A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Van egy rossz hírem egy 21. Századi hadsereg ilyen support igényes.
Meg azért az is egy terjengő tévhit, hogy aki nem harci technikát kezel, hanem kvázi kiszolgáló egység része, ugye azok sem hikomatok. Kézifegyver használatra ki vannak képezve, és ha gebasz van ök is rohamoznának a Leokon kint ülve, Hurra, hurrá felkiálltással.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Részben ezért is fut felfelé a drónok alkalmazása, nagy számban. Sokkal kisebb a logisztikai költségük és relatíve olcsók és feláldozhatók. Kis túlzással lőszer üzemanyag, pótalkatrész és karbantartás kell neki. Egy katona ellátása ma már nem annyi, hogy kap egy tábla szallonát, meg egy pokrócot, a kardját meg hozza ő. Már a 20, században is őrületesen nőtt egy katona ellátási igénye. Hisz csak egy vadászpilóta ténykedéséhez, több ezer ember összehangolt munkáj kell, amig a feneke alá kapja a gépet, amiket nem gyártanak villám sebesen.

Ember akkor is kelleni fog.Ugyan az a baj a drónnal mint multirole repülővel vagy harci helikopterrel.Nem tudsz vele területet birtokbavenni még időlegesen sem.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Mondom, hogy összevissza beszélsz.
A minisztériumi dolgozók külön szerepelnek a Honvédelmi minisztérium költségvetésében (1343 fő).
Miért gondolod, hogy egy katonaorvos, vagy más egészségügyi katona csak akkor lehet operatív, amikor elsüti a fegyverét?
Elgondolkodtál már azon, hogy ebbe ki fog beleülni?

Pont, hogy leírtam, hogy:

- operatív állomány "nem egyenlő" műveleti főerőkkel, és
- operatív állomány "nem egyenlő" akik "lövöldöznek".

Pont hoztam példát vegyivédelmisekre meg utászokra (ezek azok, hiába nem manőverező főerők ill. menetrendszerűen nemigazán lövöldöznek) stb. ...

Komolyan olyan, mint ha egy galambbal sakkoznék - felrugdalja a bábukat, összeszarja a táblát. Egy idő után nem élvezi Veled a játékot az ember. Komolyan még a saját magad által hozott linket sem olvasod el.

Te voltál az első (illetve az utolsó is) akit már egyszer megkértem, hogy egyszerűen tégy ignore -ra engem ... Kérlek ne habozz tovább ...

Maradjunk annyiban hogy a 7000 fő amivel Te számolsz elégge... hogy is mondjam optimista becslés , civil hivatalosat sose fog tudni , hiába megy az agyalás rajta

Én nem számolok igazából semmivel. Számol az akinek "üzemszerűen" ez a dolga. Szerinte meg ennyi ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Meg azért az is egy terjengő tévhit, hogy aki nem harci technikát kezel, hanem kvázi kiszolgáló egység része, ugye azok sem hikomatok. Kézifegyver használatra ki vannak képezve, és ha gebasz van ök is rohamoznának a Leokon kint ülve, Hurra, hurrá felkiálltással.

Ilyeneket azért már nem csináltatunk senkivel a 21. században.Igazából az oroszokon kívül senki sem csináltatott soha nagy számban rendszeresen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Jó ok, tudom... ez csak egy vicces véglet lett volna... hogy azért teljes értékű katona a kiszolgáló is.

Teljes értékű a saját "munkakörében",de nem teljesértékű lövész katona.Bár azt nem tudom,hogy ki a bűbánat fogja elvégezni a feladataikat ha elküldöd őket lövészkedni.
Márpedig ha nem csinálja senki az ő feladataikat akkor túl sokáig a lövészek sem tudják elvégezni a sajátjukat.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 395
113
Meg azért az is egy terjengő tévhit, hogy aki nem harci technikát kezel, hanem kvázi kiszolgáló egység része, ugye azok sem hikomatok. Kézifegyver használatra ki vannak képezve, és ha gebasz van ök is rohamoznának a Leokon kint ülve, Hurra, hurrá felkiálltással.

Alapkiképzést minden katona kap. Utána, a beosztásának megfelelő kiképzésben részesül tovább, gondolom, ma is. Régen is így volt. Ezért van az, hogy színre lép olyan ember a facebookon, emlékezve katonai múltjára, nem is kevés, aki valamilyen hátországi, vagy lokátoros, műszaki, vagy mit tudom én milyen egységnél volt és humorizál azon milyen keveset is lőtt a gépkarabélyával. Miközben, egy klasszikus lövész, bőven ezer lövés felett lőtt a sorkatonai szolgálata során, mondjuk másfél év alatt. Nem rohamozna mindenki, ahogy írod. Az más kérdés, hogy adott harcászati helyzet, adhat olyan szituációt, amikor önvédelemből, használni kell a fegyverét, akár agy szanitécnek is.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Masztiff

12delta

Well-Known Member
2014. december 6.
998
1 563
93
Ember akkor is kelleni fog.Ugyan az a baj a drónnal mint multirole repülővel vagy harci helikopterrel.Nem tudsz vele területet birtokbavenni még időlegesen sem.
Ez igaz, kivéve, ha mindenkit ki akarsz írtani az adott körzetben, de ahoz elég valamelyik ABC fegyver. Másrészt ez egy spórolás az emberanyaggal. Minden 5 ember amely nem kell a légierőhöz, az adhat egy bevethető gyalogost.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez igaz, kivéve, ha mindenkit ki akarsz írtani az adott körzetben, de ahoz elég valamelyik ABC fegyver. Másrészt ez egy spórolás az emberanyaggal. Minden 5 ember amely nem kell a légierőhöz, az adhat egy bevethető gyalogost.

