogy ilyen IFV/APC jellegű cuccra direkt(ebb) tüzelésre alkalmas fegyverzet ideális. Tegnap is pont írtam ezzel kapcsolatban. Alapvetően olyan RM féle 40 mm-es AGV (automata gránát vető) gondolnék. Simán mehet FLW-200 -ra is akár - pl. kebaboskocsira is ... 2000 m -es lőtáv - akár alacsonyan repülő kisdrónokra is (drónvadászathoz kellenek egyebek is, de ezekről is írtam korábban sokat). IFV/APC vonalhoz visszatérve tegnap írtam pl. ilyesmit:

- Lynx "APC konfigban" - itt a nehéz gpu (esetleg ATGM is) mellé mehetne a 40 mm-es AGV,
- Lynx "IFV konfigban" - ebből legyen minél több, jó az a 30 mm-es gépágyú ...:) Persze ATGM -ekkel, koax. gpu és független nehézgéppuska és/vagy 40 mm-es AGV ...

Aknavetősök: támogató (lehetőleg) nem közvetlen irányzással külön platformon (pl. kebabosok). Lehetőleg legyen 120 mm-es SRAM is (az aknavetőgyárunk gyártja) ... :) Persze rajban lehet "sima" 40 mm-es "kommandós" aknavető is ...
De ennem a 120 mm es aknavetok kivaltasara irtam amit irtam hanem nehzgeppuskaval felszerelt apc k fo fegyverenek. Hatul toltos aknavetovel kozvetlen iranyzas is lehetseges nem csak kozvetett.
Ergo 30-35-40 mm es kepagyuk helyett APC re.
120 mm apc ra az mar nagy lenne apc nek. Onjaro aknabetonek teljesen jo /apc alvazra de az mar nem apc lenne hanem onjaro aknaveto./ 60 mm es meg mint fo fegyver. Es mint a pl ek is mutattak letezik ilyen es kiprobalva is volt sikeres is volt. A nagy irmeretu gepagyuk terjedese szoritotta ki de ma a nagy kaliberu toronyfegyverek terjedesevel szerintem ujra letjogosultsagot nyer hisz nagy pusztitoerore kepes. Kozvetlen iramyzassal es kozvetett iranyzassal is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
https://www.armyrecognition.com/uni...t_specifications_pictures_video_13003165.html
Enigma egy Patria test BMP-3 toronnyal.Ugyanezt megcsinálták török alvázzal,Rabdan néven,de a Patria alvázas nyert
UAE-orders-Patria-armored-vehicles.jpg

Rabdan
UAE_Al_Jasoor_Rabdan_IFV_deployed_in_Native_Fury_2020_exercise.jpg
Most lehet én vagyok elmaradva, de kurvára nem a Patria nyert, rendeltek 40+50 testet. A Rabdanból meg 700 darabot. 2020-ban már gyakorlaton is részt vettek az új járművek. https://21stcenturyasianarmsrace.co...ati-rabdan-fighting-vehicle-is-one-of-a-kind/
uae-rabdan-wheeled-apc-native-fury-2020.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 814
113
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 075
33 331
113
Hát szerintem kizárt, Debrecenben maradna egy darab lövész zászlóalj, abból nem lesz dandár. Újra meg nem hiszem hogy összevonják a felderítő ezreddel, ha már 2 vagy hány éve különváltak.
Egy dandar szervezeten bellul szerintem semmi bajt nem okozna a felderito mrad ezred majd feltoltik a lovz marad lovz de atalakulhat lovesz ezredde is. /igy 2 felderito zl ezredbe szervezve / es 2 lovesz zl ezredbe szervezve./ alkotna egy konnyu dandart egy vegyes tamogato zl el. /120 as aknavetok valami onjaro es onjaro panceltrok./
Egy dd be szervezve.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 200
67 063
113
Mar megint kezded ezt a total keverest a MArderrel meg KF41-gyel.

Nem, a KF41 nem Marederes, hanem egy uj platform. Elmondtak sokszor. a KF31 kb techdemo volt, a keznel levo Marder maradekra epiutve, de a KF41 uj.

Gondolom szövegértés feladatokból mindig megvágtak anno a suliban. :rolleyes:

Nem veszunk semmifele levedlett, koszlott szart, sem a nemetektol, sem mastol, ezt megmondtak es jol is teszik.

Legyen, nem veszünk semmi szart.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 127
119 486
113
Egy dandar szervezeten bellul szerintem semmi bajt nem okozna a felderito mrad ezred majd feltoltik a lovz marad lovz de atalakulhat lovesz ezredde is. /igy 2 felderito zl ezredbe szervezve / es 2 lovesz zl ezredbe szervezve./ alkotna egy konnyu dandart egy vegyes tamogato zl el. /120 as aknavetok valami onjaro es onjaro panceltrok./
Egy dd be szervezve.
Amúgy a KF 41-nek tényleg nemigen van közös része a marderrel, a futómű is a PZH elemeit használja nem a marderét.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 200
67 063
113
Amúgy a KF 41-nek tényleg nemigen van közös része a marderrel, a futómű is a PZH elemeit használja nem a marderét.

