T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
A technikát nem.
Most komolyan? A HTÖ Bazalt 87 visszaemlékezése nem világos? Egy papíron meglevő fullos dandárhoz gatyára vetkőztettek mindenkit...
Most komollyan? A haderő csak tankokból áll? Akkor a röhejes 10k tank mellé hol van a tartalékos légvédelem? Ja, hogy az nincs? Hát a BMP/BRT mellé és a 100k+lövész?

Képes valaki ezeket komolyan venni? Én nem...


Azért mert te úgy gondolod még a világ nagyobbik részének nem irány és mérvadó a HTÖ !
 
  • Tetszik
Reactions: szegcsab

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
A technikát nem.
Most komolyan? A HTÖ Bazalt 87 visszaemlékezése nem világos? Egy papíron meglevő fullos dandárhoz gatyára vetkőztettek mindenkit...
Most komollyan? A haderő csak tankokból áll? Akkor a röhejes 10k tank mellé hol van a tartalékos légvédelem? Ja, hogy az nincs? Hát a BMP/BRT mellé és a 100k+lövész?

Képes valaki ezeket komolyan venni? Én nem...

Pont az volt a behívott tartalékosok egyik feladata,hogy rendbeszedjék a technikát.A tartalékosok nem mentek volna az "első hullámmal",ők akkor kapcsolódtak volna be a harcokba amikor elkezdik velük feltölteni a veszteségeket.A háborút hadműveleti időszakra és hadműveleti szünetekre lehet nagyon egyszerűen felbontani.A hadműveletek időtartama álatlában kb 3 hónap(egész egszerűen lehetetlen ennél több időre elegendő hadianyagot raktároznni a frontközeli raktárakban),ha ez letelt akkor jön a hadműveleti szünet amikor mindenki pótolja a veszteségeit,újászervezi a és feltölti a logisztikáját.Jól látszik,hogy a behívott tartalékosok(és az eszközparkjuk) ebben a hadműveleti szünetben kapcsolódnak nagy számba a háborúba.Persze az aktív alakulatok M zárol(tartalékosokkal feltöltendő helyei)beosztásai azonnal feltöltésere kerülnek tartalékosokkal,de ezt úgy kell elképzelni,hogy pl az MN-ben talán minden rajban volt 1 M zárolt beosztás,azaz a tartalékosnak egy működő alegységbe kellett beintegrálódni ami azért marha egyszerű dolog.
 
M

molnibalage

Guest
Azért mert te úgy gondolod még a világ nagyobbik részének nem irány és mérvadó a HTÖ !
Tessék...? Nem tűnik fel, hogy a hh után ezt a marhulást számolták fel első körben...?
Hányszor kell még ezt leírni...?

Az megvan , hogy a közel-kelet 1 max 2 időzóna ? Oroszország meg 8 (azt hiszem) ! V olt már egy pár pallérozott elme ki el akarta foglalni a "nagyföldet" oszt bevert fejjel kullogott haza ! Ezeket sose hagyd ki a számításból meg azt se , hogy az Orosz NEM arab és Anyácskáért tényleg körme szakadtáig küzd !
Ennek a kommentnek simán nincs értelme.
Az anyácskáért végsőkig küzdést láttuk a II. vh alatt. Több millió hadifogoly...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 009
113
Tessék...? Nem tűnik fel, hogy a hh után ezt a marhulást számolták fel első körben...?
Hányszor kell még ezt leírni...?


Ennek a kommentnek simán nincs értelme.
Az anyácskáért végsőkig küzdést láttuk a II. vh alatt. Több millió hadifogoly...


Utána meg atom kellet Japánra , hogy a Vörös hadsereg ne az Atlanti óceánig menjen !
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

"Most komollyan? A haderő csak tankokból áll? Akkor a röhejes 10k tank mellé hol van a tartalékos légvédelem? Ja, hogy az nincs? Hát a BMP/BRT mellé és a 100k+lövész?"