Úgy gondolod,hogy ezeknek a drónoknak ennyivel kisebb a logisztikai igényük?Abba ne menjünk bele,hogy a drónok túlnyomó része nem is a légierőhöz tartozik.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Alapkiképzést minden katona kap. Utána, a beosztásának megfelelő kiképzésben részesül tovább, gondolom, ma is. Régen is így volt. Ezért van az, hogy színre lép olyan ember a facebookon, emlékezve katonai múltjára, nem is kevés, aki valamilyen hátországi, vagy lokátoros, műszaki, vagy mit tudom én milyen egységnél volt és humorizál azon milyen keveset is lőtt a gépkarabélyával. Miközben, egy klasszikus lövész, bőven ezer lövés felett lőtt a sorkatonai szolgálata során, mondjuk másfél év alatt. Nem rohamozna mindenki, ahogy írod. Az más kérdés, hogy adott harcászati helyzet, adhat olyan szituációt, amikor önvédelemből, használni kell a fegyverét, akár agy szanitécnek is.
Látom már humorizálni sem lehet, basszus nem gondoltam hogy a tankon kint ülős hurrázós ötletemet komolyan veszitek.... de csak szólok, ha valódi nagy gebasz lenne, akkor még a nagyanyátok kezébe is fegyvert nyomnának....
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Teljes értékű a saját "munkakörében",de nem teljesértékű lövész katona.Bár azt nem tudom,hogy ki a bűbánat fogja elvégezni a feladataikat ha elküldöd őket lövészkedni.
Márpedig ha nem csinálja senki az ő feladataikat akkor túl sokáig a lövészek sem tudják elvégezni a sajátjukat.
Az ő pl. lövészként való bevetésük akkor töténne meg ha minden kötél szakad, és nincs hova hátrálni... már nincs aki, és nincs akit a régi rend szerint ki kéne szolgálnia... a parancsot pedig búbánat frissen kinevezett hadnagy úr adná ki....

Az egész "vita" onnan indult, hogy mennyi hadrafogható magyar katona van... erre írtam hogy supporték se dísznek vannak ha arra kerülne a sor... és nyilvan nem mondtam hasonlót sem, hogy pl. egy vadászgép szerelő menjen lövésznek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Az ő pl. lövészként való bevetésük akkor töténne meg ha minden kötél szakad, és nincs hova hátrálni... már nincs aki, és nincs akit a régi rend szerint ki kéne szolgálnia... a parancsot pedig búbánat frissen kinevezett hadnagy úr adná ki....

Az egész "vita" onnan indult, hogy mennyi hadrafogható magyar katona van... erre írtam hogy supporték se dísznek vannak ha arra kerülne a sor... és nyilvan nem mondtam hasonlót sem, hogy pl. egy vadászgép szerelő menjen lövésznek.

Ezért kéne tisztázni,hogy mi is érdekel titeket.A lövészszázadokban szolgálók+harckocsi századokban szolgálók+tüzér ütegekben+páncéltörő ütegekben szolgálók+felderítő századokban szolgálók létszáma?Vagy a lövész zászlóaljakban+harckocsizó zászlóaljban+tüzérosztályban+páncéltörő tüzér osztályban+felderítő ezredben szolgálók létszáma?
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
ATGM verzió lesz?Hová volt leírva,hogy önjáró aknavető lesz?


Az az igazság fingunk nincs.
Fingunk nincs a 218 gép hogy fog legyártódni.
Milyen változatok lesznek?
Darabszámok?
Melyik alakulathoz mennek?

Az egyetlen táppontunk Benkő nyilatkozata amit @blogen berakott.
Ahol ő viszont elmondja lövészből kell a legtöbb, de kell még lokátorostól/aknavetősös/atgm hordozó/eu


Amúgy kicsit kezdem úgyérezni magam mint amikor megnéztem a bosszúálló végtelen háború és a végjáték előzeteseit.:rolleyes:
Folyton mondanak/mutatnak valamit amiről fogalmad sincs úgy lessz e.

Gondolnám a 218ban már lesznek ilyen járművek, mert ha nem akkor a 60milissel pattognak majd ki 2026-7 ben a honvédok?

Főleg amikor van egy aknavetőgyárunk.
És ha összehoznak a gép és az alapján valami faszát, abból aki még lynxet vesz valószínű ugyanúgy beszerez. Ami már nekünk + jó.


Aláírtak egy szerződést.
A 218 gondoljuk nem hasraütésre jött ki.
Miért titok, az aláírt szerződésnél abból mennyi lessz lövész? o_O
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 513
113
Amúgy csak jelzem, hogy külön jármű kell a támogató szakaszok PCT rajainak, és külön jármű a PCT zászlóaljnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Amúgy csak jelzem, hogy külön jármű kell a támogató szakaszok PCT rajainak, és külön jármű a PCT zászlóaljnak.
Az világos, mert a támogató szakaszok mindenképp KF41 bázisút kell kapjanak. Csak hogy fog kinézni egy dedikált páncéltörő Lynx!
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
dkes, értsd jól, akkor úgy mondom hogy az a 7000 ami felmerült ilyen téren nagyon nagyon nagyon optimista szám

Félreértettelek.

Mondjuk mivel definicíó szerint is és mivel Benkő miniszter úr is így gondol(hat)ta a 7.000 fő operatív (műveleti) állományban benne vannak például a vegyivédelmisek, utászok, tűzszerészek (légierő idevonatkozó részei) stb. is ...

Személyszerint vegyivédelmi ezredben szolgáltam annak idején. És baromira "operatívnak" gondoltam magam már akkor is - a felderítőkkel, a lángszórósokkal/napalmosokkal meg a tűzoltókkal stb. egyetemben is ...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus