Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A sapanyoloknál marha meleg van,náluk semmi probléma vele...

Nem tudom, akkor a spanyolok a "marha melegben" inkább strandolni mennek és nem gyakorlatozni például ... :)

Persze az is lehet, hogy Nekik alacsonyabbak a minőség iránti elvárásaik avagy a németeknél az "export-verzióra" teljesen más fordított doktrínát érvényesít a HK, mint pl. a szovjetek (a szovjeteknél az export-verzió képviselte a gyengébben felszereltet illetve minőségűt) ... :D:D
 
  • Tetszik
Reactions: sidewinder12

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Nem tudom, akkor a spanyolok a "marha melegben" inkább strandolni mennek és nem gyakorlatozni például ... :)

Persze az is lehet, hogy Nekik alacsonyabbak a minőség iránti elvárásaik avagy a németeknél az "export-verzióra" teljesen más fordított doktrínát érvényesít a HK, mint pl. a szovjetek (a szovjeteknél az export-verzió képviselte a gyengébben felszereltet illetve minőségűt) ... :D:D

Állítólag annyira megnő a szórása a fegyvernek,hogy 100 méterről nehézseget okoz eltalálni egy mellalakot.Ennyire nem lehet laza a spanyol elvárás.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 189
13 479
113
Hová rakta volna a rugót?Csak egy vékony cső van a zár felett,ott nincs hely.
Nem azért nincs hely a cső felett, mert nem lehetett volna úgy megtervezni, hanem azért mert eleve nem volt szükség helyre, ha már a rugót teljesen hátra rakták. Ezt a fegyvert eleve így tervezték meg.
Csak nem jöttem rá, hogy miért tetszik ez annyira a mostani rendszeresítőknek???
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Nem azért nincs hely a cső felett, mert nem lehetett volna úgy megtervezni, hanem azért mert eleve nem volt szükség helyre, ha már a rugót teljesen hátra rakták. Ezt a fegyvert eleve így tervezték meg.
Csak nem jöttem rá, hogy miért tetszik ez annyira a mostani rendszeresítőknek???

Mire gondolsz?Azért azt vedd figyelembe,hogy át kéne tervezni az egészet ha akraknák a rugót.Így olcsón gyorsan van jó fegyver.Semmi hátránya nincs annak a rugónak ott.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 189
13 479
113
Mire gondolsz?Azért azt vedd figyelembe,hogy át kéne tervezni az egészet ha akraknák a rugót.Így olcsón gyorsan van jó fegyver.Semmi hátránya nincs annak a rugónak ott.
Én ezt felfogtam, DE! Azt, hogy az amerikaiak ezen az úton haladnak tovább az valahol érthető.
Viszont ott vannak a franciák. Tovább reszelgethették volna a FAMAS-ukat, ha nagyon akarták volna. Megcsinálhatták volna hagyományos kivitelben. De nem. Rendszeresítették a HK416-ost. Ez ok, de rendszeresíthettek volna Berettát is, vagy miért ne BREN 2-őt?
Aztán jönnek a németek. Ott volt a G36. Rendben, nem jó mert elolvad stb. stb. De ha nagyon akarták volna továbbfejleszthették volna: vastagabb cső, több lyuk a markolaton, mittomén. De nem, új fegyver kell! Ők is vehettek volna mondhatni bármit, de fura módon egy ilyet vettek ők is.
Akkor ott vannak a kínaiak. Ott volt ugye a bullpup fegyverük. Nem jó, kell új. Rendben. De volt nekik hagyományos kialakítású, ami még korlátozottan, de rendszerben is van, a Type 03. Ha tippelnem kellett volna, akkor azt mondom, hogy ezt pimpelik tovább: jobb ergonómia, mindenféle sinek a kütyüknek stb. stb.
De nem, furcsa módon ott is egy ilyen hátsórugós Stonerféle gépkarabélyt kezdenek rendszeresíteni.
????
Miért szeretik annyian ezt? Mondom, számomra a logikus elrendezés, az az, ami a többi gépkarabélynál va, márpedig, hogy a rugó nem nyúlik bele a tusába, mivel akkor azt teljesen be lehet hajlítani.
HK416
43121a_1.jpg