Mindenki irodalmi antitalentum, vagy anélkül, hogy számításba vetted volna, hogy a hozzászólás aminek megfelelsz eleve vagy hibára, vagy szándékos lenézésből terelésre épült, gondolkodás nélkül viszed tovább a szálat? Hol, mikor, hányszor fogalmaztam meg, hogy a 41 a marder?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 127
119 486
113
Mindenki irodalmi antitalentum, vagy anélkül, hogy számításba vetted volna, hogy a hozzászólás aminek megfelelsz eleve vagy hibára, vagy szándékos lenézésből terelésre épült, gondolkodás nélkül viszed tovább a szálat? Hol, mikor, hányszor fogalmaztam meg, hogy a 41 a marder?
Még korábban írtál róla, hogy közös logisztikai lehetőségek vannak abban ha vennénk használt mardereket, igazándiból nemigen vannak. KF 31 meg nemigen lesz nekünk.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 568
8 164
113
Igen, bar az en tippem hosszabb tavon inkabb egy Lynxes zl a kozepesbe, ha valoban lesz meg egy zl (en a koverebb mech infrantry dandarok hive vagyok.)
Idovel a nehezbe is kell egy masik 2A7+, hogy legyen 2 zl.
Félreérthetően fogalmaztam: a Bocskainak összesen 2 zl ifv-t és 3 zl apc-t jósoltam.
Bár lehet, hogy Vásárhelyen lesz a 3. dandár.
Valaki nem ismeri közületek Maróth urat? ;)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 200
67 063
113
Még korábban írtál róla, hogy közös logisztikai lehetőségek vannak abban ha vennénk használt mardereket, igazándiból nemigen vannak. KF 31 meg nemigen lesz nekünk.

Annyi mindenképpen lenne mint a 3000 millió forintos teherautóval, ha azonos fegyverzettel állítjuk. De miért is ne tudnánk mondjuk 41-es megoldásokat átemelni? Akár a futóművet?
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 714
5 750
113
Egyreszt mindig birom, mert szorakoztato, amikor @blogen a sajat fenekebol elohuzott felepiteseket szines-szagos abrakkal ugy ad elo, mintha valamifele titokzatos belsos kapcsolat alapjan "ez volt az utolso informacio de mar nem biztos"... :D

Masreszt 100 Lynxrol beszelni meg a letezo legnagyobb hulyeseg, soha nem vettunk volna gyarat 100 darab Lynxert, kozgazdasagi alapvetes, ehhez nyolc altalanos eleg.

Harmadreszt ugye az mar regen vilagos, hogy a nemet rendszert vesszuk at - lasd hk beszerzest -, tudjuk, hogy kell nehez- es kozepes dandar viszonylag hamar es azt is tudjuk, hogy a nemet nehezben hk+lancos Pumak plusz meg Boxerek is vannak, a kozepesben lancos Puma+Boxerek...

...ezek utan milyen 100 Lynxrol beszelsz?
Ha valami megalapozott volt mindig is, akkor az a minimum 200 jarmu, a kerdes csak az volt, hogy mind lancos lesz eloszor avagy lesz koztuk kerekes is - ez a Lynx szerzodessel szerintem eldolt, mert gyarat nem vettunk volna 100 Lynxre, igy aztan eleg biztosnak latszik, hogy lesz 200-220 Lynx 2028-ig.

@blogen az idézetben pont egy német mintájú páncélos és páncélgránátos dandárt vizionál (a közepes helyett) és 5x44, meg 2x10 Lynx-szel számol (összesen 240).
Amúgy ebben - amit felvázolt - lenne ráció, de valószínüleg kevés az esélye a 2x44 + 50x10 MBT-nek.

Hát, jobb lenne, egy harckocsidandár és egy gépesített lövészdandár valahogy így (a saját ideális elképzelésem a két dandárból kihozható maximumról):

Untitled-1.jpg

Ez utóbbival kapcsolatban: tegyük fel, hogy (valamilyen rejtélyes oknál fogva) nem veszünk csak maximum még egyszer 44 Leo2A7-et. Akkor mi lenne a jobb: egy dandárban a 2 páncélos zl vagy megosztva, inkább 2 dandárba 1-1?
Bónuszkérdés: a fenti ábra szerinti elosztásban az IFV zl-ba, kíséretre megtenné az olyan A4 is, mint amik most jönnek?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 127
119 486
113
Annyi mindenképpen lenne mint a 3000 millió forintos teherautóval, ha azonos fegyverzettel állítjuk. De miért is ne tudnánk mondjuk 41-es megoldásokat átemelni? Akár a futóművet?
Mármint a Marderbe? Igazából, ha átalakítod a futóművet, rárakod az új tornyot (a mostaniban egy 20 milis gépágyú van) meg még egyéb dolgokat megcsinálsz rajta (erősebb motor, erősebb páncélzat) Igazából nem lesz annyival olcsóbb, hogy értelme legyen megcsinálni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and kamm

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 127
119 486
113
De tudja, mit és mennyit veszünk. :)
Tudja azt a katonai vezetés is meg a haderőtervezési csoportfőnökség is (főleg a haderőtervezési csoportfőnökség) mivel az ő dolguk a szervezeti elemek kidolgozása és a zrínyi program lefuttatása is. Maróth a bizniszért felel (leginkább az aláírásáért)