Te miből gondolod, hogy a letárolt tankok mellet nincs más haditechnikai eszközük raktáron?
Meg honnan lenne 100K+ lövész? Már leírtuk, hogy Oroszoknál sorozott hadsereg van! Csak behívják a tavalyi meg tavaly előtti turnust és van közel 1 millió olyan katonájuk aki nemrég kapott kiképzést :D
Hidd el nekünk, ha komoly háborúra készülnének az oroszok akkor simán meg tudnák duplázni a szárazföldi haderejük létszámát, és technikai állományát.
Az más kérdés, hogy jelenleg nincs olyan ellenfél ami miatt erre szükség lenne. :)
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Egyébként pont kelet Ukrajna a legjobb példa arra, hogy ha szükséges, az oroszok pikkpakk kerítenek harcképes erőt. Ott heteken belül felállt egy olyan haderő, ami megállította sőt, vissza is verte a légi és szárazföldi fölényben lévő ukrán haderőt.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

"Most komollyan? A haderő csak tankokból áll? Akkor a röhejes 10k tank mellé hol van a tartalékos légvédelem? Ja, hogy az nincs? Hát a BMP/BRT mellé és a 100k+lövész?"

Te miből gondolod, hogy a letárolt tankok mellet nincs más haditechnikai eszközük raktáron?
Meg honnan lenne 100K+ lövész? Már leírtuk, hogy Oroszoknál sorozott hadsereg van! Csak behívják a tavalyi meg tavaly előtti turnust és van közel 1 millió olyan katonájuk aki nemrég kapott kiképzést :D
Hidd el nekünk, ha komoly háborúra készülnének az oroszok akkor simán meg tudnák duplázni a szárazföldi haderejük létszámát, és technikai állományát.
Az más kérdés, hogy jelenleg nincs olyan ellenfél ami miatt erre szükség lenne. :)

A tavalyi turnust mióta képezték az eltárolt öregebb fegyveren...?
Nem látod az ellentmondást? Az igazán nagy tömegeket nem a régi fegyvereken képezték ki.
Ezen felül az ember tudása gyorsan kopik minél komplexebb dolgot csinál. A harcérték erősen megkérdőjelezhető. Nekem csak 3 hónapig nem volt röplabdám a COIVD miatt és durván éreztem az eróziót. Pedig az 20 éve csinálom. Nem 1 évig és aztán bybye.
De ezt a repszimen is érzem. A régi énemhez képest egy fakezű vagyok. Repülni tudok szépen még a géppel, de harcolni vele már rohadtul nem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

"A tavalyi turnust mióta képezték az eltárolt öregebb fegyveren...?"

A tankoknál a tárolt tankok egy jelentős része T-72 és T-80. Ezekből áll nagyrészt az első vonal is, így értelem szerűen erre vannak az emberek kiképezve is.
IFV-knél ugyan ez a helyzet. Jelentős számú BMP-2 és MBP-1 (!) van még az első vonalban, az eltárolt technika ezekkel azonos típus.
Tüzérségnél például mai napig van kiképzés BM-21-re.
Szóval a kiképzés számomra folyamatosnak tűnik.

"Ezen felül az ember tudása gyorsan kopik minél komplexebb dolgot csinál. A harcérték erősen megkérdőjelezhető."

Az ember tudása kopik, de nem szűnik meg. Biciklizni sem felejtesz el attól, hogy évekig nem tekersz.
Szándékosan csak tavalyi és tavaly előtti turnusról beszéltem. Ott azért nem lehet komoly tudás és fizikum vesztésről beszélni.
Értelem szerűen az aki 10+ éve volt sorkatona már eléggé megkopott tudással és ki tudja milyen fizikummal rendelkezik. De nem is őket hívnák be....
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
A tavalyi turnust mióta képezték az eltárolt öregebb fegyveren...?
Nem látod az ellentmondást? Az igazán nagy tömegeket nem a régi fegyvereken képezték ki.
Ezen felül az ember tudása gyorsan kopik minél komplexebb dolgot csinál. A harcérték erősen megkérdőjelezhető. Nekem csak 3 hónapig nem volt röplabdám a COIVD miatt és durván éreztem az eróziót. Pedig az 20 éve csinálom. Nem 1 évig és aztán bybye.
De ezt a repszimen is érzem. A régi énemhez képest egy fakezű vagyok. Repülni tudok szépen még a géppel, de harcolni vele már rohadtul nem.

Azért remélem, ezt csak viccnek szántad.
Ne hasonlítsd már lécci a repgéppel harcolást a tankhoz basszus. Vagy te tudsz olyan modern hadsereget mondani, ahol sorállományú bakákat vadászgépre ültettek harcolni? (A Függetlenség napja című film nem ér! ;))
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Azért remélem, ezt csak viccnek szántad.
Ne hasonlítsd már lécci a repgéppel harcolást a tankhoz basszus. Vagy te tudsz olyan modern hadsereget mondani, ahol sorállományú bakákat vadászgépre ültettek harcolni? (A Függetlenség napja című film nem ér! ;))
Ja, mert a harckocsit, amit 3 ember összehangoltan tud üzemeltetni az csuklóból megy.
Ja, hogy ráadásul maguk a járművek is formációban mozognak és a kilátás a hk-ból gyenge.

Te figyu, fogják 10 random bringást és mozgasd őket formációban úgy, hogy lekorlátozod a látószöget úgy, hogy nem csinálták évek óta, ha volt ilyen. Közben rádiózzon és gondolkozzon is. A parancsnok irányítsa az egész szakaszt, és a 10 fős kötelék hangolja össze magát egy másik ilyen bringával.

Szerinted menni fog?

Vagy akkor pl. miért is vannak a "jogsi után" opciók egy csomó autós sulinál? Mert n+1 ember leteszi a jogsit, majd nem vezet és felejt.

De mondom, vicces, ahogy egyesek a valósággal vitatkoznak. Meg a táblázattal...

Az ilyen tartalékos marhaságok legfeljebb a plebsnek szólnak. Ha az ellen nem ilyen erejével találkoznak, akkor úgyis felkockázzák őket.
Ha másra nem pontosan arra tanítottak meg az utóbbi 40 év háborúi, hogy minőség és technológiai eltérés mennyire szélsőséges eredményekhez vezet.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ja, mert a harckocsit, amit 3 ember összehangoltan tud üzemeltetni az csuklóból megy.
Ja, hogy ráadásul maguk a járművek is formációban mozognak és a kilátás a hk-ból gyenge.

Te figyu, fogják 10 random bringást és mozgasd őket formációban úgy, hogy lekorlátozod a látószöget úgy, hogy nem csinálták évek óta, ha volt ilyen. Közben rádiózzon és gondolkozzon is. A parancsnok irányítsa az egész szakaszt, és a 10 fős kötelék hangolja össze magát egy másik ilyen bringával.

Szerinted menni fog?

Vagy akkor pl. miért is vannak a "jogsi után" opciók egy csomó autós sulinál? Mert n+1 ember leteszi a jogsit, majd nem vezet és felejt.

De mondom, vicces, ahogy egyesek a valósággal vitatkoznak. Meg a táblázattal...

Az ilyen tartalékos marhaságok legfeljebb a plebsnek szólnak. Ha az ellen nem ilyen erejével találkoznak, akkor úgyis felkockázzák őket.
Ha másra nem pontosan arra tanítottak meg az utóbbi 40 év háborúi, hogy minőség és technológiai eltérés mennyire szélsőséges eredményekhez vezet.

Igen, menni fog, mivel nem olyanokat ültetnek be, akik még soha nem kezeltek tankot. Pár nap és menni fog.
Te meg azt nem érted meg, hogy ez nem úgy történne, hogy Igor hétfőn még az íróasztalnál ül a munkahelyén és kimutatásokat készít, kedden reggel meg harckocsit vezet az orosz grúz határnál.
De ahogy fentebb írtam, Ukrajnában ez konkrétan működött, és nem is rosszul.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Pár T-14 Armatás-emberes kép:

stock-photo-moscow-russia-may-t-armata-a-th-generation-russian-main-battle-tank-based-on-the-1083564311.jpg


m5nl63nxr8041.jpg


Russia-New-Tank_Horo-e1431025281750.jpg


1263259.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Igen, menni fog, mivel nem olyanokat ültetnek be, akik még soha nem kezeltek tankot. Pár nap és menni fog.
Te meg azt nem érted meg, hogy ez nem úgy történne, hogy Igor hétfőn még az íróasztalnál ül a munkahelyén és kimutatásokat készít, kedden reggel meg harckocsit vezet az orosz grúz határnál.
De ahogy fentebb írtam, Ukrajnában ez konkrétan működött, és nem is rosszul.
Én 10+ évig repültem sokat repszimmel. És most nem megy a tempó felvétele... Hogy a régi szintemen legyek több száz óra gyakorlás kéne.
Erre van lehetőség szerinted?
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Én 10+ évig repültem sokat repszimmel. És most nem megy a tempó felvétele... Hogy a régi szintemen legyek több száz óra gyakorlás kéne.
Erre van lehetőség szerinted?

Molni.
Az átkosban "Kovács Lajos" traktor vezetőt akinek volt 8 általánosa, képeztek ki pár hónap alatt tank vezetőnek a nulláról. Akkor szerinted az, aki már ki lett képezve, annak mennyi idő kell, míg újra belerázódik. Azért a tank vezetés nem vadászpilóta képességeket igényel, és nem is szinkronúszás szintű alakzatot követel meg. De szerintem Donyeckbe se aktív orosz tankszemélyzeteket küldtek át az oroszok, hanem az ottani ex katonák vették fel újra a kesztyűt.
Más lenne a helyzet, ha a már T-14-re kiképzett tartalékosoknak kellene T-72-t üzemeltetniük. Ott szerintem is akadna probléma, lévén a két MBT teljesen más kor szülötte. De egyelőre Oo-ban akit tankra kiképeztek, az jó eséllyel mind T-72 vagy a kortársait ismeri.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Molni.
Az átkosban "Kovács Lajos" traktor vezetőt akinek volt 8 általánosa, képeztek ki pár hónap alatt tank vezetőnek a nulláról. Akkor szerinted az, aki már ki lett képezve, annak mennyi idő kell, míg újra belerázódik. Azért a tank vezetés nem vadászpilóta képességeket igényel, és nem is szinkronúszás szintű alakzatot követel meg. De szerintem Donyeckbe se aktív orosz tankszemélyzeteket küldtek át az oroszok, hanem az ottani ex katonák vették fel újra a kesztyűt.
Más lenne a helyzet, ha a már T-14-re kiképzett tartalékosoknak kellene T-72-t üzemeltetniük. Ott szerintem is akadna probléma, lévén a két MBT teljesen más kor szülötte. De egyelőre Oo-ban akit tankra kiképeztek, az jó eséllyel mind T-72 vagy a kortársait ismeri.
Az a "kiképzés" annyit is ért.
Nem a II. vh alsó színvonalán vagyunk ma...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 314
113
Az a "kiképzés" annyit is ért.
Nem a II. vh alsó színvonalán vagyunk ma...
Az orosz soros kikepzesi modi nem a mahyar 7 toltenyes volt. Igazabol lehuztak 1,5-2 evet es lonek anmyit szerintem mint europaba mennek ammyit mint europaba. Egy jo orvezeto szinten lehetnek /tizedes a legjobb katona az teny./
De egy ilyen kikepzesben reszesult megelozo vedelmi helyzetben kap egy feleves specifikust. Szerintem nem amnyira letehendo szint... 2-3 hadgyakorlattal a hatukmogott csak soroskent. /ha 3 honapot szamolok alapkikepzesre /ami szerintem egyenerteku egy natoval./ es 3 honapot egy szakkikepzesre /ami szerintem szinten egyenrangu a natoval./ majd 6 honap aktiv reszt es 6ho 1 ev levezetot kissebb intenzitassal... Nem lehet olyan rossz az. Es haboru eseten erre kb rajonne egy 1-3 honapos visszakepzo es egy 3 honapos direkt harcterre kepzo felkeszules... /nagyon kozel lennenek a tizedeshez. Ha nem egybol elsovonalba kuldenek ezeket hanem par honap masodvonal vagy alacsonyabb intenzitas hogy szokjak es tanuljanak a sajat borukon.., frontra erve boven tizedes a tudas.../jo kepesegfuggo de lonek mennek a vasakat nem kimelve az biztos./
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 726
80 536
113
Én a 2. harckocsizó dandárnál voltam katona a 90-es évek végén(akkor 9 hónap volt a szolgálat). A lövészek 3 hónapos kikézés után tértek vissza az egységhez. A vezető már hivatásos volt, de az 1 éves katonai szolgálat során 5 hónapos volt a "mechanik-vogyítel" kiképzése a T-72M-hez.