Haenel mk556
cghanenel_mk556_0.jpg

QBZ-191
qbz_19.jpg

Nem értem!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Én ezt felfogtam, DE! Azt, hogy az amerikaiak ezen az úton haladnak tovább az valahol érthető.
Viszont ott vannak a franciák. Tovább reszelgethették volna a FAMAS-ukat, ha nagyon akarták volna. Megcsinálhatták volna hagyományos kivitelben. De nem. Rendszeresítették a HK416-ost. Ez ok, de rendszeresíthettek volna Berettát is, vagy miért ne BREN 2-őt?
Aztán jönnek a németek. Ott volt a G36. Rendben, nem jó mert elolvad stb. stb. De ha nagyon akarták volna továbbfejleszthették volna: vastagabb cső, több lyuk a markolaton, mittomén. De nem, új fegyver kell! Ők is vehettek volna mondhatni bármit, de fura módon egy ilyet vettek ők is.
Akkor ott vannak a kínaiak. Ott volt ugye a bullpup fegyverük. Nem jó, kell új. Rendben. De volt nekik hagyományos kialakítású, ami még korlátozottan, de rendszerben is van, a Type 03. Ha tippelnem kellett volna, akkor azt mondom, hogy ezt pimpelik tovább: jobb ergonómia, mindenféle sinek a kütyüknek stb. stb.
De nem, furcsa módon ott is egy ilyen hátsórugós Stonerféle gépkarabélyt kezdenek rendszeresíteni.
????
Miért szeretik annyian ezt? Mondom, számomra a logikus elrendezés, az az, ami a többi gépkarabélynál va, márpedig, hogy a rugó nem nyúlik bele a tusába, mivel akkor azt teljesen be lehet hajlítani.
HK416
43121a_1.jpg

Haenel mk556
cghanenel_mk556_0.jpg

QBZ-191
qbz_19.jpg

Nem értem!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

A HK416 a világ legjobb gépkarabélya,minek reszelgettek volna egy ótvar fegyvert helyette?
Az van most a gépkarabélygyártásban,hogy kb egy 416-nál nem tudsz jobbat csinálni,ugyanolyat tudsz (Haenel) vagy ugyanazt csak más kinézettel(HK433),de jobbat nem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Egyetlen hátránya van a HK416-nak(meg az M4-nek is persze)és az a nem túl jó helyen lévő felhúzókar.De ez közel sem olyan nagy hátrány ami miatt szarozni kéne vagy valami ilyesmi.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 711
113
Csak nem jöttem rá, hogy miért tetszik ez annyira a mostani rendszeresítőknek???

Mert mindenk gyár abban reménykedik hogy egy megszokott AR 15-nek kinéző de belül teljesen más konstrukcióval megcsípi az amerikai hadsereg megrendelését és hülyére keresi magát. Máshol annyira nem volt aktuális az egyéni lőfegyver cseréje, aki váltott az is szinte mind ezeket az AR leváltásra készült, kész konstrukciókat emelte le a polcról. Ezért néz ki szinte mindegyik tökugyanúgy.

A G36 váltás meg egy poltikai döntés nem szakmai. Semmi baj nincs azzal a fegyverrel, hasonló körülmények között a többi is ugyanazt produkálná. Európai térségre írták ki a specifikációkat, annak felel meg. Ha kellene egy trópusi változat, simán meg lehetne azt is oldani.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 189
13 479
113
A HK416 a világ legjobb gépkarabélya,minek reszelgettek volna egy ótvar fegyvert helyette?
A HK416 minden fellelhető szakirodalom szerint egy jelentősen áttervezett M4 gépkarabély, amibe lényegében a G36 gázdugattyús rendszere került.
Miért ez a legjobb?? Az amerikaiak szeretetét megértem, gyakorlatilag nekik fejlesztették, de a többiek? Miért szeretik ezt ott is ahol nincs rá magyarázat (franciák, norvégok, kínaiak)?
Mert mindenk gyár abban reménykedik hogy egy megszokott AR 15-nek kinéző de belül teljesen más konstrukcióval megcsípi az amerikai hadsereg megrendelését és hülyére keresi magát.
Elhiszem, de ez nem magyarázza a németek döntését. Pláne nem a kínaiakét. Kétlem, hogy komolyan gondolják, hogy a QBZ-jükkel megcélozhatják az amerikai piacot.
Máshol annyira nem volt aktuális az egyéni lőfegyver cseréje, aki váltott az is szinte mind ezeket az AR leváltásra készült, kész konstrukciókat emelte le a polcról.
Ha megnézed a vásárlókat, van pár elég patinás fegyvergyártó múlttal rendelkező is közöttük. Kétlem, hogy ne tudnának maguknakbármit is gyártani, ha akarnának. Ettől függetlenül az lehet amit Dudi mond. Tényleg ez jelenleg a legjobb.
Amit nem értek, hogy miért?
Próbálom észrevenni a külömbségeket a többi versenytárssal szemben és a legszembetűnőbb dolog az a helyretoló rugó elhelyezése.
Persze, ha van valakinek jobb ötlete, ne tartsa magában.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
A HK416 minden fellelhető szakirodalom szerint egy jelentősen áttervezett M4 gépkarabély, amibe lényegében a G36 gázdugattyús rendszere került.
Miért ez a legjobb?? Az amerikaiak szeretetét megértem, gyakorlatilag nekik fejlesztették, de a többiek? Miért szeretik ezt ott is ahol nincs rá magyarázat (franciák, norvégok, kínaiak)?

Elhiszem, de ez nem magyarázza a németek döntését. Pláne nem a kínaiakét. Kétlem, hogy komolyan gondolják, hogy a QBZ-jükkel megcélozhatják az amerikai piacot.

Ha megnézed a vásárlókat, van pár elég patinás fegyvergyártó múlttal rendelkező is közöttük. Kétlem, hogy ne tudnának maguknakbármit is gyártani, ha akarnának. Ettől függetlenül az lehet amit Dudi mond. Tényleg ez jelenleg a legjobb.
Amit nem értek, hogy miért?
Próbálom észrevenni a külömbségeket a többi versenytárssal szemben és a legszembetűnőbb dolog az a helyretoló rugó elhelyezése.
Persze, ha van valakinek jobb ötlete, ne tartsa magában.

Mert nagyon ergonomikus,támogat rengetegféle fegyverkezelési módszert,egyszerű mint a facsipesz.Igazából a nem túl szerencsés felhúzókaron kívül nincs nagyon hátránya a 416-nak.A HK433 amin kijavították a felhúzókaros dolgot épp csak ez annyira minimális hátrány,hogy nincs értelme csak emiatt váltani a 416-ról vagy emiatt nem a 416-ot választani.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 459
113
Miért szeretik annyian ezt? Mondom, számomra a logikus elrendezés, az az, ami a többi gépkarabélynál va, márpedig, hogy a rugó nem nyúlik bele a tusába, mivel akkor azt teljesen be lehet hajlítani.
Ezt én nem értem. Miért kell behajtani a tusát? Sosem használja senki sem úgy.
Teljesen lényegtelen, hogy csípőből lősz hónod alatt a tusával, vagy behajtod, és kb. ugyan abban a pozícióban lesz, ugyan úgy kitámasztatlanul.
Én egyiket sem javaslom! :)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Alapvetően egyetértek, szerintem is inkább hátrány, hiszen a tus hosszával nem lehet lerövidíteni a fegyvert.

Ugyanakkor a mozgatható tusnak annyi
Én ezt felfogtam, DE! Azt, hogy az amerikaiak ezen az úton haladnak tovább az valahol érthető.
Viszont ott vannak a franciák. Tovább reszelgethették volna a FAMAS-ukat, ha nagyon akarták volna. Megcsinálhatták volna hagyományos kivitelben. De nem. Rendszeresítették a HK416-ost. Ez ok, de rendszeresíthettek volna Berettát is, vagy miért ne BREN 2-őt?
Aztán jönnek a németek. Ott volt a G36. Rendben, nem jó mert elolvad stb. stb. De ha nagyon akarták volna továbbfejleszthették volna: vastagabb cső, több lyuk a markolaton, mittomén. De nem, új fegyver kell! Ők is vehettek volna mondhatni bármit, de fura módon egy ilyet vettek ők is.
Akkor ott vannak a kínaiak. Ott volt ugye a bullpup fegyverük. Nem jó, kell új. Rendben. De volt nekik hagyományos kialakítású, ami még korlátozottan, de rendszerben is van, a Type 03. Ha tippelnem kellett volna, akkor azt mondom, hogy ezt pimpelik tovább: jobb ergonómia, mindenféle sinek a kütyüknek stb. stb.
De nem, furcsa módon ott is egy ilyen hátsórugós Stonerféle gépkarabélyt kezdenek rendszeresíteni.
????
Miért szeretik annyian ezt? Mondom, számomra a logikus elrendezés, az az, ami a többi gépkarabélynál va, márpedig, hogy a rugó nem nyúlik bele a tusába, mivel akkor azt teljesen be lehet hajlítani.
HK416
43121a_1.jpg

Haenel mk556
cghanenel_mk556_0.jpg

QBZ-191
qbz_19.jpg

Nem értem!!!
:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:


Ez a hajtsuk be a válltámaszt miért is olyan fontos?
A katona aki beül az apc/ifv/mrap/helikopterbe általában mit csinál a karabélyával mert kicsi a hely? Legtöbbször csővel lefelé berakja a lábai közé.
Ilyenkor kb a tok és a válltámasz találkozását megfogja vagy a válltámaszt azt jól van.
Egyáltalán nem zavaró a fegyver hossza.
Én semmelyik járműben bmp/btr/hummer/toyota/maxxpro/cougar/bh/minyó nem hajtottam be a válltámasz. Soha!
Ha egy szvd/pkm elfér az embernél, egy jóval rövidebb karabély is férjen már el.
Ráadásul ha gépről szállsz mert van valami, akkor már legyen kihajtva ne akkor csattogtasd ki.
Amúgy alakizason kívül max a sofőröket meg az irányzókat láttam behajtani a válltámaszt.

Egy jóval hosszabb gpu-nál vagy valami DMR fegyvernél ez sokkal indokoltabb lehet, de egy 7-900mm hosszú karabélynál nem akkora probléma.

Itt egy fotó.
Famas vs hk416. Kb ugyan akkorák. Gondolom a legrövidebb csővel.

https://images.app.goo.gl/HQJhf1TtutoxLjey6

A tervező meg a fegyver hosszán spórolnak.
Ha a tokba rakja a helyretoló szerkezetet, és külön válltámasz, a fegyver egész hossza fog nőni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Ez a hajtsuk be a válltámaszt miért is olyan fontos?
A katona aki beül az apc/ifv/mrap/helikopterbe általában mit csinál a karabélyával mert kicsi a hely? Legtöbbször csővel lefelé berakja a lábai közé.
Ilyenkor kb a tok és a válltámasz találkozását megfogja vagy a válltámaszt azt jól van.
Egyáltalán nem zavaró a fegyver hossza.
Én semmelyik járműben bmp/btr/hummer/toyota/maxxpro/cougar/bh/minyó nem hajtottam be a válltámasz. Soha!
Ha egy szvd/pkm elfér az embernél, egy jóval rövidebb karabély is férjen már el.
Ráadásul ha gépről szállsz mert van valami, akkor már legyen kihajtva ne akkor csattogtasd ki.
Amúgy alakizason kívül max a sofőröket meg az irányzókat láttam behajtani a válltámaszt.

Egy jóval hosszabb gpu-nál vagy valami DMR fegyvernél ez sokkal indokoltabb lehet, de egy 7-900mm hosszú karabélynál nem akkora probléma.

Itt egy fotó.
Famas vs hk416. Kb ugyan akkorák. Gondolom a legrövidebb csővel.

https://images.app.goo.gl/HQJhf1TtutoxLjey6

A tervező meg a fegyver hosszán spórolnak.
Ha a tokba rakja a helyretoló szerkezetet, és külön válltámasz, a fegyver egész hossza fog nőni.

Persze,hogy ugyanakkira,a HK-n 10'-os cső van am CQB-n kívül másra nem jó...A lövészfegyvereken 16'-os vagy 14,5'-os cső van.